Zabíjení po česku ČT2 6.5.2010

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ano, naprostý souhlas!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

A tak co o nich něco napsat? Třeba já bych se docela rád vzdělal...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak já mám něco málo o nasazení Ju 87 a Hs 129 (v publikacích MBI) a snad i Bf 109 (AJ Press), ale já a popis bojů, to moc nefunguje.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Zdroje nějaké jsou, ale já z toho udělám jen krátký výcuc, je toho několik stránek v HPM
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Tak mě by to taky zajímalo ..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Vzhledem k tomu, že i nás Rumunská armáda osvobodila a nechala tu nemálo padlých se za toto téma přimlouvám. Možná by stalo za to udělat nějakou práci na téma cizí armády při našem osvobozování. Asi by se něco našlo i u Poláků. Kolik procent území mohli osvobodit Rumunové? asi to nebylo zanedbatelné číslo a vlastně o tom nikdo ani neví (na rozdíl od jiných armád)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Příspěvek od pomala.jesterka »

Mě by tohle taky velmi zajímalo. To jsem ani netušil, že nás osvobozovali Rumuni. Existuje nějaká ucelená práce ohledně vojenské účasti Rumunů ve 2. sv. válce (ať už se to týká jakékoliv strany)?
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Myslím, že se podíleli na Brněnské operaci a že osvobodili Kyjov, ale je to bez záruky.

Z článku na http://www.radio.cz/cz/clanek/65859 :
"V rámci 2. ukrajinského frontu bylo 360 000 sovětských a 96 000 rumunských vojáků. Rumuni zde bojovali od 7. do 9. května, ale válečné deníky vedou až do 12.5., kdy padli u Brna poslední rumunští vojáci, kteří čistili okolní lesy."

Z Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Bratislavs ... A1_operace
"Rumuni útočili zejména v oblasti kolem řeky Moravy, v okolí Veselí nad Moravou či Kyjova, koncem dubna pronásledovali ustupující Němce ve směrech Kyjov - Koryčany - Zdounky a Polešovice - Halenkovice - Otrokovice. Do konce 30. dubna dosáhla 1. rumunská armáda prostorů jižně od Starého Města, severně Stupavy a Koryčan a jižně Bučovic. Činnost sovětských i rumunských vojsk se dále rozvíjela, pokračovaly útoky ve směrech na Znojmo, Rosice, Tišnov, Vyškov, Prostějov, Kroměříž, Kojetín a Zlín."
Naposledy upravil(a) Tunac dne 11/5/2010, 20:22, celkem upraveno 2 x.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Tunac píše:Myslím, že se podíleli na Brněnské operaci a že osvobodili Kyjov, ale je to bez záruky.
V podstatě po celou dobu bojů 1. československého armádního sboru na Slovensku, bojovala rumunská armáda na jejich jížním křídle.

Jinak Sa58, o Rumunech se samozřejmě začne mluvit, až se stanou třetí velmocí, která nás zachrání před USA:). Je pravda, že by si skutečně zasloužili mediální pozornost za oběti, které přinesli. Ale na druhou stranu ten samej Rumun co bojoval na jižní Moravě, ještě před rokem bránil Bessarabii proti hordám "židobolševiků". Když to odlehčím, tak to vlastně jsou jen další Vlasovci co nás "osvobodili".
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Ale na druhou stranu ten samej Rumun co bojoval na jižní Moravě, ještě před rokem bránil Bessarabii proti hordám "židobolševiků"
Hele nech si toho, dědu u Stalingradu rusi zajali když tam byl na lyžařském výcviku.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No mezi Rumuny a Vlasovci je řek bych nepatrný rozdíl. Rumuni byli totiž na začátku války asi stejní fašisti a spojenci Hitlera jako Finové. I na ně totiž Sovětský Svaz bez výstrahy a příčiny zaútočil. S kým se tak mohli asi tenkrát spojovat? Ani o tom se nemluví.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Myslím, že teprve po osobním zažití toho pekla, co bolševici zavedli, by se dalo soudit.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Bolševici nebo fašisti... soudím podle toho, na čí straně nakonec bojovali mí předkové. Pocházeli z české vesničky v Moldávii a nakonec přeci jen bojovali po boku Rudé armády. Přestože byl pradědeček jako "kulak" na Sibiři.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jersey.se píše:No mezi Rumuny a Vlasovci je řek bych nepatrný rozdíl. Rumuni byli totiž na začátku války asi stejní fašisti a spojenci Hitlera jako Finové.
Pleteš se, Bessarabie o kterou se s Ruskem přetahovalo Rumunsko po celou dobu své novověké existence, byla v roce 1939 prodána SSSR Německem. Její zábor tudíž není příliš dobře srovnatelný se Zimní válkou. A Antonescova vláda se rozhodně nedá srovnat s Rytim a Mannerheimem.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

No, to je na delší povídání, někdy se k tomu možná dostanu. Řekl bych totiž, že je k tomu mnohé co říct. Zejména napravit mnohé křivdy.
Naposledy upravil(a) jersey.se dne 11/5/2010, 21:06, celkem upraveno 1 x.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Tak, děda se jako obyvatel rumunského Banátu české národnosti zúčastnil s rumunskou armádou obléhání Stalingradu kde byl zajat. Po rumunském přemetu se zúčastnil osvobozování Evropy. Bohužel 14 dní po svém návratu v červnu 1946 zemřel na tyfus.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No s nimi se nedala srovnávat ani nemalá část Spojenců :lol: ...příliš tvrdý etalon.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Cactusius
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 29/5/2009, 13:51

Příspěvek od Cactusius »

to Tunac
o rumunech se psalo i v knize směr Brno od Žampacha. Kniha sice z dob hlubokého totáču ale myslím že zde nebyl důvod až tak zkreslovat. Lidi zapomínají...když někomu řeknete že se na osvobození Brna podíleli i rumuni,koukají na vás jak kuny z otýpek. Přitom jich tu zařvalo na cca 10000.
Navíc v té knize byly pěkné,zajimavé fotky ¨ruských¨shermanů jak štrádují po Křenové...ale to už je bokem
Naposledy upravil(a) Cactusius dne 12/5/2010, 00:31, celkem upraveno 1 x.
Rychlejší než 158 na drátě je 357 na opasku...
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

wildesau píše:Tak, děda se jako obyvatel rumunského Banátu české národnosti zúčastnil s rumunskou armádou obléhání Stalingradu kde byl zajat.
Armádu, Divizi, pluk, prapor, rotu, datum, místo zajetí + další info. A někam do vlákna ke Stalingradu, docela rád bych si zase ty Rumuny tam oživil.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Vojenský historický ústav dohledal fotografie.
"Dokument" na ČT tím pádem vypadá v jiném světle.

http://www.vhu.cz/cs/novinky/192
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“