Indické letectvo a program MRCA

Cokoliv co lítá mimo NATO a VS
Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od Polarfox »

arten píše:Veď zavádzajú Mk.1. a majú objednaných 120ks (aj keď veľmi spokojní teda nie sú). To ale na náhradu MiG-21 musí viac než stačiť.
Spokojení nejsou, což znamená, že je to lepší jak MiG-21, ale horší než očekávání. A tímhle si napěchovat letectvo jen proto, aby akutně zalepili díry, není do budoucna moc perspektivní.
arten píše:Toto nie je veľmi korektné porovnanie. Lepšie by bolo dva torpédoborce namiesto štyroch fregát
Zeptám se takhle..ty Su-35 mají nějakou souvislost s akutní potřebou náhrady MiGů? Nebo je to pouze krok ve vývoji (který by byl učiněn tak jako tak)? Protože pokud to nemá souvislost, tak je to prostě křižník za několik letadlových lodí...nebe a dudy.
kenavf píše:Čína a Pakistán chce čoskoro uzavrieť dohodu o spoločnom vývoji a výrobe ponoriek pre pakistánske námorníctvo.
Že by sa našiel trh pre čínske ponorky?
Celkem očekávané. Ostatně nedávno jsem to tu tuším psal, když tu byla ta rusko-čínská ponorková aféra :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17866
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od skelet »

Arten: srandu si nedělám, protože oficiální stanovisko čínského letectva je - ze stíhaček nakupujeme J-10 a J-11. Což je logický a správný krok. Nicméně čas ukáže, kdo z nás dvou měl pravdu. Zde je to OT, takže to tu dál neplevelme.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od CAT »

arten píše:
CAT píše:absik: můžeš prosím zdroj ohledně těch Brahmosů? Díky...
CAT o tom je už tolko info, že nemôžeš mať problém nájsť ich na nete. Aj v ATMku to už hrali :wink:
Tak šup kluci nedělejte ramena a ukažte ty zdroje, kdybych je dokázal najít, tak se tu o tom s Absikem nebavim a nechci je po něm...

A stejně jako Skeleta by mě zajímala i ta JF17, moje info říká, že jí Čína rozhodně zavádět nehodlá...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od arten »

CAT píše: Tak šup kluci nedělejte ramena a ukažte ty zdroje, kdybych je dokázal najít, tak se tu o tom s Absikem nebavim a nechci je po něm...

A stejně jako Skeleta by mě zajímala i ta JF17, moje info říká, že jí Čína rozhodně zavádět nehodlá...
Robiť ramena na tvoju mačku by som si fakt nedovolil. Aj tak už vyzerá "pekne namíchnutá" :D
Skelete sorry, ide mi o to, že PLAAF plány veľmi nezverejňuje.

K JF-17:
http://china-pla.blogspot.sk/2014/02/cu ... jf-17.html - ináč veľmi dobrý blog, ja ho mám v záložkách.
Ešte na sinodefenceforum bola debata s rovnakými argumentami za zavedenie.

ináč som relevantné vygooglil len toto:
http://pakmr.blogspot.sk/2011/11/block- ... z1iyF5iflY
rovnaký zdroj ako dal peterp,
http://www.flightglobal.com/news/articl ... 17-364763/
info z výstavy v Dubaji pár rokov dozadu.

Čiže špekulácie, ale logické, zatiaľ o tom najviac hovoria pakistanci.

MKI+Brahmos:
tuto nechápem. aký problém je http://www.usethefuckinggoogle.com/?
mili=on odkazov:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr,ssl&ei ... &tbs=qdr:y

tu to ATM:
http://www.atmonline.cz/news/2013/duben/260413c.htm

v čom je problém?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17866
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od skelet »

k JF-17: Dle tvých zdrojů jsou to čisté spekulace a spíše přání myšlenky , než-li realita.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od Alchymista »

Letecký Brahmos má 2500kg pri odpálení. To je veľa, Ch-59 má len 930kg, Ch-31 dokonca len 600kg (obe bez závesníku/odpalovacieho zariadenia, čo je ďalších zhruba 150-200kg).

Závesné body na lietadle je teda potreba zosilniť na minimálne dvojnásobnú, skôr trojnásobnú únosnosť - a na to treba zosilniť celú príslušnú oblasť konštrukcie draku lietadla, čož znamené rozsiahlu rekonštrukciu prakticky celej silovej schémy draku počínajúc silovými výpočtami, návrhom a (re)konštrukciou všetkých príslušných dielov, ich technologickú prípravu, výrobu a montáž. Rozhodne sa to nedá urobiť systémom "tak tam nabúchajte ďalšie výstuže" - to si možno dovoliť nanajvýš pri pár pokusných strojoch v rámci skúšok.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od CAT »

arten: To je právě problém, ve tvých odkazech nepíší to co tvrdíš, ve všech se mluví v budoucím čase, ono je to jak říkají moje zdroje, na nesení Brahmosu se mají upravit 2 stroje, to co sem četl dost koresponduje s tim co napsal Alchymista, ty stroje se modifikují tim, že se jim přidá "odpalovací zařízení" na Brahmos - nevím jestli je to jen zesílení stávajících závěsníků, nebo udělání nového...

Ohledně JF17 jak už píše Skelet, přání blogera jsou jen přání blogera... Pokud jde o moje přání, tak já to s timhle érem vidim tak, že od začátku se Pakistan snaží to letadlo prodat kamkoli do zahraničí, vývozu by hrozně moc pomohlo, kdyby ho zavedla Čína alespoň v nějakých počtech... Kolik je to let od doby, kdy bylo letadlo zprovozněno a od Číny pořád nic? Já si dokonce pamatuju, že ze začátku Čína jasně proklamovala, že ho nezavede a neslyšel jsem nic o tom, že by se tenhle postoj měl měnit...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od Tomass »

V souvislosti s tímto tématem jsem dnes narazil na toto: http://www.indiandefensenews.in/2015/01 ... afale.html
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od Julesak »

Su-30MKI je viacúčelový stroj, schopný pôsobiť ako proti vzdušným, tak aj proti pozemným cieľom (Ch-29,31,59, KAB).
Čiže nahradiť staršie stroje ako Jaguar či Mig-27 by dokázal - len by zrejme muselo dôjsť k navýšeniu počtu licenčne postavených kusov v Indii.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od kenavf »

Tomass píše:V souvislosti s tímto tématem jsem dnes narazil na toto: http://www.indiandefensenews.in/2015/01 ... afale.html
To čo tam píše nejakou "indickou angličtinou"?Veď to mám problém prečítať ten článok s takými výrazmi. :???:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od CAT »

kenavf píše:
Tomass píše:V souvislosti s tímto tématem jsem dnes narazil na toto: http://www.indiandefensenews.in/2015/01 ... afale.html
To čo tam píše nejakou "indickou angličtinou"?Veď to mám problém prečítať ten článok s takými výrazmi. :???:
mám podobnej problém, už tak deset let jsem neotevřel slovník a tady sem musel :lol: . ditch, stifle, wherewithal, fabled, whetted... WTF? :D
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od Tomass »

Souhlasím, ale z mých drobných zkušeností s Indií to nevybočuje ze zaběhlého standardu.

Má profesní spolupráce s Indickými "techniky" byla vždy neštěstí. Integrace indického softwaru zpravidla vždy končila tím, že se prostě poděkovalo a software se v Evropě udělal znova a lépe.
CAT píše:
kenavf píše:
Tomass píše:V souvislosti s tímto tématem jsem dnes narazil na toto: http://www.indiandefensenews.in/2015/01 ... afale.html
To čo tam píše nejakou "indickou angličtinou"?Veď to mám problém prečítať ten článok s takými výrazmi. :???:
mám podobnej problém, už tak deset let jsem neotevřel slovník a tady sem musel :lol: . ditch, stifle, wherewithal, fabled, whetted... WTF? :D
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od absik »

K tým Brahmosom:
citát z ATM"
Shivathnu Pillai, generální ředitel a výkonný ředitel společného indicko-ruského podniku BrahMos Aerospace, připustil, že problémem je hmotnost střely. „BrahMos je 2,5tunový, ...je třeba zesílit konstrukci letadla a snížit hmotnost střely. Musíme rovněž vylepšit odpalovací zařízení, jehož zkoušky se již uskutečnily. První test odpálení za letu proběhne na konci tohoto roku. Zavedení do výzbroje indického letectva se očekává v roce 2015,“ doplnil Pillai.
Dodám že posledná, inak celkovo 44-tá odpal. skúška (celkový počet skúšok nám., poz. a leteckých verzií) prebehla v auguste min. roku, to zosilnenie nebol pre Rusov taký problém pretože tie podtrupové a "podmotorové" závesníky bežne zvládajú KAB-1500 s nejakým preťažením do 2G..Samozrejme let s Brahmosmi by bol bez zosilnenia "let na vejcích". V ruskom odkaze bolo uvedené že takto bude do konca r.2015 upravených podľa objednávky 40 strojov 30MKI. Keď som tak surfoval ohladom BrahMos, narazil som na odkaz že skúšobný odpal leteckého BrahMos Mini by mal prebehnúť už na prelome apríl/máj 2015 - teda v t.r. Su-30MKI budú nosiť 2 rampy pod gondolami motorov a plus 1 v podtrupovom centrálnom závesníku, MiG-29 K budú nosiť 2 Mini pod gondolami motorov. len dodám že BrahMos Mini má hmotnosť 1,5 tony , priemer 510 mm a štart. dĺžku 6 metrov. V priebehu 2 - 3 rokov v rámci Rusko-indického projektu 75-I (ponorky) mala vzniknúť verzia na odpal s torpédometu a z vertikálných šácht akoé sú odpalované balist. strely.

http://aviationweek.com/awin/brahmos-pr ... ile-export

Aby som nevynechal - BMos Mini má byť zavedený v r.2017. Snáď dožijém..

Obrázek
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od arten »

skelet píše:k JF-17: Dle tvých zdrojů jsou to čisté spekulace a spíše přání myšlenky , než-li realita.
Ale veď nikde nepíšem že to je realita a pripúšťam že špekulácia. Ale je to logická cesta náhrady J-7.
CAT píše:Ohledně JF17 jak už píše Skelet, přání blogera jsou jen přání blogera... Pokud jde o moje přání, tak já to s timhle érem vidim tak, že od začátku se Pakistan snaží to letadlo prodat kamkoli do zahraničí,
Tak Pakistanský prezident nie je celkom že "prianie blogera." Ale súhlasím že pakistancom by to bodlo, na druhej strane, kto iní by mal mať najlepšie info, ak nie oni?
CAT píše:arten: To je právě problém, ve tvých odkazech nepíší to co tvrdíš, ve všech se mluví v budoucím čase, ono je to jak říkají moje zdroje, na nesení Brahmosu se mají upravit 2 stroje, to co sem četl dost koresponduje s tim co napsal Alchymista, ty stroje se modifikují tim, že se jim přidá "odpalovací zařízení" na Brahmos - nevím jestli je to jen zesílení stávajících závěsníků, nebo udělání nového...
Aha tak v tom je problém. Lenže táto debata vznikla ako odpoveď na tvoje:
CAT píše:V čem ale Su 30 za Rafalem opravdu hodně zaostává jsou schopnosti útočit proti pozemním cílům (zatím žádné střely s plochou dráhou letu etc.), zde má Rafale nahradit právě "strike" letouny (předpokládám, že Mirage ve výzbroji ještě nějakou dobu počkají, Mig 27 a Jaguar se budou nahrazovat první), což Su 30 ještě dlouho nezvládne...
A to skrátka nie je pravda. Čo sa týka integrácie Brahmos, tak sa v tych zdrojoch nájdeš, že vyriešili ako ju zavesiť, čo spomínal Alchyk aj to že min. dva ks už majú. Nie je pochyb, že plné zavedenie je len otázkou času.

Nehľadiac na to, že kým by zaviedli Rafale tiež by to pár rokov trvalo a neviem či SCALP je tiež súčasťou kontraktu.

Skrátka ak by od Rafale odstúpili, majú to čím nahradiť.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17866
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od skelet »

Arten: náhradou za J-7 je J-10. JF-17 je krok mimo. Pákistánský prezident je pákistánský prezident, není to čínský prezident. Může vyslovit své přání, nějaký příslib čísnkého partnera nebo tím chce zvýšit poptávku po téhle stíhačce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od CAT »

arten: Jenže se zavedením Brahmose na Su30MKI sep rostě do budoucna nepočítá, minimálně ne ve větších počtech, na to se vyvíjí ten minibrahmos, kterého už jsem zmiňoval a kterého teď připomněl absik... O dvou kusech sem psal i já, vyzkoušený to mají, nejdřív řikali zavedení do roku 2014, dneska na konec roku 2015, já prostě říkám, že schopnosti Rafale působit proti pozemním cílům se Su 30MKI nevyrovná ještě dlouhou dobu a stojím si za tím (a nevěřím ani zavedení brahmosu do roku 2015 na těch deklarovanejch 40ti Su 30MKI a nevěřím ani tomu, že miniBrahmos bude připravený roku 2017 pro zbytek Su 30MKI)... Ano spletl jsem se v tom, že neumí střely s plochou dráhou letu, tak se opravuju - dva Su30MKI Indického letectva to umí, do budoucna se počítá se 40 kusy, je tedy těchto 40 Su30MKI ekvivalentem 128 Rafale? to ještě dodáme, že o zavedení miniBrahmosu a Brahmosu na Su30MKI se rozhodlo ještě v době, kdy se okolo Rafalů takhle "netancovalo", takže to vypadá že s nima počítali do služby vedle Rafalů... Jako jo mohli by to doplnit 128 Su30KMI s úpravou na nosení Brahmosu, to by mohli...
Naposledy upravil(a) CAT dne 10/1/2015, 19:25, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17866
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od skelet »

S tím nesouhlasím.. Su-30MKI spadá do stejného spektra jako deriváty F-15E. Tedy může nosit široké spektrum protizemní munice.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od CAT »

skelet píše:S tím nesouhlasím.. Su-30MKI spadá do stejného spektra jako deriváty F-15E. Tedy může nosit široké spektrum protizemní munice.
O tom se vůbec nehádám, Su30MKI je špičkové letadlo, jen minimálně v případě prozemní výzbroje je na tom Rafale prostě lépe...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17866
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od skelet »

Záleží na tom co vlastně Rusové už vyrábějí, respektive vyvážejí.. v ruských inteligentních bombách mám celkem nepořádek. Stran raket jsou na tom Rusové celkem dobře, stran zaměřovacích kontejnerů zase Rafale.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Indický program MRCA - diskuze

Příspěvek od arten »

CAT píše: O tom se vůbec nehádám, Su30MKI je špičkové letadlo, jen minimálně v případě prozemní výzbroje je na tom Rafale prostě lépe...
Konkrétne v čom?

Má Litening, má Ch-25ML, Ch-29L,S-25L, Ch-29T, Ch-59ME, Ch-31P, Ch-31A, riadené pumy KAB-500L, KAB-1500L, KAB-500Kr, KAB-1500Kr, neriadené poumy do 500kg, kontejnerové pumy RBK-500, raketové bloky B-8M, B-13L a RS S-25. Brahmos sme prebrali.
A nosnosť 8000kg.

Takže v čom je Rafale lepší?
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“