Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3037
Tady je poměrně slušný návod...

Tak to s tím dioptrem je spíš jen takový nápad do budoucna, jak sem psal, stejně ho není na co přidělat...
Na to musí být spešl šroubovák, na některé střeleckém fóru si jich dělali menší sérii a prý fungovaly dobře. Ve zbrojovce to nejspíš utáhli v přípravku, momeňťákem a čtvrt otáčky před utržením šroubu :D
Fotky neposílej, já si to najdu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

tak jsem to utáhl. Zatím dobrý, nepovoluje se . Ale musel jsem zkrátit závit na šroubu. Mám pažbu od CAA-čka a mají ji nějak hlubokou. po dotažení mě nešel vytáhnout nosič závorníku :shock: Ale po odsoustružení 2 mm z konce už pohoda. Težko říct proč to tak je. Možná počítali s podložkou. Mimochodem už máme za sebou zkoušky kompíku. Ve středu budou výsledky. Zase se mě bude pár nocí blbě spát.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Zajímavé...

Jak dopadl kompík? Pořád přemýšlím nad tím dioptrem ( i nad pažbou ) na sa.58, ale jen tak teoreticky... Dioptr sem někde viděl za 3500,- no, tak to nehrozí :D

Nevím to jistě, ale tohle má být údajně konečná varianta pažby BRENu pro naši armádu...

Obrázek

Obrázek
Díky REMOV

Zbrojovka už BRENa má na stránkách...
http://www.czub.cz/en/catalog/86-armed- ... ement.aspx
Toto trvalo...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

No kompík dopadl dost překvapivě i pro mě . Účinnost na : tlumení plamene-91%, zpětný ráz-76,2%, boční vychílení -50%, tlumení zdvihu 180%, tzn že to tltačí dolů. Soustřel dávkou na 50metů 10ran do 15cm. Ještě klika že to byly oficiální zkoušky u takový firmy. Jinak by nám to asi nikdo nevěřil.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Narazil sem na zajímavé hodnocení CZ805/Škorpion Evo III/CZ75 DUTY
Pěkné čtení.

Pár prvních postřehů ze setkání s CZ805:

Je to moderní konstrukce, ale "po česku"... Nevím nakolik bude sériová produkce shodná s testovací sérií, kterou jsme měli k dispozici, ale zřejmě k větším změnám nedojde... Můj soukromý a subjektivní názor je, že je to spíchnuté narychlo a bez většího testování, nebo konzultace se střelci a uživateli. Prostě myšlenka: "uděláme to podobně jako ostatní, ale po svém" jednoduše nefunguje. Je to škoda, protože v zásadě to není špatná zbraň a funguje bez závad a problémů, ale pár detailů kazí dojem.

Co mi za tu dobu, kdy jsme "si hráli" vadilo: sklopná pažba má přesně v místě kde střelec zalící kov a hranu. SCAR má plast po celé délce a co se týká pohodlí, je tu rozdíl. Lícnice je nasazovací a docela prima, ale strašně vzadu. Nedovedu si představit, komu v tomhle umístění sedí... Předpažbí s bočními raily je dost široké a když se na raily ještě dají krytky, tak je to tak objemné že se nedá dobře držet. Při střelbě se nedá zbraň pevně "kočírovat", když se drží za předpažbí. Oka na uchycení popruhu vepředu jsou tak veliká, že doplňky, které se na raily nasouvají (typicky svítilny M3, M6) na ně nejdou nasunout. Lze to vyřešit montáží "zezadu", ale je to děs, protože na to určeny nejsou... Také je zbraň poměrně velká a těžká (zlatá M4). To jsou ale drobnosti, které se dají nějak překonat, nebo si na ně zvyknout. I když - proč to nedotáhnout do konce a ty drobnosti neodstranit, že...

Celkově mi to přijde takové nedotažené, příliš komplikovaný tvar (samá prohlubeň a výstupek, poměrně malé rádiusy - ostré hrany...). Osobně bych preferoval jednodušší tvary, oblejší hrany a hladší nekomplikovaný povrch, ale to je můj názor...

Nepochopitelné jsou pro mne zásobníky... Podobně nesmyslně obludně veliké a se samými výstupky, jako u G36... Napoprvé jsem ani nevěřil, že jsou na .223... Do sumek na coltové zásobníky je prakticky nedáte, všude se to zadrhává - podle mého prostě úlet... Naštěstí lze instalovat šachtu na coltové zásobníky a jste zachráněni... Jediný klad asi bude, že do sumek na Sa58 zásobníky padnou tyto "nové .223" perfektně...

Příjemné věci: výměna zásobníkové šachty je opravdu sranda, to vidím jako velké plus (viz zásobníky). Rukojeť je opravdu povedená a pohodlná, ovládání také. Chování zbraně je velmi příjemné a kdo střílel z Sa58 a pak vezme do rukou CZ805, bude si jistě lebedit Smiling Je to prostě velký skok kupředu.

Při střelbě: střelba proběhla naprosto bez závad a byla příjemná. Zpočátku jsem se s tím nějak nemohl srovnat (full gear), ale jen co jsme nasadili přední rukojeť a nacvičil jsem si polohu, šlo to parádně. Udržet v terči celý zásobník na jeden zátah - no problemo...


Kolimátor od Meopty má červený bod, poměrně malý (neměl jsem k dispozici rozměry). Kolimátor je velká a těžká kráva, zlatý Eotech... To za kolimátorem je 3x zvětšovací člen, který narozdíl od konkurence není ani výklopný, ani nijak rychlosundavací. Má pouze páčkové upnutí (kolimátor je na dva imbusy). Můj soukromý názor je, že Meopta umí dělat kvalitní optiky, ale do výroby "taktických věcí" by se raději pouštět neměli, kazí si tím reputaci...

Rozborku jsem zkusit chtěl, ale bohužel nebyla vhodná příležitost.

Výměna šachty je snadná a bez nástrojů. Ale stříleli jsme pouze z originálních zásobníků CZ. Jsou průhledné a lze dobře kontrolovat stav munice, ale ty rozměry... Dokud jsem měl svou taktiku s coltovými sumkami, mohl jsem si je dávat tak leda do kapes... Když jsem měl vestu se sumkami na Sa58, bylo vše OK. Mně to prostě přijde stejně nepochopitelný, jako zásobníky na G36 (na které taky všichni nadávají a kdo může, mění šachtu na coltové zásobníky...). S vestou a osmi zásobníky CZ805 jsem jako tank, oproti vestě s osmi coltovými (byť i plastovými Pmagy od Magpulu) - v té jsem oproti tomu jak baletka... Další věc se zásobníky: měli jsme vpředu ručku s výsuvnou minidvojnožkou. S CZ zásobníky když vysunete dvojnožku a položíte zbraň na zem, tak stejně sedí na zásobníku. Vyměňte šachtu a dejte coltový zásobník, položte na zem - a už to bude stát na dvojnožce a zásobník bude ve vzduchu. Takový je to rozdíl... A kapacita je stejná - 30ks.

Škorpion Evo III: zajímalo by mne, jestli na tom pracoval stejný tým lidí jako na CZ805. Ta zbraň je povedená, promyšlená, moderní ovládání, perfektní sklopná pažba (mimochodem, tu pažbu lze úplně sundat pomocí jednoho tlačítka). Manipulace a ovládání je super, má velké tlačítko na vypouštění závěru, natahovací páku podobně jako MP5, poloprůhledné (kouřové) zásobníky co se vejdou do MP5 sumek. Šachta na zásobník má vespod "trychtýřové vyústění", takže přebíjení je snadné a rychlé. Samé dobré věci. Skvělá alternativa k MP5! Abych nezapomněl - všechno je to plast, ale zase tak lehká ta zbraň není (no ale řekl bych že je lehčí než MP5). Rukojeť je pohodlná a celkově je zbraň příjemná na manipulaci i střelbu.

Jediné moje soukromé výtky k němu jsou ostřejší hrany a když je pojistka na fullauto, tak trochu překáží prstu na spoušti. Ale uznávám že to je daň za kompaktní stavbu zbraně. Ostřejší hrany nejsou příjemné do holé ruky, v kvalitních rukavicích je to jedno. Opět ale má velká oka na popruh vepředu, takže nasunout příslušenství na boční raily jde jen zezadu. Také musím dodat, že během střelby došlo k několika závadám. Ale je třeba si uvědomit, že šlo o testovací kusy (a možná by snesly i trochu vyčistit)...

Střelba se škorpionem (skoro pořád na fullauto a celé zásobníky naráz - 30ks) je paráda. S ručkou vepředu je stabilní, příjemná. Vše lze udržet v terči no problemo. Stříleli jsme v šeru a se svítilnou a bylo vidět každou kuli, jako by byla trasovací Laughing out loud Takže mířit podle "olověného hada" byla vtipná vložka... Celkově na mne škorpion udělal dojem

CZ805: s ovládáním problémy nebyly. Pojistka šla pěkně ztuha, všechno OK. Co mne ale zarazilo, nemá tlačítko vypouštění závěru. Ačkoliv vlevo tlačítko je, tak je paradoxně na zajištění závěru v otevřené poloze (jako má Sa58 to tlačítko dole u zásobníkové šachty). Závěr se tedy spouští manipulací s natahovací pákou. Je to trošku zvláštní, ale dá se s tím žít...

CZ75 DUTY: jo, tahle nová pistole se mi líbila. Paradoxně jako by to ani nebyla CZ75... Má plastový rám, nízký závěr bez ostrých hran (3x hurá), velké "zářezy" na závěru pro natahování (už žádné pořezané prsty při natahování), zkosená mířidla (už žádné roztržené dlaně při natahování). Je to velikost Compact a tahle zbraň už patří mezi moderní služební zbraně... Jestli projde do výroby i full size verze, bude to super.


http://www.2vysadkovarota.cz/forum/view ... &start=390
Autor:Harry
Poznámky:
Pravděpodobně myslel původní pažbu a tak asi vím proč ji změnili...
Zásobníky: možná armáda chce využít stávajících sumek...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

No najednu stranu, není člověk ten aby se zavděčil lidem všem. Na druhou stranu vykládat o zbrani jak je vynikající jenom na základě toho co řekl výrobce je poněkud podivný. Těch pár lidí co z ní údajně střílelo se z toho mohli pojašit jak je skvělá. Ale kolik toho z ní opravdu vystříleli a v jakých podmínkách?! Nota bene já vím od lidí co se podíleli na výrobě jak je to doopravdy. Ale to je jedno. Další věc, ta ráže je opravdu o ničem a parametrama SA58-ku fakt nepřekonala. Jedině cenou. Ale zase tou opravdu drsně. Za jednu 805-ku si koupím (pokud dobře počítám z oficiálných pramenů) dvě HK- ka a ještě mě zbyde na střelivo. A kolimátor od meopty? Tak to je opravdu docela hrůza. Místo bodu brambora, která po cca 80-ti hodinách provozu zmizne a musím vyměnit baterku. Za cenu kolimátoru od meopty koupím holografický kolimátor od eotechu (552) a to je opravdový luxus ve srovnáním s tím ingotem z přerova. Mají velmi dobrou zasádku ale to je tak všechno. A i ta stojí fakt ranec. Ještě k 805-ce, docela mě vadí že po pár ranách na střelnici tvrdí že udělali fantastickou zbraň a zbytek chtějí otestovat na klukách kteří slouží. Jediná šance je že velení bude natolik inteligentní a nepošle je nikam dokud nebudou mít jistotu jak se ten "zázrak" bude chovat až dojde na lámání chleba. Dost nerad bych kvůli něčí nezodpovědnosti šel na pohřeb některýmu svýmu kamarádovi.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Můžeš být konkrétnější?

Podle popisu od Harryho to nevypadá až tak špatně. Může samozřejmě kecat, ale to si na netu můžu myslet o kde kom.

Pokud jde o tu cenu, můžu se zeptat z jakých podkladů si vycházel?
Ať si to taky můžu spočítat...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Je to jednoduchý, tady máš odkaz na blok kde o té ceně dost zasvěceně píše nějakej panáček a vysvětluje proč je jaká je. Některý pasáže jsou opravdu úsměvný a je jasný že jsou tam jenom pro oblbnutí laické veřejnosti. Je to opravdu zajímavý počtení.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/t ... temid=8593

A co se té meopty týče , mám ji k dispozici i se zasádkou. Kdyby jsi chtěl a byl někde poblíž Brna aby to stálo za to tak Ti ji můžu bez problémů předvézt a nechat odzkoušet. Je to celkem drs.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Zasvěceně? Vždyť je to v první půlce nářek nad zlým zbrojením a ve druhé něco jako satira. No tak, "čokoláda pod plasty"? "Vyhřívaná pažba"? Prostě někdo vydělil celkovou cenu počtem kusů - to udělal snad každý.
Mnohem zasvěceněji o tom psali na EURO - tam měli pár věcí i exkluzivně.
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Zasvědceně jsem myslel tu cenu, ta je totiž pravdivá. Jinak je to samozřejmě celý blábol.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ogr.jan píše:A kolimátor od meopty? Tak to je opravdu docela hrůza. Místo bodu brambora, která po cca 80-ti hodinách provozu zmizne a musím vyměnit baterku. Za cenu kolimátoru od meopty koupím holografický kolimátor od eotechu (552) a to je opravdový luxus ve srovnáním s tím ingotem z přerova. Mají velmi dobrou zasádku ale to je tak všechno. A i ta stojí fakt ranec.
Myslíš tenhle?

Obrázek
http://www.meopta.com/index.php?id=439

Ten blog nehodlám komentovat, podobně " zasvěcené " povídání si radši přečtu v TB...
ogr.jan píše:Další věc, ta ráže je opravdu o ničem a parametrama SA58-ku fakt nepřekonala.
A víš proč je BREN v 5,56ce? Hlavní důvod je sjednocení munice ( a u BRENu i zásobníků ) pro mise. Teď nevím, ale 5,56 přece chtěla armáda a CZUB nabízí i verzi pro náboj 7,62 x 39 mm.
ogr.jan píše:Těch pár lidí co z ní údajně střílelo se z toho mohli pojašit jak je skvělá. Ale kolik toho z ní opravdu vystříleli a v jakých podmínkách?! Nota bene já vím od lidí co se podíleli na výrobě jak je to doopravdy.
Tak jak je to doopravdy?
Napiš, místa je tu dost...
ogr.jan píše:Zasvědceně jsem myslel tu cenu, ta je totiž pravdivá. Jinak je to samozřejmě celý blábol.
Nic proti, ale právě ta cena je ten největší blábol celého článku.
Takhle si to může spočítat každý a o jednotkové ceně za holou zbraň jako z obchodu ti to nic neřekne.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Jo , to je přesně ten kolimátor. A jak si asi představuješ že to bude s tou změnou ráže fungovat? To jako že budou 5,56x45 tak střílíme , pak budou 7,62x39 tak přestavíme zbraň, atd?! To fakt nevidíš jaká je to volovina? Jak Asi zajistíš aby ta zbraň fungovala na tak rozdílný nádoje v podmínkách např. Afgánistánu. A to nemluvím o ráži 308win. To už je opravdu k smíchu. Pro naše vojáky, nebo spíš jejich velitele je skoro neřešitelný problém jeden šroubek na sa58 na nadpažbí navíc a najednou si budou přestavovatz zbraně podle potřeby mise? Nenech se vysmát. Ještě v loni v brodě(dost často tam jezdím na kooperace) měli chlapi trauma z 805-ky protože byla věčně na hromadě, vedení na ně tlačilo a najednou je to nejlepší zbraň? Ze Slavičína je s tím vyhodili naposledy před měsícem od zkoušek. A to bylo už nejmíň potřetí. Tzn to nefunguje tak jak má. Tak jak ten "tendr" a hlavně ČÍM ho vyhráli? A co se té ceny týká blábol to není , znám člověka který na tu zbraň dělal oponenturu. A toto byl jeden z bodů proti. Zkrátka, celej ten"tendr" je od začátku do konce podmazanej. A nejenom od CZUB. Jo a ještě k tý munici, proč jdeme tím směrem když i američtí generálové otevřeně přiznávají že je to mrtvá ráže? Nedávno jsem zachytil spot , myslím že to bylo někdy začátkem roku , probíral se tam ten loňskej průser z jak talibanci nebo kdo udělali přepad na tu hlídku, jim se nějak zesrali jejich úžasný 5,56x45 M-štoury nebo co to měli a asi 10 nebo 12 borců si poslali domů v igelitu.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak až takhle šíleně to nevidím.
I když i takoví šílenci se najdou. Třeba Remington ACR, tam se chlubili videem kde před vjezdem do města měnili ráži.

U CZ805 to vidím asi takhle. Ráže se asi moc často měnit nebudou a měnit to obvykle bude zbrojíř. Častěji se podle mise budou měnit šachty zásobníku. Proč by to nemohlo fungovat? Pokud se nepletu, tak regulátor odběru plynů je vícepolohový. Navíc, víš jestli se s hlavní nebude měnit píst nebo třeba právě ten regulátor?
Já se přiznám, že to nevím.

Nevím jaký šroubek na předpažbí navíc myslíš, ale kvůli čištění by mě asi taky štval. Zrovna kolem pístu se to totiž sem tam trochu ucpává, takže je záhodno ten bordel otam vysypat.

Každý výrobce přece tvrdí, že ta jeho zbraň je ta nejlepší. Takže je naprosto logické že to tvrdí i CZUB. Tvrdí to dokonce i COLT o M-4.... Anglická SA-85 je podle výrobce to nejlepší na trhu....

Můžu se zeptat, co u 805ky tak blblo?
Očividně to už nebude tak hrozné, jinak by neriskli předvádění.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

No já nevím , ale po vysypání cca 26 zásobníků se nic neucpalo. To bylo když jsme zkoušeli teploty na předpažbí. Pokud vím tak je vyhodili i na tlaky v hlavni. Podrobnosti ale fakt netuším. A předváděčky jedou už od loňska na IDETu. Mimochodem, s tím zbrojířem to taky není tak jednoduchý. Nebo spíš s vybavením pro zbrojíře. A zatím všichni stříleli jenom 5,56x45. Pokud vím ještě moc střílení na jinou ráži nepředvedli. A při změně ráže nejde jenom o regulátor odběru plynů ale třeba taky o váhu sestavy závěru kvůli různým vahám náboje. Napadla mě moje žena , musím končit.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Nemyslím při střelbě, ale prachem z venčí. Ale musí ho být kolem hoooodně.

Jaké tlaky v hlavni myslíš? To je snad záležitost munice, ne? Nebo ji udělali moc těsnou???
Jak už sem tu někde psal, předvádění jiných ráží nemá prioritu, protože zatím nikdo jiné ráže než 5,56 nekupuje.

Nevím jak to má řešené CZUB, ale minimálně musí při změně ráže vyměnit čelo závěru, takže třeba tam to jde řešit.

Ještě k té ceně, takhle vybavený BREN bude stát minimálně ( a spíš víc) 200k.Kč . Ale jen " holá " zbraň bude o dost levnější než těch uváděných 135k...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

No těžko říct. ALe takhle vybavenou zbraň za 200 tyček nepořídíš. Jenom ta noc stojí přes 170 kolíků, ten granátomet odhaduju tak na 60. Kolimátor je za 24 tisíc. A toho prachu hodně být nemusí. Stačí když tam jenom je. Nebo někde okolo. To je taky vyzkoušený. A zpětný ráz je někde okolo 7-8 joulů.
Takže docela bitka. Moje bettyna má 2,8 joulů. Měřeno v konstruktě. Samozřejmě s kompíkem. Když mluví o efektivním dostřelu 500m tak mě smíchy praská hlava. Celá ta věc okolo nový zbraně je totiž pojatá jako " tančení na hrobech otců" a to mě točí. Zvlášť když se celkem jasně ukázalo že stejně nic lepšího než je 58-ka nevymysleli. Ani se jí nepříbližili. A to v žádným parametru. Doknce je i těžší.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11758
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Trochu OT, ale...ale nebyla právě poměrně nízká váha Sa 58 vůči třeba Kalachu hendikep při střelbě? Není to u 805 úmysl?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Zas nepřeháněj, pokud bys napral na sa.58 ty raily, tak ta hmotnost bude dost podobná... Pokud budeš mít dobrou munici, tak těch 500 m.m klidně dá. A to platí jak pro sa.58, tak i pro BREN.
Podobný příklad je SVD, s origo snajperskou municí se +- vyrovná Americké M110, ale to by kluci nesměli fasovat kulometné náboje...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

05-ka má v základu 3,75kg. Nade mno o tom někdo psal. 58-ka má s railama 3,65 bez optiky a zásobníku. A stím dostřelem nevěř na pohádky. Možná se super optikou se někam k cíli přiblížíš. Ale terčování na budku to opravdu nebude.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak to máš deset deka rozdíl, to de...

Původní 5,56ka měla účinný dostřel 300 m ( 5.56x45 mm M193 Ball ), s Belgickou střelou ( 5.56x45 mm SS109 Ball ) se už uvádí 500 m. A sou už i novější verze...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“