Západní tanky na Ukrajině

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Zemakt »

Tak jestli jde jen o to couvání, tak tohle jako přednost zmiňují i samotní ukrajinští tankisté.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Choroš:
Leopardy 1 se používají jak pro palebnou podporu, tak i normálně v boji - v rámci jedné jednotky. Zkrátka jak si vyžaduje plnění úkolu. Další věci jsou docela dobře popsány výše (6/4/2026, 15:51), tak je sem nemá smysl dávat znovu.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Alfik »

Powerpacky jsou prostě totéž, co bylo už za komunardů u televizí Tesla. Tzv. "blokové řešení".
Prostě nepřišel opravář aby vyměnil vypálenou elektronku nebo přepájel vyschlý kondík, ale uvnitř tv se začaly dělat "bloky" s nacvakávacími studenými spoji - dnes zcela převládající řešení u veškeré elekroniky.
Takže přišel opravář, zjistlil který blok, vycvakl, nacvakl, odnesl vadný. Tečka.
Je to jen změna přístupu, tzn. kde budou opravny těch powerpaků a jak bude organizována doprava, jestli mnoho menších beden s náhr. díly nebo jeden kontejner s celým blokem.
A jednoznačně se dá říci, že stejně jako u těch TV Tesla před 50 lety, tak u tanků ten blokový přístup vede.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od bat »

@Alfik Mohli to odkoukat od Němců. Nakonec spousta fabrik v protektorátu vyráběla vojenskou elektrotechniku a součástky. Po válce vznikla Tesla, která vše zastřešila. U té elektroniky (častá chybovost) se takové řešení nabízí, ale Němci to dovedli k dokonalosti IMO, tak proč se nepoučit.
Výhodou nebyla jenom výměna funkční za nefunkční, ale i efektivnější možnost testování/údržby. Začala se objevovat i modulární architektura za účelem úpravy funkcí systému.

Zrovna před pár dny jsem viděl jeden pěkný kousek https://youtu.be/uiMZ8nywAx4?t=803 a vtipné je, že dodnes se přesně neví, jak tento "analogový počítač" fungoval.

Přesto pokud na to ekonomicky mám, tak bych preferoval modulární systém (powerpacky) jako lepší řešení; zvlášť pokud složitost těch motorů roste (blackbox). Je to zajímavá a komplexní otázka a bez širšího kontextu se na ni bude hledat odpověď těžko. Kontextem může být i konkrétní vojenská doktrína, úroveň vzdělanosti ve společnosti, síla ekonomiky v dané oblasti apod.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Choroš píše: 14/4/2026, 12:56 Tak asi hlavně záleží, zda je k dispozici dost powerpaků na výměnu.
Jak píše skelet a Alfik. To je právě jejich hlavní výhoda. pro opravu stačí vytáhnout poškozený a nahradit nepoškozeným. Tank potom pokračuje v akci a powerpack se odveze na opravu a po ní se může zase použít. Celé to obrovsky zjednoduší celý logistický řetězec. Přitom nepotřebuješ mít 1:1, stačí ti jich mít na výměnu méně a to vzhledem k tomu, jak potřebuješ v rámci životního koloběhu.
A pokud dobře chápu ten zdrojový článek, nepoužívají je snad ani jako tanky, ale pro palebnou podporu. Ve které se osvědčily - ale to je všechno.
To je trochu nepochopení role tanku. Tím je (přímá) palebná podpora jednotek. Takže když se tank používá jako palebná podpora, používá se tak ve své základní roly. Proto ano, chápeš článek správně (alespoň jeho část), ale jen si z toho udělal nepřesný závěr.
Nepřipadá mi, že by zrovna tenhle případ ukazoval lepší vlastnosti západní tankové školy.
To ale právě dokazuje, protože v rámci popisuje ukazuje o kolik Ukrajinci mohou lépe bojovat s těmito tanky, než s původními sovětskými.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 14/4/2026, 11:18 52 zásahů a pořád jel dál. Ukrajinský Leopard šokoval ruské operátory dronů
https://www.armyweb.cz/clanek/video-52- ... tory-dronu
Tohle vypadá na možné potvrzení toho, co se objevilo v minulosti
Dzin píše: 25/2/2026, 11:15 ...Pokud dron zasáhne to správné místo, tak MBT vyřadí/zničí. Ale to se neděje neustále a není to zaručeno. V ATM 11/26 se objevila statistika, že na zničení/vyřazení jednoho MBT je potřeba průměrné 60 dronů ruzných typů (pro srovnání na zničení/vyřazení Caesara 6). Je to včetně neúspěšných útoků...
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Alfik »

bat píše: 15/4/2026, 12:13 @Alfik Mohli to odkoukat od Němců. Nakonec spousta fabrik v protektorátu vyráběla vojenskou elektrotechniku a součástky. Po válce vznikla Tesla, která vše zastřešila.
Ono to u elektroniky čekalo na polovodiče. Se žhavenými elektronkami to prostě ani nešlo, ani to nebylo v ničem výhodnější.
A elektronky se postupně stávaly čím dál dokonalejšími - nejen že se dělaly diodově, ale i triaky, pentiaky... vkládané elektronky, kde byly třeba dvě triakové vložené do jiné triakové, čili kompletní zesilovací prvek... :)
To pak mělo i dvě desítky pinů na patici a jen to zastrčit či vytáhnout bylo o zakurvování si z prndla hrndla :)
Takže ten přechod byl závislý na tom, že ten "šváb" bude prostě výhodnější než ta sestava lamp. A to taky chvíli trvalo, u nás se třeba kapesní rádia s IO začala dělat až někdy na přelomu 60. a 70. let, čili tak pět let po západu.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Alfik »

Dzin píše: 15/4/2026, 21:41 To je trochu nepochopení role tanku. Tím je (přímá) palebná podpora jednotek. Takže když se tank používá jako palebná podpora, používá se tak ve své základní roly. Proto ano, chápeš článek správně (alespoň jeho část), ale jen si z toho udělal nepřesný závěr.
To je vina filmů a podobně, že nám servírují už od WWII tu představu boje tanků proti tankům jako hlavního dívadla bitev.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Alfik píše: 16/4/2026, 09:47 To je vina filmů a podobně, že nám servírují už od WWII tu představu boje tanků proti tankům jako hlavního dívadla bitev.
Jasně a potom už si nikdo neuvědomí, že tohle k tomu taky patří, palebná podpora je i proti jiným tankům a pancéřovým vozidlům. Obvykle si pod pojmem palebná podpora představí dělostřelectvo, což je taky vinna filmů a knih, kdy s žádostí o ní se v nich hrdinové obvykle volá dělostřelectvo.

Palebná podpora pod sebou skrývá velké množství akcí a působení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3820
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od pjaro77 »

Dnes takmer neexistuje celá veľká skupina zbraní - stíhače tankov. Tam kde ešte existuje sú to skôr menšie jednotky s PTRS.
Takže sa obvykle volá na pomoc letectvo a delotrelectvo.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Jj, PTŘS zásadně změnily jejich vývoj.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od danny1691 »

Abrams s kopií ruské ochrany proti dronům
https://t.me/voenacher/92568
photo_2026-05-04_13-35-00 (2).jpg
photo_2026-05-04_13-35-00.jpg
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Zemakt »

Kopií?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od danny1691 »

No jasně. Tolik vysmívané "stodoly", ježci z rozpletených lan a podobně. Mad Max styl nebo posmívání se, že to je jako A7V.
Jak s tím přijde rus, je to ukázka jejich neschopnosti. U ukrajinců je to zase opačně
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Zemakt »

Aha takže patent na znouze ctnost mají jenom rusáci. Typicky rusácké.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Ukrajinské tanky zvládnou otáčet věží…
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

"Výměna motoru Leopardu trvá dvě hodiny. Cizinci se od nás už učí, jak ho opravovat," - Grečanikov. Německá útočná vozidla založená na Leopardu 1 nebo Leopardu 2 si na frontě vedly nejlépe a ukrajinští specialisté se je už naučili rychle opravovat, což zahraniční inženýry překvapilo. V komentáři pro Ukrinform to uvedl Oleksandr Grečanikov, vedoucí Ústředního oddělení zásobování výzbrojí Velitelství logistických sil Ozbrojených sil Ukrajiny.

https://twitter.com/betyna71/status/2064782617363329396

973ccd12a1058dd1720796d1b9e35c001775467303.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

M1A1 AIM Abrams pojmenovaný "Lucifer" slouží ve výzbroji tankového praporu 160. speciální střelecké brigády. Tento tank je velkoryse vybaven přídavnými mřížemi a klínovou konstrukcí pro instalaci bloků Kontakt-1 DZ.

https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 7510349879

IMG_8079.jpeg
IMG_8080.jpeg
IMG_8081.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

Tank M1A1 AIM Abrams s reaktivním pancířem Kontakt-1, sítí proti dronům a posíleným horním plátem příďové části během operací 425. útočného pluku.

https://twitter.com/thedeaddistrict/sta ... 1845665830

IMG_8305.jpeg
IMG_8306.jpeg
IMG_8307.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1696
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Západní tanky na Ukrajině

Příspěvek od danny1691 »

Rase píše: 7/5/2026, 19:27 Ukrajinské tanky zvládnou otáčet věží…
Asi jak které
https://t.me/ovbron/14585
photo_2026-06-23_12-00-35.jpg
photo_2026-06-23_12-00-26.jpg
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“