Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

PANEBOŽE!!! FUUKKYY: Jednou ze součástí minometné otočté věže je taktéž kopule, teď mám ve svých prackách konstrukční plán na minotoč G/OR zn. Škoda...fakt je na hoře (strop) kupole, z ní trčí dva minomety 120 mm (resp. dvojče minometů), je to zabetonovaný a pod terénem, venku je jen kousek tý kupole s otvorem pro střelbu. A celý se to může díky mechanismu, kterej je pod zemí točit dokolečka dokola. TAK to je, mám ten nákres před sebou, tak si ho někde sežeň - kniha Československá zeď 1997 vydání.
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Mikhassel.Dralno píše:PANEBOŽE!!! FUUKKYY: Jednou ze součástí minometné otočté věže je taktéž kopule, teď mám ve svých prackách konstrukční plán na minotoč G/OR zn. Škoda...fakt je na hoře (strop) kupole, z ní trčí dva minomety 120 mm (resp. dvojče minometů), je to zabetonovaný a pod terénem, venku je jen kousek tý kupole s otvorem pro střelbu. A celý se to může díky mechanismu, kterej je pod zemí točit dokolečka dokola. TAK to je, mám ten nákres před sebou, tak si ho někde sežeň - kniha Československá zeď 1997 vydání.
Nemusím si shánět nákres, viděl jem ho mnohokrát. Nepamatuji se přesně, jak to v Československé zdi je, ale v případě, že bych měl brát úplně vše, co je tam uveřejněné za bernou minci, asi by se mi smáli. Chápu, že jste přesvědčen, že po přečtení Československé zdi rozumíte našemu opevnění (což je vidět již na prvním příspěvku, na který jsem reagoval, či na používání termínu "minotoč"), nicméně kdybyste zkusil nahlédnout do nějaké jiné literatury - třeba zjistíte něco zcela jiného.

Tedy ještě jednou a naposledy k té minometné věži. A nechoďte na mě s tím, že je to
napsáno v Československé zdi...
Minometná věž byla vyvíjena od poloviny třicátých let v plzeňské Škodovce, nicméně její vývoj byl mnohem složitější, než vývoj dělostřelecké věže, vývíjené tamtéž. Ve výsledku to pak v září 1938 vypadalo tak, že zatímco dělostřelecké věže již byla ve výrobě, minometná věž se teprve dočkala svého konečného projektu.
Původní projekt počítal jak s otočnou, tak i výsuvnou věží a s výzbrojí dvou zbraní G, tedy 9 cm minometu vz. 38. Později došlo k upravení projektu tak, že věž zůstala pouze otočná a tento návrh byl schválen. Během roku 1938 však došlo k nečekané změně, kdy bylo rozhodnuto věž vyzbrojit 12 cm minometem B12 a skutečně konečný projekt, který přišel na scénu jak již bylo zmíněno někdy během září (či října) 1938 (přesná data ze mě netahejte, ta se dají dohledat v literatuře), se věži naprosto nepodobal, neboť šlo o pevnou minometnou kopuli, pouze s otočným vrchlíkem a lafetou minometů. Pro představu - pevná (zabetonovaná) část oné "věže" vážila zhruba 155 tun, zatímco otočná - vrchlík pouze 10 tun. Pro objekt pro tuto "věž" se tak používá spíše termínu tvrzový minometný srub a pro ono pancéřové stanoviště samotné termín minometná kopule. Já osobně přesto raději hovořím o minometné věži, i když jde o nepřesný výraz a definitivní projekt měl s "věží" společného pramálo.
Jenom pro informaci - vzhledem k nejasnostem ohledně projektu nebyl do září 1938 postaven žádný objekt pro minometnou kopuli.
A drobné vysvětlivky (pro malý úspěch ještě jednou) na závěr:
G - 9 cm minomet vz. 38
OR - kulometná otočná věž
nepříjde vám tedy poněkud podivné označovat "věž", která, jak sám tvrdíte, byla vyzbrojena dvojčetem minometů B12, jako věž pro 9cm minomet?
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Fuky, co jsem zatím našel na plánech, je věž skutečně značena s G, nechápu proč, značení plánů nese "Minometná věž G/JA (pozn. JA je krycí označení pro kopuli, jako PEVNÝ prvek) pro dvojče B12"
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

čet.Hrad píše:Fuky, co jsem zatím našel na plánech, je věž skutečně značena s G, nechápu proč, značení plánů nese "Minometná věž G/JA (pozn. JA je krycí označení pro kopuli, jako PEVNÝ prvek) pro dvojče B12"
Našel jsem něco podobného, nicméně musí jít o chybu způsobenou tím, že minomet B12 v září 1938 neměl vlastní krycí kód ŘOP. Potom je možné, že byla věž označovaná i dále s písmenem G, protože kód pro minomet B12 neexistoval a písmeno G zde tak mohlo zastupovat slovo "minomet". Celé je to ale zřejmě nesmysl a konečný projekt věže žádný krycí název nemohl dostat. Označení G/JA znamená kopuli s 9cm kasematním minometem vz. 38. Že by byl tento název skutečně používán a měl být používán i dále je podle mého hovadina.
Uživatelský avatar
WOTHAN
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 26/2/2006, 20:01
Bydliště: Olomouc, štáb vrchního velení skupiny armád Mütte

Příspěvek od WOTHAN »

No podle mě lepší než tvrze jsou rekonstruované objekty TO. Bylo jich postaveno 264. Mezi dnes nejlépe rekonstruované patří v součastnosti N-S 82 řezinka, K-S 5 U potoka a Mo-S 19 Alej. Objetu LO bylo postaveno 9 148 a řada z nich je dnes také v excelentním stavu....
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

WOTHAN píše: Objetu LO bylo postaveno 9 148
A heleďme se, nepovídejte :lol:
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Se synem jsme oběhli opevnění v okolí Starého města pod Kralickým Sněžníkem.Starají se o ně nějací nadšenci,jenom jsme měli smůlu,že zrovna v době našeho výletu nikde nebyly prohlídky.Bouda byla taky super.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

wildesau píše:Se synem jsme oběhli opevnění v okolí Starého města pod Kralickým Sněžníkem.Starají se o ně nějací nadšenci,jenom jsme měli smůlu,že zrovna v době našeho výletu nikde nebyly prohlídky.Bouda byla taky super.
Staroměstský úsek je velice krásný. Bohužel jak říkáte, všechny objekty na StM jsou "v rekonstrukci", tj. nepřístupné, já jsem se dostal naštěstí ještě před 3 lety do StM-S 30 (ještě volně přístupný, velice stavebně zajímavý), 33 a 34 (díky ochotě pana Fülla z StM-S 33 Lesík).
Blackjack
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 22/6/2006, 20:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Blackjack »

Fuky píše:předchozí debata
Zdar. Jestli on tím "velitelským objektem" jak to vehementně obhajoval, nemyslel spíš stanoviště velitelů (tj. v žádném případě některý z objektů TO).

P.S. Neděláš i poválečné fortifikace?
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Vzhledem k tomu, že na http://mapy.atlas.sk/ je nově ortofomapa (od 03.04.2008 16:30, 50 cm/ 1 pix, Západní Slovensko místy i více), dají se dobře dohledat opevnění.
Zkuste např. dát vyhledat toto: GPS: 48°32'0.46"N 21°36'56.32"E
Vyberte si zde a hledejte...
pevnosti.szm.sk
dave123
Příspěvky: 4
Registrován: 21/9/2009, 21:24

poznávání

Příspěvek od dave123 »

Zdar lidi, bylo by možné od někoho z Vás dostat doporučení na prohlídku některé z našich pevností? Rád bych tam s rodinou vyrazil, ale nevím co vybrat. Preferoval bych něco, co je pokud možno bez předělávek z pozdější doby, aby bylo přístupné i podzemí a povrch a jestli tam taky někdo provádí. Muzeí a vojenských akcí jsem už pár objel, navštívil jsem i pevnosti na Atlantickém valu, v Holandsku, Eben Emael, ale u nás jsem se ještě nějak nedostal.

Poradí někdo?????

Díky.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Tak Bouda je v pohodě, zajímavý byl i MO-S 5 Na trati v Bohumíně.

Dobře se dá naplánovat výlet tu: www.opevneni.cz nebo www.bunkry.cz .
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

Taky bych doporučil Boudu, a pak rovnou celé Kralicko. Nejradši mám K-S 5 U potoka, ale tam si podzemí moc neužiješ.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Ono je velmi zajímavé si projít sled lehkých opevnění. Nevím odkud jsi, ale třeba úsek u Slavonic je velmi zajímavý a dobře dochovaný.
Je tu také viditelná zbylá ochrana trati a přestavěné ŘOPíky z 50 let.
Slavonicko je takový zapadlý kout, město má také zajímavé podzemí - hezké místo na víkend nebo dovolenou.
Ale těch úseků je spousta, stačí turistická mapa a databáze GPS (např. http://www.ropiky.net v DB 1.480 záznamů).
Je to kdekoliv působivá procházka pokud se stylizuješ do role pěšáka majícího útočit do zastříleného prostoru křížové kulometné palby...
Vyrostlý především stromový porost tento dojem poněkud znehodnocuje.
Dále kolem Mikulova a Znojma se dá odbočit do kteréhokoliv z bohaté nabídky sklípků a nasát místní autentickou atmosféru...
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: poznávání

Příspěvek od Tunac »

dave123 píše:Zdar lidi, bylo by možné od někoho z Vás dostat doporučení na prohlídku některé z našich pevností? Rád bych tam s rodinou vyrazil, ale nevím co vybrat. Preferoval bych něco, co je pokud možno bez předělávek z pozdější doby, aby bylo přístupné i podzemí a povrch a jestli tam taky někdo provádí. Muzeí a vojenských akcí jsem už pár objel, navštívil jsem i pevnosti na Atlantickém valu, v Holandsku, Eben Emael, ale u nás jsem se ještě nějak nedostal.

Poradí někdo?????

Díky.
Když se podíváš na www.boj.xf.cz tak ve fotogalerii mám Dobrošov, Březinku, Slavonice a Klášter II, který je kousek od Landštejna (ten také stojí za zhlédnutí).
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Králíky a okolí. Je to tam narváno. Ale jsou tam i luxusní hrady - musím si přihřát i svoji vlastní polívčičku.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Poradí někdo?????
Tvrz Hůrka na Králicku - podzemí je zachovalejší než na Boudě a není tak překopaný jako na Haničce. Navíc je tam přístupný dělostřelecký srub(nevím, jestli to není jen ve svátky).
dave123
Příspěvky: 4
Registrován: 21/9/2009, 21:24

Příspěvek od dave123 »

Zdar lidi,
tak jsme o víkendu se synem byli na Dobrošově a Březince. Na Dobrošově jsme prošli Zelený a Můstek, podzemí, zkrátka to, co je v rámci prohlídky. I když to není nijak extra zachované, pocity v podzemí byli úžasné. Škoda, že se někdo neangažuje v opravách, potom by to byl tahák pro lidi jako blázen. Procházkou jsme ještě obešli Jeřáb, Lom a Jirásek.
Ale nejvíc super byla Březinka. Perfektně rekonstruovaná, vybavená, osazená původními zbraněmi.
Rozhodně doporučuji tuhle lokalitu navštívit. Teprve když se podíváte ze střílen a ze střech bunkrů, kam všude mohli vidět a střílet, jak mají nepřítele jako na talíři, tak si uvědomíte, že Němci by si ani neškrtli.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

I škrtli. Ale to už je v rovině ahistorického kdyby. Tys to tak pěkně popsal že bych se na to asi příští rok zajel podívat také.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Dobrošov dobrý, bohužel stav jaký je. Březinka doslova fantastická, absolutně nutné navštívit!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“