Budoucnost dělostřelectva AČR
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
pokud výrobce přistoupil na požadavky, tak je to problém výrobce.
Otázkou je jestli je jak dokončit Caesara.. a verze 8x8 nemá extra dobrou pověst. Dánové se jí raději zbavili, Ukrajinci z ní taky nejsou dvakrát odvaření, my na ni čekáme jak na smilování boží..
btw. verze 8x8 je navržená na český podvozek. To nemá s AČR nic společného.
Co bylo během tendru je zcela lhostejné. Podstatná je přítomnost a budoucnost. A v přítomnosti vidíme, že nákup houfnic od Konstrukty by byla naprd (houfnice dodávají po termínu nebo vůbec) a Nexter taky stojí zaprd.
Otázkou je jestli je jak dokončit Caesara.. a verze 8x8 nemá extra dobrou pověst. Dánové se jí raději zbavili, Ukrajinci z ní taky nejsou dvakrát odvaření, my na ni čekáme jak na smilování boží..
btw. verze 8x8 je navržená na český podvozek. To nemá s AČR nic společného.
Co bylo během tendru je zcela lhostejné. Podstatná je přítomnost a budoucnost. A v přítomnosti vidíme, že nákup houfnic od Konstrukty by byla naprd (houfnice dodávají po termínu nebo vůbec) a Nexter taky stojí zaprd.



Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Souhlas.No, neděje. Třeba ten aktuální problém se měl řešit v rámci vojskových zkoušek, teď se MO tváří, že nikoliv. MO nekomunikuje. Celé je to nějaké divné.
ČR problematická není. Respektive má-li to pod palcem Strnad, nic není problém.A jak už jsem to několikrát zdůrazňoval, vojáci (a podle mě plným právem) nechtějí zbraně z problematických zemí. A to SK prostě dlouhodobě je.
Souhlas. Prostor na vycouvání nikde nevidím.AČR i MO by se měly soustředit na dokončení projektu Caesar asap. Jiná reálná cesta není, ukončení smlouvy a nákup nového systému, byť by to pomohlo naplnit pokladnu SPD, je nesmysl. V reálu by to znamenalo jen letité soudy s Nexterem s velmi nejistým výsledkem. A nové dělo by se stejně nekoupilo, bo není za co a další tři roky (minimálně) nebude.
Skelet: je zajímavé, že Bohdana na 8x8 je cajk.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ono je taky dost možné že průtahy mají jistou spojitost se zatím nepostaveným parkem techniky v Jincích. Je vždycky lepší když vám techniku garážuje výrobce (a neběží záruka) než když stojí na dešti v Jincích.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
No pokud ano, tak je to ten nejhorší možný způsob, to si každý dodavatel zapamatuje a při dalších tendrech se dle toho zařídí.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Je to můj pocit s dosavadní akce. Ono by takhle zdržovat nešlo pokud by neměl Nexter taky své máslo na hlavě. Když se na to podívám, tak pokud se bude ještě třeba půl roku obstruovat, potom půl roku dělat vojskové zkoušky, potom třeba půl roku upravovat houfnice podle připomínek ze zkoušek... Tak jsme u rok a půl dál a infrastruktura v Jincích má být hotová do dvou let.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Jako sorry, ale tohle by bylo dost debilní. Ony ty vojskové zkoušky taky evidentně nebudou procházka růžovým sadem. Respektive úpravy. Ty dva roky nejsou zas tak nic extrémního. Děla se taky nedodají na lusknutí prstu. Navíc je to vojenská technika, stát jeden rok někde pod celtou by jí nemělo uškodit.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
SR je problém, už svou geografickou polohou. Plus silná příchylnost společnosti k východu a autoritařstvi. A ani to, že CSG ty továrny ovládá v případě krize nic neznamená.
Plus další věci jako to, že Morana je nedodělaný prototyp, Dita je Z 2000 na steroidech. Tedy v dnešní době poněkud zastaralá koncepce, nesplňující požadavky AČR. Zvětšení už takhle velké závislosti na CSG, která by určitě chtěla dodávat i munici. Odkud asi?
Měl se vzít normální Caesar, hodit ho na Tatra 6x6 a bylo by. No stalo se.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Tak jasně, že v tom má Nexter svůj podíl, o tom žádná. Ale to se kolem toho v poslední době děje z naší strany je fakt hodně divné.Scotty87 píše: ↑4/6/2026, 16:31 Je to můj pocit s dosavadní akce. Ono by takhle zdržovat nešlo pokud by neměl Nexter taky své máslo na hlavě. Když se na to podívám, tak pokud se bude ještě třeba půl roku obstruovat, potom půl roku dělat vojskové zkoušky, potom třeba půl roku upravovat houfnice podle připomínek ze zkoušek... Tak jsme u rok a půl dál a infrastruktura v Jincích má být hotová do dvou let.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Dita s laufem ze Zuzany a s její mírou automatizace (možností vedení palby mimo vozidlo) je kvalitativně zcela někde úplně jinde než je Cézar v jakékoliv podobě. Cézar je jen hloupý kanon na korbě nákladáku. Vyžadující čtyři čmelíky pobíhajíc kolem aby vůbec vystřelil. V dnešní době
oMG

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
No ani ne. Tuhle koncepce houfnic už drží při životě momentálně jen CSG. Už i Konštrukta pochopila že Zuzana 2 byl krok vedle a přišli s BIA. Do budoucna bude u kolových houfnic relevantní jen bezvěžová jako Caesar nebo dělostřelecký modul "naložený" na náklaďáku.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ad koncept Zuzana 2 - solidne odolny stroj voci protibaterijnej palbe - urcite vacsia odolnost ako koncept TMG, kde 6 ludi beha okolo dela.
Kedze ale je na bojisku nova hrozba dronmi - ktora este pred 10r nebola dominantna, je tu - evolucia ukazala, ze cesta je v mensich, lahsich a LACNEJSICH systemoch. EVA M3 dosahuje rovnakych parametrov ako Z2 - okrem polovicnej zasoby municie, pri pouziti bezneho, serioveho podvozku.
Kedze ale je na bojisku nova hrozba dronmi - ktora este pred 10r nebola dominantna, je tu - evolucia ukazala, ze cesta je v mensich, lahsich a LACNEJSICH systemoch. EVA M3 dosahuje rovnakych parametrov ako Z2 - okrem polovicnej zasoby municie, pri pouziti bezneho, serioveho podvozku.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Pochopili to aj v CSG pri DITA?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Scotty porovnávám to s Cézarem. Samozřejmě, že Morana a třeba BiA jsou zase úplně jinde. Za mne je Cézar pro armádu našeho typu zoufalost. Něco jako racionální modernizace T72, kdy se na obsluhu tanku/děla doslova sere. A to jak s ohledem na demage, tak nutnou potřebu vyššího počtu obsluhy. A ať chceš nebo ne, schopnost vedení palby mimo vozidlo je navzdory koncepci dost ultimátní záležitost. S ohledem na dnešní boj na UA. Paradox ve finále je ten, že když vedle sebe postavíš Ditu a Cézara, tak každý racionálně uvažující dělostřelec ti vleze do Dity. Jo do té koncepce ze sedmdesátých let 20. století. Ostatně případ Leopard 2 je to samé, že jo.
Ale což, stalo se stalo. Bohužel.
Ale což, stalo se stalo. Bohužel.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ne, to fakt není. Je jen udržování koncepce, která vznikla před 50 lety. Je to velké, těžké, pro Azery za ty peníze asi fajn, ale ne pro AČR.Zemakt píše: ↑4/6/2026, 18:54 Dita s laufem ze Zuzany a s její mírou automatizace (možností vedení palby mimo vozidlo) je kvalitativně zcela někde úplně jinde než je Cézar v jakékoliv podobě. Cézar je jen hloupý kanon na korbě nákladáku. Vyžadující čtyři čmelíky pobíhajíc kolem aby vůbec vystřelil. V dnešní doběoMG
Ten tvůj hloupý kanón se v boji, narozdíl od této koncepce v hojí víc než osvědčil,. Když se podíváš na poměr ztrát, tak ten má Caesar na UA v poměru k počtu nasazených strojů pravděpodobně nejmenší. Z2 jednu z nejhorších. Ostatně i Konštrukta to pochopila, s touto koncepcí končí a bude se soustředit právě na lehčí a flexibilnější EVA/BIA.
Ostatně proč asi UA okopírovala právě Caesar a ne něco jiného?
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Toto se líbí RCH155..
Ukrajinci mají Bohdany, protože jsou levné a dají se dělat ve velkém. Pro armády s mizernou demografií je to prostě bullshit.
Ukrajinci mají Bohdany, protože jsou levné a dají se dělat ve velkém. Pro armády s mizernou demografií je to prostě bullshit.



Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Nesher, fakt lehčí jo
Ukáčka jsou spokojeni s 6x6. O 8x8 taktně mlčí. Ale dá se vypozorovat.
Ukáčka jsou spokojeni s 6x6. O 8x8 taktně mlčí. Ale dá se vypozorovat.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Tak na 8x8 si stěžovali že se blbě zakopává a podvozek má některé nedomyšlenosti. Na samotné dělo zvláštní stížnosti nebyli.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Budeme dělat, že tomu věříme, když ten podvozek používají pro Bohdany a raketomety a další aplikace..



Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
A všiml si si, že celou dobu tvrdím, že se měl koupit normální Caesar na CZ podvozku 6x6?
Jinak to o té demografická jistě ocení mj. v Belgii, Portugalsku nebo Slovinsku. Caesar je bestseller i v Evropě. DANA koncepci koupili akorát tak Azeři. Trh má vždy pravdu, tady navíc podpořený i výsledky v boji.


