Polská lidová armáda - bratr ve zbrani v 80. letech

126fan.sk
Příspěvky: 7
Registrován: 22/1/2010, 21:12
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 126fan.sk »

ale i tak vdaka za ochotu a snahu. ak by sa cosi objavilo budem RAAAAD :)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

a pokud by jsi něco objevil tak mi určitě dej vědět. Tenhle kousek mě dost zajímá :wink:
ObrázekObrázekObrázek
126fan.sk
Příspěvky: 7
Registrován: 22/1/2010, 21:12
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 126fan.sk »

no ja mam toho uz pomerne hodne,no na renovaciu potrebujem este vela info.

tema LPT na nasom fore :

http://www.126fan.sk/forum/viewtopic.php?t=955
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

Pokud si vzpomínám,tak znervozněli mnozí a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, drakonická nařízení "gen. Franty Veselého" toho času pána Tábora a širokého okolí způsobila všem vojákům (z povolání) především u "prvosledových divizí těžké noční můry, začalo se intenzívně cvičit a upevňovat kázeň. Dlouhé přesuny, opravy v poli, střelby, noční výcvik, prakticky bez oddechu a odměny typu "odměním Vás tím, že vás nepotrestám", prokurátorské pohovory apd. přinesly ovoce. Řekl bych že kolem roku 1985 měla naše armáda (ZVO) nejvyšší úroveň vycvičenost (určitě od roku 1967). Ostré granáty museli házet všichni důstojníci včetně doktorů, ba i záložáků. A to přesto, že z jednoho pana doktora se vlastní šikovností pak stala paní doktorka. To není vtip. Mnoha oficírům i praporčíkům z toho začalo hrkat ve věži. Přibylo sebevražd a útěků z armády třeba i přes kriminál. . Odnesl jsem si z té doby názor že se nic nemá přehánět. Vycvičenost se za pár let vypařila, ale těm postiženým už nikdo nic nevrátil.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Osobně jsem s Poláky cvičil v četně cvičení Tarcza 1976.Vynikající vojáci,měli své polni kuráty včetně vojenského biskupa.A měli obrovskou averzi vůči Rusům a Němcům.
------------------------------------------------------------------------------
Když své problémy nemůžeš utopit v chlastu, nech je ať si aspoň zaplavou....
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Josefg,nevím zda jsi byl důstojníkem,ale to co píšeš je cca pravda s 50%.Sloužil jsem u bojových útvaru od 70 let,ale výcvik jak popisuješ probíhal vždy.Dlouhé přesuny tanků se prováděly jen do doby než přišlá ropná krize zasáhla soc. země.Ostré granáty jsme házeli cca 2X ročně RG-4 a F-1.Navíc se F-1 házely i s tanku.Že by házeli doktoři,tak to jsem nikdy neviděl a neslyšel.Že se u toho fikslovalo to je pravda.A to hlavně u záložáku.Na místo odhodu šel vždy řídíci a daný voják.Kdo hodil už je jiná věc,vidět tam nebylo.Jinak máš pravdu bylo u to i dost úrazu.Osobně se přiznám,že když jsem viděl,že totyčný je nesvůj,tak jsem to raději hodil za něj sám.A nikdo se nepřiznal,že se bál a nehodil to.

-----------------------------------------------------------------------------------
"Historie se nám může a nemusí líbit. Můžeme ji obdivovat nebo z ní zvracet. Ale nejhorší by bylo, kdybychom ji zapomínali, potom se s jistotou zopakuje."
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Polská lidová armáda - bratr ve zbrani v 80. letech

Příspěvek od Flogger G »

V polovině 80. let minulého století měl 11. slp. ve Wroclawi ve výzbroji nejen MiG-21 bis, ale i MiG-21 MF - rok výroby 1975 - stejná série jako naše "šedivky", jen jejich kamuflážní nátěr byl šedobílý (naše stroje byly opatřeny šedomodrým odstínem).
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Polská lidová armáda - bratr ve zbrani v 80. letech

Příspěvek od skelet »

údajně polský OPFOR z let sedmdesátých.. cvičné repliky Leopard 1 a Jagdpanzer 90
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Polská lidová armáda - bratr ve zbrani v 80. letech

Příspěvek od Hektor »

Nieje to úplne k téme ale pri pohľade na repliky :
Niekde som čítal že ČSĽA mala ako vzorky k dispozícií zbrane zo západu. Ako sa k týmto veciam dostávala?
Odpovědět

Zpět na „Státy Varšavské smlouvy mimo SSSR a ČSSR“