Protidronové letouny Jak-52
Re: Protidronové letouny Jak-52
Nesouhlasim.
Ale kopat musis. Ze zasady.
Pilot je oko i u ucho letounu nemaje zadny radar se zpetnou vazbou s letounem tohoto typu. . Takze musi naslochat a nemuze ohluchnout .Takze tlumic je nezbytny. .Jinak musis menit piloty. To je vse.
Ale kopat musis. Ze zasady.
Pilot je oko i u ucho letounu nemaje zadny radar se zpetnou vazbou s letounem tohoto typu. . Takze musi naslochat a nemuze ohluchnout .Takze tlumic je nezbytny. .Jinak musis menit piloty. To je vse.
Re: Protidronové letouny Jak-52
Taktez mi neni jasny tvuj prispevek o,, obslehnuti lafet,,!
Dnes na svoji zbrani mas sofistikovane senzory optiku laser kolineator.
Jak ji chces pouzit na nadstavbe obslehnute z muzea ?
Tam musis mit oko/zornici v dane vzdalenosti od techto. Na nadstavbach ti fungovat nebudou. Tak mozna zamerovaci kriz jak za 1.WW.
Dnes na svoji zbrani mas sofistikovane senzory optiku laser kolineator.
Jak ji chces pouzit na nadstavbe obslehnute z muzea ?
Tam musis mit oko/zornici v dane vzdalenosti od techto. Na nadstavbach ti fungovat nebudou. Tak mozna zamerovaci kriz jak za 1.WW.
Re: Protidronové letouny Jak-52
Pilot nosí sluchátka. Nosí jej kvůli komunikaci s věží, okolními letadly nebo s dalšími lidmi na palubě, zde konkrétně střelcem.
Lafetace umožní stabilnější uchycení zbraně, než jej mít v ruce, umožňuje použití těžší výzbroje, případně těžšího vybavení. Střelba na pohyblivý cíl se poměrně dobře zvládla, již před 85lety.
Problém takové lafety je především ve větším zásahu do konstrukce letadla, což by asi "52" nezvládla.
Obšlehnutí lafety z muzea byla pochopitelně nadsázka..
Lafetace umožní stabilnější uchycení zbraně, než jej mít v ruce, umožňuje použití těžší výzbroje, případně těžšího vybavení. Střelba na pohyblivý cíl se poměrně dobře zvládla, již před 85lety.
Problém takové lafety je především ve větším zásahu do konstrukce letadla, což by asi "52" nezvládla.
Obšlehnutí lafety z muzea byla pochopitelně nadsázka..



Re: Protidronové letouny Jak-52
Honziku, pozri si fotky na strane 2. Vazne smutne, ze napises taku blbost a potom sa chovas jak male decko. A ten tlmic by ti pomohol tak akurat prd. Utlm cca 9-12 dB pri 125dB... A motor jaku asi nebude sepot kvetin
Re: Protidronové letouny Jak-52
No, ten tlumič ti maximálně pomůže v tom, že pro manipulaci v už tak stísněném kokpitu, budeš mít kvér o cca 20 cm delší. A to se fakt vyplatí, když už máš na palici střelecká sluchátka. Muheee

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Protidronové letouny Jak-52
Nekdy az budes mit cas ,tak si nastuduj co.je utlum v dB.
Je to logaritmicka jednotka. Utlum o 13dB je jiz jen polovicni hodnota puvodni velikosti vnimani hluku ,20 dB o cca trictvrte mensi proti vnimani hluku bez tlumice atd.
Ty sepote.
A ze te Skelet neopravi.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 16/10/2025, 20:24, celkem upraveno 1 x.
Re: Protidronové letouny Jak-52
A ty si skus, co je 112 dB... Po par minutach by bol ten pilot sprosty a hluchy. Ak budes potrebovat, kludne ta to naucim aj merat, kalibrovany mikrofon stale mam.
Takze fotku na strane 2 si si nepozrel
Takze fotku na strane 2 si si nepozrel
Re: Protidronové letouny Jak-52
A proc bych si to mel zkouset ? Ja mluvim o utlumu v Db udaji pro tlumic zbrane a co ta hodnota znamena a proc ji ten strelec na zadnim sedadle ma.
A o cem.pises ty ?.
Je to Rusak ,takze ho ma na hovno. Akurat mu zavazi v kabine. To je jasne.
A o cem.pises ty ?.
Je to Rusak ,takze ho ma na hovno. Akurat mu zavazi v kabine. To je jasne.
Re: Protidronové letouny Jak-52
Ak nepočuje šum, môže si púšťať do slúchadiel Šum svistu
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Protidronové letouny Jak-52
Podle sluchu a vibrací (i podle plamenů z výfuku, vidí-li na ně) se dá poznat ledacos. I přes sluchátka. Např. a v první řadě to, jestli má pilot správně směs, což je u letadla, na rozdíl od auta (no, kromě těch co se chystají vyjet na Mt Everest
) dost podstatná věc.
Ale jak už zaznělo, sluchátka nejsou hluchátka. Oslabí zvuk, zvláště pak ty nejhorší frekvence nejvíc poškozující sluch, ale slyšet motor přes ně, zaplať Krišna, lze.
Ale jak už zaznělo, sluchátka nejsou hluchátka. Oslabí zvuk, zvláště pak ty nejhorší frekvence nejvíc poškozující sluch, ale slyšet motor přes ně, zaplať Krišna, lze.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Protidronové letouny Jak-52
Už tu padlo "aktivní ochrana sluchu"?
příklad https://www.earplugs.cz/strelecka-sluch ... pact-sport
příklad https://www.earplugs.cz/strelecka-sluch ... pact-sport

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Protidronové letouny Jak-52
Normání střelecké sluchátka. Nic víc nic míň. Pro toho kdo trochu střílí povinná výbava.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Protidronové letouny Jak-52
tak ona ta polemika není o tom nač/proč/zač jsou ta sluchátka, ale o "Bude to dobre i pro pilota. Ten neleta se sluchatkama..", což je nesmysl.



Re: Protidronové letouny Jak-52
Ale to snad není ani polemika ne 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Protidronové letouny Jak-52
Ukrajinská posádka letounu An-28, polské výroby, která zničila 157 leteckých cílů (většinou Šahedy), získala Řád "Za odvahu" III. stupně, odznak "Hvězda sil územní obrany Ukrajiny". Drony jsou sestřelovány z bočního okna lafetovaným kulometem M134 systému Gatling.
https://www.facebook.com/share/p/1DiJVF ... tid=wwXIfr
https://militarnyi.com/en/news/ukraine- ... ed-hunter/
https://www.facebook.com/share/p/1DiJVF ... tid=wwXIfr
https://militarnyi.com/en/news/ukraine- ... ed-hunter/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Protidronové letouny Jak-52
Ukrajinská protivzdušná obrana si vynucuje nejen odvahu, ale i mimořádnou schopnost improvizace. Vedle moderních systémů a raket se v obraně proti ruským bezpilotním prostředkům objevují i řešení, která působí téměř neuvěřitelně. Jedním z nich je nasazení cvičného letounu Jak-52, z něhož posádka Obranných sil Ukrajiny sestřeluje útočné drony Šahed pomocí ručních zbraní.
https://www.armyweb.cz/clanek/neuverite ... i-zbranemi
https://www.armyweb.cz/clanek/neuverite ... i-zbranemi

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Protidronové letouny Jak-52
Ukrajinský letoun An-28 aktuálně slouží i jako nosič záchytných dronů STING a P1-Sun. Zajímavostí do budoucna je, že na Antonov by bylo možno namontovat rovněž radary a operátor by tak mohl sedět stovky až tisíce kilometrů od samotného letounu. Později by dost pomohlo i navádění pomocí AI, aby nebyl operátor vůbec potřeba. Pokud by byly ony interceptory uloženy v kontejneru, dokázal by jich An-28 nést opravdu velké množství (nyní jsou jen zavěšeny pod křídlem).
https://fixupx.com/wilendhornets/status ... 8590241956
https://fixupx.com/wilendhornets/status ... 8590241956

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Protidronové letouny Jak-52
Turbovrtulové letadlo An-28 se symboly 213 sestřelených dronů typu Šahed(Geran-2) v reportáži NYT. Letoun pod vedením civilistů z týmu Aerotim má na palubě šestihlavňový kulomet M134D, sledovací systém Trakka TC-300 a disponuje možností vypouštět drony-interceptory P1-SUN a AS3 Surveyor z pěti závěsníků pod křídly. V reportáži z února 2026 bylo na trupu 117 značek sestřelených dronů, nyní jich je již 213.
https://www.facebook.com/share/p/18AA1y ... tid=wwXIfr
https://www.facebook.com/share/p/18AA1y ... tid=wwXIfr

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček




