Obrněné vozidlo budoucnosti, část 4, zbraňový systém.

Cokoliv s pancířem mimo NATO a VS
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Tiež mám taký dojem, že som tento nápad už niekde videl - ale bolo to tuším vozidlo dvojúčelové PT/PL. A nebolo to na pásovom podvozku, ale na podvozku MAN 8x8, mám dojem, že to mala byť nejaká kombinácia systémov Roland a Milan/HOT

knezdub - prvé poschodie je nízko, chce to dostať plošinu do výšky aspoň nejakých 8-10 metrov. Klasickú strelnú zbraň by som tam príliš nepchal, bežné rameno síce bez problémov udvihne nejakých 100 či 200kg záťaže, ale plošina hodne kmitá už normálne (ako ktorá, samozrejme, ale primerane tuhé rameno je zasa ťažké), takže pre diaľkovo riadené strelné zbrane je problém plošinu či zbraň rozumne stabilizovať. Raketa alebo opakovacia zbraň je problém značne menší.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

[align=left]PTRS zavesené na teleskopickom ramene, sa testovalo začiatkom 90.rokov vo VTSÚ Záhorie, bol použitý podvozok BVP-1 s odstránenou vežou. Priestor veže zaberala hydraulika. Operátor sedel tam, kde predtým výsadok. "Špecialitou" bolo to, že operátor nemusel sedieť vo vozidle, strelu bolo možné riadiť aj z vonku. Jednalo sa o upravené PTRS Konkurz. Výhodu takejto konštrukcie je to, že PTRS je možné odpaľovať aj z bezpečia zákopu, alebo spoza kopca. Bohužiaľ, tak ako (takmer) všetko testované v bývalom Česko-Slovensku (a just tam dám tú pomlčku!!! :D ) zostalo iba vo fáze prototypu, ktorý bol neskôr navyše ešte aj rozobratý a zrušený. (pričom to isté sa Plánovalo aj s tankom T-72M2 Moderna)
Fotku takto upraveného BVP možno ešte niekde dohľadám ;-)
Naposledy upravil(a) Spandau dne 8/1/2010, 14:13, celkem upraveno 1 x.
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Měl jsem na mysli rameno jen pro svoji ochranu při boji ve městě. Zkrátka aby nemusel nasazovat krk pěšák na to, aby se podíval, jaké překvapení ho čeká za rohem, nebo jestli se někde na střeše nemíchá Molotov. S přesností bych si hlavu moc nelámal. Střelba z něčeho ráže 7,65 na vzdálenost cca 50 metrů by nemusel být problém. Na větší vzdálenost už by sloužily hlavní zbraně OT. Výškový dosah při délce ramen 2x3m+ základna ve výšce 1,5m vychází na cca 7m, což už by mělo stačit. Samozřejmě, že za jízdy by to pro pružnost konstrukce bylo nepoužitelné (ve zdvižené poloze). Leda v nějaké "dokovací" poloze na podpěře.
A teď mě napadlo, že by se to dalo použít jako vyměnitelná součást kontejneru u rozšiřitelného tanku, popsaného v části "podvozek"
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Spandau to je ono! Fotka je myslím v jednom z čísel ATM z let 93, respektive 94, ale bez popisu. Pokud nebudeš rychlejší tak to číslo najdu a oskenuju (pokud já stará skleróza na to do pondělka nezapomenu). Celé toto období, kdy vládli pravdoláskovci je pro československý (just tam tu pomlčku nedám) zbrojní průmysl smutné. Strop 2 nebo ten velkokapacitní pokladač min na T815 ...

Knezdub : Takže taková mobilní strážní věž .. to bych tam místo kulometu dal nějakou antimateriální samonabíjecí pušku, odvozenou třeba od maďarské pušky GEPARD ráže 14,5mm nebo jihoafrické NTW-20. Ale u NTW-20 se nemůžu rozhodnout zda-li použít řáži 14,5mm nebo 20mm :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Nějaké obrázky plošiny s výzbrojí jsem našel v :
ATM 2/1994, str. 21 - je vidět jenom rameno s PTŘS, podvozek BVP
ATM 3/1993, str. 14 - rameno na kolovém podvozku NA - výsuvná výška 27 metrů
ATM 8/1993, str. 1 - zatím nejlepší pohled na komplet podvozek BVP s vysunutým ramenem, je dobře vidět, že korba je zvýšená podobně jako u ambulace na podvozku BVP
Počkám do středy a doplním, co tam nedáš ty.
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jestli to bylo na mne, tak sem dej prosím co máš. Já začal kupovat ATM někdy v roce 1994. A kdo ví kde (a jestli vůbec) to konkrétní číslo mám.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

a v prípade že ide o mňa, tak ja ako chudobný študentík ATM nekupujem vôbec :D
o tom BVP som sa dozvedel od niekoho, kto na tom projekte pracoval.....
skelet píše:Celé toto období, kdy vládli pravdoláskovci je pro československý (just tam tu pomlčku nedám) zbrojní průmysl smutné. Strop 2 nebo ten velkokapacitní pokladač min na T815 ...
Alebo tiež delostrelecké kontajnerovky ako Krížna alebo Agát.
Zbrane zakázané ženevským konvenciami očividne nemôžu používať len malé štáty :evil:
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

skelet píše:Knezdub : Takže taková mobilní strážní věž .. to bych tam místo kulometu dal nějakou antimateriální samonabíjecí pušku, odvozenou třeba od maďarské pušky GEPARD ráže 14,5mm nebo jihoafrické NTW-20. Ale u NTW-20 se nemůžu rozhodnout zda-li použít řáži 14,5mm nebo 20mm :lol:
U NTW-20 by som to neriešil, resp. riešil "podľa potreby" - zmena kalibru je údajne záležitosť jednej minúty a spätný ráz je u oboch kalibrov rovnaký.
Do mestskej zástavby by som volil skôr 20mm, kvôli streľbe na ukryté ciele a zreteľnému "označeniu cieľa", do poľa zasa 14,5mm kvôli veľkému dostrelu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

No a co k tomu? Tohle je přeci jen "chirurgická" zbraň nevhodná proti skupině. Granátomet nebo nějaké OZ raket? třeba neřízené kalibru 57mm?

Spandau: Co je Agát a Krížna? Mě to vygoogluje jen Agátu Hanychovou (což je taky ZHN) :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Úlohou "strážneho systému" je hlavne prieskum a pozorovanie, ničenie hrozby je sekundárna úloha. Pokiaľ na odvrátenie hrozby nepostačujú prostriedky "strážneho systému", aktivujú sa ďalšie obranné/bojové systémy a zložky.

Agát/Trnovník bola výskumná a vývojová úloha zameraná na vývoj kontajnerovej hlavice pre 122mm Grad (RM-70). Obsahuje neriadenú kumulatívnu a kumulatívno/črepinovú submuníciu a zápalnú submuníciu.
Krížna bol systém diaľkového mínovania protipechotnými a protitankovými mínami. Raketa bola odvodená od skrátenej 122mm rakety Grad
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

dielo Konštrukty Trenčín, projekt bol ukončený ešte na prelome 80. a 90. rokov. Jednalo sa 122mm kontajnerovú muníciu.
systém Krížna bol raketový, pre odpaľovanie sa mal používať pechotný vrhací systém MV-3 "Kuš" (váha 106kg). Samotný kontajner tvorili štyri protitankové míny o váhe 2,5kg a prierazom 130RHA, jednalo sa teda o prostriedok pre diaľkové zamínovanie priestoru.
Agát - Určený pre požitie v raketometoch Grad. Kontajner netvorili míny, ale malé kumulačné a zápalné nálože. Tento systém bol určený proti obrneným vozidlám a hlavne konvojom. Kontajner so submuníciou sa mal otvoriť v určitej výške nad cieľom, a kumulačky sa zniesli na padákoch aby pokryli väčší priestor. (Človek ktorý na tomto projekte pracoval mi povedal, že jeden Agát dokázal "vyčistiť" priestor o dĺžke dvoch kilometrov).
Jo, ale trochu som prešmejdil info, a zistil som že tú dohodu o obmedzení tejto munície som nepodpísali. Takže ju môžeme ešte stále vyrábať a používať. ZVS Holding ju má stále v ponuke....
http://www.sme.sk/c/5001451/amnesty-int ... nicie.html
http://www.sme.sk/c/4199484/kubis-slove ... nicii.html

Agát 122mm, technický popis aj s obrázkom :D: http://www.kotadef.sk/sk_04_16.html
Obrázek

....a pre kaliber 155mm bola vyvinutá kontajnerová munícia Munza-K....
Naposledy upravil(a) Spandau dne 8/1/2010, 23:39, celkem upraveno 2 x.
A: "Počul som, že internetové diskusie spôsobujú degeneráciu. Je to pravda???"
B: "IMHO LOL"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Tož je mi jasné, že hlavní úlohou bude především dohled nad určitým úsekem. Ale beru to tak, že ve městě nebude moc času dávat info hlavním jednotkám. Vidím, identifikuju cíl a provádím jeho likvidaci dřív než se mi schová někam, kde hrozí ztráty na životech (čištění baráku nebo patrové budovy musí být pro pěchotu zážitek; sice se mi budete smát, ale v rámci firemní akce jsme měli paintball - dobývání budovy. Ta přemíra adrenalinu je šílená, a to jde o hru). Na volném prostranství je to jiná, tam stačí jen monitorovat, případně zpomalit nepřátelský pohyb. O likvidaci se postarají jiní. Tam přeci jen můžeme v klidu použít vše od minometu až po "Otce všech bomb"

Mimochodem nejkrásnější strážní věž byla laserová věž, kterou ve hře Command and Conquer používalo Brotherhood of Nod :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Konečně se mi podařilo nahrát obrázky. Z té plošiny na prodlouženém BVP ( 7 pojezdových kol ) vyzbrojené PTŘS bylo nakonec zavedena varianta pro průzkum s označením Sněžka. Výška ramena činí 14,27 metru.

Obrázek

Experimentální vozidlo na nákladním automobilu s komerčně vyráběnou plošinou, výška ramena činí 27 metru.

Obrázek

Prototyp Sněžka s ještě 2 PTŘS na IDET 93, další obrázek je z IDETu 94.

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Komisaři díky! Skvělé! Myslím, že ta poslední fotografie je ta samá co byla v onom čísle ATM. Podle vzájemného úhlu kol bych si tipl, že onen nákladní vůz je Tatra, a protože nevím o žádné plošině na T813, tak předpokládám, že to bylo vyzkoušeno na T148.
Jinak se mi tento koncept líbí .. místo PTŘS tam dát například RBS70. Nebo kombinaci pozorovacch systémů, velkorážné odstřelovačky a OZ raket ráže 70mm.. To by taková plošina mohla unést...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Podle dvojmontáží zadní nápavy bych vyloučil T813, takže zbývá T148 a v té době se vyráběly plošiny MP27, resp PP27. Odpovídají jim i opěrné patky, na T813 byly podobné, jako na jeřábech, vodorovné. Vyráběly je Slovácké strojírny Uherský Brod
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Knezdube nemáš ponětí do jaké síly větru je možno používat takovou plošinu?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Kluci, máte pravdu, pohledal jsem a je to na postaveno na základě požární vysokozdvižné plošiny PVP 27.

http://www.hasicikurim.websnadno.cz/TECHNIKA.html

Jinak kromě první barevné jsou ostatní z čísel ATM, které jsem tu uvedl.
Obrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

To Skelet: Záleží na odvaze chlapů v koši :-) Ale do toho koše mormální člověk nevleze, protože se to houpe už při bezvětří. Já jsem nikdy neměl odvahu zvednout se do víc než nějakých 15m. Jestli je nějaký závazný předpis ohledně rychlosti větru nevím, nemám momentálně k dispozici návod výrobce, ale ten podvozek je natolik těžký a dobře zapatkovaný, že cokoliv slabšího, než vichřice plošinu neohrozí. Ale jak říkám, ty ramena jsou dost pružné a nehezky to tancuje pod nohama
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nuže de facto máme mobilní strážní věž vyřešenou :lol:
Jasné, že je to jen statické řešení, pro mobilní boj by to muselo být na základě teleskopického manipulátoru. S podobnými parametry jako má JCB 935
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jsem rád že jste toto téma oživili. Za pár dnů se vrátím do všech 4 bloků a pokusím se provést sumarizace a vytyčit možné směry dalšího řešení bojové techniky budoucnosti.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“