T-64: revoluční tank

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11573
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Tady http://www.mainbattletanks.czweb.org/Ta ... stpanc.htm najdete něco o tom americkém pancíři na Shermanu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Brad Bellick
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 19/8/2010, 07:53

Příspěvek od Brad Bellick »

Proti T 64 by stál Chieftain. Oba byly srovnatelně chráněné, T 64 lépe věž, Chieftain korbu, T 64 měl od roku 1967 125mm kanon, takže byly vyrovnaný i v palebné síle. Výhoda T 64 byla nižší hmotnost, nižší silueta, možná rychlejší nabíjení, to si nejsem jistej no a od roku 1985 hlavňové rakety. Přídavné pancéřování v 80. letech dostali oba.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Čo nebolo spomenuté je, že T-64 mal na rusov nevýdané hydropneumatické odpruženie. Rýchlosť v skutočnosti dosahovala až 75km/h

Inak Chieftain bol čo do palebnej sily T-64kám nadradený zásah HESH muníciov mimo predku veže by bol pre T-64 fatálny. Nepresnosť prvých ruských hladkých kanónov za 1,5 až 2km sa podarilo zo začiatku riešiť len riadenou muníciov (T-64B) od roku 1976, neskôr aj kvalitnejšími kanónmi ktoré su dnes už porovnateľné zo západom.
Ako protiváha T-64 lepšie poslúžia pozdejšie varianty Leoparda ktoré boli chopné udržať krok s ruskými strojmi s podobným merným tlakom a trojvrstvým predstavaným pancierom.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Inak Chieftain bol čo do palebnej sily T-64kám nadradený zásah HESH muníciov mimo predku veže by bol pre T-64 fatálny.
Prvé tanky T-64 disponovali 115mm kanónom D-68, pre ktorý bol zavedený náboj 3VBK-4 s kumulat. projektilom 3BK-4 s prieraznosťou 440mm /90 a 200/60 RHA. Posádky boli informované o tom, že môžu strieľať na akýkoľvek tank na bojisku do vzdialenosti 3000m / štandardne však kvôli rýchlosti a trajektórii letu pod 1500m /, bez nutnosti voliť miesto dopadu - kam dopadne, tade vojde . U neskorších kanónov D-81T a D-81TM už boli kumulat. projektily s prieraznosťou 550mm a vyššie.
Oslík
Příspěvky: 2
Registrován: 3/5/2011, 20:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oslík »

cayman píše:Sebelepsi vrstveny pancier nezmenil nic na tom ze bol sherman beznadejne vysoky a pre jeho tendenciu sa lahko vznietit ho prezyvali Ronson, podla znacky zapalovacov.
Sice starý topic, ale narazil jsem na něj až teď. Tady bych se Shermanů zastal. Četl jsem výborný článek (pokusím se najít link) o Shermanech, kde autor psal, že tohle je spíš neprávem rozšířená fáma, která Shermanům křivdí.
Ostatně řada uživatelů si Shermany chválila a např. Izrael si je sám několikrát modernizoval a dával jimi na frak ruským strojům v rukou svých sousedů a to přes to, že byl nesrovnatelně starší.
Zvlášť mě tam fascinoval způsob, jak si poradili s kumulativními projektily v hlavních s vývrtem. Projektil měl dva pláště, vnitřní a vnější a mezi nimi byla ložiska, takže rotoval pouze ten vnější. Izraelci holt umí :), ale to už je úplně jiné téma.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Oslík: Sherman je docela probraný v článku Americký střední tank M4 Sherman...

Stejný způsob eliminace rotace kumulativního náboje použili i naši konstruktéři pro 100 mm tankový kumulativní náboj...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jste si jisti ze "ocel-kremik-ocel" neznamena spise kremikova ocel, nez blok kremikove keramiky?

N ze by to nedavalo smysl, kremik je docela dobra keramika z balistickeho hlediska, ale cekal bych ze kdyby se to uplatnilo utak masove vyrabeneho tanku ze by se o tom nejak vice vedelo.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Ukrajinská modernizace T-64E. Především se vyznačuje přidáním dvouhlavňového kanónu Gš-23 ráže 23mm
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Hodně mě zaujal tvar věže tohoto tanku. Našel sem tedy celkový pohled na tank. Dle mého je to "velice" zdařilá modernizace - alespoň na pohled.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Ukrajinci chytili druhý dych. Ide určite o výborný, zaujímavý a progresívny tank, taká kombinácia BMPT a tanku, ale pre koho ? Ukrajinci už "vypustili" pár zaujímavých projektov, len je problém s odbytom. Dovolím si uviesť, že v niktorých oblastiach predbehli Rusov. Tí sa zatiaľ nepredviedli s nejakým super apgrejdom T-90/T-72, Ukrajinci však s modernizáciou T-80/T-64 už áno. Dané je to pravdepodobne tým, že Rusko sa sústredilo na "super tank" obj.195 a modernizáciu T-72 a T-90 realizovalo len okrajovo. Výsledkom je zastavenie neperspektívneho ob.195 a "zbúchanie" nejakej neznámej modernizácie T-90, ktorá bude možno predstavená tento rok a možno ani nebude pre Ruskú armádu. V oblasti tankového vojska má Ruská armáda skutočne problém. Žiadna výraznejšia modernizácia neprebieha a nie je ani naplánovaná. Je to však možno zámer, spojený s celkovým odklonom od pôvodnej sov. doktríny tankových vojsk. Len pre tento rok je plán na zlikvidovanie 815ks T-72 a 550ks T-80. To som však už v inej téme.
Aby som sa vrátil - http://photo.qip.ru/users/coast70/151036199/?page=1
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

No konečně někoho kromě slovenských konstruktérů napadlo na tank instalovat automatický kanón, což podle mne už mělo být tak 10 let standardem. Udivuje mne že v době kdy už několik desítek let jsou největším protivníkem tanků helikoptéry či přenosné ptřs, nikomu nestojí za to tento prvek, výrazně posilující univerzálnost a obranyschopnost tanku proti těmto hrozbám, do jeho výzbroje začlenit.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Petrz:Ono je to složitější, podobné návrhy se vrací s železnou pravidelností a stejně pravidelně zůstávají jen jako návrhy či prototypy.
Největší nebezpečí pro tank opravdu znamená letectvo, různé PTŘS a RPG a v neposlední řadě miny.
Jenže pokud má tank zůstat tankem, tak vhodnou odpověď proti těmto zbraním prostě nemůže nést sám.
Pokud jde o PTŘS, ať už odpalované ze země či ze vzduchu, pokud nejde o vysloveně pěchotní typy, tak mají obecně větší dostřel než jakýkoli malorážový kanón...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Kopapaka: Jo máš pravdu. Já malor.kanón taky nepovažuji sám o sobě za dostatečnou ochranu, je to však lepší než těžký kulomet a v podle mne v mnoha situacích je to užitečná obrana i proti vzdušným cílům, ne vždy terén dovoluje útok z odstupu. Každopádně integrace do tanku je podle mne natolik bezproblémová a cenově nenáročná, že to za poměrně výrazný nárůst palebné síly stojí. Poměr cena výkon podle mne jasně hovoří pro instalaci.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Skelete,vis neco o mnozstvi vezene munice pro ten dvojkanon? Podavaci pas podle obrazku vede do veze, tam moc mista neni. A 23mm naboj neni zadne paratko
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

bohužel nic nemohu dohledat.. možná někdo jiný?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Franz Trubka píše: Podavaci pas podle obrazku vede do veze, tam moc mista neni. A 23mm naboj neni zadne paratko
No, on ten pás ve skutečnosti nevede do ( původní ) věže, tedy pokud tu věž nepřekopali opravdu důkladně.
Spíš myslím, že je to nástavba na původní věži, uchycení toho kanónu je vlastně za věží...

Obrázek

Takže nábojů tam asi nebude nějaké extrémní množství, ale něco se vejde.
Petrz píše:Já malor.kanón taky nepovažuji sám o sobě za dostatečnou ochranu, je to však lepší než těžký kulomet a v podle mne v mnoha situacích je to užitečná obrana i proti vzdušným cílům, ne vždy terén dovoluje útok z odstupu.
Já mám pocit, že pro tank je důležitější nebýt vidět...
Alespoň pokud jde o vztah vůči čemukoli ve vzduchu.
To už bych radši modernizoval ten protiletadlový kanón ( zaměřovač ) a namontoval ho na nějaké lehké terénní auto...

Pokud jde o použití proti pozemním cílům, snad bych ho bral jako spřažený, na likvidaci měkkých cílů, ale pokud ho měl obsluhovat velitel, bude ho to v bojových podmínkách odvádět od jeho hlavní práce.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

Automatický kanón je vhodný hlavne na ničenie cieľov typu BVP a OT a rôznych poľných opevnení ktoré sú príliš odolné pre guľomet ale zase použitie hlavného tankového kanónu je nevýhodné už len kvôli malej zásobe munície v tanku.
Nielen Moderna a táto T-64 sú vybavené automatickým kanónom. 20mm kanón mal už francúzsky AMX-30 a nemecko-americký projekt MBT-70.
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

20mm autokanón mal už Cenurion aj keď sériovo vyrábané kusy mali guľomet, ktorý sa v tej dobe osvedčil viac. Hlavné použitie malo byť proti šťítom protitankových kanónov, k tomu ho plánovali aj Francúzi, ale rýchly vývoj protitankových striel v oblasti dosahu a presnosti s toho čoskoro spravil piate koleso na voze, preto je aj použitie proti moderným transportérom ako Pandur vcelku nepravdepodobné. Dobré využitie nájde práve dnes pri pouličných bojoch vďaka prieraznosti a vysokému uhlu streľby.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Ukrajinci už "vypustili" pár zaujímavých projektov, len je problém s odbytom.
Problém s T-64 je ten, že ho nikdo nemá. Takže buď to udají doma a nebo nikde. S T-80 aspoň můžou do světa a přinejmenším v Pákistánu se už chytili.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Já mám pocit, že pro tank je důležitější nebýt vidět...
Alespoň pokud jde o vztah vůči čemukoli ve vzduchu.
Poukazuješ na fakt, že vnější lafetace kanónu zvětší rozměry tanku?
To už bych radši modernizoval ten protiletadlový kanón ( zaměřovač ) a namontoval ho na nějaké lehké terénní auto...
Jistě to je také jedna z možností. Samozřejmě se mohu mýlit, ale furt nevidím důvod proč nevyužít tanku jako nejodolnějšího prvku na bojišti pro relativně jednoduchou instalaci výzbroje schopné ostřelovat cíle do 3km. Ale možná je dostřel 3km na vzdušné cíle opravdu málo využitelný, takže aul.t. kanón spřažený s hlavním kanónem by postačoval.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“