Lockheed F-117 Nighthawk

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Asi jste nečetli vyjádření konstruktéra Tamary k jejím možnostem zachycení STEALTH letounu? Celkově z něj tvrdil, že je velmi malá, pokud pilot nebude zcela pomýlený a bude používat vlastní radar jen výmečně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Odkdy má F-117A palubní RL (beru ale v potaz, že jsi bral letouny stealth obecně)?
Tamara nepotřebuje záření radaru, stačí jí emise z vysílání dat. Taky nesmíme zapomenout, že její správné nasazení spočívá ve správném rozmístění několika kusů. Sama jediná PVOS příliš nepomůže.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Pávě že on to tehdy řešil a tvrdil, že jediná šance, jak letoun STEALTH technologie Tamarou zaměřit je ono zmiňované, že pilot zapne radar a bude ho mít spuštěný delší dobu. Tohle byl podle něho jediný způsob, jak ho Tamara zjistí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Mám jiné informace. Kde se dá onen rozhovor najít?
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Janni: Nejsem si zcela jistý, ale bylo to tuším v týdeníku Květy někdy před deseti a více lety. Řešili tam tehdy schopnosti právě F-117.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Obávám se, že šlo o kachnu. Tamara má schopnost zachytit právě i emise z výměny dat. V tom je její ohromná výhoda. Bohužel ale netuším jak bylo a je řešeno předávání dat o cíli velení, případně implementace přímo do systému sledování a palby PVOS.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Myslel jsem celkově systém TAMARy nejen o co jde, to tak nějak vím, měl jsem na mysli spíš podrobnosti.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Já sem měl ohledně TAMARy, teda především jejího předchůdce, RAMONY pěknej článek, ale za zlatý prase to nemůžu najít a zhlavy toho do hromady moc nedám :(

Co se toho zjištění čehokoli (nejen F117) týče, si myslím asi toto:

Tyhle pátrače (a nejen tyhle, tímhle se živí ve světě víc firem) dokážou zjistit elektromagnetické projevy letounu. Nejen radar, ale i třeba komunikaci, radiovýškoměr, odpovídač....... čili jestliže něco z toho má letoun zapnuto, je zjistitelný, pokud ne je v klidu. Kdysi se spokulovalo o tom jestli je schopen se prozradit prostou elektromagnetickou indukcí z kilometrů vodičů, je to ale s největší pravděpodobností kachna jako dům.

Berte to ale takhle, výhody Tamary proti jiným (jestli ještě nějaké má) je to, že má dobrý soft na identifikaci a je scopna zjistit vzdálenost a do jisté míry výšku, to je vše.

Jenom pilot hlupák, by se při cestě na utajenou misi vybavoval s kolegou a cestu si očichával radiovýškoměrem případně měl zapnutý odpovídač. Mimochodem součástí testů na F 117 byl laserový komunikační systém, jestli je ale ve výbavě všech strojů netuším a v komunikaci je kladen důraz na směrevost.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Co vysílání některých zaměřovacích systémů?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Ještě jednou. Schopnost zachycení emisí z výměny dat. To znamená, že je schopná(už v té době) zachycovat i částečně směrové vysílání letounů v balících dat. Jasné?

A osobně by mě zajímalo, co všechno umí Věra...
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Janni: A musí nutně F 117 ony emise vysílat? Já se přiznám, že jsem přesně nepochytil, co máš na mysli.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Janni píše:Ještě jednou. Schopnost zachycení emisí z výměny dat. To znamená, že je schopná(už v té době) zachycovat i částečně směrové vysílání letounů v balících dat. Jasné?

A osobně by mě zajímalo, co všechno umí Věra...
Máš pravdu, pokud bude vyzřovat elektromasgnetickou energi, je zjistitelný (hůře, čí lechčeji), ale proč by to dělal??
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

To je asi jako kdyby létal s otevřenými dvířky pumovnice, taky by byla otázka "proč ?"
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Vzhledem k dokonalému inerciálnímu nav. systému s laserovými gyroskopy, pasivnímu GPS, výšce letu kdy neputřebuje radiovýškoměr, pasivním vyhledávacím i zaměřovacím systémům nemá jakýkoli důvod cokoli vysílat a zcela jistě to taky nedělá.

Otevřená (otevřené) pumovnice asi výrazně zvýší možnost prozrazení, ale to je velmi krátký okamžik na to, aby to mohlo nějak výrazněji usnadnít detekci. Navíc "jen" z určitého směru.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já vím že se ta pumovnice otevírá jen aby se mohla odhodit puma, myslel jsem to kdyby s ní létal pořád otevřenou - všechny ostatní systémy by byly zbytečné kvůli tomuto aspektu.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Haness píše:Já vím že se ta pumovnice otevírá jen aby se mohla odhodit puma, myslel jsem to kdyby s ní létal pořád otevřenou - všechny ostatní systémy by byly zbytečné kvůli tomuto aspektu.
asi jo, je dost pravděpodobné, že ty dveře mají větší odraz než zbytek letounu :).
Jak sem se tak potuloval po netu, tak sem jako jednu možnost sundání F117 nad Juginou našel úvahu o tom, že letoun byl náhodně zasažen střepinami předchozího útoku a tím pádem měl díky poškození potahu větší viditelnou odraznou plochu. Byl to nějaký server a náhodný článek. Byla to jen úvaha autora a s největší pravděpodobností je nepravdivá teorie, navíc jako reakce hned po sestřelení, ale i tak mě to zaujalo. Zajímavé.........
(internet neberu moc jako zdroj seriozních informací)
Uživatelský avatar
kragh
desátník
desátník
Příspěvky: 57
Registrován: 6/1/2006, 11:47
Bydliště: Boiomeium

Příspěvek od kragh »

V Letectví 3/2006 píšou,že F-117 začínají vyřazovat,mají je nahradit F-22.
Lidi jsou někdy prapodivná podívaná
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

redboy: Ta úvaha se mi moc nezdá, už jen kvůli tomu že Stealth létají ve velkých výškách, kdyby letěl tak že by mu střepiny pokorpily trup tak by musel letět nízko a to je řeci blbost, celý systém stealth by mu byl na nic, na radaru by třeba nebyl vidět ale očima by ho viděl každý co by měl pistolku nebo velkorážný kanon :wink: Samotné Stealthy přeci létají v takových výškách aby je nebylo ani slyšet.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

kragh: nevím jestli by se to amíkům vůbec vyplatilo pže F-117 nejsou ve službě zrovna dlouho, navíc jsou to rozdílné projekty. F-22 je projekt ADF - Air Dominance Fighter - stíhačka pro vybojování vzdušné převahy, ne neviditelný bombardér jako F-117, navíc mám takový pocit že pumovnice F-22 má malé rozměry takže by do ní nešlo narvat pumy GBU a LGB které jsou základní zbraní u F-117.
V souladu s F-22 jsem slyšel spíš to že by měla nahradit novou generaci stíhaček pro letadlové lodě - Tomcaty F-14 verze D, F/A-18 E/F SuperHornet...ale to bude tak akorát za dlouhou dobu až budou tyhle stíhačky dosluhovat pže pak teprve bude mít USA snad dostatečný počet F-22 aby mohla nahrazovat řadové stíhačky na letadlových lodích.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Haness píše:už jen kvůli tomu že Stealth létají ve velkých výškách, ....
Samotné Stealthy přeci létají v takových výškách aby je nebylo ani slyšet.
:shock:
jsi si jist?
válka je vůl
Odpovědět

Zpět na „Letadla“