Sci-fi

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Franz Trubka píše:Ne ironicky, naprosto vazne. Nikomu jsme snad neublizili.Proc myslis, ze to neni seriozni tema?
No nic, já jen že první věta na portálu je Vítejte na stránkách Palba.cz - portálu o vojenské technice, strategii, osobnostech, válkách a bitvách ze všech časových údobí historie lidstva. a tak nějak nechápu souvislost s tímto plkáním.
Není to tak dávno co zde někteří zasloužilí hřímali že podobná témata mají společně s hospodou zmizet v propadlišti dějin. A že se tímto záslužným činem kvalita místních diskusí pozvedne na "dosud nevídanou" úroveň. Obrázek

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

můj názor máš v SZ.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Scrate, mas pravdu. Ale na Palbe maji prostor modelari, sberatele hotovych modelua td. Ja vim ze Palba je vojensky portal, ovsem nerozumim, proc Ti vadi diskuse o scifi. Kdyz to vemu do dusledku, tak 70% spominanych filmu a knizek je o valce, valceni a zbranich. Pomerne dost jsi me nasral, dementni tema a dementni ucastnici patri do Hospody a tam si muzou hrat jak se jim libi. Tak dik
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5873
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

A že se tímto záslužným činem kvalita místních diskusí pozvedne na "dosud nevídanou" úroveň.
Kdežto diskuze, kde se probíralo, jakým způsobem se máme bránit USA, Rusku či Číně, byla hotovým požehnáním pro generální štáb ČR :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Pánové a dámy,
četl jsem si toto vlákno na tabletu, a nedali mi to. Šel jsem a nakopl Notebook - na tabletu neumím psát "hacky/carky" a já strašně nerad "mrvím" český jazyk :)
Jinak mne fascinuje kolik společného toho čtenáři Palby mají ... prostě elita :)

Takže - Franzi, nezapomněl jsi ve svém výpise nejlepších sci-fi filmů na něco?
Co takhle Kubricova "Vesmírná odysea 2001"? Dle mne nejlepší sfi-fi film všech dob a jediné zfilmování románu, které se mi líbilo více než román sám - a to tento román považuji za jeden z nejlepších.

Co se týká současné sci-fi a fantasy, tak souhlasím s Alchymistou - Lukaněnko skutečně stojí za přečtení - nic lepšího jsem v posledních 5-ti letech asi nečetl.

Celkem mě ale fascinuje, že na portálu plném militaristů nikdo nevzpomněl Davida Webera a jeho cyklus románů o Honor Harringtonové.
Space Opera jako víno :) a bez přiblblostí černobílého vidění. Něco jako moderní Robert Heinlein
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5873
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Celkem mě ale fascinuje, že na portálu plném militaristů nikdo nevzpomněl Davida Webera a jeho cyklus románů o Honor Harringtonové.
Space Opera jako víno Usměv a bez přiblblostí černobílého vidění. Něco jako moderní Robert Heinlein
To si vyhrazuju, nalistuj jedny z mých prvních postů :D..právě jednoho Webera dočítám :D

Takže souhlas.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

Skeptiku minimálně jeden čtenář a fanoušek té "ženské" ze Sfingy je. Ale to výš dobrých knih je spousta tak jsem prostě zapomněl. :-P

Edit: Tak už tři. :D
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Knizka je bezvadna, ale film odysea me nejak "nedostal". Prislo mi to rozvlacne, kdybych necetl knizku, tak bych asi nevedel,o co tam jde.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Odyseu už jsem vzpomínal.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Jersey, sorry. Priste musím číst důkladněji :)
Nicméně, to ze považuji Vesmírnou odyseu za nejlepší sci-fi film všech dob zopakuji klidně víckrát :)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Skeptik píše:Co takhle Kubricova "Vesmírná odysea 2001"? Dle mne nejlepší sfi-fi film všech dob a jediné zfilmování románu, které se mi líbilo více než román sám - a to tento román považuji za jeden z nejlepších.
mno... Román vznikol až PO filme. Inšpiráciou pre film bola poviedka "Hlídka". Ale súhlasím - len málo filmov mu môže konkurovať.

Dobrý je i román "Světlo Země" - súboj lodí s pevnosťou je výborný.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Film vznikl rozhodně až po knize. Samotný román vznikl rozvinutím povídky "Hlídka". Hlavní rozdíl mezi knihou a filmem je v cílové planetě (a jejím měsíci). V knize Discovery letěla k Saturnu, ve filmu k Jupiteru.

Román asi těžko vznikl po filmu, když scénář byl psán víceméně podle něj, ovšem pravda je že vydán byl až po uvedení filmu. O pro mě fascinujícím designu použitém v tom filmu jsem už psal. Vždy jednou za pár let si pořídím flašku něčeho dobrého ze Skotska, tři dobré doutníky a hltám každý pixel toho skvostu...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Clarke je spoluautor scenáru a román i film uzreli svetlo sveta v tom istom roku (film - apríl 1968, kniha - júl 1968). Román vznikal po spracovaní námetu scenáru k filmu a viacmenej paralelne so scenárom a natáčaním.
Kubrick (zdroj - Wiki):
The novel came about after we did a 130-page prose treatment of the film at the very outset. This initial treatment was subsequently changed in the screenplay, and the screenplay in turn was altered during the making of the film. But Arthur took all the existing material, plus an impression of some of the rushes, and wrote the novel. As a result, there's a difference between the novel and the film...

Vo filme letí Discovery k Jupiteru, pretože Kubrick a jeho vedúci pre špeciálne efekty D. Trumbull si neboli istí, či dokážu vytvoriť hodnoverné prstence Saturnu. Podobne vo filme je odlišne opísaný konflikt posádky s HAL a aj umiestnenie monolitu je odlišné - vo filme je vo vesmíre, v knihe na povrchu mesiacu. Kniha je tiež oveľa viac "ukecaná" v opisoch a myšlienkach hrdinov a mnoho vecí, ktoré sú vo filme len načrtnuté, rozoberá a vysvetľuje.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

Ve filmu jsou přece čtyři monolity, první na Zemi, druhý na Měsíci, třetí u Jupitera a čtvrtý na místě kam je přesunut Bowman po tom co opustí loď a vydá se k Monolithu. A není to vlastně celkem jedno chlapi? :D


ObrázekObrázekObrázekObrázek
[align=center]Monolith na Měsíci a u Jupitera[/align]

Obrázek
[align=center]A tady máte všechny monolithy ve filmu i s panem režisérem.
Uživatelský avatar
Pozorovatel-signalista
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 150
Registrován: 17/12/2008, 19:12
Bydliště: Umbara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pozorovatel-signalista »

kopapaka píše: Jinak na sci-fi nemám moc čas, protože čtu HP ( Harry Potter ) Fan Fiction... A nejenom čtu :)
Tohle znám - já mám to samé, akorát se Star Trekem :lol:

Jinak ze všeho jmenovaného, co jsem tady zachytila rychlým pročtením tématu - knihy od Strugackých moc neposoudím, protože jsem od nich četla jenom Výpravu do pekel (ta má sice taky takový trochu pomalejší rozjezd, ale takový kapesní špion Jaturkenžensirchiv je klasika :lol: ); Kir Bulyčov je naprosto úžasný; Slyšel jsem Zemi a Země je příliš daleko je asi nejvážnější, co jsem od něho četla - Alenka a všechna její dobrodružství, nebo takoví Mimozemšťani v Guslaru jsou vážně pecka u které jsem se v jednom kuse smála :D

A.C.Clarke mě zas až tak moc neoslovil - všechny vesmírné odysseje jsem četla, a sice to nebylo špatné čtení, ale myslím, že 2001 je ta nejlepší. Film jsem sice neviděla (ó hrůzo!), ale zase vím, že úvodní znělka je skladba "Tak pravil Zaratustra" a s tím si docela vystačím 8-) Setkání s Rámou je další první díl něčeho, co jsem od něho četla - zbytek série se mi zdaleka už tak nelíbil a v půlce třetí knihy jsem to otráveně vrátila do knihovničky.

To pan Asimov už je jiné kafe - celou Nadaci mám přečtenou a vážně jsem se dobře bavila, oproti třeba takovému Clarkovi mi Asimovův styl psaní přišel takoví lehčí. Stejně tak Kalibán, to se taky hezky četlo.

Četla jsem toho samozřejmě víc, ale jak mám teď hlavu plnou malířství, tak si prostě na všechno hned teď nevzpomenu :roll: Poslední dobou ale ze scifi čtu spíše něco ke Star Treku - v antikvariátu jsem našla jednu knížečku, tak se na ni chystám :D Jinak se mi stala hrozná věc - povídala jsem kamarádce něco o Star Treku a od té doby každý den poslouchám, který díl Nové generace zrovna sleduje, jak se jí líbí a jak je celá zblážněná do Data. Myslím, že o Datovi toho za poslední dva týdny vím víc, než jsem kdy chtěla vědět :shock: :lol:

Jinak Pozorovatel-signalista zvedá palec tomuto tématu - i když se to nezdá, scifi je přece také plné vojenství a zbraňové techniky, takže pořád jsme v tom "správném" palbáckém směru :D
„Dámo, vy jste pravý gentleman.”

Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice (čili ani jeho pes, ani jeho vnuk, aby bylo jasno). Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pozorovatel-signalista píše:Tohle znám - já mám to samé, akorát se Star Trekem
Teď nevím, jestli jsem to pochopil správně? Píšeš ST FF?

Nebo se ta informace jen tak vynořila z informačního šumu?
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Souhlasím s tím, že jenom základ Duny je kvalitní. Po smrti autora další přidané části jsou jenom kvúli penězúm a rychle přestanou bavit. Chybí jim genialita Herberta. Také i on byl ale nucen přidat další části a už je to znát. Takže úplně ta nejlepší a nejgeniálnější část díla je základní první díl Duna.
Nadace - její všechny díly i ty o robotech - jsou skvělé jako celek, i když nedosahují geniality propracovaného světa základní Duny.
Také zde někdo uvedl knížku Nonstop - vynikající. No a samozřejmě Stopařúv prúvodce. Je toho víc , ale momentálně mě napadá Enderova hra. Snad to někdo četl. Alchymista určitě. Myslím, že jsou tři díly ale Enderova hra je neskutečná, výborná!!!

Alchymista, prosím ťa doporuč mi nejakú dobrú sci-fi. Niečo podobné tomu, čo som vymenovala.

(A příští týden dávají v televizi Vesmírnou oddyseu.)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Stuka - to je ťažké. "Nekto rád holky, jiný vdolky."

Skús Haldeman - Večná vojna, nie zlá je aj Foster - Povoláni do zbrane, slušnú válečnícku sci-fi písal Pournelle - Žoldnéř a ďalšie príbehy o Falkenbergovej legii, tiež Janičáři, Cherryhová - trilogia Stárnoucí slunce, určite Clarke - Světlo Země.
Určite pobaví Asprin - Phulova rota, Phulův ráj a dalšie, či Anderson - Kosmičtí křižáci.
Mňa zaujal aj Hérault - Štene, Dan Simons - séria Endymion a Hyperion
Z českých: Šusta - Narka, na kýble krve je jasná volba Kulhánek.
Z tých, čo mám rád (okrem klasiky, samozrejme): Steimulerovci - Andymon, Safar - Evakuace, Forward - Dračí vejce (+ Hvězdotřesení), Saturnský Ruchch...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Zdá sa, Alchymista, že máš rád i fantasy. No prečo nie? Niekedy sa to prelína. Fantasy je skvelá v komiksoch a v RPG hrách.
A vidím, že ťa asi oslovujú technické záležitosti a ozbrojené strety, čo mňa v sci-fi moc neláka alebo aspoň to nuie je prioritou. Nemusí byť veľa techniky ani mlátenia, ale zato nejaká prekvapivá geniálna myšlienka - neviem ako to presne povedať. Napr. v tej Enderovej hre (čítal to niekto?) si čitateľ myslí, že pár detí sa hrá na počítači a kto rád hrá na počítači, toho kniha zaujme. Ale na konci zistí, že všetko bolo inak a je to výborné rozuzlenie. Asi ako v Nonstop, niečo podobné.
Na knihy, čo si doporučil sa mrknem v knižnici a niečo si požičiam, ak budú z toho niečo mať.
Kedysi som čítala sci-fi (už neviem ako sa to volalo ani kto to napísal, ale ty možno budeš vedieť) celkom zaujímavé. Išlo o to, že mimozemšťania sa stále vracali v cykloch na zem a zasiahli do niektorej z práve rozvíjajúcich civilizácií a tým ju kopli vo vývoji dopredu. (Nebol to Daniken :D a tie jeho sprostosti. Daniken je povrchný a našťastie, zdá sa že už prestal tie svoje bláboly chrliť - ale svojho času videl mimozemšťana i v sliepke, čo mu behala na dvore. Nech mu je zem ľahká. :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Stuka píše:Daniken je povrchný a našťastie, zdá sa že už prestal tie svoje bláboly chrliť - ale svojho času videl mimozemšťana i v sliepke...
Obrázek
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“