Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Byl jsem na Hůrce, když byla krátce otevřená a prováděli v podstatě jen podzemím... Nyní je snad trasa až dovnitř dělostřeleckého srubu a možná i dělotoče? Pouštěj ještě bzučák?

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Bratislavská časť Petržalka bola pred vojnou obkolesená líniou betónových zrubov. Niektoré padli za obeť výstavbe, niektoré hlavne tie v bývalom pohraničnom pásme prežili. Po roku 1989 ich rôzni "nenechavci" zdevastovali. Po čase sa aktivovali rôzne občianske združenia a začali bunkre rekonštruovať. Momentálne sa dajú pozrieť aj vnútorné priestory, hlavne cez víkendy. Časť od Dunaja k pevnosti Hřbitov sa dá prejsť na bicykli za pol dňa.
Obrázek

I. pri Dunaji
Obrázek Obrázek
(vpravo) III. od Dunaja

Obrázek Obrázek

Najznámejší je Hřbitov, ten názov preto, lebo jeho zadná časť susedí s vojenským cintorínom.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Pěkné záběry, dělám na nějakém řopíku, ale chci postavit nějaké těžké opevnění v měřítku 1:72. Zajímalo by mě, jak se upevňovala na ty držáky maskovací síť? Některé opevnění má háky s očkem, další jen větší očka.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Připevnění maskovací sítě se provádělo vázacím drátem na očka.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Ta maskovací síť byla upevněna nad pevností nebo jen na bocích? Nad pevností by vycházelo dost nízko nad terénem. Nahodou nějaké fotečky by nebyly? Díky
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re:

Příspěvek od Beda »

Fuky píše:
Ralph Kerr píše:Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ?
Takových již existuje několik.
Ralph Kerr píše:Seš moc velkej detailista
neřekl bych.
Lord píše:Excelentní pamět a znalosti!
:shock: to předpokládám nesměřovalo na mojí osobu :lol:
Chce to prohnat googlem. Skoro kazdy objekt o ktery se nekdo stara ma svuj WEB.
Zadej si jmeno bunkru a vyjede nekolik WEBu

Nez nejakou nic nerikajici odpoved dat nejaky odkaz. Nekdy to vypada ze dost lidi snad toho strejdu Googla nezna...

http://bunkry.cz/
http://www.hrady.cz/index.php?p=main_sr ... cis_typ=16
http://www.stachelberg.cz/
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Alligator píše:Ta maskovací síť byla upevněna nad pevností nebo jen na bocích? Nad pevností by vycházelo dost nízko nad terénem. Nahodou nějaké fotečky by nebyly? Díky
Nakoľko bunkre boli zvrchu zavezené a splývali s okolitým terénom, bolo by asi zbytočné dávať tam maskovaciu sieť. Takže sa asi dávali len na betónové časti, aj to iba vtedy, ak nemenili kamufláž. Pre predstavu dávam obrázky toho istého bunkra , ako sa s ním chlapci zo združenia vyhrali.
Po výstavbe:
Obrázek
S Nemcami
Obrázek
Rôzne kamufláže, terajšia
Obrázek

zimná
Obrázek
zelená, s maskovačkou nad kanónom
Obrázek

strakatá
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Alligator píše:Ta maskovací síť byla upevněna nad pevností nebo jen na bocích? Nad pevností by vycházelo dost nízko nad terénem. Nahodou nějaké fotečky by nebyly? Díky
Jako stropnice bunkru byla pokryta travním porostem, který maskoval sám o sobě. Takže ano, síť maskovala boky pevnosti. Namotat na očka už to bylo možný všelijak, viz. fota řopíku, u těžkého opevnění třeba tím drátem. Prostě nic světoborného :)

ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Chlapi, díky. Maličko k tomu nesedí ten typ maskovaček, ale to nevadí. Už mi je to jasné, co nezakryla maskovací síť, to zakryla barva.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Aligator, našiel som ešte pekný detail armovania na BS 13 v Bratislave, môže sa na modely hodiť:

Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 14/9/2014, 19:27, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

Jak vlastně vypadala maskovací síť předválečné československé branné moci? Byla na to nějaký přesný předpis?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Myslím, že vypadala podobně, jen byla asi řidší, něco jako takové "kapesníčky" našité na síti.

Obrázek

Igore, díky, ale jak jsem zjistil, ty dráty nebyly na všech pevnostech stejné. Někde končily očkem, jinde to bylo pouze velké očko. Jak najdu, doložím.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Nie všetkým bratislavským bunkrom sa dostáva opatery,dnes som navštívil bezprízorné, aj blatíčko bolo :D :
B-S 13
Obrázek Obrázek

B-SV 4
Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re:

Příspěvek od IgorT »

Rosomak píše: Je to kdekoliv působivá procházka pokud se stylizuješ do role pěšáka majícího útočit do zastříleného prostoru křížové kulometné palby...
Vyrostlý především stromový porost tento dojem poněkud znehodnocuje.
K tomu zastrieľanému priestoru jedna zaujímavosť, ktorú som videl v Bratislavskom bunkri B-S 4 Lány. Nad guľometom je obrázok zameraného priestoru, po ktorom sa pohybuje ukazovateľ. Ten je mechanicky spriahnutý s guľometom a podľa jeho pohybu ukazuje na obrázku, kam v bránenom priestore strieľa. Čiže pomerne presná streľba bola možná aj za zníženej viditeľnosti. Šikovné riešenie, "koumáci" boli naši predkovia!
Ako to je urobené je vidieť na obrázku vľavo:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4247
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Re:

Příspěvek od Alfik »

IgorT píše: K tomu zastrieľanému priestoru jedna zaujímavosť, ktorú som videl v Bratislavskom bunkri B-S 4 Lány. Nad guľometom je obrázok zameraného priestoru, po ktorom sa pohybuje ukazovateľ. Ten je mechanicky spriahnutý s guľometom a podľa jeho pohybu ukazuje na obrázku, kam v bránenom priestore strieľa. Čiže pomerne presná streľba bola možná aj za zníženej viditeľnosti. Šikovné riešenie, "koumáci" boli naši predkovia!
To bylo ve všech. Nebylo to kvůli snížené viditelnosti, byl to systém pro mířenou střelbu úplně bez nutnosti výhledu střelcem (dnes se tomu říká "datalink" a "systém vzdáleného řízení palby" :D ). Velitel prostě označil, kam má střelec mířit, a ten mířil na planši na které měl významné orient. body namalované. Při pokácení významných orient. stromů apod. se planše překreslila a bylo to.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Isteže na všetkých, veď to bolo štandardom. :)

Obrázek Našiel som k tomu lepší obrázok, z toho je to úplne jasné.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alligator
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 22/8/2008, 17:21
Bydliště: Morava

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alligator »

Alligator píše:Myslím, že vypadala podobně, jen byla asi řidší, něco jako takové "kapesníčky" našité na síti.
Tak jsem něco našel :
Obrázek

Pro jistotu : zdroj : http://pevnosti.wz.cz/ (Karel Čech 2008)
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Dnes som sa pri návšteve bratislavského opevnenia dostal k bunkru BS-15. Podľa číslovania je posledný v opevnenej línii. Nachádza sa na dunajskom poloostrove, je aj najťažšie prístupný. Protitankovým kanónom uzatváral Dunaj a protiľahlý breh. Na začiatku deväťdesiatych rokov tam nejaký nadšenec chcel spraviť skanzen, alebo múzeum, bola tam navezená obrnená technika, kanóny, porobené zátarasy, zákopy a pod.
Obrázok z tej doby:
Obrázek Obrázek
Potom zaúradoval šimeľ a projekt šiel do kolien. V tej dobe tam ešte viedla slušná asfaltka, teraz už len lesná cestička. Čas, príroda a záplavy robia svoje. Bunker je zdevastovaný, zarastený vysokým porastom, človek, ktorý ho nehľadá, ho môže ľahko prehliadnuť.

Terajší stav bunkra:
Obrázek-Obrázek-Obrázek-ObrázekObrázek Obrázek
(vpravo dole) Ako bonus som našiel po ceste k bunkru guľometné hniezdo
Naposledy upravil(a) IgorT dne 29/9/2014, 11:07, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Tady nějaké další info a fotečky http://www.bunkre.info/bratislavske-opevenie-b-s-15/

Dobrý, že nevytrhali zvony. Zajímavostí je střílna pro 85mm kanon.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1466
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Dnes som počas cyklistického švihu navštívil a odfotil nemecké protitankové zátarasy, vlastne ich zvyšky neďaleko Bratislavy v Svätom Juri, Pezinku a Perneku. Podliehajú zubu času, prírode a developerom, tak zopár fotiek, aspoň kým z nich niečo vidno.
Pri výjazde z Jura smerom na Bratislavu pri kostolíku sú zvyšky cestného uzáveru s dračími zubami
Obrázek-Obrázek-Obrázek Obrázek
(vpravo dole) Na opačnej strane na odpočívadle smerom na Pezinok je zopár betónových kociek(tankové zátarasy), zvyšok bol zlikvidovaný pri rozširovaní cesty

Za Pezinkom, smerom na Pinellovu nemocnicu je časť línie z betónových kociek, sú skryté v poraste:
Obrázek-Obrázek-Obrázek-Obrázek

Posledné prekážky sú pri vstupe do Perneku, smerom zo sedla Baby, tie sú ukryté najlepšie: :eek:
Obrázek-Obrázek-Obrázek Obrázek

Pre predstavu, ilustračný obrázok línie z Bukovej, ale neviem, ako to tam vyzerá v skutočnosti:
Obrázek
Naposledy upravil(a) IgorT dne 29/9/2014, 11:14, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“