Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Zajímalo by mně jestli tohle řešení podvozku má jen ochránit posádku před následky výbuchu, nebo jestli je vůz schopen odjet po vlastních a s vlastním pohonem.
Ten diferák, kardan, tlumiče a ramena mi totiž přijdou dost na ráně a pokud pod nimi buchne skoro 10 kilo tritolu, tak to tam asi nadělá pěknou paseku.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Budeš si muset chvíli počkat, leda že by u nás vjel PANDUR na nějakou zapomenutou minu. Do zahraničních misí se asi hned tak nedostane, leda tak do Kosova. Uvidíme jak si poradí s PTŘS Srbů, ti si chtějí vzít ukradené Kosovo zpět...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

No, nemyslel jsem zrovna Pandura. Co by zbylo z něj, to by asi ani v kovošrotu nevzali. Mina, která dokáže vyřadit tank by z toho rakouskýho zázraku nejspíš udělala jenom hromádku šroubků.

Spíš mi šlo o tu americkou nebo jihoafrickou konstrukci.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jo tak, hlavní je osádka a výsadek, technika je nahraditelná či opravitelná. Každý nemá takové lidské zdroje jako Čína nebo Indie.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Tak byl včera (pátek) v novinách útržek informace, že američané nám zvažují za "pomoc v zahraničních misích" přenechat nějaká "obrněná vozidla".

předpokládám, že může jít o 4 varianty:

-opotřebované Humwee z iráku
-neopotřebované pancéřované Humwee které jsou nahrazovány IED-protected vozidly
-mírně opotřebované LAV-25/LAV-25 satrších sérií
-M2 a M3 2. obrněné nyní nahrazované Strykery
radek
Příspěvky: 2
Registrován: 7/10/2007, 14:00

pandur

Příspěvek od radek »

Ještě něco málo k pandurovi. Napsal jsem jsem menší článek o konečné verzi na wikipedia.com pandur 8x8 (v AJ).

Co se týče RPG-7 (a podobné) tak samozřejmě pandur (piranha, patria, atd) nevydrží přímý zásah do prostoru kabiny. Dá se spekulovat že samotný motor panduru pravděpodobně poskytne určitou ochranu.(stejně jako tomu bylo u motoru izraelských merkáv). Co se týče zásahu do podvozku atd tak to samozřejmě nebude mít žádný vliv na posádku. (na netu si můžete najít i americký stryker po zásahu jednou rpg7 a jde vidět že celý vnitřek je vyhořelý - zásah byl z druhé hodiny asi 20 stupnů od podélné osy vozidla.)

Ve světě je běžný podvozek do tvaru V. Pandur nejnovější tvar podvozku do tvaru /\. má podobný efekt jako "V" ale síla výbuchu není odváděna na kola či nápravu.
radek
Příspěvky: 2
Registrován: 7/10/2007, 14:00

pandur

Příspěvek od radek »

...ještě bych zapoměl. Pouze česká verze je opatřena dnem do tvaru /\. Standardní pandur má ploché dvojité dno.
Uživatelský avatar
Warnost
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 24/10/2007, 17:54

Re: K Pandurovi

Příspěvek od Warnost »

mates 23 píše:Ot Pandur plovoucí je,byla to jedna z podmínek výběrového řízení.Ještě bych dodal,že Pandur bude ve své hlavní verzi v počtu 63 kusů tvořit výzbroj 41 a 42 mechanizovaného praporu v Žatci a také valná část dalších verzí bude ve výzbroji zdejší 4.brigady.Jako zajímavost dodám,že OT-64 se dočkal modernizace v Polsku,která nese označení Ryš.Tento stroj je jak v klasické osmikolové verzi,tak i zkrácený šestikolový.Zde je okaz Web Page Name
Zdravim, název není Ryš, ale Rys :wink: jen takovej detail. Jinak vyráben sériově nejni, protože poláci již zařadily novej transporétr, ale někde jsem četl že češi nakupovaly nový transportéry protože poláci již nechtěli modernizovat OT-64 a jestli se češi samotný báli? to opravdu nevím, ale mohli aspoň uvažovat o této modernizaci soukromé polské firmy.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Tak nám zrušili zakázku na Pandury : http://www.novinky.cz/clanek/128655-vla ... rtery.html
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Tak nám zrušili zakázku na Pandury :
Je smutné vidieť, ako členské štáty V4, mrhajú svoje peniaze. To, že sa niektoré akvizičné projekty, napriek tomu, že prebiehajú v rovnakom čase neriešia spolu a to buď veľkou zákazkou, alebo spoločnou výrobou, poukazujú skôr na individuálne záujmy politikov, ako o snahu na šetrenie prípadne podporenia domáceho priemyslu. A to bolo už toľko možností / lietadlá, OT,tanky, PVO.... /
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

rabo píše: Je smutné vidieť, ako členské štáty V4, mrhajú svoje peniaze. To, že sa niektoré akvizičné projekty, napriek tomu, že prebiehajú v rovnakom čase neriešia spolu a to buď veľkou zákazkou, alebo spoločnou výrobou, poukazujú skôr na individuálne záujmy politikov, ako o snahu na šetrenie prípadne podporenia domáceho priemyslu. A to bolo už toľko možností / lietadlá, OT,tanky, PVO.... /
Přesně. Poučení z historie: 0 Šetrné smýšlení: 0
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak nám zrušili Pandury, paní Müllerová.....

Co z toho plyne? Armáda nebude mít OT, zanedlouho bych čekal nějakou žalobu od majitele Steyera (je z USA), takže nakonec budeme mít jako obvykle prd.... No možná zase pár stovek mega dluhů za prohranou arbitráž.

A ty "ušetřené" peníze jsou stejně jen "virtuální" protože je stejně nemáme...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Paklize nedodrzeli smlouvu, nedodali co se dodat zavazali, tak je to naprosto normalni vyvoj, proc bejt porad priposranej se ozvat? Mne to prijde normalni a spravny... :roll:
válka je vůl
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Fatale píše:Paklize nedodrzeli smlouvu, nedodali co se dodat zavazali, tak je to naprosto normalni vyvoj, proc bejt porad priposranej se ozvat? Mne to prijde normalni a spravny... :roll:
Smlouvu neznáme. Můžou tam být body ošetřující vzniklou situaci. Obávám se, že než se na veřejnost dostanou podrobnosti, tak budou naše názory jen velice laického charakteru.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Hans S. píše:
Fatale píše:Paklize nedodrzeli smlouvu, nedodali co se dodat zavazali, tak je to naprosto normalni vyvoj, proc bejt porad priposranej se ozvat? Mne to prijde normalni a spravny... :roll:
Smlouvu neznáme. Můžou tam být body ošetřující vzniklou situaci. Obávám se, že než se na veřejnost dostanou podrobnosti, tak budou naše názory jen velice laického charakteru.
Já si snad nepamatuji situaci, kdy by stát uzavřel nějakou výhodnou smlouvu. Většina podobných armádních akcí skončila průserem....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

O spravne uzavrenych smlouvach se nemluvi, protoze to je samozrejmosti, ver, ze jich jsou tisice :wink:
válka je vůl
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Paklize nedodrzeli smlouvu, nedodali co se dodat zavazali, tak je to naprosto normalni vyvoj, proc bejt porad priposranej se ozvat? Mne to prijde normalni a spravny... Rolling Eyes
Esi se tu mluví o vlastníkovi firmy z USA, tak je jasné, že nemáme v soudním sporu šanci. Americký advokát vyhraje vždy, i když nemá pravdu. Což je smutné :wink:
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

sa58 píše:
Hans S. píše:
Fatale píše:Paklize nedodrzeli smlouvu, nedodali co se dodat zavazali, tak je to naprosto normalni vyvoj, proc bejt porad priposranej se ozvat? Mne to prijde normalni a spravny... :roll:
Smlouvu neznáme. Můžou tam být body ošetřující vzniklou situaci. Obávám se, že než se na veřejnost dostanou podrobnosti, tak budou naše názory jen velice laického charakteru.
Já si snad nepamatuji situaci, kdy by stát uzavřel nějakou výhodnou smlouvu. Většina podobných armádních akcí skončila průserem....
Kdyby jen armádních...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Chci jen podotknout, že právně arbitráž by hrozit neměla, protože smlouva byla uzavřena s Českou firmou právě z důvodu zamezení arbitráže.
Bohužel se smlouvou kterou uzavřel Kühl již po prohraných volbách se již nic dalšího dělat nedalo.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“