Dělostřelecká výzbroj čs. armády – kanony P.Ú.V.

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Dělostřelecká výzbroj čs. armády – kanony P.Ú.V.

Příspěvek od sa58 »

Dělostřelecká výzbroj čs. armády – kanony P.Ú.V.

Nasazení tanků během první světové války ukázalo nutnost zavedení speciální dělostřelecké výzbroje pěších a jízdních jednotek . Ty byly sice vyzbrojeny speciální průbojnou municí schopnou probití slabšího pancéře, ovšem to nebyla zrovna ideální metoda pro ochranu pozemních jednotek proti tankům a obrněným automobilům. A protože většina stávajících tanků nebyla určena pro souboj s tanky protivníka (většinou měly podporovat pěchotu a účastnit se průlomu obrany), stává se ve základním článkem obrany proti obrněné technice protitankový kanon (dále PT). Ten se jako speciální zbraň objevuje na konci první světové války.

Škodovy závody jako hlavní dodavatel dělostřelecké výzbroje PT kanony zpočátku nevyráběl, po válce nastala snaha zjednodušit a sjednotit dělostřeleckou výzbroj v segmentu malorážových děl. V druhé polovině 20. let se objevují univerzální pěchotní děla, umožňující palby houfnicovou hlavní nebo kanónovou hlavní menší ráže. Děla měla buď vyměňovací hlavně, případně hlavně nad sebou či vedla sebe (Škoda ráže 37/50 a 40/66 mm), mohly být výměnné nebo mohla být menší hlaveň vložena do větší. Tento způsob uplatnila Škodovka u svého pěchotního děla AB1 a BA1 ráže 37/70 mm (lze narazit na označení „pěchotní dělo vz. 28“). Tato koncepce však nebyla přijata kvůli složitosti a omezené palebné pohotovosti, problémem se ukázal i nevelký výkon 37 mm děla – 0,8/600 (první číslo je váha střely, druhé počáteční rychlost střely. Dělo vážilo pouhých 160 kg (188 kg s hlavní 37 mm) a kola se daly sklopit tak, že dělo mohlo opsat plný kruh kolem opěrného kolíku. (viz. obrázek)

První speciální kanon P.Ú.V. (čs. označení „Proti Útočné Vozbě“) začal vznikat v roce 1933. Od armády byl vznesen požadavek na PT kanon schopný prorazit na 1000 metrů pancíř o síle 30 mm. Kanon o výkonu 0,85/675 - d/40 dostal tovární označení A 3 a do výzbroje čs. armády byla zaveden jako „3,7cm kanon P.Ú.V. vz. 34“. Kanon byl vybaven poloautomatickým závěrem, umožňující kadenci až 23 ran za minutu, mířených ran potom 12 za minutu.

Postupem doby se ukázala nižší účinnost kanonu A 3, výkon kanonu stačil jen na probití 30 mm pancéře na vzdálenost cca 500 m. Proto byl zahájen vývoj nového kanonu ráže 37 mm s výkonem 0,85/750 - d/47,8, umožňující použití munice určené pro kanon vz. 34. Kanon dostal tovární označení A 4 a do výzbroje byl zaveden pod označením „3,7cm kanon P.Ú.V. vz. 37“. Tento kanon dokázal při zkouškách prorazit 32 mm pancéř na vzdálenost 1100 m. Kanon byl vyráběn ve třech variantách podle příslušnosti k jednotce. Verze P měla kola se železnými obručemi a byla určena pro pěší pluky, verze J s kolesnou a gumovými koly pro jezdecké útvary a verze M s pneumatikami pro cyklistické a hraničářské útvaru.

Škodovka vyráběla souběžně i PT kanony ráže 47 mm. Pro opevnění byl určen speciální kanon A 6 s výkonem 1,5/600 – d/43,4, přijatý do výzbroje jako „4cm kanon P.Ú.V. vz. 36“. Byl lafetován společně s těžkým kulometem vz. 37. Na jeho základě škodovka vyvinula kanon A 5, který byl zaveden do výzbroje jako „4,7cm kanon P.Ú.V. vz. 38“. Jeho výkon byl navýšen
na 1,5/775 a pro čs. armádu již nebyl vyráběn. Uplatnil se ale ve výzbroji Wehrmachtu....

Tolik o československých protitankových kanonech. Tyto kanony byly taky exportovány do obvyklých destinací čs. zbraní – Rumunsko, Jugoslávie, Persie.... Čs. armád měla ve výzbroji cca 1200 kanonů vz. 34 a 37... (toto číslo se mi moc nezdá, možná je to celkový počet vyrobených kanonů)

Obrázek
kanon Škoda A4 (vz.37)

---------------------------------------------------------------
Použité zdroje:
Dr. Karlický – Umlčené zbraně
Pejčoch / Pejs – Obrněná technika 5
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Další obrázky....


kanon 3,7cm vz.37 provedení M
Obrázek

kanon 3,7cm vz.37 provedení P
Obrázek

kanon 3,7cm vz.34 povedení J
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

a další.....


37/70 mm kanon BA1 a AB1
Obrázek

4,7cm kanon vz.38
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tommy gun
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 21/11/2008, 15:28
Bydliště: Humpolec

Příspěvek od Tommy gun »

Moc pěkný článek, bohužel za tři roky co tu je sem nikdo nic nenapsal. :(
Tak začnu já.
Mám tu pár nesrovnalostí:
verze J s kolesnou a gumovými koly pro jezdecké útvary
Nevím co tím bylo myšleno, jestli kovová kola s pryžovým lemem nebo pneumatiky - KPÚV vz.37 J měl pneumatiky.
verze M s pneumatikami pro cyklistické a hraničářské útvaru
Verse M byla kromě těchto útvarů též pro útvary motorizované.
speciální kanon A 6 s výkonem 1,5/600
Kanon A6 pokud vím tak měl hmotnost střely 1,65 kilogramu a úsťovou rychlost 775 m/s stejně jako A5.
Co se týče toho počtu tak 1200 kanonů bych odhadoval na všechny KPÚV + všechny vz.34 ÚV ( tankový kanon pro LT vz.34 a vz.35 - 348 kusů ).
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tommy gun píše:Moc pěkný článek, bohužel za tři roky co tu je sem nikdo nic nenapsal. :(
No podobné články se mezi Top Ten zrovna nedostávají ...
To co jsem psal odpovídá limitovaným zdrojům, od té doby vyšla nová publikace o našem dělostřelectvu. Ale zrovna ji nějak nemožu najít...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tommy gun
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 21/11/2008, 15:28
Bydliště: Humpolec

Příspěvek od Tommy gun »

No mě se ten článek fakt líbí - stručný, přehledný, co potřebuji vědět tak to se dozvím. Bohužel většina lidí jde radši omílat témata jako M1A2 vs. T-90 a nad starým dobrým československým dělostřelectvem se skoro nikdo nepozastaví.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

S tím kanonem A6 máš pravdu, musím se podívat kde jsem přišel k hodnotě 1,5/600...

Konečně jsem našel ten zdroj, je tam uvedeno k 15.3.1939:
KPÚV vzor 34P - 160 ks
KPÚV vzor 34J - 28 ks
KPÚV vzor 34M - 8 ks
KPÚV vzor 37M - 520 ks
KPÚV vzor 37J - 53 ks
KPÚV vzor 37P - 806 ks

Součet dělá 1575 KPÚV, podle mě v tom tankové kanony nejsou. Ke kanonům bylo k dispozici 664 050 ks granátů OPG a ONG

Zdroj:
Jiří Janoušek - Československé dělostřelectvo 1918 - 1939
http://knihy.abz.cz/prodej/ceskoslovens ... 918-1939-1
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Tommy gun: Nevím co tím bylo myšleno, jestli kovová kola s pryžovým lemem nebo pneumatiky - KPÚV vz.37 J měl pneumatiky.
Byla by fotečka? Já sem měl totiž taky za to, že veškeré jezdecké verze (jak vz. 34, tak 37) měly pouze gumovou bandáž.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

V knížce jsem našel verzi J a měla gumy jako M...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tommy gun
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 21/11/2008, 15:28
Bydliště: Humpolec

Příspěvek od Tommy gun »

Tu knihu mám, v počtu 1575 kanonů v březnu ty tankové určitě nebudou, ovšem co se týče října 1938 tak se tam píše že ''československá armáda mohla v krizovém období použít více jak 1100 KPÚV" , ovšem není tam napsáno, jestli jsou v tom započítané i tankové kanony.

Tady píše Ramon něco o těch počtech - podle jeho úvahy je to 790 kanonů vz.34 a vz.37 + 348 kanonů pro tanky = to je těch cca 1100
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=338 ... c&start=40

Ovšem když se tak kouknu po netu tak nacházím jak názory cca 800 KPÚV + tankové, tak názory cca 1100 KPÚV + tankové.

Tak opravdu nevím, je v tom poměrně velký nepořádek ( co se týče počtu v době Mnichovské krize ).
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Je to trochu divné, mobilizace a nikde není přesný počet KPÚV. Pak se člověk nesmí divit, že museli přijet odborníci z raichu a udělat inventůru :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Tommy gun
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 21/11/2008, 15:28
Bydliště: Humpolec

Příspěvek od Tommy gun »

KPÚV vz.37 J
Obrázek

S vz.34 J souhlasím, ten měl pryžovou bandáž, ale vz.37 J nikoliv.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Jo, o vz. 34 sem věděl. Ale ta 37 je pro mě opravdu novinka.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Našel jsem zajímavé video o stavbě repliky KPÚV vz.34
http://www.youtube.com/watch?v=4FgBt1t_ ... re=related
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak to fakt byla zajímavá prácička...
Jen mě tak napadlo, z čeho asi použili ty kola :D

Teď mě tak napadá, který z těch kanónů měl na štítě tu vlnku na usnadnění maskování? Já mám pocit, že vz.34 měl štít ještě rovný, ale občas je vidět ( fotka ) s vlnkou a vz.37 sem viděl jen s vlnkou. Ale s jistotou...

edit: http://kpuvvzor34.blogspot.com/2009/01/ ... olies.html
Na obrázku sú kolesá, ktoré použijem. Vybral som ich kvôli zhodnému počtu špicov a veľkosti. Kolesá bude potrebné vyčistiť a natrieť. Farba kolies bude olivová/tmavo zelená. Obruče na kolesách budú ponechané vo farbe kovu.
Tak stejně nic nevím...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
major.plk
rotný
rotný
Příspěvky: 90
Registrován: 22/9/2009, 10:07
Bydliště: liptákov

Škoda A2

Příspěvek od major.plk »


Za první opravdové protitankové dělo firmy Škoda bývá považován kanon A2. Jeho vývoj začal v roce 1933. Mělo ráži 4,7cm, úsťovou rychlost 560 m/s a střílelo projektily o hmotnosti 1,65kg. Do výzbroje armády nebylo přijato, ale bylo použito na prototypech MU-6 a SU. Skutečností je však to, že již od roku 1927 se ve škodovce pracovalo na novém pěchotním kanónu jenž měl nahradit výkonově zcela nevyhovující zákopový kanon ráže 37mm z roku 1915. Zároveň s experimenty s univerzální zbraní AB/BA viz. http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=82139#82139 se ve škodovce pracuje na novém pěchotním kanónu 47 mm / L 22. Tato zbraň byla navržena jako zbraň pro podporu pěchoty a měla se tedy pohybovat spolu s postupující infanterií po bojišti. Tento předchůdce Škodovackých tankových zbraní, ale nikdy neviděl službu v československých ozbrojených silách. Tyto zbraně byly dodány do Kolumbie a použity v kolumbijsko - peruánském pohraničním konfliktu v roce 1932 - 34 na řece Putumayo.
Tyto zbraně byly dodány spolu s baterií horských děl 7,5 cm. Další prodej měl zahrnovat i 83,5 mm námořní děla a dokonce i stavbu dvou obrněných dělových člunů, ale mírové smlouvy podepsané dne 23.5 1934 zastavily další obchody.

Obrázek

Dobový snímek 47 mm pěchotního kanonu škoda

Obrázek

Kanon škoda 47 mm v kolumbijském vojenském muzeu -celkový pohled.

Obrázek

Kanon škoda 47 mm v kolumbijském vojenském muzeu - detalní pohled na válce, povšimněte si jak jsou atypicky uloženy na příčně z důvodů minimalizace rozměrů.

[align=justify]Podle tvrzení některých autorů, byly tyto zbraně především použity k boji proti peruánským říčním dělovým člunům. A dle tvrzní pronikly jejich projektily 35 mm pancířem na 1000 metrů. Tato hodnota tj 35 mm se mě jevý jako nereálná vzhledem k délce hlavně, pravděpodobně se jedná o chybně uvedenou vzdálenost. Dalším vývojem této zbraně v souladu s požadavky československého MNO vyústil v modelu A3 ráže 3,7 cm a P.Ú.V 3,7 cm vz. 34.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pěknej kanónek..
To s tou vzdáleností je docela možné, ale bůhví z čeho bylo to pancéřování, spousta říčních dělových člunů byla improvizované výroby.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

Tommy gun píše:Tak opravdu nevím, je v tom poměrně velký nepořádek ( co se týče počtu v době Mnichovské krize ).
Tak se mi do rukou (z pod stromečku) dostal poslední svazek Pevností a k mému překvapení (příjemnému) se autoři v knize zabývají také počty KPÚV za mobilizace.

Takže čs. armáda měla do konce září 1938 obdržet celkem 882 KPÚV, z toho 196 vz.34 a 686 vz.37. K 4.10.1938 se u polních jednotek nacházelo více než 800 KPÚV vz.34 a vz.37, dalších 14 vz.34 bylo předáno Pragovce k vyzbrojení tanků LTP.

Naprostá většina kanónů vz.37 byla dodána až v průběhu roku 1938. Dodávky probíhaly od prosince 1937 a od jara 1938 dosahovaly 80 kanónů měsíčně.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“