Protidronové letouny Jak-52

HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od HONZIK11 »

Nesouhlasim.
Ale kopat musis. Ze zasady.
Pilot je oko i u ucho letounu nemaje zadny radar se zpetnou vazbou s letounem tohoto typu. . Takze musi naslochat a nemuze ohluchnout .Takze tlumic je nezbytny. .Jinak musis menit piloty. To je vse.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od HONZIK11 »

Taktez mi neni jasny tvuj prispevek o,, obslehnuti lafet,,!
Dnes na svoji zbrani mas sofistikovane senzory optiku laser kolineator.
Jak ji chces pouzit na nadstavbe obslehnute z muzea ?
Tam musis mit oko/zornici v dane vzdalenosti od techto. Na nadstavbach ti fungovat nebudou. Tak mozna zamerovaci kriz jak za 1.WW.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od skelet »

Pilot nosí sluchátka. Nosí jej kvůli komunikaci s věží, okolními letadly nebo s dalšími lidmi na palubě, zde konkrétně střelcem.
Lafetace umožní stabilnější uchycení zbraně, než jej mít v ruce, umožňuje použití těžší výzbroje, případně těžšího vybavení. Střelba na pohyblivý cíl se poměrně dobře zvládla, již před 85lety.
Problém takové lafety je především ve větším zásahu do konstrukce letadla, což by asi "52" nezvládla.
Obšlehnutí lafety z muzea byla pochopitelně nadsázka..
ObrázekObrázekObrázek
jean
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1025
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od jean »

Honziku, pozri si fotky na strane 2. Vazne smutne, ze napises taku blbost a potom sa chovas jak male decko. A ten tlmic by ti pomohol tak akurat prd. Utlm cca 9-12 dB pri 125dB... A motor jaku asi nebude sepot kvetin
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Zemakt »

No, ten tlumič ti maximálně pomůže v tom, že pro manipulaci v už tak stísněném kokpitu, budeš mít kvér o cca 20 cm delší. A to se fakt vyplatí, když už máš na palici střelecká sluchátka. Muheee
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od HONZIK11 »

jean píše: 16/10/2025, 19:23 Honziku, pozri si fotky na strane 2. Vazne smutne, ze napises taku blbost a potom sa chovas jak male decko. A ten tlmic by ti pomohol tak akurat prd. Utlm cca 9-12 dB pri 125dB... A motor jaku asi nebude sepot kvetin
Nekdy az budes mit cas ,tak si nastuduj co.je utlum v dB.
Je to logaritmicka jednotka. Utlum o 13dB je jiz jen polovicni hodnota puvodni velikosti vnimani hluku ,20 dB o cca trictvrte mensi proti vnimani hluku bez tlumice atd.
Ty sepote. :D
A ze te Skelet neopravi.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 16/10/2025, 20:24, celkem upraveno 1 x.
jean
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1025
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od jean »

A ty si skus, co je 112 dB... Po par minutach by bol ten pilot sprosty a hluchy. Ak budes potrebovat, kludne ta to naucim aj merat, kalibrovany mikrofon stale mam.
Takze fotku na strane 2 si si nepozrel
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od HONZIK11 »

A proc bych si to mel zkouset ? Ja mluvim o utlumu v Db udaji pro tlumic zbrane a co ta hodnota znamena a proc ji ten strelec na zadnim sedadle ma.
A o cem.pises ty ?.
Je to Rusak ,takze ho ma na hovno. Akurat mu zavazi v kabine. To je jasne. :D
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od pjaro77 »

Alfik píše: 16/10/2025, 10:09
jean píše: 15/10/2025, 20:58 Skelet, ešte aj po válce. Dopravné lietadlá mali zakrytu len kabínu cestujúcich, aby piloti vedeli stanoviť rýchlosť podľa šumu vetra :lol:
"Když šumí, je to dobré. Když začne kvílet, je to špatné! A když během letu mlčí, jsme v pérdeli, pane Hrábě!" :lej:
Ak nepočuje šum, môže si púšťať do slúchadiel Šum svistu :D
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Alfik »

Podle sluchu a vibrací (i podle plamenů z výfuku, vidí-li na ně) se dá poznat ledacos. I přes sluchátka. Např. a v první řadě to, jestli má pilot správně směs, což je u letadla, na rozdíl od auta (no, kromě těch co se chystají vyjet na Mt Everest :twisted: ) dost podstatná věc.
Ale jak už zaznělo, sluchátka nejsou hluchátka. Oslabí zvuk, zvláště pak ty nejhorší frekvence nejvíc poškozující sluch, ale slyšet motor přes ně, zaplať Krišna, lze.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od danny1691 »

Už tu padlo "aktivní ochrana sluchu"?
příklad https://www.earplugs.cz/strelecka-sluch ... pact-sport
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Zemakt »

Normání střelecké sluchátka. Nic víc nic míň. Pro toho kdo trochu střílí povinná výbava.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od skelet »

tak ona ta polemika není o tom nač/proč/zač jsou ta sluchátka, ale o "Bude to dobre i pro pilota. Ten neleta se sluchatkama..", což je nesmysl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Zemakt »

Ale to snad není ani polemika ne :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Rase »

Ukrajinská posádka letounu An-28, polské výroby, která zničila 157 leteckých cílů (většinou Šahedy), získala Řád "Za odvahu" III. stupně, odznak "Hvězda sil územní obrany Ukrajiny". Drony jsou sestřelovány z bočního okna lafetovaným kulometem M134 systému Gatling.

https://www.facebook.com/share/p/1DiJVF ... tid=wwXIfr
https://militarnyi.com/en/news/ukraine- ... ed-hunter/

IMG_6023.jpeg
IMG_6025.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Rase »

Ukrajinská protivzdušná obrana si vynucuje nejen odvahu, ale i mimořádnou schopnost improvizace. Vedle moderních systémů a raket se v obraně proti ruským bezpilotním prostředkům objevují i řešení, která působí téměř neuvěřitelně. Jedním z nich je nasazení cvičného letounu Jak-52, z něhož posádka Obranných sil Ukrajiny sestřeluje útočné drony Šahed pomocí ručních zbraní.

https://www.armyweb.cz/clanek/neuverite ... i-zbranemi

jak52.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Rase »

Ukrajinský letoun An-28 aktuálně slouží i jako nosič záchytných dronů STING a P1-Sun. Zajímavostí do budoucna je, že na Antonov by bylo možno namontovat rovněž radary a operátor by tak mohl sedět stovky až tisíce kilometrů od samotného letounu. Později by dost pomohlo i navádění pomocí AI, aby nebyl operátor vůbec potřeba. Pokud by byly ony interceptory uloženy v kontejneru, dokázal by jich An-28 nést opravdu velké množství (nyní jsou jen zavěšeny pod křídlem).

https://fixupx.com/wilendhornets/status ... 8590241956

HGnYrS-WUAECrTq.jpeg
HGnYrTHXEAAJ3kE.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové letouny Jak-52

Příspěvek od Rase »

Turbovrtulové letadlo An-28 se symboly 213 sestřelených dronů typu Šahed(Geran-2) v reportáži NYT. Letoun pod vedením civilistů z týmu Aerotim má na palubě šestihlavňový kulomet M134D, sledovací systém Trakka TC-300 a disponuje možností vypouštět drony-interceptory P1-SUN a AS3 Surveyor z pěti závěsníků pod křídly. ​V reportáži z února 2026 bylo na trupu 117 značek sestřelených dronů, nyní jich je již 213.

https://www.facebook.com/share/p/18AA1y ... tid=wwXIfr

IMG_7598.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“