Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Ruský agent a Arthur je jeho prorok . Možno by bolo dobré sa pozrieť na jeho účty, či nedostáva nejakých kapríkov za propagandu. Arthuro, čo ty na to ? :D
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2039
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Pressburger »

Modernizace selhala. Co dál s tanky T-72? Nabízí se i ruská cesta
zdroj: https://www.denik.cz/veda-a-technika/tank-t-72.html
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od bheid »

To je zas titulek, ale co čekat od Vojáčka.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 843
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od knezdub »

Nepatřím mezi odborníky na tanky, ale mě ten článek nepřišel zcestný. Co je tam špatně? Kromě autora...
ObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Toto
Zhruba třicet tanků T-72M4CZ, která armáda stále vlastní, představuje značnou vojenskou hodnotu, jakkoli již z větší části nejsou bojově použitelné. Zásadní chybou by bylo je vyřadit a nechat zbrojaře je rozprodat po světě na náhradní díly.
Kvalitní tankový podvozek T-72 má stále řadu výhod, které z něj dělají ideální cíl dalších modernizací a mimořádně efektivní zdroj posílení schopností našich ozbrojených sil.
Sú to rozprávky v štýle boľševických politrukov. Žiadny mimoriadny efektívny zdroj posilnenia schopností to nie je, už len kvôli počtu. Nanavýš sa dá použiť ma logistiku ale na to stačí aj prerobené BVP-2. A adoračné príspevky príštipkárského obchodníka so šrotom si nevšímaj tiež , ak ti môžem radiť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Choroš
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 253
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Choroš »

Početně nijak nevyčuhuje ze stavů jiné bojové techniky ČR.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Práve preto a kvôli veku a koncepcii je zbytočné čokoľvek s tým robiť len dať do muzea.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od skelet »

pročištěno od neustálého tapetování
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2039
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Pressburger »

Prečo T-72M4CZ zanikol skôr, ako sa dostal na Ukrajinu

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Lord »

Je tady vícero vláken, když jsem si to zpětně listoval, historicky se v příspěvcích mixovaly různé problematiky.
Pressburger: Ale vidím, že ste znalec fínskych tankov T-72M1 takže fínske múzejníctvo sa príkladne o ne stará a udržiava ich v spôsobilom stave, takže prípade potreby obrany Fínska (NATO) dozaista vytiahnu aj tie...
Ostatne my na SR by sme svojho času vedeli rozprávať viď vojenská prehliadka v 2019 koľko tankov vôbec bolo provozuschopných...
Pozn. Byla to reakce na někoho jiného a v jiném tématu.
viewtopic.php?p=493152#p493152

Doplním podle Gemini další informace, ale také vlastní názor.

Finsko během studené války, snad i po ní nakoupilo až 170 kusů T-72M1, ale pro modernizaci své armády přešlo na západní platformy.
V 90. letech mělo další kusy T-72 z přebytků sjednoceného Německa.
:arrow: Po roce 2000 finská armáda vyhodnotila, že finanční náklady na hlubokou modernizaci tanků T-72 by byly neúměrné.


Česká republika mohla udělat se svými T-72 to samé, protože naše modernizace T-72M4 CZ vyšla na svou dobu draze.

Jasně tehdy se počítalo, že se modernizuje více než 30 kusů a cena by se o něco zlevnila, k čemuž nakonec nedošlo.
A bylo to dobře, někdy je dávána naše modernizace jako výborně provedený vzor, ale drahý SŘP nebyl plně využit, protože nevyměnili kanón a jeho stabilizaci.
Za další prodlužování korby nebylo nutné, kdyby použili jiný motor a převodovku. Tyto kombinace udělaly z tohoto tanku, MIMO JINÉ, velmi specifické a nákladné řešení.

Je zajímavé se prolistovat v tématu Český moderní bojový tank T-72M4 CZ zpět a přečíst si tehdejší názory.
viewtopic.php?p=59249#p59249

Kde v podstatě někteří diskutéři psali, že jsme mohli koupit za stejnou cenu tanky LEOPARD 2A4, ale další desítky miliónů za kus by se muselo ještě zaplatit navíc za jejich modernizaci.
Armáda by už tehdy získala sjednocenou západní platformu s lepším potenciálem pro budoucí upgrady.
Jasně je to "chytrý" zpětný pohled. Ve skutečnosti Bílá kniha ani s tanky už nepočítala, a primární byl boj proti terorismu v Afgánu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Lord »

Obrázek jak vypadá řez kompozitním pancířem čela věže u tanku T-72M1

T-72-vez-celo.jpg

Švédské testy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Dzin »

S nákupem L2 místo modernizace není jen zpětný pohled, už ve své době se to objevovalo. Úplně poprvé to bylo už v devadesátkách, kdy to ale smetla ze stolu tehdejší vláda Václava Klause z důvodu, že na to nemáme. A začala anabáze modernizace T-72. A potom se to zase začalo víc objevovat kolem roku 2010 v souvislosti s návrhy na zrušení tanků v naší výzbroji, kdy se právě navrhovalo, že naopak bychom mohli koupit levně tanky Leopard 2 třeba od Nizozemí, jako jiné státy. Jenže jak píšeš, v představách politiků bylo zakódováno, že tanky už nebudeme nikdy potřebovat a tak nakonec bylo pro tankisty štěstí, že je nezrušili.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2039
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Pressburger »

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Práve to je odstrašujúci príklad, aby sa slovensko tiež pustilo do modernizácií T72.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2039
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Pressburger »

Pressburger píše: 14/6/2026, 10:25
Nedalo mi nevyjadriť sa v diskusii - nechvidia :idea:
Technické zhodnotenie 33ks tankov T-72M4CZ ste akurát tak podelali je je to opäť príkladom ako T-72 nemodernizovať, a reparát neboli schopní za 5 rokov dotianúť. Mantáci.

V tom čase člen NATO Bulharsko v 2020 práve takúto modernizáciu systému riadenia palby a KIS 44ks tankov T-72 po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.

Zároveň v Európe v Srbsku prebieha modernizácia tankového práporu tankov M-84AS1, M-84AS2 (a dokonca aj M-84AS3 s APS atď.).

Nezabúdajme na českú modernizáciu súkromnej zbrojárskej spololočnosti na 120ks (90 + 30) tankov T-72EA tempom 5ks za mesiac, ktorú platilo USA a Holandsko.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Bulharská modernizácia T72 je tiež biedna. To isté T-72EA, tá je nízkonákladová. Neexistuje žiadna , ktorá by za niečo stála.
Pretože by bolo nutné vymeniť základný princíp uskladnenia munície - odstrániť karusel a vymeniť celú vežu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od NagyAttila »

pjaro77 píše: 14/6/2026, 17:54 Bulharská modernizácia T72 je tiež biedna. To isté T-72EA, tá je nízkonákladová. Neexistuje žiadna , ktorá by za niečo stála.
Pretože by bolo nutné vymeniť základný princíp uskladnenia munície - odstrániť karusel a vymeniť celú vežu.
Ak by bola veza k dispozicii, napr z CV90120, potom by ta uprava stala za uvahu.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od pjaro77 »

Prosím ťa, nevymýšľaj blbosti. Pri 30tich kusoch by to stálo koľko na jeden kus ? A koľko rokov by to trvalo upraviť celý systém ? Nech sa s tým hrajú rusi a indovia, tí majú stovky tých tankov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od skelet »

téma je T-72M4Cz.. na hybridy T-72 máte jiná témata
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Český moderní bojový tank T-72M4 CZ

Příspěvek od Lord »

Reakce...
Dzin píše: 18/5/2026, 19:46 S nákupem L2 místo modernizace není jen zpětný pohled, už ve své době se to objevovalo. Úplně poprvé to bylo už v devadesátkách, kdy to ale smetla ze stolu tehdejší vláda Václava Klause z důvodu, že na to nemáme. A začala anabáze modernizace T-72.

A potom se to zase začalo víc objevovat kolem roku 2010 v souvislosti s návrhy na zrušení tanků v naší výzbroji, kdy se právě navrhovalo, že naopak bychom mohli koupit levně tanky Leopard 2 třeba od Nizozemí, jako jiné státy. Jenže jak píšeš, v představách politiků bylo zakódováno, že tanky už nebudeme nikdy potřebovat a tak nakonec bylo pro tankisty štěstí, že je nezrušili.
K tomu jsem dal vyhledat následující... Výprodej Leopard 2A6NL.

Cena jednoho kusu T-72M4 CZ nakonec v rámci celkového projektu vylezla až na tehdy těžko uvěřitelných cca 150 milionů Kč.
Ale furt to bylo málo, když srovnáte dnešní ceny za KARPAT a jiný jen střední tanky!

Nizozemci totiž v roce 2011 kvůli drastickým škrtům v rozpočtu komplet zrušili své tankové vojsko.
Zbylé, tehdy velmi moderní stroje Leopard 2A6, tak nabídli "pod cenou", jen aby se jich zbavili.
Finsko koupilo 100 kusů použitých nizozemských tanků Leopard 2A6NL.
Celková cena: 200 milionů eur.

Cena za jeden kus: Vycházelo to na zhruba 2 miliony eur za tank (v tehdejším kurzu necelých 55 milionů Kč).


:arrow: Ovšem furt to bylo málo, oproti tomu, co musíme platit za tanky LEOPARD 2 v současně době!
Jen za první várku 44 kusů jsme dali přes 34 miliard Kč.
Až se dokoupí zbývající speciální verze (vyprošťovací, mostní, ženijní), aby měla armáda plánovaných cca 77 tanků v šesti modifikacích, celková částka přeleze 52 miliard korun.

Srovnání s historií je až komické.

Za cenu jednoho dnešního systémového Leopardu 2A8 (cca 800 milionů Kč) bys v roce 2014 od Nizozemců koupil skoro 15 kusů skvělých Leopardů 2A6.

Kdo tehdy zaváhal, ten dneska platí miliardové odpustky za iluzi věčného míru.

Astronomický růst cen vojenské techniky a to ještě bez větších modernizací, aktivních systému, apod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“