Výbušniny používané v WW2

Moderátor: Rase

Odpovědět
Scar
Příspěvky: 3
Registrován: 5/5/2007, 20:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Výbušniny používané v WW2

Příspěvek od Scar »

Zajímaly by mě jakékoliv informace o výbušninách používaných v WW2 Německou armádou. Jednolo by se mi především o to, jestli armáda a především její ženisti používali pouze vojenské výbušniny jako Westfalit apod.?

Nebo ženisti používali i obyčejný dynamit? Třeba při nějakých "podřadných" pracech apod?


D9ky za každé info
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Letecké granáty se plnily v menší míře TNT a především pentritem. Ale jestli ti to nějak pomůže v souvislosti s Wehrmachtem, to netuším :)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Ve výbavě měli TNT náložky 100g, 200g, 1kg, 3kg a 10kg
Rohrladung – Bangalore - 3kg TNT
Haft holladung – průbojná nálož - 3kg TNT(měli i větší)

Většina min byla plněna TNT, některé jako Glasmine 43 byla naplněna pikrátovým prachem, Eismine 42 byla plněna želatinovým Donaritem a Tellermine 43 byla plněna Amatolem.

Víc tady, sice v němčině, ale je to dobře zpracované:
http://www.freilassung.de/div/texte/spreng/lexikon.htm

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Waffen/minen-R.htm
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Scar
Příspěvky: 3
Registrován: 5/5/2007, 20:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Scar »

Jak to teda ješte bylo s využitím dynamitu v armádě? Používal se tam, nebo jenom jejich speciální typy či TNT apod?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Pokiaľ si si pozrel odkaz http://www.freilassung.de/div/texte/spreng/lexikon.htm , tak by ti to malo byť jasné...
Priemyslové trhaviny sa používali na deštrukčné práce a "náhradné" trhaviny sa používali na plnenie "menej náročnej" munície - napríklad pre mínomety.

Inak, čo si predstavuješ pod pojmom dynamit?
Scar
Příspěvky: 3
Registrován: 5/5/2007, 20:42
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Scar »

Jasně, na odkaz jsem se samozřejmě podíval, jenže tam není popsáno využití tech výbušnin a popřípadě, jestli to byli pouze průmyslové používané např pouze v dolech, nebo vojenské, které se používali např na odstřelování mostů či podobné úkoly.

Ten dynamit, mě například zaujal kvůli této bedně: Obrázek

A proto by mě právě zajímalo, jestli to používal i wehrmacht, nebot tady o ženijním vybavení a především výbušninám používaných v té době není moc informací :-(
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Asi takto - pri trhaní sa ako základ a počinové náložky väčších náloží používal a používa náložkovaný tritol, pokiaľ veľkosť nálože presahovala niekoľko kilogramov, nastupujú značne lacnejšie priemyslové trhaviny. Záležalo tiež na tom, čo a v akom množstve bolo zrovna k dispozícii u jednotky, ktorá deštrukcie či trhacie práce robila.

Nie je to dynamit, ale "Gelatine Donarit 1" - želatínový donarit 1 - je to vcelku typická staršia skalná banská a povrchová poloplastická priemyslová trhavina s detonačkou okolo 5300-5700m/s na báze dusičnanu amónneho a dinitroglykolu s prídavkom dinitrotoluénu a beta a gama trinitrotoluenu ("tritolový olej"). Presné zloženie dosť kolíše podľa výrobných podnikov i výrobných šarží. Vyrábal sa hlavne v medzivojnovom období, počas vojny a krátko po vojne.
Na obrázku je 25kg krabica, v drevenej prepravnej bedni boli buď dve (len pre vojsko) alebo, vo väčšej, 10 kusov pre civilné i vojenské určenie.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“