Palba k těžkým časům

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
mantrevival
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 18/3/2020, 14:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od mantrevival »

Zdravím všechny,
nechtěl jsem zkazit toto téma, ale v těchto těžkých chvílích má plno lidí těžké myšlenky.

Němci nemají zatím takové restrikce jako my ale určitě to přijde, podle všeho od pátku zruší mezinárodní vlaky. Takže němci prchaj z Rakouska, o domácí karanténě se nemluví, jenom o tzv. self-isolation. Restaurace jsou stále otevřeny, sice s omezeními a biergarteny jsou v těchto slunných dnech přeplněné. Ale asi věří svému zdravotnímu systému, který je dosti robustní a viditelně to zvládá.
WHO DARES, WINS!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11767
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Zemakt »

Tragickou? A co srovnání s námi Dzine? Spíš to vypovídá o stavu zdravotnictví a jeho možnostech. Viz dnešní zprávy a španělský pečovatelák.

Edit: tak tak
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Choroš
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Choroš »

Kouzelnik píše:
Choroš píše:Vážení kolegové,

třeba toto, co jsem dal dohromady, někomu pomůže. Palbu čtu léta, ale nenapadlo by mě, že první příspěvek budu mít zrovna takovýhle :-)
Takže, něco k dezinfekci, likvidaci COVID-19. Předkládané informace jsou bez záruky - nejsem virolog - ale z materiálů WHO a vědeckých časopisů, takže se jim snad věřit do jisté míry dá.

COVID-19 je málo prozkoumaný, proto většina poznatků pochází ze zkoumání více či méně příbuzných virů, vesměs jiných koronavirů nebo virů chřipky.
Vedle přenosu virů formou aerosolu přímo do dýchacích cest je nejobvyjlejším způsobem cesta předmět s viry-ruka-obličej (dýchací cesty). Průměrná frekvence sahání na obličej u člověka je 23x za hodinu, dvě třetiny z toho jsou na nos nebo ústa. Přenos COVID-19 nebyl zkoumán, v případě chřipky Influenza A se při pětivteřinovém kontaktu ruky s infikovaným předmětem se na ruku přenese cca 30% virových částic, které na předmětu jsou.

Za zásadní se tedy považuje mytí rukou.
Na koronaviry obecně působí likvidačně: 61% ethanol; 0.5% peroxid vodíku; 2% glutardialdehyd (např. Steridine GTA); Sodium hypochlorid (chlornan sodný) (0,1% - tj. neředit SAVO 100x, jak se často dělá, ale jen 50x); 2-propanol (70%) a kombinace 2-propanolu (45%) a 1-propanolu (30%) (v dezinfekčních tamponech); glutardialdehyd (0.5%); formaldehyd (0.7%); povidone iodin (0.23%) (Jodisol) - vše působení po dobu 1 minuty. Působí i kyselina peroctová, ale nenašel jsem koncentraci - stejně není běžně k sehnání.

Pokud použijete nižší koncentraci, měla by látka působit déle, aby se dosáhlo požadované účinnosti. Pokud koncentraci vyšší - „pro jistotu“ - u dezinfence povrchů na tom tolik nezáleží, ale na tělo pozor, mějte na paměti, že to jsou vesměs toxické látky i pro vaši kůži, a některé jsou toxické opravdu hodně! (...)
Jenom jestli správně rozumím. Použít ke zředění z řady SAVO např. toto SAVO (https://eshop.unihobby.cz/bin/attach/14 ... 662169.pdf), protože má dostatečný obsah chlornanu sodného? A ředit 1:50 (=v kýblu do 5-ti litrů vody dát celého velkého panáka SAVa, bo chronan sodný má prý hustotu 1200 kg/m3, ovšem v tomto SAVu je není 100% koncentrát chlornanu sodného)? A v tomto si umývat odkrýté části těla (ruce, uši, krk) aspoň minutu?

Čím si pak ošetřit chlorované části těla? Indulonou? Prasečím sádlem? Rybilkou? Niveou?

Pro povzbuzení o lidské ohleduplnosti a dobrotě:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/br ... y-40317133
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/un ... i-40317134
Běžné SAVO má koncentraci chlornanu většinou mezi třemi a šesti procenty, nejobvyklejší je asi těch pět procent. Tedy pokud je čerstvé - časem chlor vyprchává. A například, teď jsem koukal na SAVO WC Oceán a tam chlornan není vůbec, účinná látka je peroxid vodíku...
Na tom odkazu se tváří, že jejich SAVO je 95%, roztok má hustotu téměř stejnou jako voda, takže ano, vychází mi to také tak.
Nicméně, tenhle roztok je na omývání povrchu materiálu - například kliky. Na kůži jsou mýdla, gely... otestované a méně škodlivé. Jinak při práci se savem je dobré dávat pozor a moc se ho nenadýchat, ale to asi každý ví.
Nemám kvalifikaci na to, abych mohl radit co si mazat na ruce. Osobně se mi to sádlo zdá nejsympatičtější :-)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

Srovnávat s námi nemohu, protože jsem zhruba měsíc za Němci (Němci první potvrzený případ 27. 1. , my 1. 3.) . Takže jsme v počátečním průběhu a měli jsme daleko více času na přípravu. Také u nás není tak frekventovaný kontakt se zahraničím (hlavně letecká doprava) a máme také daleko méně obyvatel.

Srovnávám Němce proto s ekvivalenty a tam jednoznačně dominují. A ano, určitě to bude i o kvalitách zdravotnictví, ale to je zase jen jejich plus pro takové případy. Statistiky prostě mluví jednoznačně ve prospěch Němců a jejich reakce. Evidentně vědí co dělají a tvrdá data proto jednoznačně mluví. Jak by řekl Cimrman, můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat…
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:Srovnávat s námi nemohu, protože jsem zhruba měsíc za Němci (Němci první potvrzený případ 27. 1. , my 1. 3.) ..…
A to je aká logika porovnávať štartovaciu čiaru podľa prvého mŕtveho diagnostikovaného v krajine? Nemalo by sa to porovnávať od rovnakého bodu napr. ako prvého diagnostikovaného lyžiara ktorý prišiel z Talianska alebo radšej od prvého diagnostikovaného taliana prípadne niečo podobné?

EDITOVANÉ
Naposledy upravil(a) kenavf dne 18/3/2020, 22:23, celkem upraveno 3 x.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

kenavf
Žádná, vždyť to taky nedělám. :roll: Porovnávám to podle prvního potvrzeného případu ne podle prvního mrtvého.

To se vážně vyjadřuji pro tebe tak nesrozumitelně?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kenavf »

Sorry, to bol odo mňa preklep, myslel som diagnostikovaného a nie mŕtveho, pretože vy ešte mŕtveho nemáte. (v príspevku to viditeľne opravím)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

Jak v Česku tak v Německu byl první případ nakažení z Itálie. Ovšem ikdyby se nakazil někde jinde, je to jedno, kde se nakazil, podstatné je, že se nakazil.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Dej tomu Dzine ještě týden. Snad se nemýlíš a budu za to jedině rád.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kenavf »

Ide aj o to že teraz počítajú podľa grafov že vrchol krivky by mal byť za cca 100 až 110 dní. Ale otázka je "ktorý deň stanoviť ako deň nula"? Nezdá sa mi že by sa to malo nutne odvíjať od udalosti u nás(prvý diagnostikovaný), pretože sa zaviedli iné opatrenia vzhľadom k Taliansku alebo aj vzhľadom k Číne. A Čína mohla mať sklz než sa trocha zorientovala že sa blíži prúser. Európa zase stratila čas tým že si bohorovne myslela "to tie špinavé čínske ruky a nehygienické čínske zvyky, u nás sa také niečo nemôže stať".
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kozlustechnykus »

A jak se testuje v Nemecku? Protoze u nas se testuje, jen pokud ti opravdu jde o zivot a i tak je testu malo a trva to dlouho. Takze nakazenych je u nas velmi pravdepodobne 10x tolik.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

U jakékoliv epidemie obecně platí, že na jednoho odhaleného nemocného připadá deset neodhalených ať už z důvodu lehkých příznaků, nebo že je nikdo neotestoval. Ale ohledně Německa si myslím, že je to zatím pozitivní zpráva, že věci nejsou tak špatné, jak se mnohdy popisují. A taky doufám, že to tak zůstane. Protože pokud ano, je to dobrá zpráva i pro Česko. Německo je náš největší soused a jsme na něm ekonomicky nejvíce závislí a tedy co nejmenší dopad pandemie na něj je pro nás velmi důležitý.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11767
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Zemakt »

Protože pokud ano, je to dobrá zpráva i pro Česko. Německo je náš největší soused a jsme na něm ekonomicky nejvíce závislí a tedy co nejmenší dopad pandemie na něj je pro nás velmi důležitý.
To rozhodně ano, nicméně. Otevřené hospody, zahrádky apod. (viz výše), benevolence správních orgánů obecně, v době kdy je u nás téměř vše geslossen je ovšem nezpochybnitelný fakt. No a pak tu máme první vlaštovku. Aktuálně 35 prokazatelně nakažených a karanténu v Mitterteichu, Horní Falci. Kousek od nás. K tomu si Dzine připočti tisíce pendlerů. Nic moc vyhlídky. Za mne :down: . Reakce hodná té bruselské. Bohužel.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

Ale jak jsem psal, statistiky mluví jinak. On se k tomu pěkně vyjádřil jeden můj kamarád, když se objevilo, že v Německu je spousta věcí jen doporučených. Tak řekl: "Jenže pro Němce je doporučení, jako pro Čecha nejpřísnější zákaz s maximálním postihem". Což mi připomenulo zase Stalinův výrok: "Jak chcete po Němcích, aby dělali revoluci, když nedokáží ani přejít silnici na červenou".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11767
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Zemakt »

Nechci být špatným prorokem, ale čas ukáže Dzine. Již nyní padají jistá tabu, přes tvzení bavorského premiéra vylučující rezolutně existenci jakýchkoliv zákazů, tu máme karanténu. Zavření hospod a další omezení budou následovat, tvé statistice navzdory. Je mi líto.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

mantrevival píše:Malé zamyšlení nad současnou situací, neberte mě jako idiota, chápu obtížnost situace, ale i tak.....
(...)
Nikdo nechce poslouchat autority. Všechny bych poslal do mise v Afghanistánu nebo Mali aby viděli co je to težký život. Kde nic není a kde jsou vojáci zavřeni po dobu šesti měsíců na základně o rozměrech třeba 100x100m a musí spolu žít a sdílet všechno co přináší pobyt v těchto oblastech, a to i to nejhorší, smrt. (...)
@Mantrevival - Nechci zlehčovat Tvé vidění světa, mám pocit, že já tu pomylsnou sklenici naplněnou z 50-ti% vidím jako poloplnou, zatímco Ty tu samou sklenku vidíš jako poloprázdnou.

Omlouvám se, ale buď každý žijeme v jiné části naší vlasti, nebo některý z nás dvou by si měl koupit mnohem lepší brýle. Bo já vidím kolem vesměs naprosto fantasticky fungující spolupráci a respekt k autoritám. A to včetně školáků (myslím i puberťáky)


radecky píše:Nechme hodnotící komentáře na dobu po krizi. Nicméně si neodpustím: (...) nechť jsou sticha a nerozbíjí morálku.
@radecky...Tomu nerozumím. Myslíš např. že bylo špatné co napsal Zaorálek (ministr kultury = "herec")
Stojím za opatřeními, které jako vláda děláme. Zcela OTEVŘENĚ je ale nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů. Milióny kusů zdravotnického materiálu by měly dojít v řádu dnů, přesto však cítím potřebu se za vládu OMLUVIT veřejnosti.
zdroj: https://twitter.com/ZaoralekL/status/12 ... 1306741761


mantrevival píše:ještě několik málo zamyšlení
Výroba vozidel je pozastavena, prodej taktéž. kdy se podaří obnovit plný provoz to je ve hvězdách. K tomu tlak evropské unie na výrobu elektrických vozidel může způsobit automobilkám hodně velké problémy.(...)
@mantrevival .... IMHO už se na tom pracuje viz např. Zdechovský (europoslanec za EPP = Evropskou lidovou stranu)
S kolegy z EPP doporučíme komisi, aby v současné době pozdržela legislativu týkající se snižování CO2 v automotive průmyslu. Bude to mít zásadní vliv na zaměstnanost a konkurenceschopnost
zdroj: https://twitter.com/TomZdechovsky/statu ... 0274007041


Zemakt píše:Mitterteich je ještě Bayern. Hele to netuším, zeptám se. Nicméně obecně lze říci, že to maj Němci na salámu. Jezdí i přes zelenou, ta nejde ohlídat. Ale právě na tomto pripadu to vypadá, že jim to asi docvaklo.

Ale k tématu. Dnes mne kontaktoval kapitán naší posádky, dělá v gastronomii, a chtěl kontakt na někoho kdo u nás velí na přechodech. Že by všem sloužícím privezli nějakou baštu. Sice nevím jak to dopadlo, ale pěkné, díky.
@Zemakt... Prima. Moc díky!!!


Choroš píše:
Kouzelnik píše:
Choroš píše:(...)
(...)
Běžné SAVO má koncentraci chlornanu většinou mezi třemi a šesti procenty, nejobvyklejší je asi těch pět procent. Tedy pokud je čerstvé - časem chlor vyprchává. A například, teď jsem koukal na SAVO WC Oceán a tam chlornan není vůbec, účinná látka je peroxid vodíku...
Na tom odkazu se tváří, že jejich SAVO je 95%, roztok má hustotu téměř stejnou jako voda, takže ano, vychází mi to také tak.
Nicméně, tenhle roztok je na omývání povrchu materiálu - například kliky. Na kůži jsou mýdla, gely... otestované a méně škodlivé. Jinak při práci se savem je dobré dávat pozor a moc se ho nenadýchat, ale to asi každý ví.
Nemám kvalifikaci na to, abych mohl radit co si mazat na ruce. Osobně se mi to sádlo zdá nejsympatičtější :-)
@Choroš... Které konkrétní zboží jsou otestované a méně škodlivé pro mytí rukou, uší a krku kvůli koronavirům? A moc díky za praktické info.

A musím se omluvit za mystifikaci .... jak jsem prostě unavený a přetažený, tak ten bezpečností list SAVO Original jsem nečetl dostatečně pozorně... Té účinné látky, kterou jsi popsal (v koncentraci 95%) je pouze v podílu cca 5%!!! Tj. v litru tohoto SAVA (SAVO Original) je cca 5% chlornanu sodného (=malý panák)... takže ten poměr ředění tohoto SAVA, který jsem včera nahodil do diskuze, je mylný!!!


@Pro všechny - patrně laicky srozumitelně sepsané info od odborníků o dosavadním stavu vědění o COVID-19:https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ko ... 181327_cib
R.I.P.
Choroš
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Choroš »

No, všechno, co se prodává jako mýdlo a spol. je dermakologicky testované, takže by to člověku nemělo (příliš) škodit. A které prostředky na mytí kůže působí na koronavir - na to je odpověď lehká i těžká. Odstranit z rukou by se měly i obyčejným mýdlem, dokonce prý snad i důkladným opláchnutím vodou bez mýdla (a utřením) - odstranění není úplné, ale výrazné. Jak rychle a zda vůbec jsou kterým prostředkem inaktivovány, na to odpověď složitější a na delší diskusi, ke které nejsem připraven. Zdroje, které jsem četl, nejsou úplně jednotné, a jak jsem řekl, viry nedělám.

Po pročtení dalších zdrojů jsem upravil původní článek.
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

:( Dzinova myšlenka měla bohužel jepičí život. Už i Německo hlásí za posledních 24 hodin prudký nárůst nakažených a jsou nuceni přistoupit k dalším krizovým opatřením.
Uživatelský avatar
mantrevival
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 18/3/2020, 14:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od mantrevival »

no zatím nic, čekají na to jestli se lidi umravní a nebudou pařit. Viděl bych to na zákaz vycházení jako u nás a roušky
WHO DARES, WINS!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

jarl píše:(...)Rád bych téma pojal i jako platformu pro zveřejnění konkrétních příkladů hodných následování či sdílení linků s poučným obsahem, (...)
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rep ... 111208_miz (konkrétní způsoby, kterými je tlumena expanze viru v Izraeli, jsou popsány ve druhé polovině reportáže... inspirativní bo lidé z Izraele jsou z podobně exportní a malé země, tak jako je ČR a SR)


https://www.podnikanivusa.com/2020/03/1 ... navirusem/
(laické poznámky z blogu podnikatele, expatriota z ČR, který mj. rád cestuje do Asie, nicméně posledních pár roků vesměs žije a podniká na západním pobřeží USA)


zkušenosti z Japonska, rozhovor s naším velvyslancem https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pr ... f6b220ee8/


a laický názor jak to zvládají u jedné z nejvíc ohrožených zemí, bo velmi propojených s Čínou - na Taiwanu https://denemarkova.eu/cs/jak-epidemii- ... chaj-wanu/
... patrně taiwanské opatření prozatím mají efekt... pokud jsou údaje pravdivé, tak na více než 20 milionů obyvatel Taiwanu včera připadalo zhruba sto nemocných (ke včerejšku v ČR více než 500 nemocných)





P.S.
mantrevival píše:ještě několik málo zamyšlení
(...)zajímalo by mě, jestli je někdo schopen říct kolik firem z prémiérova koncernu valí jídlo na 100 a více procent a těžce těží z této situace. (...)
@mantrevival ... Nevím, které konkrétně firmy myslíš ... bo, český premiér má svoje aktivity koncentrované do několika různých "balíčků".

Pokud je řeč o jednom z těch "balíčků" a to koncern Agrofert, tak např. fabrika na biopalivo (a to konkrétně do líh přimíchávaný do benzínu) funguje normálně. A dokonce tato fabrika Ethanol Energy darovala České republice líh (=ethanol) za několik milionů Kč na výrobu desinfekce. https://www.agrofert.cz/akce-a-aktualit ... dezinfekce ... Nevím, jestli tuhle fabriku na biopaliva čekají problémy kvůli aktuálním prudkému poklesu cen ropy (=PHM jako benzín z ropy patrně citelně zlevnil oproti ceně PHM jako líh z obilí)
Akorát se prý komplikuje situace s lahvičkami na nově vyrobenou desinfekci (vyrobenou např. z lihu darovaného např. od Agrofertu či z lihu z jiných zdrojů). https://twitter.com/MJureka/status/1240558055068250112
R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“