Evropský letoun nové generace FCAS

Letouny, vrtulníky a jiné létající stroje, výzbroj, rakety a bomby
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Zemakt »

No právě. Bohatá nevěsta velké nároky má. Program Tempest zdá se, že odcejpá a jede podle plánu, navíc mu evidentně finance nechybí. Připojení Německa k programu s ohledem na FCAS bych spíš vnímal jako jeho ohrožení, neb nevěřím tomu, že by prostě jen platili a zařadili se do fronty jako ostatní. V případě Flygsystem 2020, zde se zdá, že jsou pořád ve fázi "mentálního cvičení" a zde by možná mohlo být Německo oním akcelerátorem. Každopádně čas běží.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od skelet »

V rámci mezinárodního vývoje má Německo pověst stejného potížisty jako Francie. Ale to má aspoň know-how. Připojení k švédskému programu by pro Německo bylo ideální.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Zemakt »

V rámci mezinárodního vývoje má Německo pověst stejného potížisty jako Francie. Ale to má aspoň know-how.
Přesně. A proto by v uvozovkách mělo v případě FCAS držet hubu a krok.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od pjaro77 »

Koba píše: 26/1/2026, 12:22 Výbor pro obranu německého Bundestagu požaduje, aby Německo ukončilo svou účast v programu FCAS. "Jako důvody jsou uváděny raketově rostoucí náklady, chronické zpoždění, nekončící průmyslové spory a snaha Francie celému projektu FCAS dominovat".
Že francúzi majú snahu dominovať projektu sa nečudujem. Aké bojové lietadlo vyvinuli nemci sami od druhej svetovej vojny ? Kontinuita ich leteckého priemyslu bola prerušená po konci tej vojny a nemecký vojenský priemysel dostal zaracha.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Koba »

Vzhledem k tomu, jak komplikovaný výrobek vojenské letadlo 6. generace je, nejde vycházet z minulých úspěchů, zvlášť daných tím, že Němci dostali zaracha. Protože značný podíl na generaci dělá pokročilá elektronika, stojí za to si zrevidovat úspěchy Němců a Francouzů v téhle oblasti - hlavně SW, možná i v oblasti vývoje a užití kompozitů a chemie jako základu, třeba pro RAM materiály (vývoj DASA), v avionice pak třeba DASS Praetorian. Je třeba taky znát značný německý podíl na vývoji a výrobě strojů MRCA Tornado a motorů RB199, stejně jako u EF Typhoon. Tomu třeba předcházel neúspěšný uchazeč Northrop-Dornier ND-102 se značným podílem německých vývojových prací.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Rase »

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně vyjádřil pochybnosti o budoucnosti společného francouzsko-německého projektu Future Combat Air System (FCAS) a naznačil, že by Berlín od něj mohl odstoupit, pokud nebudou vyřešeny klíčové rozdíly. Merz uvedl, že problém není ani tak politický, ale pramení z odlišných vojenských požadavků. Francie chce, aby stíhačka nové generace byla schopna nést jaderné zbraně a operovat z letadlových lodí, což jsou schopnosti, které německý Bundeswehr v současnosti nevyžaduje. Varoval, že pokud se tyto rozdíly nepodaří sladit, Německo nemusí být ochotno v programu pokračovat a mohlo by místo toho zvážit partnerství s dalšími evropskými zeměmi.

https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 7937893414

IMG_5825.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Koba »

Generální ředitel Společnosti Airbus Guillaume Faury prohlásil, že je otevřený moýnosti pokračovat v dvoukolejném vedení programu FCAS - jedné verze letounu pro Francii a druhé pro Německo. Faudry přiznal, že vývojové práce na letounu stojí a projekt se nachází na "obtížné křižovatce", ale práce na doprovodných projektech, jako je např. bojový cloud, mateřské nosiče dronů a vývoj motorů běží dál.

Cit.: Frustrace v poslední době narostla, protože termín, který Francie a Německo měly do konce roku 2025 stanovit pro objasnění budoucnosti programu, uplynul bez oznámení.

https://www.defensenews.com/global/euro ... gn=dfn-dnr
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od pjaro77 »

pravidlo čtyř N: Nikdy k Ničemu Nepouštěj Němce. :D
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od skelet »

Spekulace se začínají potvrzovat. Indie začíná s Francií neoficiálně hovořit o připojení FCAS.
https://aerospaceglobalnews.com/news/in ... ghter-jet/

Vzhledem k tomu, že SNECMA bude vyvíjet pro Indii jejich motor pro AMCA, tak se tyto dvě strany jistě domluví.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Zemakt »

Dobrá zpráva.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od pjaro77 »

Neviem teraz, čo je horšie pre vývoj toho lietadla, či nemecká byrokracia alebo indické korporátne pracovné nadšenie Yes man. :D
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Koba »

PAŘÍŽ — Francouzsko-německý projekt vývoje budoucího bojového leteckého systému se ve středu zdál být blíž k neúspěchu poté, co výrobce letadel Dassault Aviation obvinil partnera Airbus z toho, že již nechce spolupracovat na stíhačce nové generace, která je jádrem plánů.

„Pokud Airbus trvá na svém postoji, že nechce s Dassault spolupracovat, je věc mrtvá,“ řekl generální ředitel společnosti Dassault Aviation Eric Trappier ve středu na tiskové konferenci za Paříží, kde ukázal snímek o systému FCAS pouze s otazníkem a řekl: „Nevím.“

https://www.defensenews.com/global/euro ... gn=dfn-dnr

Tak už našel viníka. To je důležité!
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od skelet »

jen je to shrnutí toho co prosakovalo nějakou dobu. Očividně se Němci nejsou schopni a ochotni dohodnout s Francií ani na základních požadavcích.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Zemakt »

Jen aby náhodou nezačali zanedlouho sabotovat Tempest.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od skelet »

Tempest už je hodně rozjetý, takže tam už přichází trošku s křížkem po funuse. Jediné co mohou sabotovat je projekt Saabu.
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od pjaro77 »

skelet píše: 5/3/2026, 12:47 jen je to shrnutí toho co prosakovalo nějakou dobu. Očividně se Němci nejsou schopni a ochotni dohodnout s Francií ani na základních požadavcích.
Teraz si môžu povedať len jedno - to jsme zase něco vyvinuli.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Koba »

Evropská stíhačka lepší než F-35 je jako zombie. Problematický projekt dostal ještě šanci
...Poslední šance na dohodu, že bude projekt pokračovat, podle německé vlády vyprší do poloviny dubna, napsala agentura Reuters. V opačném případě se projekt definitivně ukončí. Airbus v programu zastupuje Německo a Španělsko...

https://ekonomickydenik.cz/evropska-sti ... .sznhp.box

https://uk.finance.yahoo.com/news/germa ... 07495.html
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Zemakt »

Tak o tom, o čem si už nějakou dobu štěbetali vrabci na střeše se stává realitou.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... nci-308095
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od pjaro77 »

Potvrdilo sa pravidlo 4N.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 594
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Příspěvek od Xawi3r »

No zahnali se do kouta... Jak znám Němce, půjdou racionální cestou směrem k Tempestu... Jak znám Francouze, raději utratí 20 miliard euro navíc, kvůli své hrdosti a pak budou 30 let naříkat, jak je na tom jejich ekonomika vůči Německu špatně😁
Ale nemyslím si, ze by nošení jaderných zbrani byl hlavni problém... Tech bylo jiste vic, nejnakladnejsi a pro Německo zbytečná byl asi požadavek na možnost působení z letadlovych lodí...
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“