Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od skelet »

Vzhledem k tomu, že každý věřící jakékoliv náboženství se cítí jako Bohem vyvolený, tak operovat s tím to, je dost demagogické.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vikomt
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 2/1/2015, 16:43

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Vikomt »

Skelet, to si vcelku udrel klinec po hlave. S týmito alebo podobnými slovami sa talmud obhajuje a máš do určitej miery pravdu, keďže sú to prastaré dokumenty, ktoré vznikali v inej dobe, i keď sa v priebehu stáročí obmieňali, dopĺňali, rôzne vykladali atď. Dnes už talmud mnohí Židia berú len z historického hľadiska. Ovšem ortodoxní Židia ho berú ako alfu omegu a rabíni sa ho tiež musia učiť.

Ale ešte k Pátračovi:
Nečítam antisemitistické stránky. Bridia sa mi rovnako ako opačné extrémne názory, ktoré nepripustia žiadnu kritiku Židov. Čítam stránky ľudí, ktorí k rasizmu majú ďaleko a snažia sa byť objektivní a moderní v súlade s dnešnou dobou a mnohí z nich sú Židia. (Ty si bohužiaľ tieto nové trendy asi nepodchytil. Hoci na jednej strane očakávaš chválu za to, že si dovolil vôbec takúto debatu na Palbe, na strane druhej pripustíš len malú oponentúru). Čo sa týka talmudu – Skelet má pravdu, ale moderní ľudia nepopierajú, že talmud obsahuje rasistické pasáže voči nežidom a urážky Krista a Panny Márie. Je to v ňom čierne na bielom, a mnohí ešte talmud doslova žerú - čiže mi vychádza z toho, že sa podľa neho aj správajú alebo aspoň podľa neho myslia - tak neviem z čoho ma vlastne obviňuješ.

Židia boli - čím ideme hlbšie do histórie - viacmenej všetci na talmude vychovaní, tým pádom je snáď logické, že to, o čom píše, museli sať tak povediac s materinským mliekom. Možno z toho pramení odveká nenávisť voči Židom, že sa učili o tom, že ostatní sú menejcenní a podľa toho sa správali alebo aspoň vyčleňovali. To je ale len môj názor.

Dnes už talmud nemá takú silu ako kedysi, v tom zlom, čo predkladá. To dobré a historické jadro si ovšem radi prečítajú aj nežidia. Rasistický ale je - v tomto svoj názor nezmením, napriek môjmu súhlasu smerom ku Skeletovi. Pretože detailne popisuje správanie k nežidom (a nie v dobrom) ako žiaden iný náboženský dokument.
Vo vzťahu k Palestíne a ďalším otázkam si prečítaj tento blog

http://kandalaft.blog.pravda.sk/2014/08 ... i-rasizmu/

Doporučujem přečítať aj „Židia proti izraelskému režimu.“ Pod obidva články sa podpisujem. Sú v nich názory aj Židov. Škoda, že nechodia na Palbu, povedali by ti svoje, ale pravdepodobne aj ich by si vykázal.
Len hlupák sa háda s hlupákom.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od skelet »

Víceméně každé náboženství obsahuje xenofobní prvky vůči nevěřícím. Opírat se o tento fakt a zároveň říkat, že ortodoxní se toho drží je prostě demagogie. Pokud čteš pozorně Pátračovy příspěvky, tak nejenže je na straně Izraele, ale klidně poukazuje na jeho chyby (pochopitelně jistá náklonnost k Izraeli tam je, je to jen člověk ne stroj). Právě proto také vede tuto polemiku s Leviathanem, aby vyvrátil mnohé mýty, či dezinformace, které jsou mezi lidmi. A myslím, že pro všechny bude veskrze zajímavější sledovat tuto názorovou při, než ztrácet čas a energii rozborem jestli nějaké náboženství má ve svých kořenech prvky xenofobie. To totiž víme, že to tam má, protože tam to má každé náboženství.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Pátrač »

No to že i mnozí Židé mají i zásadní výhrady vůči politice státu Izrael ví každý, kdo se tímto regionem zabývá. Polovina mého posledního vstupu o ničem jiném není. Zvláště ortodoxně věřící Židé dokonce tvrdí, že že vznik Státu Izrael je špatný, protože ten má vzniknout až s příchodem Mesiáše, což se evidentně v roce 1947 a 1948 nestalo. Na druhou stranu jim to nebrání v plné míře využívat vše, jim život v tomto státu, co podle nich nemá existovat, umožňuje - včetně toho, že nemusí jako jediní Židé v Izraeli sloužit v armádě. Ženy musí, ale ortodoxní mladý Žid ne.

TO co zde Vikomt vytáhl je prostě naprosto mimo- jasně jsem to řekl a hlavně i proč je to mimo. A čekám na ty počty neošetřených nežidů a nepomožených nežidů Židy když bylo potřeba. První poválečný pogrom na Slovensku byl jeho organizátory odůvodněn právě tím, že židovský lékař odmítl pomoci nemocnému dítěti. Na Slovensku pogromy a brutální útoky, v Českých zemích ekonomický a politický nátlak nejhrubšího zrna, V Polsku pogromy- stovky mrtvých, Rumunsko - pogromy, Maďarsko pogromy. Německo - ti co to šílení přežili neměli kam jít a ještě na ně poražení Němci ukazovali - naše porážka je vaše vina. A potom se zde vytáhne Talmud a ejhle oni jsou největší rasisté na světě!! S tím nemohu souhlasit.

A jak to bylo s tím dítětem na Slovensku? Nebyla to pravda, to dítě bylo k němu dovezeno ve stavu klinické smrti a on jen řekl, že už mu nedokáže pomoci. A za pár hodin už začala hrůza pogromu, ke které se nakonec připojila i armáda, která jej měla potlačit.

K Vikomtovi ještě pár slov:

Nové trendy ne vždy znamenají správné trendy - já o nich vím, sleduji je a čekám k čemu povedou.

Kritika Státu Izrael mi nevadí, sám jej kritizuji a pan velvyslanec ode mě dostane za pár dní několik nepříjemných otázek a jsem zvědavý co mi na ně odpoví.

Já Tě neobviňuji z ničeho. Jen to co jsi napsal je neobjektivní, vytržené z kontextu, vytržené ze současné praxe a reality a podané tak, že by jisté kruhy pištěly blahem. Pokud k tomu směřuje moderní vnímání těchto otázek, svět se stává špatným místem pro život.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Sholva »

Vikomte, ono je asi špatně, že Izrael je schopný to masivní raketové ostřelování ustát bez masivních ztrát na životech. Opravdu moc by mě zajímalo, jak bys na to reagoval ty. Pokud na politické kroky odpovím násilím, bude mi násilím odpovězeno. OK, stavění osad na západním břehu je politicky mimo, to se nepřu. Tak to řeším politicky, vždyť za těma Palestincama stojí jak EU, tak OSN. Koneckonců, Palestinců žije v Izraeli taky vela a není to problém, mají se tam dobře. No tak by žili židi v palestinském státě, když by se jim nechtělo odcházet. Ale odpovídat na pro mě neuspokojivý politický stav raketovým ostřelováním... Já taky neostřeluju Hrad, protože tam náš Ovar I. Veliký dělá co dělá.
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Pátrač »

Veškerá výstavba osad na Západním břehu je od samého počátku mimo. I v Pásmu Gazy to byla pitomost. Bylo jasné že je otázkou času než to bude problém, který bude řešitelný jen za cenu velkých obětí. Stačilo aby došlo k úplnému vyklizení Pásma Gazy, což se stalo a problém se ukázal v plné kráse a síle.

Byl to plán premiéra Ariela Šarona, který prosadil navzdory odporu části vlastní strany, kabinetu, ultranacionalistů a osadnických organizací. Izrael evakuací devíti tisíc osadníků opustil jedno z území, která obsadil za šestidenní války.

Šaron sám označil svůj plán za bolestný, ale v projevu k národu ho obhajoval slovy:

"Důvěřujte mi, Izrael v pásmu Gazy nemá žádnou budoucnost. Nemůžeme Gazu udržet navždy. Žije tam přes milion Palesticů, v přelidněných uprchlických táborech. Žijí v chudobě, která je semeništěm nenávisti a beznaděje."

Vyklizení pásma byl jednostranným krokem Izraele, byl motivovaný bezpečnostními důvody, nesouvisel z tehdejším mezinárodním mírovým plánem zvaným Cestovní mapa.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás označil odsun za historický, ale zdůraznil, že Palestinci očekávají, že se Židé vystěhují také z osad na západním břehu Jordánu. Mezinárodní společenství krok Izraelců přijímá s obezřetným uspokojením. Varuje před přehnaným očekáváním dopadu celé akce na mírový proces na blízkém Východě.

Izrael totiž rezolutně trvá na tom, že si bez ohledu na vyústění mírových rozhovorů ponechá velké bloky osad v Předjordánsku. Nevyřešená zůstala a zůstává stále také otázka Jeruzaléma, který si obě strany neúprosně nárokují jako své hlavní město.

Šaronův plán realizoval vyklizení všech 21 židovských osad v pásmu Gazy, které obývalo asi 8 500 kolonistů, a z pohledu mírového procesu to bylo naprosto k ničemu. Naopak, Gaza plně a výhradně pod správou palestinské moci je ještě horší vojensko-politický problém než byla. Celé to byl Šaronův projekt.

Přitom svého času tedy na kraji 90. let Šaron inicioval program Jišuvej ha-Kochavim, v jehož rámci bylo v příštích letech na pomezí vlastního Izraele a Západního břehu Jordánu postaveno několik nových židovských měst. Šaron byl považován za jednoho z hlavních propagátorů politiky osadnictví. Jeho zvolení v premiérských volbách na počátku roku 2001 lze sice přičíst do jisté míry vyostřené vnitropolitické situaci a krizi v řadách izraelské levice, ale také radikalizaci značného množství izraelských voličů.

V úřadu premiéra došlo k postupnému uhlazení Šaronovy politiky a posunu jeho programu směrem ke středu a umírněnosti. Nevzdal se sice politiky vojenských zásahů a protiteroristických operací na území kontrolovaném palestinskou samosprávou, váhavě však podporoval mírový proces. V roce 2005 nechal násilně vyklidit židovské osady v pásmu Gaza a stáhl z něj své jednotky, čímž se definitivně názorově rozešel se svojí stranou Likud.

21. listopadu 2005 proto oznámil, že stranu Likud opouští. Byl nahrazen osobou se jménem Benjamin Netanjahu. Šaron založil novou středovou formaci Kadima po našem „Vpřed“. Zároveň požádal prezidenta o rozpuštění Knesetu a vypsání předčasných voleb, protože se mu kvůli vyklizení Gazy rozpadla vládní koalice a ztratil v ní většinu.

Netanjahu naopak zdá se zůstává na svém, politika výstavby osad na Západním břehu pokračuje a v mém poslední velkém vstupu popisovaný zákon o židovské charakteru Státu Izrael jeho zamrzlost v minulosti jen potvrzuje. Na izraelské politické scéně bude v nejbližší době dost rušno.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Sholva »

To, že vyklizení Gazy vedlo v konečném důsledku ke zhoršení a následnému dalšímu vyostřování je ostuda Palestinské samosprávy, která se nezmohla na nic konstruktivního. Proto ať nikdo neříká, že židům současný stav vyhovuje. Nevyhovuje. Zkusili s tím něco udělat a mají to jen těžší a těžší. Kdyby palestinci v Gaze dali pokoj, tak Izrael nakonec ty osady na Západním břehu opustí sám a ještě rád - bylo by to pro něj výhodnější oproti současnému stavu. Žel, palestinci ukázali, že nemá cenu to s nimi touto cestou zkoušet a tak se to tam dál mele dál...
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od skelet »

OT týkajícího se rasismu a xenofobie v náboženstvích je v tomto vlákně zastaveno.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od IgorT »

Zotrvať vo Francúzsku či odísť do Izraela? Židia hľadajú odpoveď. Francúzsko nemusí dlho zostať krajinou s najväčším počtom Židov v Európe. Čoraz viac ich odchádza do Izraela, pričom po masakry v parížskom obchode s kóšer potravinami by vlna odchodu mohla narásť. V roku ich odišlo 3 400, vlani 6 600.
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/342 ... u-odpoved/
Obrázek
leviathan39
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 10/9/2014, 10:21

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od leviathan39 »

Gaza nie je "...plne a vyhradne pod spravou.." Palestincov!! Izrael uplne kontroluje vzdusny pristor, pobrezne vody (zastavuje ktorukolvek lod plavajucu do aj von z Gazy) a hranicu s Egyptom. Kontrluje obchod, transefery tovaru (vsetky, vratane humanitarnej pomoci), transfery penazi, bankovy system, telekomunikacny system, system vodovodov a elektriny. Gaza je jeden velkoplosny "koncentracny" tabor!
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Hranici s Egyptem nekontroluje Izrael... Hranici s Egyptem kontroluje a blokuje Egypt... Asi dobře ví proč...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
leviathan39
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 10/9/2014, 10:21

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od leviathan39 »

Egypt blokuje svoju stranu hranice, ale jediny hranicny prechod do Egypta v Rafahu kontroluje zo strany Gazy Izrael.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ale to není pravda... Rafah je v rukou Palestinské samosprávy...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Mirek58 »

Je třeba rozlišovat, město a hraniční pásmo - přechod.
Pokud by byla hranice v rukou pal.samosprávy, proč by se hrabaly tunely?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od skelet »

Protože ji blokuje Egypt?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Protože je hranice (včetně přechodu )z druhé strany zablokována Egyptskou pohraniční stráží... Palestinská samospráva (respektive přímo Hamas ) převzala hraniční přechod v roce 2007...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Mirek58 »

o přechodu Rafah se píše toto:
V listopadu 2005 došlo k podpisu dohody mezi Izraelem a Palestinskou autonomií o režimu hraničních kontrol na tomto přechodu. Dohoda spočívala v tom, že přechod bude provozován Palestinskou autonomií ale pod dohledem Evropské unie a s dálkovým monitorovacím přístupem Izraele
V červnu 2007, kdy hnutí Hamás během převratu ovládlo pásmo Gazy, Izrael oznámil, že odstupuje od dohody ohledně provozování přechodu.
Od toho odstoupení byla nějaká změna?

Z této zprávy neplyne, že Palestinská samospráva ovládá hranice Gazy.
4 listopadu 2014, 13:43
Izrael otevřel hranici s pásmem Gazy
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_11_04/Iz ... Gazy-1227/
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mirek58 píše: Z této zprávy neplyne, že Palestinská samospráva ovládá hranice Gazy.
4 listopadu 2014, 13:43
Izrael otevřel hranici s pásmem Gazy
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_11_04/Iz ... Gazy-1227/
V článku se píše o přechodech Kerem Šalom a Erez... Oba to jsou přechody Izrael - Gaza
Mirek58 píše:o přechodu Rafah se píše toto:
V listopadu 2005 došlo k podpisu dohody mezi Izraelem a Palestinskou autonomií o režimu hraničních kontrol na tomto přechodu. Dohoda spočívala v tom, že přechod bude provozován Palestinskou autonomií ale pod dohledem Evropské unie a s dálkovým monitorovacím přístupem Izraele
V červnu 2007, kdy hnutí Hamás během převratu ovládlo pásmo Gazy, Izrael oznámil, že odstupuje od dohody ohledně provozování přechodu.
Od toho odstoupení byla nějaká změna?
Tady doporučuji když už wiki, tak eng... http://en.wikipedia.org/wiki/Gaza%E2%80%93Egypt_border zejména část Rafah Border Crossing... Nejsem sice žádný angličtinář, ale mě z toho jasně vyplývá, že Rafah jakožto přechod je v rukou Palestiny... Proto také mohlo dojít např. 22.01.2008 k pohraničnímu incidentu poté, co Izrael uzavřel všechny přechody Izrael - Gaza, se skupina Palestinců pokusila násilím otevřít přechod Rafah a byla z Egyptské strany zahnána střelbou... Pokud by na přechodu byla IDF, tak by došlo ke konfliktu IDF - Palestinci a nikoliv Palestinci - Egypt...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Mirek58 »

Já to nějak extra nesleduju, proto se ptám.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Izrael v krizi, díl první - Vlastní pílí do krize

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Aaron Goldstein píše:Nejsem sice žádný angličtinář, ale mě z toho jasně vyplývá, že Rafah jakožto přechod je v rukou Palestiny...
Tohle nebylo rýpnutí, ale opravdu pouze upozornění na mojí "bloody bad english"... A tedy že se mi něco mohlo ztratit v překladu... Pokud to vyznělo jako rýpnutí, tak se omlouvám... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Blízký a střední východ“