Leopard 2 pro AČR

Odpovědět
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Danik »

Rota ze 73. tpr na cvičení Guz v Německu jako součást mnohonárodního praporního uskupení

Obrázek

Obrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Tankisté 73. praporu absolvovali intenzivní výcvik v mezinárodním prostředí


Cvičení Güz

V prvním týdnu začala odborně vedená příprava pod dohledem německého instruktora, který zajišťuje metodiku a průběh výcviku. Ten je postaven na realistických scénářích v reálném prostředí pomocí soubojových simulátorů.

Hlavní náplní je procvičování taktických činností v obraně i útoku — od zpomalování postupu nepřítele až po vedení protiútoku a manévrové úkony. Důraz je kladen na správné rozhodování, koordinaci osádek a reakci na rychle se měnící situaci.

Každá část výcviku je následně ihned vyhodnocena ve specializované učebně napojené na simulační systém, což umožňuje detailní analýzu postupu a identifikaci chyb.

Velkým přínosem je jak sdílení zkušeností s partnerskou armádou, tak posílení spolupráce a komunikace v mezinárodním prostředí, což podporuje celkovou interoperabilitu v rámci aliančních operací.

Po intenzivním čtyřdenním rotním výcviku, během něhož si tanková rota procvičila činnosti od zaujetí prostoru rozmístění, přes blokování nepřítele, posilování jednotek a vedení protiútoku až po noční do zásobení v rámci taktického námětu, následovala nezbytná údržba našich šelem.

Po obdržení praporního rozkazu proběhlo kompletní plánování a velitel roty vydal bojový rozkaz. Následně měly jednotlivé čety celou noc na přípravu osádek k plnění úkolů v sestavě mnohonárodního praporu v rámci jeho certifikačního cvičení.
WhatsApp Image 2026-03-27 at 07.40.12 (5).jpg
WhatsApp Image 2026-03-27 at 07.40.18 (4).jpg
WhatsApp Image 2026-03-28 at 14.00.08.jpg
WhatsApp Image 2026-03-28 at 14.00.09.jpg
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

HIMxIdBXIAA3OxW.jpg
HIMxZ2hW0AAgk68.jpg
HIMxaYZWsAAbIIz.jpg
HIMxaVaXcAAyoxV.jpg
HIMxaaZXMAA5Nm7.jpg
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Tanky na dálnici? To tu ještě nebylo!

V úterý 16.6. pojede 9 Leopardů 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo po dálnici D35. Jak je to možné?

Leopardy 2 totiž mají na pásech gumové patky, díky kterým mohou bezpečně přejíždět i po zpevněných komunikacích.

Deset strojů, po vlastní ose, bez podvalů, přímo z posádky Přáslavice. Půjde o první takový výcvik v historii armády.
https://x.com/ArmadaCR/status/2065387553742569528
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Lord »

Přepis videa výše, rozhovor Pplk. Tomáš Suchý

Dobrá komedie kolem hádání se osádky tanků nebo posádky :)

https://www.czdefence.cz/clanek/pplk-to ... pardem-2a8

Jaký je rozdíl mezi posádkou a osádkou? Je správně posádka tanku, nebo osádka tanku?
Ve vojenském prostředí jsou výrazy osádka a posádka užívány jako termíny, a proto jsou jejich významy striktně rozlišovány.
https://ujc.cas.cz/cs/zajimave-dotazy/osadka-a-posadka/


Asi nebudu prozrazovat věci, které zatím nejsou veřejné. Ale když se podíváte na to, že dnes přecházíme z T-72 na Leopardy 2A4 v počtu 42, respektive 44 tanků, a do budoucna bude mít prapor 44 Leopardů 2A8, tak už jen síla jednoho praporu v počtu 88 bojových tanků něco znamená. Když to porovnáte s původní strukturou na 30 tancích T-72M4 CZ, je to obrovský rozdíl.

Uvádí 88 tanků, což je taky dobrá symbolika čísla, zatímco dříve se psalo celkem o 77 tancích, tak nevím zda se nespletl, nebo jich bude více?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Deutschmann
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/4/2020, 15:36

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Deutschmann »

Lord píše: 19/6/2026, 10:05 Asi nebudu prozrazovat věci, které zatím nejsou veřejné. Ale když se podíváte na to, že dnes přecházíme z T-72 na Leopardy 2A4 v počtu 42, respektive 44 tanků, a do budoucna bude mít prapor 44 Leopardů 2A8, tak už jen síla jednoho praporu v počtu 88 bojových tanků něco znamená. Když to porovnáte s původní strukturou na 30 tancích T-72M4 CZ, je to obrovský rozdíl.

Uvádí 88 tanků, což je taky dobrá symbolika čísla, zatímco dříve se psalo celkem o 77 tancích, tak nevím zda se nespletl, nebo jich bude více?
Dodáno:
42 ks Leopard 2A4 (3*14 ks)
2ks vyprošťovací vozidlo

Objednáno:
44 ks Leopard 2A8

Celkem dodáno a objednáno: 88 ks

Číslo 77 tanků je všech 56 ks 2A8 (bojová verze) plus 21 ks (ženijní, vyprošťovací a mostní verze). První část (44 ks) je objednaná, zbytek (33 ks) je ve hvězdách.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Lord »

Díky, to jsem si domýšlel, že v tom možná budou další podpůrná vozidla.
Ale takto přesně rozepsané jsem to nenašel. Nicméně je to budoucnost, tak uvidíme.

Doplním jen zdroje, aby bylo jasné, o co šlo.
Jistý byl nákup 61 tanků, protože ty Česko potřebuje na vybudování těžké brigády, k níž se země zavázala u spojenců.
TO BYL TEDY MINIMÁLNÍ počet tanků, a na dalších 16 tanků mělo mít potom Česko opci.
Za všechny má zaplatit 52 miliard korun a počítá s nimi zhruba do roku 2060.
Další dar z Německa a koupě tanků by mohlo znamenat 42 Leopardů 2A4 a 2 vyprošťovací vozidla.
https://armadnizpravodaj.cz/pozemni-tec ... opard-2a8/


Číslo 77 tanků je všech 56 ks 2A8 (bojová verze) plus 21 ks (ženijní, vyprošťovací a mostní verze).

Tedy objednali další 44 kusů, což mi uniklo, ale dává to logicky polovinu.

Aktualizováno!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Petrz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1006
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Petrz »

No, věřím tomu že palba z Leopardu 2 je výrazně přesnější než z T-72 M4 ,ale že by si střelec mohl vybírat přesné místo zásahu na vzdálenosti 1.5 - 2.5 km je dle mne hodně nadsazené.

Jinak celý ten extrémně odlehčený tón s jakým se baví o práci, kde je hlavním cílem vyřadit nepřítele, což se často rovná zmrzačit ho či zabít mi přijde dost , no nekorektní. Ti kluci riskují to samé - ale nepadne tam o tom ani slovo -naopak baví se tam o tankovém boji jako by to byla dětská hra na vojáky.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Lord »

Komedie.
Petrz píše: Jinak celý ten extrémně odlehčený tón s jakým se baví o práci, kde je hlavním cílem vyřadit nepřítele, což se často rovná zmrzačit ho či zabít mi přijde dost , no nekorektní.
Ti kluci riskují to samé - ale nepadne tam o tom ani slovo -naopak baví se tam o tankovém boji jako by to byla dětská hra na vojáky.
K tomu "nadlehčenému" formátu. To je prostě novodobý styl.
Starší generace to už asi nikdy nepochopí, ale GEN Z TO BAŠTÍ.

Mimo jiné AČR se musí přizpůsobovat, aby dělala dobře nábory.
Jak se generace Z staví k armádě v časech nejistoty. Já, influvoják!
Hlavně aby to byla zábava... v balastu toho všeho co je na netu.
A je důležité se na mladý zaměřit, protože máme v armádě obecně strašně starý lidi.

Navíc u tankistů je to důležité vůbec, než se vycvičí, a problém starých kousků z T-72, kteří brblali.
TOHLE JE ÚPLNĚ něco jiného, jiná filozofie!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Petrz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1006
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Petrz »

Mimo jiné AČR se musí přizpůsobovat, aby dělala dobře nábory.
Jak se generace Z staví k armádě v časech nejistoty. Já, influvoják!
Hlavně aby to byla zábava... v balastu toho všeho co je na netu.
A je důležité se na mladý zaměřit, protože máme v armádě obecně strašně starý lidi.
Ok. Beru. Jen si říkám jak na takové vojáky pak dopadne drsná realita války. Chápu že po náboru projdou určitým výcvikem kde mají asi i určitou psychologickou přípravu. Ale i tak.
Navíc u tankistů je to důležité vůbec, než se vycvičí, a problém starých kousků z T-72, kteří brblali.
TOHLE JE ÚPLNĚ něco jiného, jiná filozofie!
Teď se přiznám že nevím co máš na mysli.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Lord »

No poslechni si třeba jiný video, co tady je. Tam mluví velitel ouřada.
Tedy narážím třeba na to, že si osádky musely zvyknout.
Plno věcí je jinak T-72 vs Leopard 2 jo.

A co jsem to ještě chtěl?
Zavřou je do tanku, tedy stísněného prostoru, proto tam nemůže bejt bordel :)
Někteří tam moc dlouho nevydrží, to je první probírka.
Jinak o život můžeš přijít i jako blátošlap, v tanku typu LEOPARD 2 je šance na přežití přeci jen o něco větší, ale to se řešilo jinde!
Samozřejmě i to lze rozporovat, pokud by OSÁDKY nasazovaly jako hasiče fronty.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Rase »

A na Ukrajině teď bojuje kdo? Čekal bych že spekulace starých moudrých pánů o tom, jak se mladí v opravdové válce rozpustí jako sněhové vločky už jsou překonané - a ono ne. Hlavně že vy jste z té ocelové generace co by dokázala všechno nejlíp - teda kdyby se vám chtělo.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11842
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od Lord »

Jasně někdy to je vážný, jindy zase sranda, ale co už tomu asi nerozumíme.
Bůhví co bude.
Rase píše: A na Ukrajině teď bojuje kdo? Čekal bych že spekulace starých moudrých pánů o tom, jak se mladí v opravdové válce rozpustí jako sněhové vločky už jsou překonané - a ono ne. Hlavně že vy jste z té ocelové generace co by dokázala všechno nejlíp - teda kdyby se vám chtělo.

Rase, já už bojovat nebudu, leda tak jako Volkssturm.
Do tanku se svou výškou nepolezu, a z hlediska ponorkové nemoci bych tam ani nevydržel.
Ale na čistění laufu bych byl ještě dobrej :eek:

Jinak to radši nehodnotím, jen prostě ten formát, ale co, doba se změnila.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Leopard 2 pro AČR

Příspěvek od skelet »

odlehčený tón je normální psychologie, jinak by se z toho sami vojáci zbláznili.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“