Su-37 Flanker (Su-35)

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

pro Atlantis:
Tentokrat poděkuj Yamatovi - smazáním by se zrušil kontext.
Naposledy - přestaň,další varování už nebude !!!!
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Koho mi připomínáte? Ano, Algy a SK z Fronty!

Jinak Atlantisův nápad se správou "Fikcí a dohadů" by možná stál za úvahu. Někdy by skutečně chtělo diskuze "co by kdyby" odklonit z jiných témat tam...nu a tam je to správně a bájení může pokračovat, aniž by zaplevelovalo seriosní diskusi.

Ostatně občas se také nechám strhnout :mrgreen:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já zastávám názor zůstaň někde uprostřed, nedělej ze sebe vola a když nerozumíš tak se zeptej tady není nikdo, kdo ví vše, každý se rád poučí a postupně ti to bude i ke cti, že jsi se poučil, hlavně neurážej.
Naposledy upravil(a) michan dne 16/12/2005, 22:49, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já se taky v oborech ve kterých se nevyznám celkem hodně ptám...a nemyslím že zrovna "solidně"...norad by mohl vyprávět...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

On je dotaz a dotaz. Kdyz se do rozhovoru středoškoláků o deskriptivní geometrii vmísí dítě z 1.třídy základky a chce "zapadnout" do hovoru,mají středoškoláci na vybranou:
Bud mu vysvětlí 8 ročníků učiva,nebo ho odkážou,ať se připojí,až o tom bude něco vědět,respektive bude mít znalosti alespoň z 6.třídy,kde se vysvětluje geometrie.
Já zvolil tu 2 variantu.
Pokud někdo zná jen název letounu,přijde,machruje a konstruhuje naprosto absurdní konstrukce bez nějaké alespoň ZÁKLADNÍ znalosti o jeho konstrukci a vybavení(a není to jen letoun-y ale i spoustu dalších témat zozesetých po Palbě),myslím,že si ani jiný přístup nezaslouží.
Ať si doplní to vzdělání alespoň do té "šestky"a pak si zaslouží tu pomocnou ruku a doplňující informace.
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 16/12/2005, 22:07, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Myslím si pane, že jsme si o tom všem pokecali, mám zájem se dozvědět o přední polosféře a zadní polosféře letounu.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Ohledně Mír pro Galileu (nebo také Testy v údolí Bikáy). Zde největší výhodou Izraelců bylo, že nejprve přesně dokázali odhalit většinu radarů Syřanů a potom je v průběhu bitvy "zahltili". Jejich rušení bylo tak kvalitní, že prostě Syřané absolutně nevěděli, kdo útočí, odkud útočí a kolik jich je. Spolu s tím napadly pozemní radary izraelské letouny a tím je vyřadili definitivně. Sami Izraelci potom využili přítomnost Hawkeyů a pomocí nich měli dokonalý přehled, co se na obloze děje.

Vzdušné izraelské jednotky byli rozděleny do dvou skupin. F-16 letěly na blízko a F-15 je kryly z větší dálky. Z ní, mimo dosah Syřanů, zahájily palbu raketami středního a dlouhého doletu, která sice nezpůsobyla větší škody, ale rozhodila Syřany a donutila je se rozprchnout na menší skupiny či osamocené letouny. Na ně potom udeřili F-16. Ze 60 syrských letadel jich bylo 36 sestřeleno bez vlastní ztráty.

To se odehrálo 9.6.82. 10.6.82 si to Izraelci zopakovali. Vše šlo podle naprosto stejného scénáře a výsledek? Z 50 syrských letadel se nevrátilo na letiště ani jedno.
Ještě doplním, že téměř všechny sestřely byly dosaženy raketami AIM-9L Sidewinder a Syřané do boje nasadili hlavně MiG-21 a MiG-23. Jako nejdůležitější se potom ukázala předbojová příprava a plánování.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano pane takové informace mám i já, a některé další, já chtěl jen upozornit na poslední relevantní souboj přibližně stejných letadel, bez toho, že by byla vybojována převaha ve vzduchu aspoň na dva dny a takových konfliktů na konci 20. století a zatím v 21. století asi není. Jinak snad Zaplať pán Bůh. Jo Izraelci trefili z letadla místnost v prvním patře kde sídlil generání štáb syrské armády a ve sklepě vyslíchaní izraelští piloti i z vyšetřovateli, přežili.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

michan píše:Myslím si pane, že jsme si o tom všem pokecali, mám zájem se dozvědět o přední polosféře a zadní polosféře letounu.
Záleží co všechno by tě u toho zajímalo...pokusím se něco napsat, snad se trefím do toho co tě zajímá :wink:

V přední polosféře je instalován senzor IRST, ten slouží jako aktivní i pasivní lokalizace a zaměřování vzdušných cílů podél jejich tepelného odrazu který za sebou zanechávají, tuhle stopu senzor lokalizuje pomocí ič senzoru.Tenhle systém je ta kopule co trčí z předku kabinyStejně jako Su-27 má radar se skvělým dosahem a výkonem, jenže ten má problémy pokud se na obrazovce obejví větší množství cílů které chce pilot zpracovat, zkrátka když se pilot zaměří na hafo cílů tak ten radar nestíhá, proto musí pomáhat pozemní nebo vzdušné radary, tenhle problém se snaží odstranit, bohužel nevím jestli už byl nahrazen.

A protože je to Flanker tak stejně jako ony má zadní "špici" ta obsahuje zadní výstražný radar NO12, který pilota upozorňuje nejen na střely vypálené na letadlo (vzduch-vzduch i země-vzduch), tak na vyhledávací radary které se snaží letadlo vyhmátnout.Byly tam také umístěny padáky,ale četl jsem o nějkých úpravách tohohle kuželu ve smyslu zkrácení takže tam prý zůstalo místo jen pro ten radar.Stejný osud potkal i výmetnice klamných cílů které tam byly,taky muselý být dány jinam.Jejich umístění v tomhle kuželu bylo ideální pže to je nejzadnější část letadla takže klamný cíl měl "více času."
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Skvělé pane, to prostě dál neumím a asi se najde někdo kdo nás doplní, já se osobně poučil. Většina raket útočných směřuje do zadní polosféry.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

jj,aby taky ne, zadní část kde jsou motory je nejjistější místo kam raketu navést vzhledem k vyzařování tepla, proto se taky velké procento střel staví s naváděním na vyzařování tepla-ič,to neoklameš ani stealthem
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

RLS N012 je výstražný,sledovací ale i STŘELECKÝ radar,umožňující navádění střel do zadní polosféry - za sebe. Udajný dosah je 30-50km v závislosti na velikosti cíle.
A to je to,o čem jsem mluvil. Su odpálí raketu R73(M2) přímo s příkazem navedení dosadu,tam její navigaci převezme N012 a zaměřuje na cíl(viz obr).
R73M2 (schéma odpalu je staršího data,proto je tam značena jako "raketa na bázi R73" ) je uzpůsobena zasáhnout i zmiňovaný Python a Sidewinder.A není to nic složitého. Jako většina raket tohoto typu má třištivou hlavici. Odpálení této hlavice do směru letu útočící rakety není také nic složitého.
Co udělá oblak ocelových střepin s raketou,která do něj vletí rychlostí 4-6M je snadné si domyslet. To samé platí pro letoun,jen ty rychlosti jsou jiné - co udělají ocelové střepiny nasáté motorem(y) je taky celkem jasné.

ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 12/8/2007, 18:14, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, děkuji toto je prolomení klasických soubojů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Vůbec zničení střely střelou je něco "super" takovýto systém opravdu mění hodně aspektů, už jen ve vývoji, jakmile se tohle rozšíří tak se budou muset zase nanovo rozjet obranné prostředky...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Uvidíme, jaké to bude v praxi.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

To je stálý koloběh: Zbraň a následně protizbraň(protiopatření).
Jinak ty zmiňované střely(na obou stranách) jsou opravdu špička a všechny tyto záležitosti jsou na úrovni % úspěšnosti.
Jak bylo zmiňováno,v praxi se utkala rovnocená letecká technika naposledy před 20 lety.
Tyto záležitosti jsou testovány pouze teoreticky a většina údajů (na obou stranách) má vypovídací hodnotu hlavně TRŽNÍ ,praktickou ale minimálně.
V boji to neověřila ani jedna strana.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Vzhledem k tomu, jak znám dosavadní "úspěšnost" protiraketových obran (kde to opravdu funguje jsou romány Toma Clancyho :-) ), nepředpokládám, že by zmiňovaný systém opravdu fungoval plně tak, jak se uvádí. Úspěšnost by byla maximálně v řádu procent.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pochybnosti jsou sice správná věc, ale jestliže ke včasnému zjištění raket a to již funguje a ukázalo se při i zde popisovaných soubojích, přibude ještě raketový útočný i obranný systém, tak je to asi o něco víc než pár procent ne? Trochu logiky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Uvidíme v praxi...do té doby je každý systém "dokonalý".
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Ono jde i o to, že manévr typu kobra, tzn. zavisení ve vzduchu, slouží k "přechcání" dopplerovských radiolokátorů protivníka(který mají všechny americké letouny. Ty totiž kvůli svému principu činnosti v této chvíli onen letoun "nevidí" a vymažou jej ze sledování/střelby.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Odpovědět

Zpět na „Letadla“