Dobré čtení

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Mantra píše:Doporučuji knihu od pánů Minaříka, Lakosila a Dubánka - Utajená obrana železné opony. Československá opevnění 1945-1964.
Opravdu zajímavé pro fandy našeho opevnění a jejich další vývoj po válce.
Četl jsem a doporučuji.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Buhele - já nemám s žádným FF problém se začíst, to spíš naopak:) A Čtvrtý protokol patří ty nejoblíbenější - i dkyž prim hraje jednoznačně Ikona:)

U Clancyho naopak jsou edice, které nečtu (on je taky skoro nepíše TC - www.bezmilsoti.com, net force, operační centrum).

Některé zajímavé zlomky z práce zvláštních jendotek má taky Vince Flynn, ale jinak jsou ty jeho knihy trochu víc přitažené za vlasy a literárně nikoliv příkladné.

Pro stejnou oblast bych pak doporučil zjaímavé srovnání:
Bravo Two Zero od Chyrlese Ryana vs. Konečná stanic eBagdád od Andyho McNabba (ten má vůbec některé špičkové tituly..).
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Clancy a jeho série s Ryanem je velmi čtivá, ale protlačuje US Army až neskutečným způsobem. Velmi mě pobavilo srovnání ruského T-80, prý odpovídá tak US M-60 :D Tuto repliku jsem četl v Medvědu a Draku.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Sa58 - tak jasně, Clancy je propagačka, až to bouchá, ale u něj se to nějak nesrkývá a člověk to překousne...:) Alespoň men to ěnjak zvlášť nerušilo u četby
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Nesmím zapomenout na mého autora z mládí - pana HUBÁČKA a jeho knihy Pacifik v PLamenech atd. Pro mě to nejlepší čtení z období komančova.

V poslední době jsem dočetl Brandenburgské a docela jsem byl překvapen kolik "speciálních" misí a kde všude němci za války provedly. Jinak celkově kniha nic moc, ale tohle kdyby někdo tady rozpracoval tak by to bylo supr.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Vallune viděl filmovou verzi Ikony?
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Dobré čtení

Příspěvek od TonyHazard »

Pro Mantra : Jen dotaz, M.Hubáček má víc knih s velmi podobným názvem?
Já mám od něj jen "Moře v plamenech" (Tirpitz, Scharnhorst...) a četl jsem to jedním dechem. Pokud je jich víc, upřesni, podívám se po bazarech.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Buhele píše:Vallune viděl filmovou verzi Ikony?
Nevidel:(
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Jen dotaz, M.Hubáček má víc knih s velmi podobným názvem?

Já mám od něj jen "Moře v plamenech" (Tirpitz, Scharnhorst...) a četl jsem to jedním dechem. Pokud je jich víc, upřesni, podívám se po bazarech.
Ještě Pacifik v plamenech, Ofenzíva v pacifiku, Vítězství v pacifiku, dva díly Válka končí v pacifiku, Boj o Filipíny, Boj o středomoří a určitě jsem ještě něco zapomněl.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Vallun píše:
Buhele píše:Vallune viděl filmovou verzi Ikony?
Nevidel:(
Tak to buď rád.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Dobré čtení

Příspěvek od TonyHazard »

Pánové (Czarnian, Abrams) díky za informace o Hubáčkových knihách, podívám se po nich. Loďstvo není sice moje parketa, ale vcelku mě zajímá vše co zavání střelným prachem. 8-)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Buhele: četl, já mám od Bonda asi všechno (vč. Red Phoenix v originále, protože to nepřeložili) a Válečná Hrozba je docela zajímavá kniha -
Popis píše:ze začátku pěkně popisuje partyzánské akce Rudochů a protiakce výsadkářů JAR, neschopnost OSN, brutální policejní akce rasistů z JAR a tak, načež se přeleje do hezky popsaného konfliktu v poušti mezi Angolou, vyzbrojenou Kubánci a JAR (asi nejrealističtější ztvárnění moderního boje v poušti, které jsem četl - prakticky dojede celá rota obrněného průzkumu JAR na útok Su-25, které jim zničí cisterny s vodou a palivem).
Načež se do toho zapojí USA vyloděním v Kapském městě (hezká přestřelka tř. Iowa s baterií dělostřelectva zakopanou uvnitř Tabulové hory [btw, neví někdo - to existuje, nebo je to fikce?]) a postupují dovnitř. Jihoafrický režim si zazoufá, následuje výměna chemických útoků s Angolany a následně jihoafrická atomovka (tak jsem se dověděl o "lobovaném odhozu" - tedy po oné balistické křivce, jak to pánové rozebírali u Su-7 tuším), po které komando "spravedlivých odpadlíků od výsadkářů" zlikviduje ve spolupráci s novináři v zemi politické vedení, resp. provede převrat.
sa58: to myslím, že ještě hůř - tam psal, že je "T-80 o tři třídy horší, než Abrams". Tři třídy - tedy 1000x - docela silné kafe. A to byl v "Rudé Bouři" a "Medvědu a Draku" korigován Bondem, který to psal s ním.

Perlička: RB používá jako doporučená četba na Westpointu - takže až se američtí tankisté budou snažit prostřelit T-80 HEATem a přejet SpecNaz taxíkem, tak to mají od Clancyho :)
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Correlli Barnett - Britrské válečné námořnictvo za druhé světové války II.
Bojujte s nepřítelem zblízka

Paseka, Praha 2007 (přeložil Jaroslav Hrbek), první vydání z roku 1991
(od Mers el Kebíru po pád Singapuru)

Kniha poměrně čtivá, i když méně přehledná (což je vynahrazeno funkčním vědeckým aparátem), se zaobírá, jak je z podtitulu patrno podílem Royal Navy na vítězství Spojenclů ve druhé světové válce. Autora podezřívám z toho, že jeho hlavní motivací bylo dokázat, že britští námořníci byli skvělí chlapíci, ale všechno jim kazil Churchill. Což je mimochodem i v příkrém rozporu s názory těchto skvělých chlapíků.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

David Fisher - Válečný kouzelník
Grafit, Praha 2003

Kniha se zabývá velmi zajímavou částí dějin druhé světové a sice užíváním maskování a kamufláže během operací v Západní poušti. Na první pohled člověk váhá, zda se jedná o beletrii nebo literaturu faktu, záhy odhalené nepřesnosti nepřesnosti jasně nahrávají první variantě, ovšem varianta druhá je mnohem blíže pravdě. Jedná se o životní příběh iluzionisty a eskamontéra Jaspera Maskelynea, který sloužil jako velitel tzv. Magického gangu - jednotky jejímž úkol byl vývoj a výroba maskovacích prostředků. Z nejslavnějších jmenujme například falešný alexandrisjký přístav či výrobu falešných tanků a naopak maskování pro ty pravé... Kniha ovšem, krom faktických nepřesností trpí ještě jedním obvyklým problémem, jejím podtitulem by měl být název úžsné knížky Patricka Ryana - Jak jsem vyhrál válku, tak jako mnozí jiní se nám totiž osoba hlavního hrdiny snaží vysvětlit, že to byl právě on, kdo měl největíš podíl na vítězství Spojenců...

O Jasperu Maskelyneovi více ZDE.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Zajímavé... já to přečetl a připadlo mi tak neuvěřitelné, že jsem to vzal jako zábavný výmysl a promptně na to zapomněl.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jen pro informaci, Spis Odessa od Fredericka Forsytha má vyjít někdy v říjnu či listopadu tohoto roku.

Existuje i film - http://www.imdb.com/title/tt0071935/ - kdyby to někdo náhodou sehnal, tak dá doufám vědět. Mám z MGM nahrané Žoldáky, dá se na to docela dobře dívat - http://www.imdb.com/title/tt0080641/
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

cover72 píše:Zajímavé... já to přečetl a připadlo mi tak neuvěřitelné, že jsem to vzal jako zábavný výmysl a promptně na to zapomněl.
jo, měl jsem hodně podobné pocity a věřím, že drtiváv ětšina všeho je nadsazená, ale i tak myslím, že je to pohled, který může přinést něco málo nového... Poušť byla odjakživa místem pro maskování a kamufláže;)

Sa58 - Spis OdeSSa je spíš taková lehčí četba (vzhledme k ostatním knihám Mistra Vypravěče), ale přesto je to výborné počtení...

Filmy jsem neviděl ani jeden:( Vlastně akorát Den pro Šakala...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Žoldáci - kniha je skvělá ale film jsem neviděl. Dost mě to štve - když jsem MGM neměl dávali to tam pořád dokola. Když je mám - velká nula. Švihlo by mě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak jsem na nejmenovaném úložišti našel Spis Odessa, kdo má zájem, tomu pošlu odkaz.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“