Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Zemakt píše: 9/6/2026, 18:43
Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy
Není to nic nového, termín půlbaterie zná snad každý kdo o to drobet zavadil. Normálka. Baterie je hlavně samostatná organizační jednotka schopná vlastního působení. Má svůj štáb, velitelskou baterii, průzkum, spojaře apod. Pokud se tedy nic nezměnilo. Samostatný potulkový kanón, jenž bude u bigošů žebrat aby dostal něco na zub je k prdu.
Pri dnesnej cene 155mm municie, jej presnosti a ucinku zabudni na nejake priehradne palby. Pri jednom palebnom posobeni ide o jednotky granatov.

Ulohu masy prebrali drony. Na pesiaka je granat zhodeny z dronu lacnejsi nez granat z hufnice.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Jsi to asi nepochopil. Tak znova, baterie jakožto organizační jednotka. Věc která bojový prostředek dává do nějakého rámce. Tudíž, aby jsi se nažral, utřel prdel hajzlákem, odjel na dovolenou, nebo třeba aby doma dostali tvůj úmrtní list. Baterii naložíš na loď a odešleš do Afriky a tam bude fungovat třeba. Baterii můžeš samozřejmě dělit do půlbaterií/jednodělových detašmánů a přidělovat je k podpůrným úlohám toho či onoho. Nicméně to na věci nic nemění. Bude-li potřeba podpory celého oddílu, bude tak. Bude-li jen baterky, bude tak. Není to žádné dogma.

Švýcaři kupují automat schopný dálkového ovládání. Tak to má vypadat, když si člověk vystrčí hlavu z prdele :up: Obrazně řečeno.
https://www.armadninoviny.cz/svycarsko- ... 39710.html
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Nesher »

Půlku co my a za cca 22,5 mld Kč. Když máš švýcarské HDP, tak se to nakupuje. My se holt musíme podívat kolik máme v peněžence. :wink:
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od mikojan29 »

Treba im povedať, aby si dali pozor v T-križovatkách. :wink:
Dobrá rada nad zlato. :lol:
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

navíc si zvolili řešení určené pro země třetího světa
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 19:06
Zemakt píše: 9/6/2026, 18:43
Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy
Není to nic nového, termín půlbaterie zná snad každý kdo o to drobet zavadil. Normálka. Baterie je hlavně samostatná organizační jednotka schopná vlastního působení. Má svůj štáb, velitelskou baterii, průzkum, spojaře apod. Pokud se tedy nic nezměnilo. Samostatný potulkový kanón, jenž bude u bigošů žebrat aby dostal něco na zub je k prdu.
Pri dnesnej cene 155mm municie, jej presnosti a ucinku zabudni na nejake priehradne palby. Pri jednom palebnom posobeni ide o jednotky granatov.

Ulohu masy prebrali drony. Na pesiaka je granat zhodeny z dronu lacnejsi nez granat z hufnice.
Keď sme pri tom, nemyslíte si, že delostrelecký pluk by mohol mať aj vlastné útočné mini drony okrem prieskumných ?
Samozrejme by naďalej spolupracovali s 533. praporom.
Mohlo by sa to aj univerzálne v iných armádach. V OSSR sa v delostr.plpuku v protitankovom oddieli o tom uvažuje.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 10/6/2026, 17:29, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Protibaterijné radary ARTHUR budú vedieť po MLU sledovať tiež drony ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Nesher »

mikojan29 píše: 10/6/2026, 14:40 Treba im povedať, aby si dali pozor v T-križovatkách. :wink:
Dobrá rada nad zlato. :lol:
Oni si místo RCH155 na Piranha V 10x10 koupili Z2 nebo DITA? Že jsem si nevšiml.
Pánové, i demagogie musí mít nějakou úroveň. :razz:
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od mikojan29 »

Veď práve, u niekoho je to už len obohratá pokazená platňa.
:wink:
"Alea iacta est"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Koba »

Úspěch francouzského děla CAESAR na mezinárodním trhu a kontrast s problémy v České republice
Na začátku prosince 2025 dosáhla společnost KNDS France významného milníku, když oznámila prodej téměř 800 dělostřeleckých systémů CAESAR. Tento 155mm samohybný systém na kolovém podvozku se stal jedním z nejúspěšnějších exportních artiklů francouzského obranného průmyslu, což podtrhuje jeho postavení v modernizačních procesech ozbrojených sil po celém světě. V České republice dostává do jisté míry trpkou příchuť v důsledku odkladů dodávek.

Úspěch CAESARu spočívá v jeho koncepci zaměřené na vysokou mobilitu, rychlé nasazení a intenzivní bojové použití. Systém kombinuje palebnou sílu s taktickou flexibilitou, což oceňují zákazníci v Evropě i mimo ni. KNDS France prodala přes 782 systémů (s dalšími objednávkami přesahujícími 800 kusů), z nichž více než 470 již bylo dodáno. Francouzská armáda disponuje 221 kusy, z nichž některé byly předány Ukrajině, kde CAESAR prokázal svou spolehlivost v intenzivních bojích – to se stalo klíčovým argumentem pro další export.

Nedávné kontrakty potvrzují pokračující atraktivitu: 8. prosince 2025 podepsalo Chorvatsko smlouvu na 18 systémů CAESAR MkII (včetně doplňkového vybavení jako radary, systémy řízení palby ATLAS a logistika) za přibližně 320 milionů eur (cca 7,7 miliardy Kč). O dva dny později, 10. prosince, Litva objednala dalších 30 kusů CAESAR MkII za 252 milionů eur (cca 6 miliard Kč), čímž zvýšila svůj celkový počet na 48 a stala se druhým největším uživatelem této verze po Francii.

https://www.czdefence.cz/clanek/uspech- ... -republice
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

A mohol by mi aj niekto odpovedať na otázky miesto nekonečného adorovania a hanenia cézara ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 11/6/2026, 00:45 A mohol by mi aj niekto odpovedať na otázky miesto nekonečného adorovania a hanenia cézara ?
Myslím, že ne, protože jsme na tom stran otázek a odpovědí všichni na Palbě jako ty. Ale zkus vznést dotaz na MO s odvoláním na Zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím - mají povinnost ti odpovědět, pokud se nejedná o utajované skutečnosti. A proti svévolnému utajování se jde soudně bránit.

Osobně si myslím, že celý problém je způsobený pokusem o nátlak na francouzské orgány, které vyšetřují Babišovo pořízení nemovitostí ve Francii.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Nie som český občan, tak sa môžem dotazovať na lampárni.
Až prídem niekedy znova na NATO dny, tak sa delostrelcov opýtam.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 11/6/2026, 16:28 Nie som český občan, tak sa môžem dotazovať na lampárni.
Zkus ty dotazy zformulovat nějak jednoduše, abych to pochopil a já to na MO podám. Mám datovku, takže to bude i zadarmo.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

NagyAttila píše: 8/6/2026, 14:49 Dzin - ok, uvadzas tu data US municie. Ja som udaval skusenosti zo UA a SR.
Potom mi jedine vychadza, ze SK kanon s SK municiou su podstatne presnejsie ako US kanony s US municiou.
100% nejsou, protože neexistuje způsob, jak neřízenou municí zasahovat bodové cíle na vzdálenost 20+ km. Pokud někdo tvrdí opak, potom popírá fyziku (balistiku). Nemůžeš mít ani zkušenosti z Ukrajiny či SR ani od jinud. Popřípadě mi dej odkaz na to, odkud čerpáš, že někdo zasahuje bodové cíle na vzdálenost 20+ km neřízenou dělostřeleckou municí.
Scotty87 píše: 8/6/2026, 15:54 Pořád je ale Caesar plně použitelná houfnice.
Za mě ano, ale je důležité jak se MO postaví k pořízení dalších potřebných propriet, bez kterých efektivní nasazení není možné.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 9/6/2026, 07:31 Tu cenu jsem tam dal ve vztahu k novým bojovým prostředků dalekého ničení/podpory. Proto jsem také psal něco o světlu dnešní války. Pro Dzina tedy, jo měl jsem na mysli drony. Třeba dnes dost populární Hornet (5000 USD). Ve vzájemném porovnání je pořízení nějakého relevantního množství naváděné dělostřelecké munice naprosto neobhajitelné. A to nebudu ani zmiňovat dostřel/dolet. Jo a mimochodem Dita naváděnou umí. Umí standard NATO se vším všudy.
Kolik těch dron potřebuješ aby si vyřadil/zničil bodový cíl odolnosti třeba tanku? Jediný údaje, který byl kdy zveřejněn tvrdí, že je na to třeba v průměru 60 dronů. To máme v našem případě 300 000 dolarů...

Drony jsou fajn, ale neznamená to, že je to vždy to nejlepší možné. Například, Hornet letí 16 m/s s max. 25 m/s. 50 km tak letí desítky minut. Jeho schopnost rychlé reakce je proti dělostřelectvu omezená.

Jinak nerozporuji že Dita něco umí nebo neumí, upozorňuji, že nejde pominout cenu jako nepodstatnou.
Jako když reálně zaruším GPS signál, granát přestane být naváděn a dopadne jinam, tak je stále chytrý? Aha.
Zarušení signálu GPS ve většině případů neznamená jeho úplné zrušení, ale omezení a zvětšení chyby. Excalibur má navíc i inerciální navigaci. Takže on nikdy, i kdyby zmizel signál GPS úplně, nepřestane být naváděný. Zvětší se jeho odchylka.

Vývoj jde navíc dál a jednak se zodolňuje signál GPS a jednak i přesnost navigace.
Takže munice která má CEP nižší o střední desítky metrů je stále chytrá, ok. Na splnění palebného úkolu budeš tedy potřebovat ne stovky blbých granátů, ale desítky o trošku míň blbějších granátů. Za ty prachy? Viz výše Hornet.

Doba a trendy zabíjení vs jejich ekonomie jsou o dost podstatný kus dál než před pěti šesti roky. Je třeba to refletkovat.
Viz. výše, nasazení UAV neznamená vždy, že jde o levnou záležitost, záleží na cíli a podmínkách na bojišti, kolik je reálná cena úspěchu.

Ano, je třeba to reflektovat, ale nejde brát věci bez kontextu, neorganicky a nezasazovat je do komplexního rámce.
Stále jde (GPS PPS) zarušit.
Ale hůře, než GPS SPS a tedy i chyba bude menší a přesnost vyšší. Bohužel, není jasné, zda Ukrajina má k PPS přístup, podle informací co jsem dohledal to vypadá, že ne.
Opakuji s ohledem na české armádní reálie tohle bohužel není akademická otázka.
Akademická je v tom ohledu, že nevíme jaké množství munice MO bude nakupovat.
Měl jsem na mysli jednu salvu v režimu MRI a celé baterie. Takže kolik 4-5 výstřelů? (cca 7-8 minut od zaujetí do opuštění palebné pozice jestli to dobře počítám).
Jasně, ale tím se taky nedají řešit všechny palebné situace. Problém je právě dostřel. Ale jinak je MRSI výborná schopnost pro vedení palebného úkolu neřízenou municí, kdy se pálí do 20-25 km.

P.S. Jen ještě jednou zdůrazním, že si nemyslím, že Caesar je to nejlepší co jsme mohli pořídit, ale současně si myslím, že v podmínkách jakých bylo o jeho nákupu rozhodnuto to bylo nejlepší možné řešení. Tím nijak neomlouvám pozdější problémy v akvizičním procesu.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 15/6/2026, 11:36, celkem upraveno 5 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 19:06 Pri dnesnej cene 155mm municie, jej presnosti a ucinku zabudni na nejake priehradne palby. Pri jednom palebnom posobeni ide o jednotky granatov.

Ulohu masy prebrali drony. Na pesiaka je granat zhodeny z dronu lacnejsi nez granat z hufnice.
Nutno poznamenat, že to je obrázek bojiště v Ukrajině. To je dáno primárně tím, že Rusko i Ukrajina nyní trpí nedostatkem dělostřeleckých systémů i munice a tak jejich roli musely převzít drony. Pokud by oba státy měly všeho dostatek, nepochybně by pokračovaly v palebných přehradách, Je to stále nejefektivnější způsob přepravy co největšiho objemu munice, což je stále velmi důležitá vlastnost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Kolik těch dron potřebuješ aby si vyřadil/zničil bodový cíl odolnosti třeba tanku? Jediný údaje, který byl kdy zveřejněn tvrdí, že je na to třeba v průměru 60 dronů. To máme v našem případě 300 000 dolarů...

Drony jsou fajn, ale neznamená to, že je to vždy to nejlepší možné. Například, Hornet letí 16 m/s s max. 25 m/s. 50 km tak letí desítky minut. Jeho schopnost rychlé reakce je proti dělostřelectvu omezená.

Jinak nerozporuji že Dita něco umí nebo neumí, upozorňuji, že nejde pominout cenu jako nepodstatnou.
Chápu, nicméně doba jde v tomto odvětví sakra dopředu a člověk s tím jen těžko drží krok. Takže Hornet má dolet v současnosti na hranici 160 km, než se ti potenciální cíl dostane na hranici dostřelu "chytré" tj. kolem 60 km, máš při jeho 200 km/hod. rychlosti dostatek času. 60 dronů platí pro FPV. Nehledě na to, že UA Hornety používá ve smyslu vystřel a zapomeň. Tj. létá si v operačním oblasti a číhá, současně asi není problém nastavit AI na vhodné směry finálního útoku na ten či onen cíl.

Nepíšu, že chytrá nemá své místo, má. Jen ne v počtech které nastiňuješ, dnes už ne.
Zarušení signálu GPS ve většině případů neznamená jeho úplné zrušení, ale omezení a zvětšení chyby. Excalibur má navíc i inerciální navigaci. Takže on nikdy, i kdyby zmizel signál GPS úplně, nepřestane být naváděný. Zvětší se jeho odchylka.

Vývoj jde navíc dál a jednak se zodolňuje signál GPS a jednak i přesnost navigace.
Však jo, proto taky níže jsem psal o poloblbé či polochytré munici. Jinými slovy budeš potřebovat víc těchto ultra drahých granátů, kterých bude mít ČR na skladě, kolik? Málo. Tradičně.
Viz. výše, nasazení UAV neznamená vždy, že jde o levnou záležitost, záleží na cíli a podmínkách na bojišti, kolik je reálná cena úspěchu.

Ano, je třeba to reflektovat, ale nejde brát věci bez kontextu, neorganicky a nezasazovat je do komplexního rámce.
Přesně, a proto je třeba analyzovat, testovat a zase analyzovat. A nelpět na starých dogmatech.
Akademická je v tom ohledu, že nevíme jaké množství munice MO bude nakupovat.
Otázku upřesním, spíš jaké množství té chytré. V této souvislosti je pak normální vycházet z předchozích nákupů obdobných systémů. Tj. ŘS pro letadla a Vipery, ŘS do RBS a já nevím co ještě. Myslím, že "zoufalé" je to slovo.
P.S. Jen ještě jednou zdůrazním, že si nemyslím, že Caesar je to nejlepší co jsme mohli pořídit, ale současně si myslím, že v podmínkách jakých bylo o jeho nákupu rozhodnuto to bylo nejlepší možné řešení. Tím nijak neomlouvám pozdější problémy v akvizičním procesu.
Jo, s tím souhlasím.
Nutno poznamenat, že to je obrázek bojiště v Ukrajině. To je dáno primárně tím, že Rusko i Ukrajina nyní trpí nedostatkem dělostřeleckých systémů i munice a tak jejich roli musely převzít drony. Pokud by oba státy měly všeho dostatek, nepochybně by pokračovaly v palebných přehradách, Je to stále nejefektivnější způsob přepravy co největšiho objemu munice, což je stále velmi důležitá vlastnost.
Zde bych si dovolil nesouhlasit. S ohledem na měsíční několik desítek kusů čítající produkci Bohdany, malé ztráty a muniční iniciativu to s tím nedostatkem není tak špatné. Spíš to souvisí s tím, že drony se posunuly o další level dál, rozuměj kilometry v dosahu a tudíž operují již za hranicí maximálního dostřelu dělostřelectva. Běžně se tvrdí, že dnešní linie kontaktu respektive šedivá zóna je hluboká nějakých 50 - 60 km. Více viz výše o Hornetu. Prostě doba se zase posunula a co bylo před rokem dvěma už neplatí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 15/6/2026, 11:58 Chápu, nicméně doba jde v tomto odvětví sakra dopředu a člověk s tím jen těžko drží krok. Takže Hornet má dolet v současnosti na hranici 160 km, než se ti potenciální cíl dostane na hranici dostřelu "chytré" tj. kolem 60 km, máš při jeho 200 km/hod. rychlosti dostatek času. 60 dronů platí pro FPV. Nehledě na to, že UA Hornety používá ve smyslu vystřel a zapomeň. Tj. létá si v operačním oblasti a číhá, současně asi není problém nastavit AI na vhodné směry finálního útoku na ten či onen cíl.
Jasně, netvrdím, že neexistují scénáře kdy je použití dronu efektivnější. jen, že to neplatí univerzálně.

Nepíšu, že chytrá nemá své místo, má. Jen ne v počtech které nastiňuješ, dnes už ne.
Jaké počty bereš, že nastiňuji?
Však jo, proto taky níže jsem psal o poloblbé či polochytré munici. Jinými slovy budeš potřebovat víc těchto ultra drahých granátů, kterých bude mít ČR na skladě, kolik? Málo. Tradičně.
Stále nebudeš, jak jsme psal, i pokles přesnosti je stále hodnota která ti umožní efektivní nasazení na velké vzdálenosti v porovnání s neřízenou municí.

Bohužel nemohu dohledat, kolik munice a jaké plánuje MO nakoupit.
Přesně, a proto je třeba analyzovat, testovat a zase analyzovat. A nelpět na starých dogmatech.
V tom se shodneme.
Otázku upřesním, spíš jaké množství té chytré. V této souvislosti je pak normální vycházet z předchozích nákupů obdobných systémů. Tj. ŘS pro letadla a Vipery, ŘS do RBS a já nevím co ještě. Myslím, že "zoufalé" je to slovo.
V tomto smyslu souhlasím

Zde bych si dovolil nesouhlasit. S ohledem na měsíční několik desítek kusů čítající produkci Bohdany, malé ztráty a muniční iniciativu to s tím nedostatkem není tak špatné. Spíš to souvisí s tím, že drony se posunuly o další level dál, rozuměj kilometry v dosahu a tudíž operují již za hranicí maximálního dostřelu dělostřelectva. Běžně se tvrdí, že dnešní linie kontaktu respektive šedivá zóna je hluboká nějakých 50 - 60 km. Více viz výše o Hornetu. Prostě doba se zase posunula a co bylo před rokem dvěma už neplatí.
O velké důležitosti dělostřelectva i v dnešních podmínkách v Ukrajině se můžeme přesvědčit. Vezmu poslední dva roky, kdy se bojuje v podobných podmínkách. Rusko v roce 2025 spotřebovalo asi 22 000 kusů munice denně a letos je to zatím asi 17 000 (dá se najít i poměr 27000 : 12 000). Co se týká dronů, v roce 2025 vyrobilo Rusko 5500 FPV denně a v roce 2026 15 000 FPV denně.

Ukrajina v roce 2025 vyrobila v průměru 5 5000 FPV denně a v roce 2026 to bylo asi 10 000 denně. Dělostřelecké munice použila asi 5000 kusů denně jak v roce 2025 tak nyní.

Přitom v roce 2025 Rusové v průměru obsadili denně asi 12,5 km2, letos je to zatím asi 6 km2. Ukrajina navíc osvobodila 3 km2 denně v průměru oproti 1,3 km2 v roce 2025.

Pokud by tedy platilo, že použití dronů je pro boje rozhodující, mělo by se to projevit v boji obráceně, protože nyní má Rusko výraznější převahu v FPV dronech, ale ztratilo na převaze v dělostřelecké munici. To spíše silně ukazuje na opak.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Rusko ale Dzine převahu v dronech nemá a poslední dva roky se určitě nebojuje ve stejných podmínkách. Počátek 25 ve vztahu k polovině 26 ve vzájemném porovnání právě poukazuje na tu změnu. Respektive ztrátu pozice russáků v dronech a naopak UA převahu. To co se děje před Krymem a jinde v rusáckém týlu jsi určitě postřehnul. Píšeš o komplexním posouzení, tak komplexně.

Za letošní rok je plán vyrobit na UA 6 až 7 milionů dronů.
https://aviationweek.com/defense/supply ... lion-units
Což máš rozmezí 15 000 až 19 000 kusů denně. Loni to bylo za celý rok 11 000 ks denně.

Rusáci plánují 7,3 milionů za rok, což máš cca 20 000 denně.
https://www.themoscowtimes.com/2026/06/ ... ges-a92905
Za rok 25 by to mělo být cca stejně jako Ukrajinci.

Je to ale drobet složitější, předně rusácká kvalita je o coule horší než Ukrajinská a rovněž je důležitá skladba typů.
Rusko v roce 2025 spotřebovalo asi 22 000 kusů munice denně a letos je to zatím asi 17 000 (dá se najít i poměr 27000 : 12 000).
Jaké mají tempo výroby nových děl rusáci to netuším. Nicméně, toto může přece odpovídat změně poměrů na bojišti, viz výše hloubka šedé zóny. Když zkrátka nedostřelí, nestřílíš. Spotřeba na UA zůstává stejná, výroba dronů se exponenciálně navyšuje, a ruku v ruce s tím dobytá území rusákama se zmenšují. Ba naopak již něco i ztrácejí. Ať na to koukám zleva zprava, všechno to zapadá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“