HMS Hood

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Vallun píše:V podmínkách Dánských úžin je dosah torpéda dostatečný... Mlha a nedostateks větla dává určitou šanci pokusit se o nenápadné přiblížení... Dělo ráže 203 mm Ti na lodi může způsobit vážné poškození i na velkou vzdálenost, bez holedu na pancéřování... vždycky můžeš mít štěstí a něco citlivého trefit - tak, jako se to podařilo Bismarkovi s Hoodem...
HMS Norfolk a HMS Suffolk sledovali německou eskadru již od Islandu, když je zpozorovali večer 23.května. Druhý den ráno se přiblížila britská bitevní eskadra, která v 5:52 otevřela palbu (Hood) na vzdálenost 24.200 m. Tou dobou byly těžké britské křižníky 9-10 mil (cca 18 km) za německou eskadrou a do bitvy nijak nezasáhli. O pouhých 8 minut později poté, co Hood zahájil palbu, šel tento ke dnu (v 6:00 hod). Vzdálenost na kterou byl boj veden ukazuje, že ani případný torpédový útok z britské strany (těžké křižníky) by němcům neušel pozornosti. Z obou křižníku byl torpédy (ráže 533mm) vyzbrojen pouze Norfolk. Dosah těchto torpéd byl podle typu max. 13 km, ale s tím, že nejpoúživanější britské torpédo ještě v roce 1944 (56,4%) bylo Mark VIII a VIII**. Tento typ měl pak dosah 4.570 respektive 6.400 metrů. Do doby torpédového útoku by tak s velkou pravděpodobností byly britské lodě již zničeny, nebo alespoň poškozeny. Vzhledem ke vzdálenosti, na kterou byla palba mezi Hood a Bismarckem vedena, se o nějakém špatném počasí (viditelnosti) v danou chvíly mluvit nedá.

To jestli by německá eskadra mohla uniknout proto, že by "dvěma" křižníkům unikla je omyl. Jde o rychlost, která byla u britských těžkých křižníků o cca 3 uzle vyšší, než rychlost Bismarcka.

Průraznost britského 203mm děla jsem nikde nenašel, ale z největší pravděpodobností by ani z minimální vzdálenosti neprorazli boční pancéřování, nebo věže halvních děl a další důležité prostory. Poškození by jistě připadalo v úvahu na středním dělostřelectvu, dálkoměrů, radaru atd.....ale samotná loď by na palebné síle a rychlosti neztratila. Otázkou však zůstává, jestli by se vůbec britské lodě na minimální vzdálenost k Bismarcku dostali.
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 12/2/2009, 10:57, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Kacmír - aha,t akže dle Tebe střílel Hood přes Suffolk a Norfolk - velice zajímavá představa...:D
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Nic takového jsem neřekl. Víc ti napoví níže přiložené mapky. Z nich je naprosto patrné, že jediným soupeřem po vyřazení Hood byl tedy Prince of Wales. Britské těžké křižníky se nacházeli v kýlové sestavě za německou eskadrou a tak v případě vstupu do bitvy mohli použít pouze příďová děla. Pokud by chtěli využít torpéda nebo plné boční salvy, museli by změnit kurz, který by však logicky je odvedl od Němců. Než by se tak Norfolk a Suffolk dostali na paralení kurz, mohli němci v klidu ostřelovat těžce poškozený Prince of Wales. To že britské těžké křižníky do bitvy nezasáhli asi svědčí i ot tom, že si jejich kapitáni byli vědomi obrovského rizika potopení svých lodí. Stačil jeden nebo dva zásahy a loď by byla ze hry, což ovšem v jejich případě proti Bismarckovi neplatilo.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
pbarry
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 101
Registrován: 16/1/2009, 09:35

Příspěvek od pbarry »

Vallun píše:kacermiroslav - no, věděli,že je sledují nejméně dva, mysleli si, že jich je o dost více, neb dvěma by přece utekli...

V podmínkách Dánských úžin je dosah torpéda dostatečný... Mlha a nedostateks větla dává určitou šanci pokusit se o nenápadné přiblížení... Dělo ráže 203 mm Ti na lodi může způsobit vážné poškození i na velkou vzdálenost, bez holedu na pancéřování... vždycky můžeš mít štěstí a něco citlivého trefit - tak, jako se to podařilo Bismarkovi s Hoodem...

No víme kolik zásahů vydržel Bismarck při jeho potopení, takže bych Suffolku a Norfolku při tomhle střetnutí příliš šancí nedával :)
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

pbarry píše: No víme kolik zásahů vydržel Bismarck při jeho potopení, takže bych Suffolku a Norfolku při tomhle střetnutí příliš šancí nedával :)
Myslíš při těch cvičných střelbách RN, aneb jak "zadarmo" z likvidovat bitevní loď a zmasakrovat stovky námořníků.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

pbarry píše:No víme kolik zásahů vydržel Bismarck při jeho potopení, takže bych Suffolku a Norfolku při tomhle střetnutí příliš šancí nedával :)
No, z oeprační způsobilosti jej vyřadil zásah jediným torpédem z hadrového dvojplošníku...;)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Vallun píše:KAcmíro, máš asi smůlu v tom,že já opravdu čtu to, cos napsal... a doslova uvádíš, že Suffolk a Norfolk bylůy cca 18 000 metrů za Bsimarkem a Hood zahájil palbu ze vzdálenosti 24500 metrů. Jelikož Hollandova eskadra Bismark doháněla, tak by, i dle Tvé mapky, zahajoval Hood palbu přesně přes HMS Norfolk.
Prostuduj si ještě jednou prosím tu mapku....pak by jsi viděl, a pochopil, že v jedné kýlové linii plul Prinz Eugen, za ním Bismarck a za nima pak ve vzdálenosti 9-10 mil (cca 18 km) britské těžké křižníky. Z levé strany se pak pod ostrým úhlem přibližovala britská bitevní eskadra (Hood a Prince od Wales), kde Hood otevřel bitvu na vzdálenost cca 24 km. Pak by jsi nemohl psát ani ty...ani já, že Bismarck zahájil palbu přes Norfolk a Suffolk:-) Takže prosím neplést si kýlovou sestavu německé eskadry a britských těžkých křižníků a paralelní kurz britské bitevní eskadry, která tento kurz pak změnila ostrým zatočením doprava, aby se co nejdříve zkrátila vzdálenost po kterou by byl Hood vystaven dopadu granátů na jeho slabě pancéřovanou palubu. Na menší vzdálenost by pak německé granáty musely dopadat na 300mm silný boční pancíř, což je už úplně o něčem jiném.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Kacmír - jenže Suffolk a Norfolk nepluly v brázdě Bismarku! Před bitvou zvýšily na pokyn Hollanda odstup, ale jinak pluly paralelně jakoby vedle jeho osy pohybu, aby jej mohly lépe sledovat. Takže i podle té tvé mapky by Hood najížděl téměř přesně na Norfolk tuším.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Vallun píše:Kacmír - jenže Suffolk a Norfolk nepluly v brázdě Bismarku! Před bitvou zvýšily na pokyn Hollanda odstup, ale jinak pluly paralelně jakoby vedle jeho osy pohybu, aby jej mohly lépe sledovat. Takže i podle té tvé mapky by Hood najížděl téměř přesně na Norfolk tuším.
Dobře...určitý odklon od kurzu tu byl....ale ne takový, aby Bismarck na Hooda střílel právě přes těžké křižníky. Tak to prostě nebylo a nikdy jsem ani netvrdil.

Jinak pokud se nepletu, tak zapojení TK do bitvy jsi tu nastínil ty. Já se ti jen celou dobu snažím vysvětlit, že by to byla pro britské TK sebevražda a že německá eskdra, pokud by se rozhodla Prince of Wales dorazit, tak mohla a nikdo by jí v tom asi nedokázal zabránit. (neberu v potaz ovšem nějakou náhodu:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Kacmír - netvrdils to výslvoně, ale z toho, cos napsal by to vyplývalo. VE sktuečnosti je imho problém v tom, že TKčka byly v době útoku Hoodu vzdáleny přes 30 nm... Což je trochu rozdíl oproti Tvým údajům.

Já spíš tvrdím to,že kdyby je Holland vzal ssebou do útoku, tak by měl mnohem lepší šanci se dostat blíže k protivníkovi a zničit jej, než v té taktice, kterou sám zvolil...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak to už jsem psal výše, že pokud by se obě britské jednotky spojily, tak ta šance němce zničit by byla opravdu vysoká...s tím nezbývá než souhlasit.

Ovšem pořád by stačilo, aby němci dosáhli toho jednoho šťastného zásahu a poměr sil by se výrazně otočil v britský neprospěch. Takže nakonec pro britské TK štěstí, že tou dobou na místě nebyli.

Spíš se pozastuvuji nad otázkou, prož němci Prince of Wales nedorazli. Protože ano blízká přítomnost TK, by bitevní lodi nepomohla. To je to o čem jsem v úvodu mluvil.
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 12/2/2009, 15:08, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Protože Lutjenda nevěděl, kolik těch TKček je...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Vallun píše:Protože Lutjenda nevěděl, kolik těch TKček je...
Myslíš? A co asi tak mohl posledních deset, patnáct hodin kromě jiného sledovat na radaru? Opakovaně se je i pokoušel zastavit, přepadnout...a kdyby si myslel, že jsou za ním nějaké silnější jednotky, tak by přeci tohle nedělal (nesnažil by se zkracovat vzdálenost jen na pár km a střílet na brity). Spíše moc dobře veděl kdo je za nim, a že pokud se jich nezbaví, tak připlují silnější britské jednotky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

kacermiroslav píše:...a že německá eskdra, pokud by se rozhodla Prince of Wales dorazit, tak mohla a nikdo by jí v tom asi nedokázal zabránit. (neberu v potaz ovšem nějakou náhodu:-)
Bismarck mohol potopiť HMS Prince of Wales.
Bismarck mohol mohol strielať 3,3 rany za minútu.
...

Bismarck mohol v podstate čokolvek, ale zrovna vtedy sa nemeckým námorníkom nechcelo nič. Trochu mi to pripomína výroky o Chuckovi Norissovi.

Nieje to tak že Bismarck, aj keď to nevyzeralo tak efektne ako výbuch muničných skladov na Hoodovi, bol tiež poškodený nevybuchnutým granátom z Prince of Wales a strácal palivo, takže nemeckí námorníci sa museli venovať skorej tomu ako čo najlepšie dostať Bismarcka do bezpečia do Brestu? Prípadne si strážiť množstvo munície, pretože nevedeli čo ich ešte cestou čaká a neplytvať náboje na loď už vyradenú z boja? Áno, keby bolo jediným cielom potopiť Prince of Wales nech to stojí čo to stojí, asi by sa im to podarilo, ale o to skorej by sa dostali do pasce.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

A co uvažovat jinak?
Jednoho soupeře jsme potopili, zůstává tu druhý, těžce poškozený....kus dál jsou dva těžké křižníky, kterých se stejně nemůžu pořád zbavit, a tak radši hned zamířím do Brestu bez ohledu na míru poškození. Sice tím nesplním hlavní cíl mise, ale můžu si to ještě zkusit vyřídit se zbývající lodí.

Jasně tím se ale zase dostáváme na co kdyby....a tak radši už tohle téma opouštím. Aspoň že se tu zase oživila diskuse:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Kacmír - pokud vím, tak Bismark nemohl sledovat na radaru ale lautr vůbec nic...:) Dokonce ani neměl jak ověřit, že je sám radarově sledován... A je fakt,že nějaké zásahy taky dostal, a vrhat se do bitvy s nevybuchlým granátem na palubě...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Vallun píše:Kacmír - pokud vím, tak Bismark nemohl sledovat na radaru ale lautr vůbec nic...:) Dokonce ani neměl jak ověřit, že je sám radarově sledován...
Trochu ji střelil vedle. Bismarck na anténách zaznamenával radar britského TK i v době, kdy se mu podařilo zmizet. Proto vysílal dlouhou depeši o svém stavu, nevěděl, že o jeho poloze britové již neví. (Kenedy - Pronásledování válečné lodi Bismarck.)
Mám pocit, že Bismarck měl poškozený jen přední radar, proto posunul PE do čela kolony.

Britské TK pluli kurzem cik cak za Bismarckem (strach z ponorek) i za cenu toho, že ho ztráceli na chvíli z radaru. Proto se jim ztratil.
Naposledy upravil(a) Tunac dne 13/2/2009, 15:36, celkem upraveno 1 x.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Vallun - jen pro ukojení mojí chorobné zvědavosti. Jsi ten můj kamarád Vallun co mě zná jako Neferita Sr.?

Jestli ano, jsem nadšen a osobně Tě zde vítám. Pokud ne, vítám Tě také a jsem i nadšen ale jinak než v prvním případě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Pátrač píše:Vallun - jen pro ukojení mojí chorobné zvědavosti. Jsi ten můj kamarád Vallun co mě zná jako Neferita Sr.?

Jestli ano, jsem nadšen a osobně Tě zde vítám. Pokud ne, vítám Tě také a jsem i nadšen ale jinak než v prvním případě.

Ty jsi teda aktivní Pátrači, vypadá to že nemáš nic jiného na práci než tvořit články na různá fóra. Nutno dodat v dobré kvalitě.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Tunac - jen stručně - nežer toho Kenedyho tolik;)

Mantra - to máš pravdu. Pátrač je mimořádně tvůrčí tvor, ale co se týče internetu, tak silně přelétavý. Tohle už je třetí forum, na něž jsem musel přejít, abych se s ním mohl popasovat či se přiživovat na jeho znalsotech a poznatcích:)
Naposledy upravil(a) Vallun dne 13/2/2009, 08:58, celkem upraveno 1 x.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Odpovědět

Zpět na „Royal Navy“