Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od pomala.jesterka »

Tak na tohle téma se velmi těším. C.K. marína mě velmi fascinuje. Otcův prastrýc v ní sloužil, má po něm dokonce důstojnickou šavli. Ale jinak se po něm bohužel nedochovalo vůbec nic.

Zrovna čtu knihu Ve službách Jeho Veličenstva od Josefa Havla. Tam je popsán život MUDr. Neklana Velebila, který sloužil jako lékař na různých lodích.
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lucius »

Otcův prastrýc v ní sloužil, má po něm dokonce důstojnickou šavli.
Wow. Dá sa o ňom či o jeho živote napísať niečo viac? 8-)
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od pomala.jesterka »

Lucius píše:
Otcův prastrýc v ní sloužil, má po něm dokonce důstojnickou šavli.
Wow. Dá sa o ňom či o jeho živote napísať niečo viac? 8-)
Bohužel nedá. Všechny památky po něm byly ztraceny, kromě té šavle. Bohužel.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Odfoť aspoň šavli.
ObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, jak jsem slíbil zkusím dát v tomto příspěvku návrh na spolupráci vytváření seznamu českých námořníku v 1.sv. válce. Dost jsem přemýšlel abych to nepojal až moc vážně , myslím ,že toto fórum je na jedné straně dost odborné a na druhé straně uvolněné. Úvodem je třeba říct, že seznam českých námořníků nikde neexistuje a ani nevím , že by se ho někdo pokoušel vytvořit. Zároveň je třeba vědět , že o úplném seznamu se Nám může jenom zdát.To co by tady vzniklo by bylo jedinné, nechci říct jediněčné a možná v budoucnu i vyhledávané. Kolik bylo vlastně českých námořníků??? Už se tady v příspěvku objevilo číslo víc jak 6 000 mužů. Tak kdo to ví? Libor Nedorost ve své knize Češi v 1. světové válce (1 díl) uvádí a ted´mě neberte doslova protože tu knihu nemám ted´k dispozici, Počet mužů ve válečném námořnictvu okolo 33 000 mužů, ztoho na válečných lodích asi 22 000 mužů a ztoho 1/3 češi. To by znamenalo přibližně 7000 českých námořníku. K tomuto stavu se dostal i Zdeněk Sedláček ale už z jiným rozdělením ( 33 736 celkem, 19 405 na boj. lodích, 8 529 na pomocných plavidlech) z toho 10 - 11 % českých námořníků. Tady už se dostáváme k jinému výsledku ( součet boj. lodí a pom. plavidel zhruba 28 000 mužů. 10 - 11% je max. 3 100 českých námořníků. Tak jak to je ?
Pro zajímavost ještě uvedu údaj , který uvedl slovenský sběratel Ladislav Fekete ve svém exponátu lodní pošty. Fekete uvádí , že poměr složení národností v RU válečném námořnictvu je tento ( 31,3% Chorvati, 20,4% Madáři, 16,3% Němci, 14,4% Italové, 10,6% Češi, 2,8% Slovinci, 1,8% Poláci, 1,2% Rumuni a 0,4% Slováci ).
Ted´už k samotnému návrhu jak tvořit seznam. a) Ukázkou lodní pošty ) tedy jasně odeslaný pošt. lístek z lodi .
b) Článkem kdekoli ale s uvedeným zdrojem ( intern. adresa, nebo scan)
c) i jinak ??? Zdrojem můžou být i archivy proběhlých fil. aukcí viz. Burda ( tam se dá dohledat hodně)
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Pokračování:
Obrázek


Obrázek

Obrázek


Obrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Pokračováníů
Obrázek

http://www.japhila.cz/hof/0733/index0733_001.htm


Obrázek

Tak jsem to nějak tady usmolil , čekám co vy na to. Zdravím StanislavM
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Ten lístek uzenáři :D . "Pošli, pošli a ve 3 balíčcích a rychle." (Buď tak laskav, ale HNI SEBOU :D ) Fakt, museli být hladoví. Taková známost s uzenářem se hodila anebo byl v rodině.
Je to milý.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Nu zatím jen osm jmen, snad další přidají. Možná pro někoho zajímavější je obsah těch zpráv psaných staročeštinou :) Stanislave ještě sem něco nasypeš? Co všechno máš ve svém archivu? Chtělo by tomu pak dát nějakou štábní kulturu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Jakou staročeštinou?
Za to vidím něco zajímavého, o čem jsme se s Luciusem bavili. Na stránce , co zde dal Stanislav
http://www.japhila.cz/hof/0733/index0733_001.htm
pan Ladislav Fekete z Nitry uvádí, že Slováků bylo v námořní monarchii O,4 % a Čechů 10,6 %. Ta sbírka těch pohlednic a koresp.lístků je asi jeho. Takže možná se i o celou problematiku zajímá.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:Chtělo by tomu pak dát nějakou štábní kulturu.
Možná bych v tomhle případě doporučil "styl Polar"...rozmyslet si strukturu, rezervovat pár volných příspěvků a pak to postupně plnit. Jinak se to rozcourá po X stránkách a bude se to špatně spojovat.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lucius »

a 0,4% Slováci
Pekne pekne. Ešte je otázka, či aj nejaký slúžili na Jadrane alebo iba na Dunaji. :wink:
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Stuka, o "staročeštinu" vyloženě nejde, ale ten styl, určité slovní obraty, slova, jejiž použití není dnes tak obvyklé, dnes se už píše trochu jinak. Nicméně skladba dopisů je klasická, Milí drazí, srdečný dík za předešlý dopis, jak se mě/ Vám vede, daří; kdy se vrátím, buď laskav, peníze Ti ihned zašlu, musíme hledět, vzpomíná ...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Nasypu,nasypu. Ještě dnes.Dal jsem jenom návrh a ukázku jak by to šlo dělat. Nechci to zahltit ale vtáhnout i ostatní do spolupráce.Možná by Lorde stálo za to ,tvořit seznam někde mimo a sem dávat jen odkaz na něj( a bez tabulky jenom v řádkovém řazení). Ale zárověň počítat stím , že bude potřeba seznam v brzké době rozdělit na např. bitevní lodě, křižníky,torpédoborce, pom. lodě. Polar nevím co toje.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Stando, toto vlákno asi zůstane jen pro diskusi. Zatím jsi sem dal jen fotky, či skeny bez komentáře, takže by stačilo odkazovat jen do Alba.
Ale nápad s tím rozdělením je fajn. Doporučoval bych na to založit nové vlákno, kde dle rad Polara, uděláš pod sebou sortování na bitevky, torpédoborce, etc.
To znamená jako další příspěvěk, i do rezervy aby to mezitím někdo "nezaspamoval".
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Dnes jsem dám ještě co jsem připravil. Dál se uvidí. To nové vlákno asi dobrý ale já jsem na Palbě 5 dní i s cestou ,tak že to zakládání , vtom teda plavu.Taky bych potřeboval vědět jestli lze v založeném seznamu doplňovat.Ted´to musím napsat v Exelu , vytisknout, naskenovat,vložit do alba,vložit do příspěvku. To je na palici.Nechvátej na mě necháme to chvíli ustát co nato ostatní. Pro mě není problém tam nasypat dalších třeba 50 jmen. Nemůžeš přeci čekat , že ke každému jménu budu mít nějakou legendu. Ta se může objevit až TŘEBA objeví v seznamu někdo svého příbuzného.
Dnes tedy daší ukázka jak se může seznam doplňovat. Ten odkaz na Hergeta už tady na Palbě dával kacermiroslav, ale myslím ,že ještě nebyl dokončen.Zajímavé bude asi co psal na pohledu námořník z Panduru. Jaké akce se to týká???

http://pameti.webnode.cz/pameti/



Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Polarfox »

Jednoduchý jak facka:
1) založí se (založíš) téma (dáš tam nějaké hezké povídání na úvod)
2) nasypeš do něj za sebou několik příspěvků dle potřeby a požadované struktury (dříve než ti tam někdo začne psát, jinak příspěvky nemusí být hned zaplněné, klidně si tam frkni do většiny "rezervé" nebo tak něco)
3) a protože každý tvůj příspěvek lze editovat, tak jak budou přibývat materiály, tak to budeš upravovat a rozšiřovat a všechno to bude pohromadě a neztratí se to v X stranách diskuze...můžeš klidně i jeden příspěvek věnovat seznamu provedených změn (ála "15.10.2012 - přidáno XXX")
4) ale když něco přidáš, tak doporučuju o tom napsat do diskuze, jinak hrozí, že si toho nikdo nevšimne (pokud to někdo cíleně nesonduje)..časem se tahle upozornění mohou mazat

Toť asi tak vše, hodně zdaru. A já jdu konečně pohnout s francouzskejma nosičema :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Na to by byla možná dobrá wiki - seznam a k někomu případně legenda, ale prozatím stačí do fóra ... protože zatím jsou potíže co vůbec s tímhle a zda bude dostatečnej obsah.
Svoje příspěvky si editovat můžeš, případně globálové. Srýnšhoty z excelu nejsou dobrý pro další upravování a čtivost.

Pokud dokážeš lidi vysortovat podle typu lodě, tak jména zkopči normálně sem ne? Pak k tomu půjdou doplňovat i různé poznámky, případně přikládat jejich dopisy.
Třeba pod jméno jako malé náhledy ... Protože jména jsi získal převážně z pohlednic?
Hypertextový odkazy a propojení je to co web umožňuje! Zatím se učíš co a jak, ale spolupracuj i pomocí soukromých zpráv třeba s Jarlem, poradí.

Nové téma založíš v této sekci vlevo nahoře tlačítko NOVÉ TÉMA
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=92
Další postup už popsal polarlišák, promyslet strukturu aspoň trochu předem, nebo napsat v rekonstrukci, ale lépe zní reservé
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

StanislavM píše:Zdravim. Pozoruji ,že stránky jsou dále navštěvovány, tak sem dám něco na čtení. Pro Lorda, pochopil jsem systém Polar i jsem si to vyzkoušel. Potřeboval bych vědět,když začnu na těchto stránkách psát a doplňovat seznam jak ho zarezervovat, nebo je to někde v systému zajištěné?
http://www.franz-josef.cz/valecna-lodni ... -lodi.html
Ano, téma je oblíbené! Už začni :wink:
Stando nechápu, asi jsi to nepochopil. Co dál, jak jsi pokročil, co je zarezervované?
To ty si připravíš strukturu dopředu... jak už jsem psal vytvoříš si nové téma.
Rezervu si pak hned uděláš dalšími příspěvky.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Nějak se na mě navalila jiná práce ( zahrada, zazimování a tak). Ale stejně jsem strávil spoustu hodin u internetu abych našel něco k tématu. Přečetl jsem několik knih od Gregera, Nováka ,Marka, Tomáška a hledal něco co by mě osvětlilo jak to s těmi českými námořníky bylo. No rozčarování je slabé slovo.Vezmu-li to nadsázkou tak bych řekl , že všechny knihy jsou si podobné jako vejce vejci. Stejné pasáže příhod, odvolávání na stejné deníky asi tří námořníků, spousta omáčky ,technických dat která jsou již na všude na internetu ale jména námořníků , kterých má být několik tisíc tak těch je tam skutečně pár. Pokud zase použiju nadsázku , tak jsem se dověděl víc titulů knih v knihovně na Sankt Georgu než jmen českých námořníků.Vše ukazuje na to , že zřejmě počet čes. námořníků nebude zas až tak velký jak tito historici přebírají jeden od druhého.Tím myslím počet těch skutečných námořníků sloužících na plavidlech a ne vojáků kteří spadali pod velení válečného námořnictva ale sloužili na pobřeží. V jedné knize , ted´nevím v které je uváděn počet takový , který jsem již tady v příspěvku uvedl.U českých námořníků se pak uvadí , že v letech 1914 - 1918 narukovalo dalších 3 000 mužů. Vážení palbáci a já se ptám kam byli přiděleni, na lodě??? Vždyt´ty už po mobilizaci musely být plně obsazené. Pokud se týká ztrát tak ty byly minimální nehledě na to , že šly ruku v ruce zároveň se ztrátou lodi.Nejasností je v této problematice hodně a asi už někdo to těžko osvětlí. Moje prozatímní přesvědčení je , že čes. námořníků bylo ve skutečnosti méně než je kdekoli uváděno. Nerozvádím zde ještě problematiku námořníků sice z Čech a Moravy , ale kteří se hlásili k německé národnosti.Zkusím tedy založit téma s Vaší pomocí vyplňovat a doplňovat jména českých námořníků v 1.sv. válce 1914 -1918. Snad se to povede přes víkend. A ted´ještě něco na čtení.



http://www.infofila.cz/namornici-z-kriz ... -1645-tisk
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“