malý posun je třeba mezi Pandurem II a Pandurem EVO. Ovšem mezi Pandurem a například Boxerem je rozdíl obrovský. Nicméně není to volba Pandur ve stávající podobě je už naprosto neakceptovatelný a navíc je těch vozidel stále málo. Když byla MLU označená za neekonomickou není jiná volba než nákup nových vozidel. S tím že se stávající Pandury upraví pro službu u AZ je to vhodné řešení.
Patria XP 8x8 pre AČR
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Myslel jsem tu koncepci s věží vzadu. Co to bude za věž je věc jiná.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
V podstatě pokud se nevybere EVO, tak budu spoko.. Boxer by sic byl asi nejlepší volba



Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Gladius Twinpjaro77 píše: ↑11/6/2026, 10:25 Ta malá vežička s guľometom je čo ? Pripomína mi to trochu MARTA-L.
download/file.php?id=37824&mode=view
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Problém je že Boxer je pásové vozidlo na kolech. A řekl bych že tím pádem z obou světů bere hlavně ty nevýhody.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Posilinilo by to spolupracu najblizsich partnerov a spojencov v obrannom sektore.Nesher píše: ↑11/6/2026, 10:18Co? To, že AČR slouží za veřejné peníze soukromé firmě jako testovací polygon? To se dá akceptovat, když přivřu obě oci u domácího dodavatele s exportním potencionálem, případně u cizí firmy, pokud jsou zatím ještě nějaké politicko-strategické zájmy. Což není tento případ.
Proto se ptám zda už je to někde odzkoušené a zavedené.
Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém. Také by se mohla zopakovat chyba u současných Pandurů, že AČR bude jediný uživatel systému a tím pádem budou problémy s údržbou.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
S tou na Pandurech ano, ten zbytek již vyladili.. Navíc není na trhu jen Izrael. Prostě bych byl nerad, aby AČR dělala, zase, někomu pokusného králíka.NagyAttila píše: ↑11/6/2026, 11:24S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Byť moc nevěřím, že v tomto volebním období dojde k výběru a podpisu smlouvy a pokud ano,tak se půjde po nejlevnějším řešením s max. lokalizací v CZ. Tedy pokud neudělá Bureš nějaký špinavý kšeft s vaší vládní mafií. To je také, bohužel, možné.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Ne že by na tom Turra byla nějak líp. Nicméně na UT30MK2 jsem nějaké velké stížnosti nezaznamenal a na Patrii je už plně integrovaná. Tady by mohl být jediný problém práva že na její montáž v ČR si už zajistil Strnad.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Reálně to bude mezi Pandurem a AMV. A Strnad je momentálně v nemilosti.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Ty mas nejake vedomosti o skusenostiach s vezami Turra?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
To už se vyřešilo přes Maďarku z Úřadu vlády. Na CSG má zájem SK mafie, která zase může tu s tam výpomoci Agrofertu. Ruka, ruku myje.
Takže můj tip, pokud vůbec něco a pokud to něco bude AMV, tak věž dodá CSG jako odškodné. Nakonec asi to nejlepší z reálně možných řešení.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
A má je vůbec někdo relevantní? To je oč tu běží, řečeno s Hamletem.NagyAttila píše: ↑11/6/2026, 11:39Ty mas nejake vedomosti o skusenostiach s vezami Turra?
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Tak pokud to vezmeme od BVP-M na které se zavedlo něco co bych označil za prototyp věže až po AMV XP kde slovenský kanón + slovenská věž spolu jaksi nefungují.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Tak tam se obrousili ty nejostřejší hrany, ale dokud bude mít Strnad větší majetek než Babiš... tak vztahy mezi nimi nikdy normální nebudou. Rozhodně bude od státu dostávat jen to co opravdu jinak nepůjde.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Stačí, aby Kaliňák zajistil nějakou tu sanaci ekologických škod u SK provozů a najednou půjde vše..
Já si o CSG nemyslím bůhví co, ale oni moc dobře vědí s kým mají tu čest a jak to udělat. Uvidíme, pořád nevěřím, že na to budou reálně peníze.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Jestli se vyhlásí tendr praští rok, tak dřív než se něco reálně stane, skončí stávající slovenská vláda.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
Já pořád nevím jestli je v dnešní době takové vozidlo potřeba.. V téhle podobě.. Hlavně nejsem přesvědčený o tom že to potřebuje takovouhle věž s tricitkou.
Ale třeba mi to někdo vysvětlí. Potřebujeme to samé jako bylo potřeba před 20 lety?
Jak teď fungují podobné prostředky tak mi to vychází že to vozidlo spíš bude dostávat pěchoty poblíž pozic a nebo vyzvedávat ustupujici nebo rotující jednotky. Největší problém pro ni budou drony případně dělostřelectvo.. Do přímého boje se s nimi nepočítá.. Tam mi nikde nevychází vozidlo s těžkou věží a tricitkou kanonem.
Takže spíš obrněný transportér s různými nastavbami.. Zbranove stanice, pvo, minomet.. Ale ne kbvp. To už mít radši další klasické bvp
Ale třeba mi to někdo vysvětlí. Potřebujeme to samé jako bylo potřeba před 20 lety?
Jak teď fungují podobné prostředky tak mi to vychází že to vozidlo spíš bude dostávat pěchoty poblíž pozic a nebo vyzvedávat ustupujici nebo rotující jednotky. Největší problém pro ni budou drony případně dělostřelectvo.. Do přímého boje se s nimi nepočítá.. Tam mi nikde nevychází vozidlo s těžkou věží a tricitkou kanonem.
Takže spíš obrněný transportér s různými nastavbami.. Zbranove stanice, pvo, minomet.. Ale ne kbvp. To už mít radši další klasické bvp
Re: Patria XP 8x8 pre AČR
A nastoupí jiná, nikde není psáno, že lepší. Navíc vzhledem k tomu co CSG na SK dělá a investuje, bude každá tamní vláda muset na jejich zájmy brát ohled.
Ale jestli vyhlásí tendr příští rok, tak to možná bude finálně řešit jiná CZ vláda, dá-li Bůh, bez zástupců byvších Uher a Severní Asie.



