Mil Mi-28 Havoc

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Technicke data si snadno prectu treba na wikipedii, zajimalo by me ale nejake srovnani, posouzeni treba toho, v cem je tento vrtulnik lepsi/horsi nez konkurentni (asi obligatni Apache).
Cekal bych ze by mel byt lepsi, preci jen je zavaden do vyzbroje podstatne pozdeji, tak bych ocekaval nejaky pokrok.
Asi se neda hodnotit prave podle tech technikcych parametru. Rychlost, hmotnost, delka asi nebudou to zasadni co ovlivnuje bojove vykony.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Video o Mi-28, ukáže sa aj Mi-8MTV-5 a Mi-24PN.
http://tvzvezda.ru/news/forces/content/ ... _1607.html

Je tam zmienka oi. o tom že prvou základňou kde by mali slúžiť(samozrejme po Toržoku) bude 6971. letecká základňa v Buďonovsku. Je to logické, kde inde ak nie na Kaukaze treba moderné vrtuľníky...

Zaujali ma hlavne tie modré kombinézy pilotov - myslel som že ich v Afganistane opustili. Zdá sa že nie celkom...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
сп&am
Příspěvky: 5
Registrován: 19/7/2010, 12:25

Příspěvek od сп&am »

asija píše:Technicke data si snadno prectu treba na wikipedii, zajimalo by me ale nejake srovnani, posouzeni treba toho, v cem je tento vrtulnik lepsi/horsi nez konkurentni (asi obligatni Apache).
Cekal bych ze by mel byt lepsi, preci jen je zavaden do vyzbroje podstatne pozdeji, tak bych ocekaval nejaky pokrok.
Asi se neda hodnotit prave podle tech technikcych parametru. Rychlost, hmotnost, delka asi nebudou to zasadni co ovlivnuje bojove vykony.

Caw pozri si dokument od Udarnaja sila tam sú vyjadrenia od amerických pilotov napríklad o MI-24 a Apache a tvrdia že Mi-24 je o polovičku lepší. Lebo vtýchto dokumentov ako napr. Future Weapons, Spektrum, Závody ve zbrojení...sa hovorí len o jednej americkej technike. Podla mňa dokument by mal byť taký kde sa technika porovnáva aj zkritizuje no nie??
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Hele paznaku používáš taky nějaký jiný zdroj než tu svojí Udarnaju silu? Netváří se totiš moc vážně :-)
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

сп&am píše: Caw pozri si dokument od Udarnaja sila tam sú vyjadrenia od amerických pilotov napríklad o MI-24 a Apache a tvrdia že Mi-24 je o polovičku lepší. Lebo vtýchto dokumentov ako napr. Future Weapons, Spektrum, Závody ve zbrojení...sa hovorí len o jednej americkej technike. Podla mňa dokument by mal byť taký kde sa technika porovnáva aj zkritizuje no nie??
O polovičku čeho? Pivní pěny v pilotově sklenici? Člověče, prober se a místo nic neříkajících frází začni používat SI jednotky, ověřitelné zdroje a fakta.
Jinak souhlasím - v transportu osob je Mi-24 mnohem lepší, než Apache. :D
Nebát se a nekrást!
tomas
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 8/9/2009, 19:24

Příspěvek od tomas »

Keďže ide o ruské stroje, budú mať podľa mňa pravdepodobne klasické "ruské" výhody - nižšia cena (12 mil USD oproti 15,5+ u AH-64, aspoň podľa Wikipedie), potom náročnosť na obsluhu - či už v kvalite obsluhy alebo logistických nárokoch, či odolnosť v boji. Ruská vrtuľníková škola je známa taktiež vysokými štandardmi čo sa týka manévrovateľnosti, aj keď ťažko povedať, čo to je dnes v boji platné... No a čo sa týka štátov ako Venezuela, Irán či Sudán, tie nebudú mať moc na výber, pretože pochybujem, že by im Američania alebo Európa predali moderné bojové vrtuľníky :)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zrovna v hornatom Afganistane je celkom podstatné, ako sa stroj chová napríklad vo výškach nad 3000-4000 metrov. Napríklad výška, v ktorej môže vrtuľník visieť, pristávať a štartovať, minimálna rýchlosť v závislosti na výške, dostup s definovaným bojovým nákladom, vzťah výška a minimálna rýchlosť pre použitie zbraní atď...
Takéto údaje nie sú jednoducho dostupné, pritom sú pre nasadenie (alebo porovnanie použiteľnosti) vrtuľníkov celkom podstatné.

Čo sa týka odolnosti - na predošlej strane som linkoval jedno video zo skúšok Mi-28. Celkom by ma zaujímalo, či existuje podobné video z testov iných (nie ruských) bojových vrtuľníkov.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Ampersand: Vzájemné porovnávání vrtulníků či tanků mezi sebou je k ničemu - tak můžete srovnávat například IS-3 a T-34 a nikam se nedoberete. Když už srovnávat, tak nikoli mezi sebou ale co se do použitelnosti pro primární určení typu týče. Tedy - nikoli, kolik km/h AH-64 a Mi-28 létají, ale jak jsou s ohledem na taktiku každého z nich účinné na PT misi.
A v takovém případě dost možná zjistíš, že jsou si oba stroje vyrovnané, jen každý slouží jinému státu a je postaven pro trochu jinou taktiku.
Dancer: pro doplnění - Mi-24 je v transportu osob dokonce nekonečněkrát lepší, než Apache! Ten uveze 0 pasažérů, Mi-24 8, 8/0=nekonečno :D
Nebo nevypočitatelno. Jak to bereš. A o tom to je (ampersande).
Alchymista: Apache má statický dostup s vlivem země uváděn jako 4700m, takže by problém mít neměl; všechny zbraně může používat i z visu, ale na některé je uvalen časový limit (např. na kanon - viz můj článek, na FFAR-70 bude nejspíš také něco, aby nezahltily motory a posádka neztratila viditelnost v bílém kouři)
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Tak nám zase jeden padol, vraj porucha motoru...
Údajne do reduktora pravého motora sa dostal úlomok(asi kovový, ako sa tam dostal?)

http://www.rian.ru/trend/mi28_stavropol_crash_20110215/
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Skúšky pancierovej ochrany
http://www.youtube.com/watch?v=m-eug5gW ... r_embedded

0:58 - protipancierový projektil 7.62 mm
1:33 - projektil 12.7 mm
1:53 - vysoko rýchlostná črepina, 3 gramy
2:05 - protipancierový projektil 7.62 mm
2:18 - projektil 12.7 mm
2:36 - projektil 7.62 mm
3:07 - dva zásahy protipancierový projektil 7.62 mm
3:50 - 3 zásahy - vysoko rýchlostná črepina, 3 gramy
Uživatelský avatar
krizak
praporčík
praporčík
Příspěvky: 345
Registrován: 14/5/2011, 13:11
Bydliště: kósek od Brna

Příspěvek od krizak »

Tak Noční lovec neuspěl v Indickem konkurzu na nvý bitevní vrtulník. Radovat se může americký Apač. http://www.lenta.ru/news/2011/10/25/lose/
Podle některých plků ,lovci nefungoval moc dobře radar.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Podľa toho odkazu nesplnil Mi-28NE až 20 bodov v podmienkach tendra. Apač ho prekonal napr. v schopnosti zavedenia, alebo použitia vo všetkých druhoch poveternostných podmienok. Mi-28N je ešte vo veľa oblastiach nedoladený, respekt nedorobený. Nič prekvapivé. Už v čase jeho zavedenia sa vedelo, že je na ňom čo vylepšovať. Pre Rusko to bol síce kvalitatívny krok v pred a hlavne možnosť skúšať a osvojovať si nový druh výzbroje, no v porovnaní s konkurenciu žiadna sláva. Mil potrebuje ešte pár rokov používania a modernizovania, aby sa stal plnohodnotným protivníkom v tendroch. Hlavne proti Apačovi. V Rusku bol tento výsledok prijatý s maximálnym pochopením.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Pre Rusko to bol síce kvalitatívny krok v pred a hlavne možnosť skúšať a osvojovať si nový druh výzbroje, no v porovnaní s konkurenciu žiadna sláva. Mil potrebuje ešte pár rokov používania a modernizovania, aby sa stal plnohodnotným protivníkom v tendroch.
Rabo, jen by bylo dobré připomenout, že původně byly do tendru pozváni:
AH-64D Longbow Apache
Mi-28 H Nočnoj ochotnik
EC-665 Tiger ... nabídku nepodali s tím, že Tiger prochází up-gradem a do poloviny roku 2010 nebude připraven
A-129 Mangusta ... vyřazen z technických důvodů
AH-1Z Viper ... odstoupil z tendru s odůvodněním, že prochází zkouškami u U.S. Marine Corps
UH-60 Blackhawk ... vyřazen kvůli procesním nedostatkům a časovému zpoždění
HAL LCH ... nebyl dokončen v čas

Do užšího výběru postoupily AH-64D a Mi-28H ... to příliš nesvědčí o tom, že by Mi-28H nebyl "plnohodnotným protivníkom"
Poz. Předpokládám, že Tiger a Viper nedali nabídky, protože věděli, že neplní technické požadavky a stejně by byly vyřazeni - jako Mangusta. Takhle si ale "zachovaly tvář"
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Neviem aké boli podmienky tendra. Neviem akú váhu mali jeho jednotlivé požiadavky. Možno jednou zo základných bol radar a tým pádom sa od začiatku okruh zúžil na 2 stroje. Mi-28N je ešte vďaka svojmu krátkemu používaniu veľkou neznámou. Papierové technické hodnoty u Mil nie sú zlé,ale ako to je v reále ? Jeho veľkou slabinou môže byť a určite aj je elektronika a optika. Je vo väčšine postavená na ruských technológiách a súčiastkách z prelomu tisícročia a skôr. Ak nedôjde k výraznejšej modernizácii v tejto oblasti + zbraňovej, tak za pár rokov rokov nebude jeho hlavný konkurent len Apač, ale aj iné stoje. Mi-28N určite nie je zlý stroj, ale nech sa naň pozerám akokoľvek, stále mi príde ako vrtuľník s technologickou úrovňou 90.rokov. A do budúcna môže byť jeho veľkým konkurentom aj Ka-52, ktorú už teraz veľa ľudí pokladá za lepší stroj.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

rabo: Ka-52 je lepším než Mi-28N, stejně jako Ka-50 byl lepší než Mi-28. Na tom se shodnou všichni. Problémem je jeho cena. To je hlavní důvod, proč se jich kupuje relativně méně a vybavují se jimi pouze jednotky se zvláštním určením - sem počítám i ty Mistraly.
Stejně tak je faktem, že některé části avioniky Mi-28N mají problémy se spolehlivostí při běžném používání - zvláště pak radar. Nedovolil bych si ale tvrdit, že je to kvůli nižší úrovni či podřadnosti ruských technologií a součástkové základny. Pravděpodobnější příčinou je spíše nezkušenost konstruktérů, kteří se pustili do něčeho nového a pro které je to příliš velký technologický skok. To ale není nic neobvyklého, ve své praxi jsem se setkal s obdobnými problémy i u "západních" a "renomovaných" firem. Nové technologie si prostě vždy musí "sednout".

Jinak k tomu tendru. On byl vypsán na dvakrát. Ten první byl stornován v roce 2009 a následně vypsán znovu - prý přesně na Apache.
Nevím, ale tak trochu by to odpovídalo snaze Indie o "sběr" vojenských technologií.
Ruské už mají a to včetně vrtulníkových, MRCA je směřována na Evropu, no a logicky do toho zapadá i toto směrování na USA.
Ekonomická, i vojenská, úroveň Indie (ale i Číny) prostě rychle roste a tyto superlidnaté země prostě nebudou do budoucna být závislé na zahraničních technologiích. To by pro ně bylo nebezpečné. Rychle tzv. rozvinutý svět dohánějí a dříve či později (spíše dříve) budou chtít prosadit svoji vůdčí roli tj. převzít ji od USA. A to může skončit jakkoli - válečný konflikt je velmi pravděpodobný :o(
No a být v takové situaci závislý na dodávkách od nepřítele není zrovna dobrý začátek.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

rabo: Ka-52 je lepším než Mi-28N, stejně jako Ka-50 byl lepší než Mi-28. Na tom se shodnou všichni. Problémem je jeho cena. To je hlavní důvod, proč se jich kupuje relativně méně a vybavují se jimi pouze jednotky se zvláštním určením - sem počítám i ty Mistraly.
Stejně tak je faktem, že některé části avioniky Mi-28N mají problémy se spolehlivostí při běžném používání - zvláště pak radar. Nedovolil bych si ale tvrdit, že je to kvůli nižší úrovni či podřadnosti ruských technologií a součástkové základny. Pravděpodobnější příčinou je spíše nezkušenost konstruktérů, kteří se pustili do něčeho nového a pro které je to příliš velký technologický skok. To ale není nic neobvyklého, ve své praxi jsem se setkal s obdobnými problémy i u "západních" a "renomovaných" firem. Nové technologie si prostě vždy musí "sednout".
Cena. Neviem aký je cenový rozdiel medzi zavedenou Ka-52 a Mi-28N. Faktom je, že jeden aj druhý stroj boli zavedené v značne "osekanej" verzii, proti tomu s čím všetkým boli predstavované. Ubralo sa z prvkov ochrany, nezaviedol sa radar atď. Dôvody môžu byť cena systémov, alebo neukončený vývoj atď.. Mi-28N s radarom je známa už dávno, ale jeho vývoj sa značne naťahoval a neviem či už vôbec bol ukončený. Rusi ho zatiaľ v armáde nemajú. Cenový rozdiel prijatých/zavedených strojov nie je určite tak markantný.

Počty. Áno. Nie je tomu tak dávno dokedy platilo, že Mi-28N bude hlavný a Ka-52 pre špeciálov. Pred pár týždňami Ruské MO objednalo 140ks Ka-52. Určite bude niečo, okolo 30ks, pre Mistraly, ale zvyšok pôjde pre pozem. armádu. Nedávno prebleskla správa, že armáda plánuje / dokonca neviem či aj nepodpísala / kúpu 30 Mi-35M. Plánovaný počet bojových vrtuľníkov v budúcej RA je do 300. Z čoho vyplýva, že množstvo Mi-28N bude menšie ako sa predpokladalo. A že Ka-52 nebude len nejaký exkluzívny doplnok, ale pravdepodobne početne viac zastúpený.
Elektronika. Je v drvivej väčšine na Mi-28N zastarála. Netvrdím, že je zlá, alebo lepšie, že by nerobila to čo sa od nej očakáva, ale určite zaostáva za poprednými výrobcami. Ona nie je možno podradná po technickom spracovaní, ale po technologickom určite. Rusko od doby zavedenia Mi-28N, presnejšie od ukončenia vývoja zavedenej verzie, v oblasti elektroniky a optiky značne pokročilo a vývoj akceleruje. No tieto výsledky nemohli byť do Mi-28N ešte implemetované. Preto sa vrátim na začiatok. Mi-28N na to aby bola skutočne špičková potrebuje používanie a modernizáciu. K nej môže dôjsť do pár rokov. Všetko však závisí od vôle zákazníkov.

India sa úplne racionálne rozhodla pre Apača Blok 3. Nič lepšie na trhu momentálne nie je.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Pár fotiek ukazujúcich pristátie a štart Mi-28N v horských podmienkach:

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Mi-28 na základni v Buďďonovsku:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Mil Mi-28 Havoc

Příspěvek od Julesak »

Dve videá z odpalu PTRS z Mi-28N pohľadom "cez zameriavač":
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Mil Mi-28 Havoc

Příspěvek od rabo »

Na tom prvom videu ma zaujalo to, že je to pri skoro 200km rýchlosti a nie vo vise a na vzdialenosť cca 5Km a že na tú vzdialenosť - mali krásny čistý a detailný obraz.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“