Velkokníže Nikolaj Nikolajevič

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Myslím si že s generálem Děnikinem neměli společnou bojovou zkušenost takže neměli žádnou platformu která by je spojovala. Dědikin po vypuknutí první světové války sloužil v Brusilově armádě ma východní frontě. V roce 1915 byl na základě dobrého bojového účtu povýšen na generála. Vedl vojsko během Brusilovovy ofenzívy v roce 1916 do Rumunska. Poražen byl rudýmy někde myslím u Orla když vyrazil na Moskvu. Aby ho rudí porazily spojili se poprvé a naposledy s baťkou Machnem a jeho anarchisty.

Admirál Kolčak se asi s velkoknížetem moc neznali a nakonec a se ani moc poznat nemohli. V létě 1919 utrpělo hlavní uskupení Kolčakových vojsk drtivou porážku od Rudé armády v Povolží. Navíc snaha o obnovení předrevolučních poměrů a odmítání autonomie pro národností menšiny, vedla k masovému růstu partyzánského hnutí rolníků a osvobozeneckého hnutí obyvateltva Uralu a Sibiře. Při druhé ofenzívě Rudé armády byl donucen opustit 14. listopadu Omsk. V prosinci, po vzpouře v Irkutsku, se za příslib bezpečného odchodu ze země vzdal moci a vrchním velením pověřil generála Děnikina.
Cestou do Vladivostoku byl 15. ledna 1920 zatčen československými legionáři a poté předán esersko-menševické vládě, která ho vydala bolševikům. Irkutský revoluční výbor odsoudil admirála Kolčaka k trestu smrti zastřelením. Rozsudek byl vykonán 7. dubna 1920, údajně na jeho přání na břehu jezera Bajkal. Takže tento ve své podstatě dobrý voják ale zatraceně mizerný politik se ani do exilu nedostal.

To se otvírá zajímavých věcí. Co říkáš Ljubov.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Určitě, jsou to zajímavé informace, ale postupně se to blíží k občanské válce a do té se nikdy nepustím, je na mě příliš složitá a navíc by si zasloužila méně zkreslený, nestranný pohled. Takže takto okrajově se na nějaké bídné odpovědi zmůžu, ale podrobnosti.. Když by se do toho pustil někdo jiný, budu ráda a jestli zvládnu něco doplnit, taky dobře. Ale žádný článek nechystám, raději zmizím za chvíli zpátky do středověku, Nikolaj je jen menší výlet do moderních dějin.

Ke Kolčakovi: V oficiální zprávě je prý uvedeno, že byl zastřelen proto, aby se ho jeho spolubojovník Vladimir Keppel nepokusil osvobodit. Měli ho zastřelit na břehu říčky Ušakovka blízko ženského kláštera v Irkutsku, jestli měl výhled na Bajkal vážně nevím. Taky jsem četla, že si těsně před začátkem střelby zazpíval písničku "Sviť, sviť, má hvězdo".
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Zdeněk
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 117
Registrován: 21/1/2009, 08:20
Bydliště: Vysoké Mýto

Příspěvek od Zdeněk »

Pokud se nemýlím, komisařem v Irkutsku byl Miroslav Hašek, autor Švejka. Ale nevím, v které době přesně.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mě se do občanské války nechce už vůbec. Ale zatím nám neutíkej, tedy ne úplně. Třeba se zde ještě něco objeví.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Občanská válka by asi chtěla nějakého většího znalce než jsem já, kdybych se tím zabývala delší dobu, klidně bych něco napsala, ale takto by výsledek nestál za nic. Nemyslela jsem, že plánuju zmizet napořád, ale středověk nebo novověk jsou zkrátka lepší, takže po tomto výletu do nedávných dějin se tam zase vrátím zpátky.. Chtěla bych už konečně dopsat Alexeje I. Michailoviče, u něhož nemusím dlouho přemýšlet nad válkami. Diskuse o Nikolaji Nikolajevičovi je pro mě zajímavou sbírkou nových informací, jen v ní nemám přehled, jaký bych si představovala..

Ke Švejkovi: Haškův román má dodnes v Rusku řadu fanoušků, stal se inspirací pro román Vladimira Vojnoviče o Ivanu Čonkinovi, který byl později i zfilmován. Na Haškovi se Rusům líbí především jeho perfektní ruština, jíž se učil už jako malý, i pohodový způsob života. Příznivci v Rusku založili i organizaci, kde rozšiřují poznatky o tomto autorovi po celé zemi. Ve městě Bugulma (v autonomní republice Tatarstán), kde byl Hašek roku 1919 pomocníkem velitele místní sovětské jednotky, mu dokonce postavili museum.. Na počátku roku 1919 žil v Ufě. Zde se seznámil s typografkou Alexandrou Gavrilovnou Lvovovou, kterou si později v Krasnojarsku vzal.
Do Irkutska se přestěhoval v dubnu roku 1920, údajně měl zastávat místo zástupce v městské radě, později i úřad komisaře. Přičítají mu podpis rozsudku smrti nad stovkou lidí, nevím nakolik je to pravdivé. Publikoval články v řadě místních novin, po úpravě azbuky psal do prvních novin v burjatském jazyce. Pro národ Burjatů je dodnes něco jako jejich "otec". Po konci občanské války se v Irkutsku usadil natrvalo, koupil si domek na břehu Angary. Na konci roku 1920 mu nabídli, že se může vrátit do Prahy, jestli souhlasil nevím, ale od 19. prosince téhož roku žil v Československu.
Svoje vzpomínky na Bugulmu sepsal i v nějaké povídce, ale napamatuju si její název.
Akorát, nejmenoval se Jaroslav? Pokud jsem tedy nesmíchala dva spisovatele dohromady, jak je mým zvykem.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Ta Haškova povídka - no, ono to má tuším dvě verze, ta delší je spíš menší knížka - se jmenuje "Velitelem města Bugulmy" a ta kratší se dá přečíst tady:
http://www.narod-sobe.cz/clovek/kultura ... gulma.html
Jináč - je to (aspoň pro mě) novinka, že se Hašek odmalička učil rusky. Pokud si pamatuju ze školy, po běžné obecní škole (kde se ruština určitě neučila), tak nedodělal gymnázium (jestli se učila tam, to nevím). Spíš bych řekl, že základy jakési "východoslovanské hantýrky" (netroufám si říct ruštiny) se naučil až na vandru v Haliči. Ale hádat se nebudu, neb haškolog nejsem.
Nicméně ten "Miroslav Hašek" je dost dobrej - ač trochu pozdní - aprílovskej vtípek. :D
さようなら。
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Aha, tak to byl vtip, v dané chvíli mi to nedošlo.
Taky nejsem haškolog (ono něco takového existuje? Nechám se ráda poučit), četla jsem kdysi článek "Dualismus Jaroslava Haška: perem a bajonetem" na stránkách Kyjeva, a tam psali, že se rusky učil jako dítě a když poprvé přijel do Ruska, uměl mluvit výborně, čímž si získal sympatie okolí. Možná, že si to trochu upravili nebo rovnou vymysleli, já to nepoznám.
Díky za ten odkaz o Bugulmě, až budu mít trochu čas, přečtu si ho. Ale už v první větě je pro mě nová informace, že se do města dostal už roku 1918 a ne 1919, jak jsem si myslela.

Zlatý středověk..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Ljubov píše:Taky nejsem haškolog (ono něco takového existuje?
Jako věda, která se přednáší na univerzitách samozřejmě ne. Haškolog je uctivý titul, který si studiem Haškova života a díla vysloužil docent Radko Pytlík. Což při Haškově nestálé a éterické povaze okořeněné spoustou fám, které o sobě Hašek s takovou radostí vyprávěl rozhodně nebyla snadná práce a pan Pytlík měl pořádnej kus života co dělat.
さようなら。
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Jo takto, děkuju.
Jednoduchou práci tedy neměl, to máš úplnou pravdu.. Ale podle množství knih, v nichž se Haškem a jeho díly zabývá, se mu to nakonec podařilo.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Středověk je možná zlatý ale vem si maglajz co tam byl. Mongolové, křižáci a všelijaká jiná všepleť.

Novověk je zase něčím jiným. A i když jsme se dostali mimo mapu, musím říci, že na mě osobně práce pana Pytlíka žádný dojem neudělaly a jeho pokusy dopsat Švejka jsou sbírkou splychtěnin, kterou nedokážu slušně pojmenovat.

Je fakt že kdyby se dala najít ucelená práce o činnosti Jaroslav Haška v Sovětském Rusku mohlo by to být zajímavé.

Skusme se ale vrátil k velkoknížeti, nějak se mi nechce věřit, že bychom se vyčerpali.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Zlatý je pro mě určitě, nevím, prostě se mi to 13. a 14. století a celá éra gotiky líbí. Chápu, že v té minulé versi se tam nedalo vyznat, byla to snad jediná část, která nebyla rozdělena na podkategorie. Ale když je to teď upraveno, vypadá to mnohem líp, je to celkově přehlednější, takže mám ten středověk ještě raději.

Myslela jsem, že Švejka dopsal Karel Vaněk a Haškův nakladatel ho o to sám požádal. Asi to bude nějaká další varianta. Za tu dobu, jakou se Radko Pytlík Haškem zabývá, musí mít v jeho životě a názorech přehled. No, informace o Haškově pobytu v Rusku by mohly být docela zajímavé, na tom se snad shodneme.

Třeba si někdo časem na něco vzpomene, mě taky kolikrát nic nenapadá..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov - inu každý máme své. Ale myslím si, že i zde se ti podařil dobrý kus zajímavé práce. Takže se nedá nic dělat podívám se co ještě by se o velkoknížeti dalo napsat.

A když už jsme zde, nedokázala bys dát dohromady životopis a profesionální dráhu generála Brusilova?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Děkuju. Klidně se podívej, co by se ještě mohlo doplnit, a dáme to dohromady. Já se taky podívám a případně něco dopíšu.

Alexej Brusilov? No nevím, sám zažil tři války, popis Brusilovovy ofensivy.. Vážně netuším, chtěla bych si dopsat ještě pár Romanovců a toho Jindřicha VIII., kterého slibuju už dva měsíce. Zkusit bych to někdy mohla, ale myslím, že by si zasloužil lepší a detailnější popis, než na jaký se zmůžu.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Ladislav
Příspěvky: 8
Registrován: 26/7/2010, 12:49

Příspěvek od Ladislav »

Dobrý den Ljubov, Pátrači a spol. Všiml jsem si vaší diskuse okolo osoby velkoknížete Nikolaje Nikolajeviče, která byla místy velmi vzrušená a zarputilá a nedá mi to jako historikovi, který je na toto období zaměřen, abych se nepřipojil. Ljubov nám na tebe takovou otázku. Díval jsem se do dějin WWI a našel jsem tam takovou maličkost, která mně zaujala. Nikolaj Nikolajevič měl za války umístěn štáb v mobilním asbestovém domě, který se podle potřeby přesunoval na řekněme problematická místa. Nevíš o tom víc? Jak ten dům vypadal, kde byl vyroben a podobně. Pátrači spolu musíme probrat hodně věcí, spíš abychom se pochopili. Například nejsem si jistý jestli Hindenburg byl v té trojce Hindenburg-Ludendorff-Hofmann jen do počtu. Naopak třeba u Rusů jsem myslím nepostřehl jméno generála Ivanova,který byl pměrně schopným velitelem. Ono Pátrači to je také hodně o myšlení mentalitě a tu měl Rusové úplně jinou než třeba Němci. Doufám, že se na toto téma ještě pobavíme
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ladislav - jestli se ozve Ljubov nevím. Naše sluníčko si vzalo na Palbě dovolenou a kdy se objeví pokud vůbec netuším. I když mi velmi chybí.

A já? Pane kolego - já nejsem historik ani nemám historické vzdělání. Ale pobavit se můžeme , tomu já se nebráním. A klidně o čemkoliv.
Ale třeba o trojici Hindenburg-Ludendorff-Hofmann se můžeme pobavit hned. Jen bych prosil abys diskusi přenesl do tohoto vlákna.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3573

To se těchto tří osobností, mezi kterými vyniká osobnost Hoffmannova, přímo týká a třeba tam najdeš další podněty k diskusi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Ladislav
Příspěvky: 8
Registrován: 26/7/2010, 12:49

Příspěvek od Ladislav »

Škoda, že Ljubov si dala pauzu, uvidíme. Jasně pro mně není problém se přesunout na jiné téma a ještě já na tom, že jsem histotik nijak nebazíruju-hlavně doufám jsem člověk, který nad určitými věcmi uvažuje.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To já doufám, že jsem na tom podobně. Takže až se mrkneš na Tanenberg, podíváme se na ty tři krále německého válečného úmění.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Ladislav
Příspěvky: 8
Registrován: 26/7/2010, 12:49

Příspěvek od Ladislav »

Díval jsem se na Tannenberg no o tom musíme diskutovat. Fakt je jeden, že celá akce armád Rennenkamf-Smsonov byla nouzovka. To nebyla dlouhodobě promyšlená akce vycházející z válečného plánu-Francouzi potřebovali pomoct.

EDIT od Pátrač: tak se přesuňme k tomuto vlknu a diskutujme. Zde to nebudeme plevelit. Nebo až se Ljubov objeví tak nám provětrá játra.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“