Pád letu MH17 na Ukrajině

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od kozlustechnykus »

Obama zrovna rekl, ze to byla raketa zeme-vzduch a ze byla vystrelena z uzemi pod kontrolou separatisty.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od cover72 »

Myslím, že máme jasno.


V baterii systému BUK měří výšku cíle trojdimenzionální radar 9S18, jenže ten separatisté neměli: ti měli na svém OZ k dispozici pouze vyhledávací/střelecký/naváděcí RL 9S35.

Separatisté tedy nemohli vědět, v jaké výšce letí jejich cíl a tím pádem ani nemohli rozpoznat, že se jedná o civilní Boeing. Kdyby byli pozorní, mohli jen podle signatury poznat, že je to větší stroj (jako Il-76), ale výšku a charakter tím pádem ne.

Zároveň let MH17 směřoval k obci Sněžné, kde jsou separatisty obklíčeni a od středy poráženi ukrajinští vojáci, kteří se snažili zablokovat přechody hranic ruskými dobrovolníky.

Dává tedy naprostý smysl, že si separatisté spletli B777 s výsadkovým Iljušinem 76, který směřuje ke Sněžnému s výsadkem ve snaze zachránit co se dá a měli akutní důvod jej sestřelit.

Let MH17 také přeletěl Horlivku, ze které separatisté předtím sestřelili několik ukrajinských letounů vč. taktického stíhacího Su-24 (dostup 11km).

Momentálně si nejsem jistý, kdo má Horlivku v rukou (dobyla ji kyjevská vojska, nebo ne?), ale myslím, že se z toho začíná skládat výsledný obraz.

Námitky, postřehy, komentáře?
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Zipoun »

cover72 píše:Myslím, že máme jasno.


V baterii systému BUK měří výšku cíle trojdimenzionální radar 9S18, jenže ten separatisté neměli: ti měli na svém OZ k dispozici pouze vyhledávací/střelecký/naváděcí RL 9S35.

Separatisté tedy nemohli vědět, v jaké výšce letí jejich cíl a tím pádem ani nemohli rozpoznat, že se jedná o civilní Boeing. Kdyby byli pozorní, mohli jen podle signatury poznat, že je to větší stroj (jako Il-76), ale výšku a charakter tím pádem ne.

Zároveň let MH17 směřoval k obci Sněžné, kde jsou separatisty obklíčeni a od středy poráženi ukrajinští vojáci, kteří se snažili zablokovat přechody hranic ruskými dobrovolníky.

Dává tedy naprostý smysl, že si separatisté spletli B777 s výsadkovým Iljušinem 76, který směřuje ke Sněžnému s výsadkem ve snaze zachránit co se dá a měli akutní důvod jej sestřelit.

Let MH17 také přeletěl Horlivku, ze které separatisté předtím sestřelili několik ukrajinských letounů vč. taktického stíhacího Su-24 (dostup 11km).

Momentálně si nejsem jistý, kdo má Horlivku v rukou (dobyla ji kyjevská vojska, nebo ne?), ale myslím, že se z toho začíná skládat výsledný obraz.

Námitky, postřehy, komentáře?

MO RF zachytlo komunikaci 9s18 s bateriemi ua armady, tim je to vysvetleno, respektive 9s18 predaval informace odpalovacim bateriim v dobe preletu...jak sam pises povstslci tento system nemaji.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od cover72 »

Zipoune, pokoušíš se mne trollit nebo dělat blbého?

1) 9S18 je přeheldový/vyhledávací. Nikoli střelecký/naváděcí.
2) Rusy zachycená činnost UA 9S18 tedy v žádném případě neznamená, že UA BUKy střílely.
3) Naopak UA 9A310M1 byly jediné, které věděly, že se jedná o civilní letoun. Opolčenců 9A310M1 to nevěděly.
4) UA neměla důvod střílet. Separatisti ano, protože let MH17 směřoval nad Horlivkou ke Sněžnému.
5) Separatistům to letělo v dostřelu jejich 9A310M1 ať už byl v Doněcku, jak psali ve zprávách, nebo v Horlivce.
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Zipoun »

Asi nerozumis, rusove zachytili povely z 9s18 pro odpalovaci baterie...proc by ty povely tedy ua army vysilala? Snad cviceni? Rozhodne se nesnazim trolit, proste pisu ze 9s18 komunikoval s odpalovacimi bateriemi ua armady v dobe "sestrelu".
Ale ano jsem laik, treba to nic neznamena a 9s18 vlastne k nicemu neni...ovsem to mi selsky rozum nebere, kdyny byl k nicemu tak se ani nevyrabi, ne?

Respektive ua 9s18 vysila povely pro baterie pri kazdem preketu civilniho letadla? Tedy je zspnuty 24 hodin denne, aby nefoslo k nehode a odpalovaci baterie nestrilely? Funguje to takhle?
Naposledy upravil(a) Zipoun dne 18/7/2014, 18:41, celkem upraveno 1 x.
kostra
Příspěvky: 9
Registrován: 2/7/2014, 17:58

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od kostra »

cover 72, dovolím si požadovanou námitku k ..... "Momentálně si nejsem jistý, kdo má Horlivku v rukou (dobyla ji kyjevská vojska, nebo ne?), ale myslím, že se z toho začíná skládat výsledný obraz"

Gorlovku ovladá UKR toto zjištění je otázka 20 vteřin .... bez práce s informacemi nejsou jistoty , ani skládačky

otázka měla být , pokud měla smysl spekulace , na vzdálené okolí Gorlovky , určitě by opolčenecký BUK nestřílel z okraje 270 tis města , jinak k hranicím je to přes pro transportér s BUK více jak 5 hod cesty
Udivuje mne podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Lord »

Zipoun píše:Asi nerozumis, rusove zachytili povely z 9s18 pro odpalovaci baterie ... proc by ty povely tedy ua army vysilala? Snad cviceni? Rozhodne se nesnazim trolit, proste pisu ze 9s18 komunikoval s odpalovacimi bateriemi ua armady v dobe "sestrelu".
Jako fakt přímo povely k odpalu ? To je něco jiného než radarové vlny z trojdimenzionálních radarů 9S18. To je solidní indície :up:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Zipoun »

Lord píše:
Zipoun píše:Asi nerozumis, rusove zachytili povely z 9s18 pro odpalovaci baterie ... proc by ty povely tedy ua army vysilala? Snad cviceni? Rozhodne se nesnazim trolit, proste pisu ze 9s18 komunikoval s odpalovacimi bateriemi ua armady v dobe "sestrelu".
Jako fakt přímo povely k odpalu ? To je něco jiného než radarové vlny z trojdimenzionálních radarů 9S18. To je solidní indície :up:
Zachytili komunikaci mezi 9s18 a bateriemi, ne radar 9 s18...tak jsem to pochopil z vyjadreni MO RF
Naposledy upravil(a) Zipoun dne 18/7/2014, 18:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od cover72 »

Zipoune, nevím, kdo tu nerozumí. Já jsem četl jenom toto:
Ruské rádiotechnické prostriedky počas 17. júla registrovali činnosť rádiolokačnej stanice 9S18 Kupol batérie ZRK Buk-M1, rozmiestnenej v priestore osady Styla, 30 km južne od Donecka, oznámilo to ruské ministerstvo obrany.
18. jula 2014, 13:36
Což znamená normální vysílání radaru. O "povelech pro odpalovací baterie" se tam nic nepíše, nehledě na to, že "povely" pro 9A310M1 posílá nikoli radar 9S18, nýbrž centrála 9S470M1, že.

Kde je tedy tvůj zdroj a co přesně říká?

Kostra: díky. Ta Horlivka byl jen nápad, ostatně ruské zprávy psaly prohlášení DLR, že "Bezpečnost Doněcka bude chránit BUK" a tam je to furt bezpečně v dostřelu. Horlivka mne jen napadla, když jsem viděl, jak dokonale přes ni vedla trasa MH17.
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Zipoun »

The ministry stressed that technical features of the Buk-M1 air defense system allow it to exchange information between the squadrons of one battalion"

Pise se jasne o vymene informaci
en.itar-tass.com/world/741304

Omlouvam se za neklikaci odkaz jsem na mobilu a blbne mi to

Cover nechci trolovat, takhle to vyjadreni chapu ja, neslo o zachyceni radaru ale o zachyceni komunikace...
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od kozlustechnykus »

Tam se nepise, ze si info vymenovali, ale ze TTD Buk-M1 UMOZNUJE tuto vymenu. Znacnej rozdil.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Alchymista »

"фиксировалась работа радиолокационной станции 9с18 «Купол»" čiže "bola zaznamenaná/zaznamenávaná činnosť rádiolokačnej stanice 9S18 Kupol"
To môže znamenať aj samotné vysielanie rádiolokátoru, aj prenos dát na podriadené palebné vozidlá, ktorý tak isto beží po rádiovej linke.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od cover72 »

Zemak: :D takže sis to jen blbě přeložil.

Takže znova a lépe:
»Ministerstvo zdůraznilo, že technické vlastnopsti systému PVO Buk-M1 mu umožňují vyměňovat informace mezi jednotlivými oddíly praporu.«

Tedy technické řešení umožňuje vyměňovat, nikoli nutně ukrajinské BUKY vyměňovaly, ano?

EDIT: Alchyk -- myslím si, že kdyby RF ELINT/SIGINT skutečně zachytily předávání povelů ohledně MH17, ruskové by to neopomněli dostatečně zdůraznit.
Uživatelský avatar
mepu
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 22/8/2008, 22:01
Bydliště: Brno

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od mepu »

cover72 píše: nehledě na to, že "povely" pro 9A310M1 posílá nikoli radar 9S18, nýbrž centrála 9S470M1, že.
To je nesmysl, 9A310M1 musí umět přebírat povely i bez command punktu 9S470M1 z radaru 9S18 (v případě jeho eliminace by se stala celá baterie nefunkční) ten je tam hlavně pro napojení na nadřízený stupně velení a řízení PVO a taky od nich může brát cíle pro celou baterii pak to organizuje a tohle předává datalinkem na všechny odpalovače 9A310M1 v baterii a dává příkazy kdo střílí a na co.

komunikuje se takto

nadřízené stupně velení a řízení PVO <> command punkt 9S470M1 <> přehled. radar 9S18 <> odpal. zařízení 9A310M1 <> přepravní/nabíjecí/odpalovací vozy 9A39M1
když nato příjde může 9A310M1 komunikovat jen 9S470M1 pokud je radar vyřazen a brát od něj přehled z nadřízenýho stupně o situaci ve vzd. prostoru, nebo 9A310M1 může komunikovat jen s radarem 9S18 pokud je vyřazen 9S470M1 , variant je více. v tom je právě jeho síla, že ač vyřadíš cokoliv až na odpalovací 9A310M1 tedy , pořád zůstává baterie velice bojeschopná.
Naposledy upravil(a) mepu dne 18/7/2014, 19:07, celkem upraveno 4 x.
Obrázek
kostra
Příspěvky: 9
Registrován: 2/7/2014, 17:58

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od kostra »

cover72 píše:Zipoune, nevím, kdo tu nerozumí. Já jsem četl jenom toto:
Ruské rádiotechnické prostriedky počas 17. júla registrovali činnosť rádiolokačnej stanice 9S18 Kupol batérie ZRK Buk-M1, rozmiestnenej v priestore osady Styla, 30 km južne od Donecka, oznámilo to ruské ministerstvo obrany.
18. jula 2014, 13:36
Což znamená normální vysílání radaru. O "povelech pro odpalovací baterie" se tam nic nepíše, nehledě na to, že "povely" pro 9A310M1 posílá nikoli radar 9S18, nýbrž centrála 9S470M1, že.

Kde je tedy tvůj zdroj a co přesně říká?

Kostra: díky. Ta Horlivka byl jen nápad, ostatně ruské zprávy psaly prohlášení DLR, že "Bezpečnost Doněcka bude chránit BUK" a tam je to furt bezpečně v dostřelu. Horlivka mne jen napadla, když jsem viděl, jak dokonale přes ni vedla trasa MH17.
Ja Vám asi jako Zipoun taky nerozumím , jediné co jsem od vás pochopil je předpověd počasí ...Máme jasno ...dík za ní a bude ti hochu vděčný celý svět .
Ode dneška beru vaše "informace" jako vysoce irelevantní na úrovni informací Avakova .
Udivuje mne podivný svět fantazie, lhaní, násilí a strachu, v němž dnes žijeme.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Pátrač »

cover72 píše:Pátrač: vražda bych tomu neříkal, to by museli chtít ten Boeing sundat úmyslně a to IMHO rozhodně nechtěli. Správný termín bych viděl jako zabití. Možná z nedbalosti.

Všichni: napadla mne jedna věc. Zahrnuje 9S35 na OZ 9A310M1 výškoměr, nebo dovede určit jen vektor na cíl ale výšku nezjistí? Protože díky absenci kompatibilního odpovídače by v tom případě separatisti nemohli poznat, zda střílí na An-26 v 7km nebo na Boeing v 10km...
Covere, člověče a diskuse od tohoto tvého příspěvku - já se skoro vyděsil - to jako hledáte způsoby jak to vysvětlit jako omyl či co? Jste zešíleli? Tady je třista mrtvých lidí!

Do háje zelenýho - když nevím na co střílím tak nestřílím a u rakeťáků to platí tříkrát tolik. Já u PVO dělal, vím jaká tam jsou pravidla. Střílet na něco - nevím co, je zločin.

Covere - já to vidím jako hromadnou vraždu, jsem hluboce přesvědčen, že dobře věděli co dělají. A všiváci Rusové to vědí a vědí kdo střílel. Měly by přestat mlžit postavit se k tomu čelem a využít svůj potenciál a udělat správnou věc.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Zipoun »

Tak jo blbe jsem si to prelozil:-) rusove zachytili cinnost prehledoveho radaru ua armady 9s18 v dobe sestrelu, coz muze znamenat ze snima nebo dava povely, to se ve zprave nepise...asi to zrovna to zrovna obamovi mlati o hlavu - s nadsazkou:-) chtel jsi namitky? Mas je...

Zajimalo by mne jestle ten 9 s18 snima 24 hodin denne jazde letadlo, kterych bylo do sestrelu desitky denne?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Alchymista »

Tok informácií v rámci systému je o dosť komplexnejší - v prípade straty veliteľského strediska totiž preberá jeho úlohu rádiolokátor Kupol, v prípade straty Kupolu preberajú úlohy RL prehľadu palebné vozidlá a RL nízkoletiacich cieľov, a to v spolupráci s veliteľským vozidlom, alebo aj bez neho.
Prípadne využívajú údaje prehľadového RL susedných batérií cez svoj VS, alebo v podstate prechádzajú do podriadenosti susedných batérií.
Ide o to, že systém si aj v prípade straty riadiacej zložky uchováva bojovú spôsobilosť, hoci bude obmedzený v počte automaticky sledovaných cieľov.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

Tak jinak. Sami separatisté krátce po pádu letadla vyvěsili na netu informaci, že sestřelili ukrajinský An-26. Údajně ho sestřelili ve stejné oblastni, kde spadl boeing. Krátce potom, co ukázalo, co spadlo, okamžitě to stáhli. Čili, po něčem stříleli a něco sestřelili. V oblasti spadlo jenom jedno a to zmíněné civilní letadlo. Dovodit si, že ho sestřelili separatisti na základě této informace není až tak přitažené za vlasy.

Debatování nad tím, že nějaký radar má něco dělat a tak to je protože to řeklo Rusko pomíjí nezpochybnitelná fakta. Nebo někdo tvrdí, že separatisti lhali, když tvrdili, že v dané oblasti sestřelili nějaké letadlo, které identifikovali, jako An-26?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
mepu
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 22/8/2008, 22:01
Bydliště: Brno

Re: Pád letu MH17 na Ukrajině

Příspěvek od mepu »

jinak ty povely novým jaký má ten datalink (radiová komunikace mezi vozidly) v baterii výkon, ale pochybuji, že má takové parametry aby dosáhly na desítky km daleko, + by to zas demaskovalo pozice celé baterii pro protivníka. ještě nutno vzít v potaz že tam jsou terénní překážky k případným monitorovacím zařízením na hranicích RF. kdyby chtěl opravdu někdo sestřelit záměrně civilní letoun nemusí mít přehl. radar, stačil by mu mobil s netem a aplikace flightradar24 aby věděl jakým směrem a kdy natočit střelecký radar na vozidle 9A310M1 a vyhledat a uzamknout cíl, je to smutný ale je to tak (což je schválně přehnaný scénář, aby mě zas někdo nevzal za slovo, ale technicky úplně reálný).
Naposledy upravil(a) mepu dne 18/7/2014, 19:24, celkem upraveno 4 x.
Obrázek
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“