Úderná střela Narwhal

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17760
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Rase »

IMG_3155.jpeg

Úderná střela Narwhal

Česká společnost LPP s.r.o. (dříve známá jako Letecké přístroje Praha) představila na letecké show v Dubaji dva nové produkty. Mezi nimi je i křídlatá střela MTS Narwhal, podzvuková střela se 120 kilogramovou hlavicí, vybavená proudovým motorem. Je schopna překonat až 680 km rychlostí až 750 km/h. ​Díky vizuálnímu navigačnímu systému má Narwhal vysokou odolnost proti radioelektronickému rušení. V případě potřeby může být vybavena zařízeními odolnými proti rušení pro řízení v reálném čase, změnu cílů a přenos telemetrie. ​Start střely je možný jak z katapultu, tak z dráhy či silnice pomocí opakovaně použitelného vozíku-katapultu. ​Délka střely je 4 m, rozpětí křídel 2,6 m a maximální vzletová hmotnost je 260 kg. Celý systém je vytvořen a vyráběn v České republice.

https://www.facebook.com/share/p/17ay6K ... tid=wwXIfr

IMG_3156.jpeg
IMG_3167.jpeg
Naposledy upravil(a) Rase dne 7/12/2025, 20:39, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15931
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Zemakt »

Přidám ještě link na oficiální stránky výrobce:
https://lp-praha.cz/product/mts-narwhal-cruise-missile/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od HONZIK11 »

Skvely pocin.To beze sporu. Az na ty zadni kormidla.Chtelo by to tunel a ofukovani. Mohla byt krizova. Beru to jako protoryp /projekt. Dalsi vyvoj bude nutny.
Ale jak se pise ve tvem odkazu. Proleti i jine ,,vehikly,, :up:
Ten odkaz na vyrobce mno...
Volitelné rádio odolné proti rušení pro ovládání v reálném čase, korekci cíle a živé telemetrické spojení.

No toto fungovat nebude. Nefunguje uz ted.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17760
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Rase »

Výzkum a vývoj generického modelu autopilota pro pokročilé řízení autonomních rojů:

Vývoj a experimentální ověření autonomního systému řízení a distribuce úkolů v heterogenním roji bezosádkových prostředků (vzdušných, pozemních s možností rozšíření pro hladinové). Tento systém zahrnuje návrh a implementaci distribuovaných algoritmů řízení, které zajistí autonomní redistribuci úkolů mezi uzly roje, schopnost spolupráce s člověkem a integraci s nadřazenými řídicími systémy. V rámci aktivit řídicího systému bude i zpracování a sdílení průzkumné informace a její využití pro navigaci v GNSS prostředí. Součástí projektu je také vývoj digitálních dvojčat a simulátorů s vysokou věrností, které umožní efektivní testování algoritmů a optimalizaci misí bez nutnosti rozsáhlých fyzických zkoušek.

Projekt naplňuje cíle programu PRODEF a jeho podprogramu 2 tím, že se zaměřuje na výzkum, vývoj a integraci moderních a přelomových technologií v oblasti řízení autonomních prostředků (UAV, UGV a hladinových). Vyvíjený systém řízení autonomních prostředků, založený na multiagentní komunikaci a autonomním působení v rojích, představuje inovativní řešení s vysokým potenciálem pro dual use (tedy využití pro civilní a vojenské účely).

– Ve vojenské oblasti projekt přispívá k modernizaci schopností Armády ČR prostřednictvím vývoje odolného a interoperabilního systému řízení autonomních prostředků, které mohou být využity pro průzkum, transport, bojové mise i komunikaci. Výsledky projektu jsou navíc v souladu se strategickými cíli Armády ČR do roku 2035, zejména v oblastech Multi-Domain Operations, robotiky, kybernetické odolnosti a integrace senzorů.

– V civilní oblasti může projekt přinést aplikace v oblastech, jako je logistika, monitorování infrastruktury, řízení dopravy nebo zvládání krizových situací (pátrací a záchranné operace). Modularita a standardizované komunikační rozhraní umožní snadnou adaptaci systému pro různé civilní účely, čímž se zvyšuje jeho tržní využitelnost.

Projekt nejen že podporuje aplikovaný výzkum v oblasti přelomových technologií, ale zároveň přispívá k rozvoji výzkumných a vývojových kapacit v České republice, čímž posiluje schopnosti českého obranného průmyslu a jeho konkurenceschopnost na mezinárodní úrovni. Výsledky projektu budou díky své inovativnosti a adaptabilitě využitelné v široké škále vojenských i civilních scénářů, čímž plně odpovídají požadavkům programu PRODEF.

https://lp-praha.cz/tacr/
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6196
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od kacermiroslav »

Také jsem zaregistroval tuto zprávu a jsem rád, že i naše firmy začínají konečně těžit ze spolupráce s Ukrajinci. tento typ zbraně v naší armádní výbavě chybí. Určitě by bylo vhodné to otestovat na bojišti, takže vyrobit nějakou zkušební sérii a vyzkoušet, pokud se tak již nestalo.
ObrázekObrázekObrázek
stirling
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 504
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od stirling »

Snad se to to dotáhne, toto je parádní zpráva. Vypadá to spíše jako dron, ale i tak super.
Tak snad to začne brzo létat a nebude to stát příliš.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15931
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Zemakt »

Vypadá to jako střela s plochou dráhou letu a kupodivu, ona to i střela s plochou dráhou letu je. Viz Fi-103, Tomahawk, Flamingo apod.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17760
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Rase »

Podle spolumajitele LPP Radima Petráše, který ve skupině odpovídá za obchod, je raketa ve finální fázi vývoje. S její sériovou výrobou se počítá v prvním čtvrtletí příštího roku. Střelu na stánku společnosti LPP pokřtil velitel českého letectva generál Petr Čepelka, který v Dubaji s českými firmami "oběhl" řadu schůzek. A zvláště u mimoevropských zákazníků stále platí, že přítomnost uniformy otevírá dveře více než cokoli jiného. Na dotaz HN, zda čeští vojáci dokážou využít toho, že by některé typy pokročilých zbraní nemuseli nakupovat v zahraničí, Čepelka odpověděl, že si vojáci tuto výhodu uvědomují. "Bezpilotní prostředky stejně jako protivzdušná obrana jsou jednou z našich hlavních armádních priorit," řekl velitel vzdušných sil. Podle Čepelky chce armáda prohloubit komunikaci s tuzemskými firmami a postupně uvedená řešení testovat a integrovat. "Zajímá nás to hlavně z důvodu jejich možného rychlého použití a nasazení," dodal. Vedle rakety představila LPP ještě nový kamikaze dron Nightray, jehož výrobu firma také rozjede během jara 2026. Po brněnském veletrhu IDET, kde Sauerova a Petrášova firma uvedla na trh tři drony o hmotnosti pět, 25 a 40 kilogramů, jde o další zvýšení výkonu. Užitečný náklad v podobě výbušnin, jež dron unese, se podle Petráše pohybuje u Nightray mezi 30 až 40 kilogramy. Křídla dronu jsou tvarově navržena tak, aby byl dron pro radary neviditelný (stealth). Dron také využívá optickou navigaci, která v případě rušení GPS signálu dokáže bezpilotní prostředek dál autonomně navést na cíl. To už umí i předchozí LPP vyvinuté drony. "Hlavní výhodou tohoto dronu oproti těm předchozím, které jsme představili v Brně, je větší rychlost, která je 450 kilometrů v hodině," řekl Petráš. Pro LPP je klíčové, že jak raketu, tak dron pohání její vlastní proudový motor. Firma se v posledním roce posunula a letos vyrobí téměř tisíc motorů a dronů. Drony se postupně staly největší částí tržeb holdingu, které se pohybují kolem čtyř miliard korun. Ambicí LPP je podle Petráše posunout se v roce 2026 k jednotkám tisíců kusů. "Nejsme na nikom závislí, ani nemáme žádného klíčového dodavatele ze zahraničí, který by nás mohl omezovat," vyzdvihl jednu z konkurenčních výhod LPP.

https://archiv.hn.cz/c1-67816530-ceska- ... y-zajem-ma
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15931
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Zemakt »

Raketou do tmy 🙄
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2507
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Nesher »

No v konečné fázi vyvoje, papír snese opravdu ledacos.
Ve skutečnosti nemají ani hotový prototyp, natož aby to letělo. Ostatně i na té výstavě to byl jen model.
Tohle je už "vyšší dívčí", jen ověřit dolet bude v ČR nemožné, to budou muset dělat někde jinde. Stejně tak jako ověřit detekovatelnost radarem, s tím by jim snad mohla pomoci AČR, tedy pokud je to právně možné. To samé navedení, funkčnost hlavice atd.
Aby bylo jasno, nijak to nehaním, moc bych chtěl, aby jim to klaplo, ale od toho jsou ještě relativně daleko.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3343
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od pjaro77 »

Koľko času myslíš, že im to bude trvať dopracovať sa k použiteľnej zbrani ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 429
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od NagyAttila »

Tak to aby zabezpecili lietadla na aspon skusobne odpaly.
Mne to pride ako uplny nezmysel, tato iniciativa. Ale niektori to beru div nie ako novy Taurus
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17760
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Rase »

Praise The Steph píše:LPP je holding vlastníci zbrojařské firmy, firmy z leteckého průmyslu, výrobce malých proudových motorů, firmy vyvíjející AI, výrobce radarů T-CZ atd. Například mají pro 601.skss dodávat Supacaty, dodávají součásti pro L-39 Skyfox, dodávají radary do Maďarska, Indie atd., dodali navigační systémy TACAN do Náměště, nebo díky nim v Česku původně ukrajinská firma Archer vyrábí optiky, nokta, termovize… A mají spolupráci s Elbitem a případě zájmu AČR by se v Pardubicích vyráběly víceméně všechny drony, které má Elbit v portfoliu - včetně MALE dronu, jak mi bylo na IDETu nenápadně naznačeno. Pokud se nemýlím, tak zkratka LPP znamená Letecké Přístroje Praha.

https://discord.com/channels/1017858793 ... 7811002501
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15931
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Zemakt »

Řekl bych, že ten případný zkušební polygon není zas tak daleko, jen bude drobet problém s vyhodnocením :wink: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2507
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Nesher »

NagyAttila píše: 25/11/2025, 12:32 Tak to aby zabezpecili lietadla na aspon skusobne odpaly.
Mne to pride ako uplny nezmysel, tato iniciativa. Ale niektori to beru div nie ako novy Taurus
Odpalovat se to bude ze země.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2507
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Nesher »

pjaro77 píše: 25/11/2025, 12:09 Koľko času myslíš, že im to bude trvať dopracovať sa k použiteľnej zbrani ?
Reálné? Pokud to nebudou testovat na UA, kde je to teď všechno volnější, tak min. dva roky. Vyrobit prototyp mohou relativně rychle, ale testy prostě trvají a stojí spoustu peněz. Polygonů kde to můžete testovat v plné šíři je jen pár. Nejbližší je ve Franciia pak Švédsko.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6196
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od kacermiroslav »

Nesher píše: 25/11/2025, 15:19
pjaro77 píše: 25/11/2025, 12:09 Koľko času myslíš, že im to bude trvať dopracovať sa k použiteľnej zbrani ?
Reálné? Pokud to nebudou testovat na UA, kde je to teď všechno volnější, tak min. dva roky. Vyrobit prototyp mohou relativně rychle, ale testy prostě trvají a stojí spoustu peněz. Polygonů kde to můžete testovat v plné šíři je jen pár. Nejbližší je ve Franciia pak Švédsko.
myslím, že není pochyb o tom, že se to bude testovat na Ukrajině. A třeba i velmi brzo, pokud se tak již nestalo, viz. s ohledem na plán zahájení sériové výroby.
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2507
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od Nesher »

kacermiroslav píše: 25/11/2025, 21:01
Nesher píše: 25/11/2025, 15:19
pjaro77 píše: 25/11/2025, 12:09 Koľko času myslíš, že im to bude trvať dopracovať sa k použiteľnej zbrani ?
Reálné? Pokud to nebudou testovat na UA, kde je to teď všechno volnější, tak min. dva roky. Vyrobit prototyp mohou relativně rychle, ale testy prostě trvají a stojí spoustu peněz. Polygonů kde to můžete testovat v plné šíři je jen pár. Nejbližší je ve Franciia pak Švédsko.
myslím, že není pochyb o tom, že se to bude testovat na Ukrajině. A třeba i velmi brzo, pokud se tak již nestalo, viz. s ohledem na plán zahájení sériové výroby.
S tím o čem je a není pochyb byl byl opatrný. Jediné co je jistě je to, že toho víme velmi málo.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6196
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od kacermiroslav »

Nesher píše: 26/11/2025, 18:37 S tím o čem je a není pochyb byl byl opatrný. Jediné co je jistě je to, že toho víme velmi málo.
Vzhledem k probíhající spolupráci mezi ukrajinským a českým obranným průmyslem si fakt myslím, že není pochyb o předávání know how a vzájemné spolupráci. Ale samozřejmě, jen to jen má domněnka.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 429
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Úderná střela Narwhal

Příspěvek od NagyAttila »

Ano, ako ta spolupraca na rakete Dana...
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“