7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

U každé zbraně jde především o osobní pocit každého střelce, dále o snadnost obsluhy a údržby a v neposlední řadě o kompaktibilitu se střelivem spojenců, pokud někdo takový existuje.


to Heckler: Ještě jsem neviděl pravidelnou armádu, která by se obešla bez zbrojních techniků a dílen na opravu ručních palných zbraní. Pokud Ty osobně o některé takové víš, jsem ochoten uznat Tvůj argument k zavedení G36.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tohle je spíš téma někam jinam. G36 je moderní konstrukce, která již tohle umožňuje. Armáda se možná nezbaví zbrojířů a dílen, ale určitě jich pak nebude třeba tolik a to bude úspora.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Je to prostě skládačka a díly jsou 100% zaměnitelné.
Ano, stejně jako například puška vz.24.
Nebo si snad myslíš, že například sa.vz.58 nemá 100% zaměnitelné díly??
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No to rozhodně nemá!!! Samopaly ze stejné série mají rozdíl ve výrobě i 3 mm!!
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:No to rozhodně nemá!!! Samopaly ze stejné série mají rozdíl ve výrobě i 3 mm!!
To je velice siroky pojem. U ktereho rozmeru jsi osobne nameril rozdil 3mm? Ad nebyl uz kulomet vz.26 delany se zamenitelnymi dily?
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

tak to mě taky zajímá "3mm" kde ,jak ,atd.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To mě taky zajímá...
Je to možné, ale záleží kde, jaký to má vliv na zaměnitelnost dílů.
Vždycky musíš brát ohled na tolerance a taky nato, že spousta sa.vz.58 procházela opravami a to už se na nich mohlo pořádně podepsat...
Jak už sem psal, už puška vz.24... vz.26 myslím taky...
Je to sice OT, ale co je na G36 za ty skvělé super novinky?
Mimo mířidel, ta jsou podle toho co sem slyšel a četl, velmi dobře řešená.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Snad mimo závěru a průměru hlavně byly rozdíly skoro všude. To je bohužel nestnost zbraní. Nicméně konstrukce samopalu je taková, že to nevadí. Bohužel je to nectnost zbraní vyrobených v Uherskobrodské zbrojovce. Zbraně ze zbrojovky nejsou vyrobeny nejlépe.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

G36 je nová moderní puška s velkou životností a variabilitou. Jak jsem psal, jdou jednoduše vyměňovat díly, dají se jednoduše přidávat doplňky (např granátomet - stačí vyjmout jeden čep, sundat předpažbí a přidat granátomet, nebo jednoduchou výměnou hlavně jde předělat na lehký kulomet atd). Má extrémní životnost a je funguje i v extrémních podmínkách. Zkoušeli jsme ji, vypálili cca 5000 ran a držela a bylo to bez závady. Hlaveň byla do ruda, museli jsme sundat předpažbí, ale jela furt. Sa 58 se po vystřílení 4 zásobníků už nedá držet v ruce, jak je rozpálený. Nevím, jestli jste to někdo zkoušel..
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Ještě v 70. letech min. stol. se u nás připravoval systém Lada, který měl možnosti stavebnicové zbraně a sdružoval klasickou útočnou pušku, lehký kulomet, PL kulomet, kulomet do obrněné techniky a speciál pro zvláštní jednotky a policii ( zkrácená hlaveň ). Měl se vyrábět v několika rážích. Proč byl vývoj ukončen, to nevím.

O nemožnosti výměny dílů v Sa. 58 a Uk-59 nemám informace. Tolerance ve strojírenství 3 mm, to jsem ještě neviděl a čtu poprvé.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Problém zbraní, které vyšly ze zbrojovky v Uherském Brodě, ale i ze Strakonic je ten, že jsou velmi špatně vyrobené. U ČZ75 když chceš vyměnit hlaveň, tak ji musíš odnést ke zbrojíři a on ti ji napasuje. To je bohužel problém. Nejsou schopni dodržet kvalitu, kterou deklarují. Sám jsem nyní měl v ruce několik CZ75D, které měli náběh do komory uplně jiný, než měl být. Rozdíl byl možná 10 stupňů. Pokud nedokážou zlepšit kvalitu výroby, jen těžko vyrobí zbraň s plnou zaměnitelností dílů. Pokud vím - zaměnitelnost dílů nabízí spolu s G36 ještě asi 3 útočné pušky.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Heckler píše:No to rozhodně nemá!!! Samopaly ze stejné série mají rozdíl ve výrobě i 3 mm!!
To nemyslíš vážně. Viděl jsem opravy desítek zbraní různých výrobních čísel a braly se náhradní díly ze skladu, daly se kam bylo třeba a zbraně fungovaly.

Já osobně jsem ztratil ze sapíku závorník i se závorou a poté co mi propláchli játra mi donesli ze skladu nové a kvér šlapal jak hodinky.

Tomu nevěřím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Jo s tím souhlasím,na vojně jsme 58 rozebíraly a prohodily díly.Vše fungovalo tak jak má i potom.
Takže o nějaké rozdíly 3mm asi vubec nevadí.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

I já jsem takřka přesvědčený, že výrobní tolerance byly nařízené tak, aby vše fungovalo. Vzhledem k tomu, že zbraně se (pokud vím) vyrábějí po jednotlivých dílech a ne kusově, pak by už ta výroba jako taková prostě nemohla fungovat (nebo by zmetkovitost musela nabýt absurdních hodnot) :) Když je někde možné nechat toleranci +- 1,2 mm, jinde + 0,03 mm -0 a dále třeba +0 -0,2mm..tak proč ne. Je to jen o ceně výroby, ne o (ne)schopnostech to tak dělat. Prostě tam kde to musí být přesné, tam je to přesné, tam kde to může být přesné méně, tam je to prostě přesné méně. To je prostě strojařina.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:Zkoušeli jsme ji, vypálili cca 5000 ran a držela a bylo to bez závady. Hlaveň byla do ruda, museli jsme sundat předpažbí, ale jela furt. Sa 58 se po vystřílení 4 zásobníků už nedá držet v ruce, jak je rozpálený. Nevím, jestli jste to někdo zkoušel..
Ano G36 snese mnoho, ale vysvetli mi prosim jak jste ji drzeli v ruce, pokud jste sundali to predpazbi? A Vz58 tady jak muzes videt vystrileli 16 zasobniku a udrzeli ji v ruce. Pokud vim i pri testech v Prototype strelec "snesl" o dost vic, nez tebou uvadene 4 zasobniky. Apropo kolik je je maximalni pocet zasobniku na vojaka v boji?
Heckler píše:Problém zbraní, které vyšly ze zbrojovky v Uherském Brodě, ale i ze Strakonic je ten, že jsou velmi špatně vyrobené. U ČZ75 když chceš vyměnit hlaveň, tak ji musíš odnést ke zbrojíři a on ti ji napasuje. To je bohužel problém. Nejsou schopni dodržet kvalitu, kterou deklarují. Sám jsem nyní měl v ruce několik CZ75D, které měli náběh do komory uplně jiný, než měl být. Rozdíl byl možná 10 stupňů. Pokud nedokážou zlepšit kvalitu výroby, jen těžko vyrobí zbraň s plnou zaměnitelností dílů. Pokud vím - zaměnitelnost dílů nabízí spolu s G36 ještě asi 3 útočné pušky.
Ad CZ75 a jeji kvalita. Dolicovani je dano touto konstrukci a je to spis kvalitativni plus-pri dolicovani mas mensi tolerance. Ne nahodou vsechny vitezne zbrane IPSC pouzivaji podobny(slozitejsi) typ uzamceni. Ad nabeh do komory. Pokud je v urcite toleranci nemeni to nic na funkcnosti. Za tech par let co jsem se zbranema delal, neslisel o vyslovene problematicke CZ75. ( neprodava se uz pres 30 let? ). Zbrojovka delala i pistole u kterych nebylo nutne dolicovani hlavne Z40, CZ100/110. U techto zbrani byl ale pouzit stejny system uzamceni jako u pistoli Glock, USP,... - uzamceni hlavnovym blokem do vyhozniho okenka. Jak urcite vis toto uzamceni ale limituje presnost. Zakaznici si ale kupujou stale tu CZ75 s tim "slozitejsim" uzamcenim, protoze je to CZ75.
Ad celkova kvalita vyroby CZUB. V porovnani se svetovymi top zbrojovkami je v prumeru. Videl jsem Colty, S&W az jsem se divil, ze to proslo skusebnou. U CZ by ale nebyl problem dosahnout kvality H&K ale to by musela zakonnite narust cena.
Zamenitelnost dilu se aplikuje vice-mene u vsech povalecnych vojenskych zbrani.

Mimochodem, neodpovedel jsi nam na otazku:
U ktereho rozmeru jsi osobne nameril rozdil 3mm?

Jelikoz je to uz delsi dobu mimo tema, poprosil bych moderatory o presun do nejakeho noveho temata, napriklad o kvalite vyroby zbrani.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

to Heckler: Věřím, že chceš pro naše vojáky to nejlepší a nejmodernejší. Ale, nelze pomlouvat jiný výrobek, který sloužil dlouhá léta a dnes by měl být vyměněn.
Je v naší zemi zvykem, že vše, co léta fungovalo vcelku slušně, je nyní odepisováno pomlouvačnou kampaní, jen aby nějaký lobista shrábl tučný obnos, spolu se svým politickým kumpánem, a je jim jedno, že jimi prosazovaný systém je třeba jen vývojový pokus. ,,Pokusným králíkem" se pak stanou NAŠI vojáci ( Např. nepovedené OVP-100, které stály život výsadkářů, a pak se politik licoměrně v televizi omlouvá za politickou stranu, která šéfuje MO, ale zinkasované prachy nikomu z nich nesmrdí. ).

Jsem si vědom toho, že výměna je nutná, ale Uk-59 a Sa-58 nelze generálně hanět. V době vzniku neměla každá armáda tak přesné a lehce udržovatelné pěchotní zbraně.


to alibaba: Palebný průměr na Sa-58 je 4 x 30 nábojů ( 4 zásobníky ). Pro jednotlivou akci bylo, alespoň v době mé vojenské služby, počítáno s dvěma palebnými průměry na střelce ( 240 nábojů a 4 granáty ).
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Heckler píše:Samopaly ze stejné série mají rozdíl ve výrobě i 3 mm!!
Tady si myslím, že hodně plaveš na vodě. Možná se i topíš. (Mezní úchylka netolerovaných rozměrů dle ČSN je při mírách 3150 - 5000 mm 0 - -2,4 mm). Když se podíváš na délku, tak zjistíš, že je to pro kulomet neskutečné. Můžeš napsat, mezi kterými body toto bylo měřené???? Třeba seschlo dřevo pažby, nebo se zkroutilo. :D
Osobně tomuto nevěřím, vím, jak a v jakých tolerancích se vyráběly sportovní zbraně ve Zbrojovce. Sice je fakt, že se mohou jednotlivé kusy lehce lišit, od toho jsou tolerance (v tisícinách mm), do kterých ten kus se musí vejít. To potom může dělat nějakou desetinu u celkového smontovaného rozměru. Napadá mě, že jsi se spletl, nebylo to měřeno v mm, ale v desetinách mm (0,1). 3 desetiny mm by odpovídaly tomu, co píšeš.

To by byla hamba pro stát, jehož některé typy kulometů byli již před II. WW 100% součástkově zaměnitelné, což se Němcům nepodařilo do konce války.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

U ČZ75 když chceš vyměnit hlaveň, tak ji musíš odnést ke zbrojíři a on ti ji napasuje.
Ano přesně tak...
ČZ75 NEMÁ 100% zaměnitelné díly a zbrojovka se tím netají.
Jenže se jedná jen o to dolícování hlavně a pistole je kvůli tomu přesnější.
Například policejní jsou 100% zaměnitelné
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Uff, jste se do mě dali, nevím na koho reagovat dřív...
To Alibaba - nevím jak přesně odpovědět, co kus to originál, rozměry skoro všechny byly jiný. Si to někdy zkuste, Sa58 je poměrně dostupný..
Nicméně u Sa58 to nevadí.
ad G36 G36 jsme pak opřeli o betonovej násep, bez předpažbí se to samozřejmě držet nedalo
AD CZ75 - šlo o CZ75D, když se najednou zjistilo, že nefunguje s náboji Men. Následně se zjišťovalo proč to je. K dispozici jsem měli 5 ks CZ75D a všechny měly náběh do komory jiný. Jinak kvalita amerických zbraní je většinou šílená. Obvykle mívají dobrý materiál, ale špatné zpracování. Já bych si od nich koupil snad jen revolvery SW nebo starej dobrej Colt 1911
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Pop píše:to Heckler: Jsem si vědom toho, že výměna je nutná, ale Uk-59 a Sa-58 nelze generálně hanět. V době vzniku neměla každá armáda tak přesné a lehce udržovatelné pěchotní zbraně..
Sa 58 rozhodně nehaním, mám jej stále za výbornou zbraň i když má svoje mouchy. Nicméně při dnešní ceně necelé 4 tisíce je super. Nicméně po vyzkoušení třeba právě G36 dám prostě přednost něčemu lepšímu. Je logické, že zbraň o 40 let mladší by také měla být lepší.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“