Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Březinka je super, ale hrozně chybí na opevnění ještě jedna věc.
Skutečné protipěchotní pásmo mezi dvěma sruby, ne jen pár prasátek...
Vykácet les kolem a udělat to až k Dobrošovu jak to bylo tehdy doopravdy.
Nestálo by to moc peněz a místo vrážení peněz do nekvalitní zahraniční techniky by se mohlo pár milionů vrazit do národního povědomí.

Ještě jeden strašně rozšířený omyl - že vojáci by seděli jen v opevnění a čekali by až přijdou Němci... Vždyť to nemá vojenskou logiku...
matjka
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 21/1/2009, 21:58

Příspěvek od matjka »

S tim pásmem s tebou sohlasim
Dost se mi líbí pšchotní srub K-S 5 U potoka
Naposledy upravil(a) matjka dne 5/10/2009, 11:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

To pásmo překážek mi u srubů (a vlastně i u řopíků) taky dost chybí. U Náchoda by to nemuselo být ani až k Dobrošovu, stačilo by to k "Lomu". On už by byl vůbec úspěch, kdyby se někde objevily aspoň realistické obvodové překážky.

Mimochodem K-S 5 je "U potoka".
Obrázek
matjka
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 21/1/2009, 21:58

Příspěvek od matjka »

Ramon :promin občas se mi pletou ty názvy díky
platon : Jen mrtví viděli konec války
matjka
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 21/1/2009, 21:58

Příspěvek od matjka »

Dobře vypadá taky MJ-S 3 Zahrada
platon : Jen mrtví viděli konec války
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Totiž bunkry a ŘOPíky bez protipěchotních překážek vůbec neodpovídají předpokládané strategii boje - ale to dnes není vidět.
Každý kdo někdy zkoušel přelézt ostnatý drát ví jak je to protivné když ho někde píchne a drobně zraní. To kulka přiletí bum a je to.
Ne nadarmo se v První světové drátěné zátarasy postaraly o miliony mrtvých, protože jejich překonání zabere spoustu času...
A ta hláška rakouského důstojníka (přesně si ji nepamatuji) - z těch mrtvých vzniknou schůdky přes které budou přes ty drátěné překážky utočit ti ostatní...

Tanky nemohly projet všude a dělostřelba nemá příliš velký účinek na tenké a pevné dráty...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ten srub U Potoka jsem se pokoušel najít. Byl jsem kousek od něj tedy asi ano, ale nenašel jsem ho. Byl jsem tam na obědě a přímo v hospodě kde jsem si dával naprosto luxusní bramborové knedlíky s uzeným a se zelím, měli přímo poutač.

A hospodský mi nebyl schopen říci kde to je. tak jsem rezignoval. Prý někde kousek ale on tam nikdy nebyl - to by jeden vyskočil oknem.

Jinak z té oblasti jsem sem dával pár fotek ale vím už houby kde. A o těch překážkách je to snad úplně jasné. Konekonců PT příkop jsem nafotil a ty fotky jsou tady také.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Příspěvek od jakomi »

Najít srub K-S 5 není až tak těžké. Pokud jde člověk po silnici od Červeného potoka, je to hned první odbočka vpravo. Na další křižovatce zase doprava kolem autoopravny nebo stavební firmy (už si přesně nepamatuji). Přejde se most přes Moravu a tam už by měl být ukazatel na "ká pětku". Viz červeně vyznačená trasa na mapce.

Obrázek

Doporučuji navštívit i okolní pěchotní sruby. Jejich přibližnou polohu jsem vyznačil zelenou tečkou. Sruby jsou volně přístupné i s podzemím. Z tohoto důvodu doporučuji přibalit do batohu svítilnu.

O trochu víc informací se dá nalézt ZDE.
Nejhorší je vědět, že je nejlepší nic nevědět.
dave123
Příspěvky: 4
Registrován: 21/9/2009, 21:24

Příspěvek od dave123 »

Nevíte někdo, co znamená pro německou armádu zkratka RAD? Je to buď anglicky nebo německy a bude to asi nějaká část ozbrojených sil.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

jakomi - tak tady to je. Tedy ty fotky co jsem tam nafotil. A za návod jak najít K S-5 děkuji. Ty dva zelené jsem navštívil a koneckonců v tom odkazu jsou i moje fotky z těchto míst.

Dovnitř jsem se nedostal - můj kocour mi řekla, že pokud tam vlezu a něco se mi stane tak počká až se uzdravím a pak mě zabije sama. Tím mě odradila od vnitřní prohlídky.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 23/5/2011, 20:23, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

dave123 píše:Nevíte někdo, co znamená pro německou armádu zkratka RAD? Je to buď anglicky nebo německy a bude to asi nějaká část ozbrojených sil.
Zase se pěkně trefuješ do tématu :D

Nicméně vysvětlení je obsáhle zde: http://www.fronta.cz/dotaz/reichsarbeitsdienst
Pouze objasnění zkratky: "RAD (Reichsarbeitsdienst) je zkratka pro pracovní oddíly založené roku 1934"
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Pátrač: Pro jakékoliv hledání objektů TO je nejlepší web http://opevneni.cz/, nahoře zadáš označení objektu a v kartě každého jednotlivého srubu je jeho pozice GPS, odkaz na různé typy map, fotky, přibližný plánek a komentáře ke stavu či zajímavostem objektu.

Samozřejmě lze i listovat o objektech úseků a vyhledávat další zajímavosti v okolí.
K225
svobodník
svobodník
Příspěvky: 22
Registrován: 31/5/2008, 17:19
Bydliště: Doma

Příspěvek od K225 »

Doporučuji navštívit museum v Hlučíně-Darkovičkách. Součástí tohoto obranného úseku jsou objekty MO-S 18-21 - viz web http://opevneni.cz.
Je to část ŽSV II. Bohumín - později přejmenovaného na Hlučín na Ostravsku.
Celé toto opevnění (asi v délce 25-30km) se sestává z mnoha objektů těžkého opevnění typu střeleckých srubů MO-S 1-42, řopíku nepočítaně a součástí jsou i dělostřelecké tvrze (bohužel Smolkov armáda ještě neuvolnila - jsou tam sklady, dá se pouze projít okolo). Pěchotní srub Háje je zrekonstruovaný a bývá prohlídka i s výkladem, o stavu ostatních pěchotních srubů se lze dočíst na výše uvedeném webu.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

MO-S 19 byl vůbec první prvorepublikový bunkr, který jsem navštívil. Musím ale říct, že řada novějších muzeí se mi dnes líbí víc.
U Darkoviček bych doporučil kouknout taky na MO-S17 - http://www.military.cz/opevneni/detail_bunkru.asp?ID=17
Pohled na srub, která má část stropní desky vzhůru nohama, je hodně zajímavý.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Čet. Hrad - děkuji za info. Ale upřímně řečeno tyto novotiny mě až tak neberou. Jen že jsem tam byl a tak jsem to nafotil a dal sem. Ten kus U Potoka jsem vidět chtěl ale nepodařilo se mi to.
Já se tam zase vypravím. Ale jestli ho budu hledat neví. Spíše se podívám na hrady Kaltenštejn a Rychleby.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 23/5/2011, 20:22, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
matjka
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 21/1/2009, 21:58

Příspěvek od matjka »

Sice je to trochu mimo téma, Nevite někdo co měl za ukol František Čejka(můj praděda), vim že Něco měl v ŘOPu a něco u lafatece oběktů
děkuju
platon : Jen mrtví viděli konec války
Frolda
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 22/5/2011, 16:05

Dny zrady

Příspěvek od Frolda »

Film dny zrady znám, natočil to Otakar Vávra a je to dvoudílný, v prvním díle jsou bojůvky s Freikorpsem, obsazení Aše atd. Docela divné mi připadalo, když tam československá armáda poslala polopancéřáky německé výroby s českou kamufláží a Němci křičeli, že na ně jedou tanky. V druhém díle přijde mobilizace a vojáci jsou nuceni opustit bunkry, původně tam chtěli zůstat a bojovat, ale když zjistili, že se nedá nic dělat, vzali tyče, všechno to tam roztřískali a začali si pískat k odchodu a hrát na harmoniku
Uživatelský avatar
kopy106
Příspěvky: 9
Registrován: 22/6/2011, 10:43
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

Hůrka

Příspěvek od kopy106 »

Určitě bych všem doporučil na Kralicku shlédnout tvrz Hůrka, která je několik let v provozu pro veřejnost. Dosti zachovalá a nepoškozená uvnitř.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
snek81
Příspěvky: 6
Registrován: 17/8/2012, 11:38

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od snek81 »

Hurka je perfektně udržovaná díky armádě :) Bouda má podzemí tak jak bylo ponecháno po okupaci.
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“