Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Aha, aha, tak přeci jen mám velké mezery. No ještě musím pŕečíst hodně hodně kníže, ale mám pocit, źe všechny ty data nevstřebám do konce života.
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Alibaba
Ad 5.56x45mm. Hlavnim duvodem nakupu CZ805 byla zmena raze na standard NATO, takze se neda rict, ze dosle k volbe raze.
Jinak na tema 5.56NATO se tady uz vedly diskuse:
No myslím, že hlavním důvodem bylo spíš napakování se některých politických stran, resp. jedné, které tento tendr protlačila. Jinak si nelze vysvětlit, že v době, kdy je státní rozpočert se shodkem bezmála 200mld, tento tendr projde :( Např Slováci už vybrali G36, ale kvůli finanční krizi nákup odložili. Osobně jsem velmi udiven a zklamán, že tento tendr byl schválen. Ne proto, že to nevyhrál HK nebo někdo jiný, ale v době kdy republice chybí peníze jsou prostě jiné priority, kam by peníze měli jít spíš.
Tak ci onak firma H&K tento typ zaveru prevzala ( kolega Heckler by napsal okopirovala ) od pana Stonera
Netuším, kdo od koho kopíroval, ale co jsem tak bádal, tak Stonerova AR18 nevynikala přílišnou spolehlivostí, zatímco G36 svojí spolehlivostí exceluje.
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Heckler - o ekonomickém pozadí rozhodnutí něco málo vím. Bylo rozhodnuto zakázku realizovat, aby se pomohlo CZUB... A neboj, MARka bude dost spolehlivá;)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler 1 píše:No myslím, že hlavním důvodem bylo spíš napakování se některých politických stran, resp. jedné, které tento tendr protlačila....
Mozna, ale nastesti "jejich" favorit neuspel. :wink:
Popravde, taky si nemyslim, ze je spravna doba na nakup utocnych pusek. Pokud bude ale smouva osetrena tak aby, CZUB udrzela zamestnanost v regionu na stejne urovni, tak splni ucel.
To stejne by platilo i pro jinou firmu, ktera zamestnava nekolik stovek lidi v CR. ( co neni pripad H&K ani FN )
Heckler 1 píše:Netuším, kdo od koho kopíroval, ale co jsem tak bádal, tak Stonerova AR18 nevynikala přílišnou spolehlivostí, zatímco G36 svojí spolehlivostí exceluje.
Opravdu ne? Jsou jen 2 moznosti.
1-Bud H&K od Stonera.
2-Anebo si Stoner skocil 30 let do budoucnosti a skopcil G36. :lol:

A co Stoner 63?
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler:
Nemůžu s tebou souhlasit, že by G36 vynikala spolehlivostí, je to sice jen hraní se slovíčky, ale já bych ji považoval za " pouze " spolehlivou...
:D
Pokud jede o Stonera, jisté výtky byly právě k systému Stoner 63 a šlo o citlivost vůči znečištění. AR-18 na tom byla asi podobně, ale v obou případech to nebylo tak hrozné jako u " nedodělané " M-16.

Tak si říkám, kolik by nové zbraně pro naši armádu stály kdyby vyhrála MPI...
Glocky se už " trochu " prodražily...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak sem si to tu trochu procházel a znovu sem narazil na údiv, který vyvolalo označení BREN.
Spandau píše:BREN?!?! Prečo BREN?? Podľa toho čo viem, tak BREN bola skratka pre BRno-ENfield. Jedine, že by si tak chceli spraviť reklamu.....niečo typu "Ďalšia kvalitná zbraň z ČR, pomenovaná po svojom predchodcovi"
Akurát že BREN bol guľomet....a 805-ka je útočná puška.....no ale nevadí
Dokonce se občas někdo ptá, co má CZ UB společného s Brnem...
Odpověď je celkem jednoduchá, teď hodně.
CZ UB je totiž vlastníkem firmy BRNO RIFLES, což je následník Zbrojovky Brno. Využívá část původních prostor, výrobků a dokonce i zaměstnanců.
Jako asi poslední kousek se jim bv roce 2009 podařilo získat i původní logo...

Obrázek

http://www.brno-rifles.cz/

Tak teď zbývá už jen odchytit někoho z Enfieldu :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Jen bych se chtěl zeptat. Byla by konstrukce nábojů typu TCU vhodná pro útočné pušky?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Dobrej dotaz, fakt mám rád když musím Goglit abych zjistil na co se ptáš. :D

Takže co myslíš náboji typu TCU?
Tuhle řadu?
# 6 mm TCU ( ,243 )
# .25 TCU ( 6.53 mm )
# 6.5mm TCU (.264, 6.7 mm )
# 7 mm TCU (,284 )
# .30 TCU (.308 )

Asi takhle, velká většina nábojů určených pro siluetovou střelbu se více méně hodí i pro útočnou pušku.

Celkem dobrým příkladem může být náboj 7mm TCU který vychází z nábojnice .223 Remington ( tedy 5,56 x 45 mm ). Teoreticky by mohl být vhodný, už pro snadnou upravitelnost zbraní na náboj.223 Rem. Dokonce i požadavky na tyto náboje jsou celkem podobné jako v případě dnešních požadavků na náboje pro ÚP, tedy velká přesnost, malé snášení větrem a uchován velké části energie i ve značné vzdálenosti.
Z druhé strany, tyto náboje nemusí nějak moc řešit cenu a snadnou vyrobitelnost nábojnice.
Stačilo?
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 369
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Příspěvek od Padouch »

A už je to potvrzený.. AČR hodlá koupit 5 348 kusů pistole ráže 9x19mm a 572 kusů osobních obranných zbraní ráže 9x19 mm.

http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=15921
Johny
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 26/11/2009, 19:42

Příspěvek od Johny »

Oni vlastně asi všechny náboje TCU vznikly roztažením krčku .223.

Většina stížností padajících na 5,56 NATO je právě kvůli nedostatečné průbojnosti a ranivosti a v neposlední řadě taky jistá citlivost na boční vítr. A tyhle nedostatky by měla právě řešit vetší kulka.
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Záleží jak to myslíš, tady na PALBĚ jsem ( nejen já ) linkoval stránky výrobce...

http://www.czechweapons.com/cs/

Mimochodem, to je firma která pro CZUB řešila " BRENA ".
Ale můžu sem hodit trochu větší info, pokud bude zájem....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Kdopak už četl novou Střeleckou revue? Všimli jste si modernizace Sa 58 Kinggun? Za 23.000 Kč je to skoro zadarmo, na překlenutí "malorážkového úletu" by to určitě naše žoldáky... pardon armádu zabezpečilo.

http://www.kinggun.cz/

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Mám laický dotaz - řeší nějak "upgrady" Sa 58 oboustrané ovládání zbraně? Jinými slovy, uzpůsobil tuto zbraň někdo i pro leváky? Případně umožnil natahovat pravákům pohodlně zbraň aniž by bylo nutné oddalovat ruku ze spouště nebo nešikovně naklánět zbraň?

Ptám se, protože když jsem byl na vojně, přišlo mi natahování Sa 58 poněkud nepohodlně umístěné. Raději bych ho měl na druhé straně. Ale podotýkám, že je to jen můj subjektivní pocit, každému vyhovuje něco jiného. V tom vidím velkou výhodu BRENu, střelec si může ovládání uzpůsobit podle sebe, myslím tedy to natahování. A v tom já vidím také tu největší "morální zastaralost" Sa 58. Raily jsou jedna věc a dají se asi poměrně snadno na Sa 58 přidat, ale pohodlné (a tudíž rychlé a "jisté") ovládání má dle mého velkou váhu srovnatelnou třeba s těmi raily.

Berte to ale jako názor laika, který se zajímá o ruční zbraně pouze velmi okrajově a má s nimi jen minimální zkušenost.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak " natahování " sa.vz.58 vlevo už někdo řešil, ale jde o dost velký zásah.
A víceméně zbytečný.
Nevím jaké byly důvody pro umístění napínací páky v pravo, ale prý to bylo kvůli bezpečnosti. Osobně nevidím důvod pro nechávání prstu na spoušti během napínání, spíš naopak. Je zajímavé, že si nikdo nestěžuje na velmi podobné umístění páky na opakovačkách... :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

pro kopapaka - "bezpečnostní" umístění natahování chápu, v tom případě ale pro levorukého střelce moc fungovat nebude, ten Sa 58 natáhne spíš pravačkou. Docela dost lidí v naší rotě bylo "levorukých" a vojáci je nutili držet zbraň jako praváci. To asi pro ně není úplně to pravé ořechové. Nehledej v mojí potřebě natahovat Sa 58 levou rukou (jsem pravák) žádné taktické výhody, jen by mi to prostě z nějakého neznámého důvodu víc vyhovovalo. Nic víc, nic míň.

Je zajímavé, že si nikdo nestěžuje na velmi podobné umístění páky na opakovačkách...
Ani leváci? Někde jsem četl (v Lanningových Odstřelovačích ve Vietnamu?), že americký sniper musel být pravák, alespoň od jisté doby.

Btw - Prst na spoušti při natahování bych nenechal ani já. Možná nejsem nějaký střelecký profík, ale podobné hovadiny snad dělají jen lidé bez mozku. A udělají to hned poté, co se kouknou přímo do hlavně. :roll:
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Farky píše:pro kopapaka - "bezpečnostní" umístění natahování chápu, v tom případě ale pro levorukého střelce moc fungovat nebude, ten Sa 58 natáhne spíš pravačkou. Docela dost lidí v naší rotě bylo "levorukých" a vojáci je nutili držet zbraň jako praváci. To asi pro ně není úplně to pravé ořechové. Nehledej v mojí potřebě natahovat Sa 58 levou rukou (jsem pravák) žádné taktické výhody, jen by mi to prostě z nějakého neznámého důvodu víc vyhovovalo. Nic víc, nic míň.
Jasně, tehdy se všechno řešilo jen pro praváky...

Farky píše:Ani leváci? Někde jsem četl (v Lanningových Odstřelovačích ve Vietnamu?), že americký sniper musel být pravák, alespoň od jisté doby.
To sem nemysle,já sem se snažil upozornit, že opakovačky ( pro praváky ) mají páku závěru v pravo ( tj. tam kde sa.vz.58 )... Takže střelec musí sundat ruku z pažby.
A nikdo si nestěžuje...
Já sem pravák, ale při střílení opírám o levé rameno kvůli očím...
Farky píše:Btw - Prst na spoušti při natahování bych nenechal ani já. Možná nejsem nějaký střelecký profík, ale podobné hovadiny snad dělají jen lidé bez mozku. A udělají to hned poté, co se kouknou přímo do hlavně. :roll:
Bohužel spousta lidí při manipulaci se zbraní mozek vypíná.

Osobně sem zažil maníka který poletoval po cimře při cvičení a " střílel " jak malý kluk.
Spíš ze srandy sem mu řekl, " neblbni, co když máš nabito".
Naštěstí nebyl až takovej magor aby to hned zmáčkl.
Otočil se s tím ke zdi a se slovy" je prázdná, dvakrát sem to kontroloval " to zmáčkl. Naštěstí tam byl jen slepák...
Ale i tak.
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 28/2/2010, 19:37, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

sa58 píše:Kdopak už četl novou Střeleckou revue? Všimli jste si modernizace Sa 58 Kinggun? Za 23.000 Kč je to skoro zadarmo, na překlenutí "malorážkového úletu" by to určitě naše žoldáky... pardon armádu zabezpečilo.

http://www.kinggun.cz/

Obrázek
Dost jednotek určených pro mise v zahraničí má tuto výbavu, ale problém je v tom, že si útvary musí tuto výbavu kupovat sami. Takže je vám je jasné jakým tempem se to kupuje.........
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dost jednotek určených pro mise v zahraničí má tuto výbavu, ale problém je v tom, že si útvary musí tuto výbavu kupovat sami
No to teda AČR funguje opravdu skvěle, to zní spíš jako vyzbrojování nějakých polovojenských organizací :shock:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“