Akce v Perském zálivu a okolí

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Jo mají, ve finále by na to byli lépe.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Až do zahnatia židov do mora. Lord, choď s tými nápadmi do niekam, ok ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od bat »

https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF

Pragmatická? Ano, v podstatě Izrael se za celou dobu své krátké existence chová pragmaticky ke svým sousedům. Tedy za předpokladu, že vyšel Nový Turkův slovník naučný (určený motoristům, marxistickým a jiným aktivistům, aby jim obohatil již tak chudou slovní zásobu) a definuje slovo pragmatismus jako: bezohledné zabíjení civilistů a bezhlavé ničení cizího majetku. BTW. z toho pak samozřejmě plyne, že Rusko je ryzí pragmatický stát, IDF a Hamás pragmatické organizace atd.

US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela problém.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Pjaro, oni se dostali do MOMENTÁLNÍ bažiny a budou mít mezi vojáky bůhví co obětí. ALE stejně si ve finále budou dělat co chtějí.
Zase nemají takové ztráty jako rusáci, ale jak prožívají každou oběť, tak to pro ně skoro psychicky stačí.
Spíše se předpokládala kratší operace v Libanonu, ale to se zdá, že v posledních letech to i jiným nevychází podle předpokladů.
Takže si dali za cíl rozšíření Izraele, zabrání dalšího území Sýrie, Gazy a Libanonu - což tady dlouho nebylo.

Bate, uvidíme, ale doby se prostě mění, vést nějaké kabinetní války už moc dobře nejde.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Zemakt »

US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela
Viz můj úvodní příspěvek o lati. Jinak se to nehne. Izrael a Írán nechce aby se to hnulo. Izrael z důvodu likvidace Hizbaláhu a Írán z důvodu udržení pozic. A Američané? Ti jsou za pitomce a neví jak z kola ven.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Alfik »

bat píše: 21/6/2026, 01:32 https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF

Pragmatická? Ano, v podstatě Izrael se za celou dobu své krátké existence chová pragmaticky ke svým sousedům. Tedy za předpokladu, že vyšel Nový Turkův slovník naučný (určený motoristům, marxistickým a jiným aktivistům, aby jim obohatil již tak chudou slovní zásobu) a definuje slovo pragmatismus jako: bezohledné zabíjení civilistů a bezhlavé ničení cizího majetku. BTW. z toho pak samozřejmě plyne, že Rusko je ryzí pragmatický stát, IDF a Hamás pragmatické organizace atd.

US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela problém.
Dovedete si představit, všichni, jak by bylo na světě krásně, kdyby vždy za průsery mohla jen jedna strana sporu?
Ve finiši je to tak, že každá srajda má multiviníky. Ani ne že jen dva, hodně vinných.
A všichni "jsou v právu" a "mají dějinnou/morální/politickou pravdu".
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Okrajově jsme to rozebírali jinde, že pro značnou část světa existovala po studené válce nezpochybnitelná hegemonie USA.
Ale dnešní situace mi spíše připomíná roli Rakouska-Uherska, kdy se snažilo udržet stávající řád.

Nebo na Blízkém východě návrat do 15. století, k válkám nestátním aktérů a různých ideologií.
Podobně jako Husité spojili defenzivní postavení vozové hradby s masivním nasazením palných zbraní a kuší. Umožnili tak rolníkům porážet profesionální rytíře.
Opotřebovávací strategie: Bitvy na otevřeném poli byly vzácné. Většina konfliktů spočívala v obléhání měst, plenění venkova a snaze vyhladovět nepřítele.

Region již netvoří pouze soupeření klasických států, ale operují zde silné nestátní ozbrojené skupiny (např. Hizballáh, Húsíové) a různé milice, které mají často větší vojenskou i politickou sílu než formální vlády.

Takže nějak podobně to tam nyní vedou.
Asymetrické konflikty na Blízkém východě fungují na velmi podobných principech, jen s moderními technologiemi.

Místo dřevěných vozů využívají členitý terén (jemenské a libanonské hory) nebo hustou městskou zástavbu a kilometry podzemních tunelů.
Z těchto „hradeb“ podnikají bleskové výpady, aniž by museli čelit nepříteli v otevřeném poli.

Levné drony a podomácku upravené rakety za pár tisíc dolarů nutí moderní státy používat k obraně protiraketové systémy, nebo drahou armádu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Americká hegemonia bola svetová výminka, trvala cca 20+ rokov.
Väčšina historie od bronzovej doby sa odohrala v súťaži viacerých veľmoci, ani jeden nemal svetovú nadvládu, nanajvýš kontinentálnu alebo regionálnu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Koba »

bat píše: 21/6/2026, 01:32 https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF
Tragické!
Ale odvozovat z toho, že Izrael nemá právo na obranu proti brutálním teroristickým a válečným útokům je totálně chybné!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

V mezinárodním humanitárním právu existuje zásada proporcionality.

Určuje, že vojenský útok nesmí způsobit civilní ztráty nebo škody na majetku, které by byly nepřiměřené vzhledem k očekávanému a konkrétnímu vojenskému přínosu.
Otázka, zda Židovský stát porušuje zásadu proporcionality, je předmětem ostrého mezinárodního sporu, právních analýz a probíhajících řízení před mezinárodními soudními tribunály.
Izrael a jeho obhájci OVŠEM argumentují specifickým charakterem asymetrické války.

Zdroje:

https://www.ohchr.org/sites/default/fil ... 4-2026.pdf

https://www.ohchr.org/en/press-releases ... es-lebanon
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Lorde, nechaj si tie poučky. Realita je taká, že teroristi z Hizballahu a Hamasu strieľajú na Izraal z miest a dediín a potom sa schovávajú za civilov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Konkrétně ten příklad, co jsem dal bat, tak byl o tom, že milice střílely na židovské vojáky, ne na židovské civily.
TEDY Libanonci mají právo se bránit na vlastním libanonském území.

IDF má samozřejmě právo palbu opětovat, pokud je v domě zřízeno palebné postavení.

Spor je o tom, když se plošně vybombarduje celá vesnice. To by se dělat nemělo, ale děje se i na Ukrajině.
Důvodem je šetřit vlastní vojáky, takže ačkoliv právo říká, že by se mělo rozlišovat, v praxi se tak často neděje.

A to už ani nemluvím, že není ošetřeno právo, jestli může útočit umělá inteligence na základě vybraných cílů automaticky, apod.

Jak autonomní zbraňové systémy ohrožují mezinárodní humanitární právo
https://www.giga-hamburg.de/publication ... tarian-law

Evropa je na tohle po zkušenostech vysazená a řeší to, zatímco tam to neřeší a jedou si dogmaticky nábožensky, i to je rozdíl v civilizaci.
Jsou na to všechno paragrafy, ale realita je stejně jiná, kašlou na to!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od pjaro77 »

Mňa nezaujíma konkrétne, čo sa deje teraz ale čo sa pri hraniciach dialo celé roky.

Na medzinárodné právo dneska zvysoka sere dedinský pes. Krajiny si kľudne anektujú susedné územia, blokujú RB OSN, šíria chorú propagandu.
Politika sa vrátila do 19teho storočia. 10 krajín dodržuje právo a ďalšie 3 ho majú na háku. Desiatky rokov sme zakazovali balistické zbrane stredného a krátkeho doletu a medzitým si Irán, Severná Korea, Rusko a Čína navyrábali stovky.
Chápeš to alebo ešte žiješ v dobe spred 20 rokov ?
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 21/6/2026, 15:29, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Určitě je to návrat o několik století zpět, paradoxní, ale je to tak. A nic s tím neuděláme, když někdo chce dosáhnout svých cílů.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Koba »

Lord píše: 21/6/2026, 13:25 V mezinárodním humanitárním právu existuje zásada proporcionality.
Vytrhávat z mezinárodního práva co se mi hodí je pokrytectví. Zvlášť, když protistrana nikdy žádné zásady nedodržovala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

Jak se to vezme. A záleží kdo to dělá, nicméně vítěze nikdo nesoudí. Logiku "dvojího metru" jsem já nevymyslel.
Mimo to je určitě rozdíl mezi pojetím mezinárodního práva v různých geopolitických mocenských centrech.

Když bych to měl napsat kulantně.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Koba »

IDF informovaly o likvidaci teroristy Zaki Youssef Mahmoud Abu Mustafy. Na foto je zachycený při účasti na únosu nezletilého rukojmí Yagil Yaakova 7. října 2023.
zaki-e1782065851119-640x400.jpg
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Alfik »

pjaro77 píše: 21/6/2026, 12:04 Americká hegemonia bola svetová výminka, trvala cca 20+ rokov.
Väčšina historie od bronzovej doby sa odohrala v súťaži viacerých veľmoci, ani jeden nemal svetovú nadvládu, nanajvýš kontinentálnu alebo regionálnu.
Přesně tak (už jsem o tom psal v jiném přísp.).
Jde o naprosto výjimečnou situaci, ve které jsme žili, z hl. historie, a která se pravděpodobně už ani nebude opakovat.
Rozhodně ne v době kterou zažije kdokoli z Palby osobně.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Alfik »

Lord píše: 21/6/2026, 13:25 V mezinárodním humanitárním právu existuje zásada proporcionality.
Aaale hovnajs. Podívej se na Ukrajinu. Kdyby měla vyhrát, museli by zabíjet sedmkrát až osmkrát víc Rusů než kolik zahyne Ukrajinců!
Včetně pobití (nebo vyhnání jako my Sudeťáky) ruskojazyčných!
Ta tvoje "proporcionalita" nahrává jedině silným, mocným, a agresorům.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Příspěvek od Lord »

No tohle je zajímavý názor. Svým způsobem máš možná pravdu, i když si myslím, že když to vytvářeli, tak je to asi nenapadlo :)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“