Operace Malý Saturn

Vše o rozhodující bitvě

Moderátoři: michan, Pátrač

Gogasmen
Příspěvky: 3
Registrován: 2/11/2008, 14:59
Bydliště: Určice
Kontaktovat uživatele:

Operace Malý Saturn

Příspěvek od Gogasmen »

Potřeboval bych množství informací o Operaci Malý Saturn. Začínám pracovat na seminární práci o ní a prakticka jediným pramenem je mi kniha Davida M. Glantze "Od Donu k Dněpru", nicméně jeden zdroj nestačí (už kvůli tomu, že by to byl prakticky jen obsah té knihy). Spousta věcí mi z ní není jasná nebo prostě chybí.

Tedy, nejdříve k názvu. Původní operace Saturn byla přepracována, takže vznikl Malý Saturn, ale to jsou jen kódové označení, takže jestli se operace nejmenuje třeba i jinak.

Hlavně však zařazení do kontextu s celkovým průběhěm bojů, jaký vztah měla k operaci Uran a k německým pokusům o osvobození 6. arm.
Celkově bych potřeboval klíčová data, třeba jen ve stručnosti, zbytek si zjistím... Abych nepřehlédl některé důležité věci. Nějaké mapy jsem si už dohledal, ale mapa, ve které by Saturn byl dohromady s dalšími, by se hodila.
Vzal jsem asi moc podrobnou věc, ale to už nezměním, za pomoc budu velmi vděčný. Věřím, že další práce mi díky všem odsud bude přinášet radost.
(Zaregistroval jsem se teprve dnes, ale budu se snažit také přispívat v kladném slova smyslu)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

To máš jednoduché, sežeň si literaturu popisující boje v tomto období a v této oblasti. Třeba paměti (Manstein, Raus. Žukov, Malinovskij atd.) či různé práce (Carrela, Dějiny Druhé světové války atd.).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Dzin píše:To máš jednoduché, sežeň si literaturu popisující boje v tomto období a v této oblasti. Třeba paměti (Manstein, Raus. Žukov, Malinovskij atd.) či různé práce (Carrela, Dějiny Druhé světové války atd.).
Doplnil bych, ještě Vasilevského "Nezapomenutelné dny", nebo Jeremenkův "Stalingrad".

Za Německou stranu je asi opravdu nejlepším Manstein a jeho "Ztracená Vítězství", kde se tomu věnuje asi na cca 150 stránkách. Dále jsou tu knihy od W. Adama "Der schwere Entschluss" a W. Gorlitze "Paulus, ich stebe hier auf Befehl", ale ty asi v českém překladu u nás nebudou.

Jelikož jde o tragickou bitvu hlavně pro maďarské, italské a rumunské jednotky, tak i v těchto zemích by se toho asi našlo kvanta podstatného, ale to asi nehrozí že by se to dostalo v překladu na náš trh.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já bych doporučil Knihu "NA JIHOZÁPADNÍM SMĚRU" od Moskalenka. Co se této operace týká je tam pár zajímavostí. Ale nevím jestli ještě v knihovnách je.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Gogasmen
Příspěvky: 3
Registrován: 2/11/2008, 14:59
Bydliště: Určice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gogasmen »

Děkuji, potřebovat budu asi toho Mansteina (nicméně v knihovně jsem si ho musel zarezervovat, doufám, že se k němu dostanu, když ho ještě budu potřebovat)

Nemohli by jste mi pomoci s nějakými hospodářskými fakty z té doby? (Přechod německa k vál. hosp. apod.). Také bych potřeboval vědět, jak to bylo s používáním nákl. aut versus koní u němců, jejich spojenců (tam to bude asi nejvíc) a sovětů.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Gagasmen, já vím, že je těžké hned něco najít, když jako nový člověk přijdu někam.
Třeba zde na Palbě si klepni na Východní fronta, tam takřka Encyklopedicky najdeš všechny bitvy na Východě, když se proklepáš k jednotlivým bitvám, díky příspěvkům jsou bohužel přeházené, ale je tam pod nimi vždy co následuje a spousta literatury, ze které bylo čerpáno.
Tak například klepni tento odkaz:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=7
to je Východní fronta.
Pak klepni toto:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1188
To je Úvod k válce na Východě i s - Použitá literatura.
No a v té horní části máš subfóra na která klepni a u jednotlivých bitev máš na konci vždy - Použitá literatura:
Konkrétně vše obsáhlé o Stalingradu máš od počátku i z Úvodem a Použitá literatura a příslušné mapy zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=910
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1901
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1910
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1918

No a jsou tam i dobové mapy, i ruské mapy.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Gogasmen píše:Také bych potřeboval vědět, jak to bylo s používáním nákl. aut versus koní u němců, jejich spojenců (tam to bude asi nejvíc) a sovětů.
Na začátku války na vých. frontě, mělo Německo motorizováno jen jednotky čtyřech tankových skupin. Zdejší divize měli tahače pro přesun dělostřelectva a nákladní automobily k přesunu pěchoty a zásobování. Ostatní armády byly až na vyjímky zcela odkázány na koně. Samozřejmě ale skoro každá pěší divize disponovala určitým (malým) počtem nákladních aut, které sloužili většinou u trénu, pošty a jiných týlových jednotek. Jedna nemotorizovaná pěší divize měla přibližně 900 - 1 000 koní. Díky ztrátám a opotřebování, motorizace jednotek wehrmachtu se ani na jaře 1942 nezlepšila, za to výrazně se uspíšila mechanizace jednotek větším počtem dodávek obrněných transportéru, ale k celkovým počtu to stále bylo zanedbatelné.

Sověti v létě 1941 přišli o většinu svých nákladních automobilů a do začátku roku 1942 byly téměř všechny moto-střelecké divize přeznačeny zpět na střelecké divize. V roce 1942 vlastní výroba nákladních automobilů nemohla pokrýt ani zdaleka poptávku a dodávky nákladních automobilů od američanů v té době byly ještě minimální. Je až neuvěřitelné jaké množství jezdeckých divizí a brigád dokázalo SSSR v zimě 1941-1942 vytvořit, ale je pro mě otázkou jestli to nebylo na úkor koní určených střeleckým divizím.

Italský expediční sbor z roku 1941, který následně tvořil páteř 8. (italské) armády, měl být snad plně motorizován. O zbytku sil bohužel nic nevím.

O 8. armádě z fronty

Maďarsko v roce 1941 mělo na východní frontě dvě motorozované brigády a jednu jezdeckou brigádu v rámci rychlého sboru. Po přeorganizování a doplnění měla vytvořená 2. (maďarská) armáda v roce 1942 nákladní automobily téměř rovnoměrně rozdělené mezi všechny své podřízené jednotky, počet nákladních automobilů ovšem zdaleka nestačil pro vytvoření plně motorizovaných jednotek.

O 2. armádě z fronty
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, dokonce i zde je řečeno v článku Č 2, že na Guderianův rozkaz byla všechna motorová vozidla ( pochopitelně mimo tanků) německé 2. TA ( 2. Tanková armáda - TA), soustředěna nakonec v městě Orel.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1349
Celé zásobování 2. TA přešlo na hipo.
ObrázekObrázekObrázek
Gogasmen
Příspěvky: 3
Registrován: 2/11/2008, 14:59
Bydliště: Určice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gogasmen »

Narazil jsem na podivnou nesrovnalost: V Mansteinových pamětech, stejně jako v Glantzově Od Donu k Dněpru, se uvádí složení armádní skupiny Don k 10. prosinci 1942. Zatímco v Mansteinovi je ve složení 3. rumunské armády XXXXVIII. tank. sbor; v Glantzovi XLVIII. tank. sbor. Oběma velí von Knoblesdorf, ale složení je naprosto jině, kdyžtak upřesním.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

S římskými číslicemi je potíž, viď. :) S tím složením už je to zajímavější.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zkoušel jsem v několika knihovnách dohledat mojí maličkostí doporučovanou knihu Na jihozápadním směru od generála Moskalenka. Bohužel jsem zjistil, že jako kniha to není k sehnání a z knihoven které jsou v dosahu prostě zmizela.

Bohužel takto zmizelo spousta knih: práce od Simonova, což mě mrzí velmi a velmi a podobně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Bydlel jsem přímo naproti knihkupectví "Naše vojsko". Těch knížek z východní fronty bývalo až otravně moc a člověka nikdy nenapadlo, že by je někdy musel shánět. Zato sehnat něco z fronty západní nebo Tichomoří vyžadovalo heroické úsilí. Dnes je to naopak, ale i to se změní. Po 20-ti letech od převratu zase roste poptávka.
to pátrač: To máš na mysli Konstantina Simonova?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ano, Konstantina Simonova. jeho knihy jsou zajímavé.
Trilogie Živí a mrtví je luxusní čtení. A jeho kniha Očima mojí doby je netvrdší účtování se stalinismem, jaké jsem kdy četl - je to o tom, že Simonov jeho pochybnému vlivu a kouzlu podlehl také. Takže účtuje se stalinismem tak jak ho viděl a prožíval on a zároveň se pokuší podívat na sebe a své chování v té kruté době.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Já ti rozumím. Jeho knihy jsem měl (mám) taky rád. Nedávno vyšly dvě DVD se zfilmovanou první částí jeho trilogie, tedy "Živí a mrtví" z počátku 60-tých let. Byl jsem za to vděčný, viděl jsem to jako ještě malý kluk. No a další díly už zfilmovány nebyly. Skončil Chruščov, nastoupil Brežněv a tyhle věci které obnášely kritiku Stalina měly utrum.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Mahr
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 25/11/2008, 09:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Mahr »

Gogasmen: Z rumunských pramenů bych ti doporučil některého z autorů tzv. Železné gardy (Garda de Fier). Vzpomínám si třeba na Mirceu Eliadeho (Posvátné a profánní, Mýtus o věčném návratu atp.), ale to nebyl voják, to byl diplomat a religionista. Nicméně, pokud by jsi se chtěl "pitvat" trochu v psychologii tehdejší rumunské společnosti a zákonitostech proněmecky orientované (jak jinak) fašistické diktatury Iona Antonesca, tak ti to hodně pomůže. Ale pro tvůj záměr to asi nebude to pravé ořechové.
Dubito, ergo cogito ergo sum
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Gogasmen píše:Narazil jsem na podivnou nesrovnalost: V Mansteinových pamětech, stejně jako v Glantzově Od Donu k Dněpru, se uvádí složení armádní skupiny Don k 10. prosinci 1942. Zatímco v Mansteinovi je ve složení 3. rumunské armády XXXXVIII. tank. sbor; v Glantzovi XLVIII. tank. sbor. Oběma velí von Knoblesdorf, ale složení je naprosto jině, kdyžtak upřesním.
No v německém značení se jedná o XXXXVIII. Panzerkorps, v sovětském značení jde o 48-й танковый корпус a v českém o XLVIII. tankový sbor.

Co se týká složení sboru, to je trochu složitější, neb po "katastrofě" ve dnech 19.-21. listopadu, byl sbor na rychlo přeskupen a tak je v tom lidově bordel...možná o tom v nejbližších dnech něco málo zajímavostí dodám.
Jedny ze stránek, které uvádějí jednotky podřízené sboru
Buhel
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 27/12/2008, 20:26

Příspěvek od Buhel »

Já osobně nemám v naší maloměstské knihovně s"předrevoluční" válečnou literaturou nejmenší problém.
Sice je ve skladu,ale je.
Chce se to pořádně hrabat.Mezi tehdejší obvyklou tvorbou se dají najít skvosty(Ilja Vegasov-Nezapomeneš,Harry Thurk-Hodina mrtvých očí).
Jinak jsem z nudy šáhl po Šolochovově Tichém Donu a byl jsem přjemně překvapen.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Buhel píše: Jinak jsem z nudy šáhl po Šolochovově Tichém Donu a byl jsem přjemně překvapen.
No jako litaratura faktu to opravdu neni, ale od doby Tolstého Vojny a míru, to je opravdu nej. román z ruského prostředí. Já sem se vůbec divil, že něco takového v SSSR vydali a tak vysoko si to cenili, když to místama je tak silně protibolševické a hlavní hrdina je divokej bělogvardějskej kozák.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pátrači,píšeš,že nemůžeš sehnat knihu od K.S.Moskalenko :"Na jihozápadním směru"V každé knihovně mají ON-LINE katalog - Zadání dotazu.
Zde si najdeš,v které knihovně mají danou knížku-kterou potřebuješ.Osobně vždy zajdu do naší knihovny a řeknu,že zháním tu a tu knihu od tohoto autora a vždy mi ji seženou.

Zasílám seznam 5 knihoven ,kde mají knihu od K.S Moskalenka:Na jihozápadním směru

MěK Frenštát pod Radhoš 2
MěK Kojetín 1
MěK Kopřivnice 1
KK Kroměříž 1
MěK Krupka 1
-------------------------------------------------------------------------------------

„My vojáci máme s lidem společnou neschopnost prohlédnout pravý charakter režimu.“
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pravičák - nakonec jsem ji našel v univerzitní knihovně v Olomouci
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Stalingrad“