MiG-31 Foxhound

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

Zdravím - chystám se postavit model Mig-31B a mám několik nejasností: chci použít dekály pro letoun Blue 73 ze základny v Pravdinsku. Nu zajímalo by mě jestli tento letoun ještě vubec pod tímto označením existuje a pokud ano, jakou v dnešní době jednatřicítky používají výzbroj - k modelu jsou k dispozici R-33 a R-40, což mi víc sedí spíše pro verzi z dob CCCP, nu ještě mám možnost použít R-37 a R-77 (alespoň doufám) z Migu-31BM, což je snad pravděpodobnější, ale moc mi tam nesedí ty R-77, ale ty by se daly nahradit přídavnými nádržemi. Jsem z toho celý jakýsi zmatený a ani nevím kde tyto informace hledat.
Díky za objasnění a potom tenhle mírný off topic klidně promažde.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Miesto R-40 tam daj napríklad R-60, tie sa nosili tiež.
http://www.testpilot.ru/russia/mikoyan/ ... g31-11.gif "modrá 74, Pravdinsk, 1995"
http://www.aeronautics.ru/mikoyan/mig25 ... 31-006.jpg
http://www.military.cz/russia/air/mig/M ... 1_AA-8.jpg
APU-60-II je zrejme rovnaké, ako pre Mig-23ML, uchytené cez prechodový nosník.

R-77 sa zrejme umiestňujú len na druhý podkrídlový (vonkajší, menší) závesník, ktorý zrejme nie je namontovaný na každom lietadle (alebo v danej dobe namontovaný nebol) - je možné, že ich Mig-31 dostávajú v generálkach. Aspoň si nespomínam na fotku, kde by R-77 bola podvesená na štandardnom vnútornom (veľkom) závesníku.
Tiež štyri R-77 na rovnakých (malých) závesníkoch boli, pokiaľ si pamätám, len na jednom lietadle - "modrá 58"- a to zrejme nepatrí bežnej jednotke.
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

Díky, zajímalo by mě hlavně, pokud ona modrá 73 ještě stále existuje a je v aktivní službě, popř. jakou jí podvěsit výzbroj. Chtěl jsem totiž pokud možno udělat letadlo, které ještě létá. Model má na křídlech po dvou závěsnících, na vnějším jsou přídavné nádrže a na vnitřním R-40 - ty už se dneska počítám nepoužívají, podvěsil bych klidně ty R-60m, ale ty už se taky tuším vyřazují a navíc nevím kde sehnat model po dvou raketách na jeden závěsník.
A jak je to prosím s R-33 - používají se ještě? - kdyby jo, šlo by nechat vnitřní závěsy prázdné a kromě R-33 podvěsit jen přídavné nádrže.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

786.IAP v Pravdinsku byl s pravděpodobností blízké jistoty rozformován. V loňské Janes u něj byla poznámka v tom směru, letos už tam nefiguruje. Z toho plyne, že zádné MiGy už nevlastní.

K výzbroji. U MiGu-31 nebylo moc variant.

4x R-33 (používají se dodnes, jejich instalací nejde nic zkazit.)
až 4x R-60M na závesnících pod křídly na APU-60-II
2x R-40TD (používají se také dodnes, ale nemyslím si, že se ještě vyrábí) Pozor, ne R-40R a RD!!

R-77 (AAM-AE) není ve výzbroji žádné verze MiGu-31 (pouze prototypů MiGu-31M a původního BM!!!!!) Není ve výzbroji MiGů-31B (BS) ani BM přijaté loni. To zcela jistě. Na modelu nemá co dělat.
ObrázekObrázek
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

Díky moc za info. Tedy ta modrá 73, či 74 z Pravdinsku teď asi nosí jiné označení, nebo alespoň čísla zůstaly? Jsem rád že můžu nechat přibalenou výzbroj a nemusím nic dokupovat. Jinak jsem se někde dočetl, že R-40 se přestaly vyrábět v r. 91. Celkem by mě zajímalo, z jakého důvodu jsou neseny rakety R-40, či R-60 letadlem jako Mig-31 - je to pro vlastní obranu, nebo pro případ, že je možné se k cíli přiblížit na dostřel těchto střel a ušetřit tak určitě dražší R-33?
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Novio* píše:Díky moc za info. Tedy ta modrá 73, či 74 z Pravdinsku teď asi nosí jiné označení, nebo alespoň čísla zůstaly? Jsem rád že můžu nechat přibalenou výzbroj a nemusím nic dokupovat. Jinak jsem se někde dočetl, že R-40 se přestaly vyrábět v r. 91. Celkem by mě zajímalo, z jakého důvodu jsou neseny rakety R-40, či R-60 letadlem jako Mig-31 - je to pro vlastní obranu, nebo pro případ, že je možné se k cíli přiblížit na dostřel těchto střel a ušetřit tak určitě dražší R-33?
To opravdu nevím, letouny jistě existují dál a čísla se na nich nemění, ale jaký je jejich osud po stažení netuším, pravděpodobně sou zakonzervovány. Jestli sou adepty na likvidaci, nebo třeba modernizaci netuším.

Nevylučuji ten rok 91, nevím to, ale nereálné to není. Přiznám se, že sem ani nikdy nepátral kdo to vyráběl a kde, ale skoro bych řek že v Kyjevě a v tom případě nejpozdeji rok 1992. R-33 se taky asi roky nevyrábí.

R-40TD-1, to jest raketa primárně určená pro MiG-31 (i MiGy-25 v té době sloužící) je ofenzivní, speciálně vyvinutá pro letoun této kategorie, nic výkonějšího s IČ naváděcí soustavou nebylo.

R-60M je pouze pro sebeobranu, z toho důvodu slouží na všech strojích, nejde o ofensivní zbraň, ale pouze když se něco podělá a letoun je ohrožen a z nějakého důvodu nemůže nepříjmout boj.


MiMochodem Ty máš fotku MiGu-31 s přídavnými nádržemi? Nechce se mi to hledat, ale z hlavy si myslím, že sem nikdy žádnou neviděl, ale mám sklerozu....
ObrázekObrázek
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Příspěvek od Novio* »

Díky za bližší informace. Jinak abych řekl pravdu, tak mě otázka přídavných nádrží nikdy nenapadla - prostě u modelu jsou na vnějších závěsech a tak jsem počítal s tím, že se to tak nosí a u letadla s takovou spotřebou mi tam i celkem seděly.

Trochu jsem popátral a podařilo se mi najít jen fotky jedné a té samé modré 202 na airliners.net a ta je evidentně z nějakého muzea. Na jinou jsem nenarazil: snad s plnou výzbrojí a těmi nádržemi by byla na hranici nosnosti a je to jen pojistka pro případy, kdy není možné použít tankovací letoun. No trochu mně teď mrzí že je tam asi nedám, aby to nevypadalo nereálně. Jinak díky za připomínku: občas tady opravdu žasnu nad tvým přehledem a postřehem, já uvažoval jen nad výzbrojí a vůbec by mě nenapadlo, že tam ty nádrže nesedí.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Možná tahle fotka Ti pomůže:

Obrázek


další jsem dal do fotoalba:
http://www.palba.cz/forumfoto/displayim ... how_bbcode

Sice je obrázek malý ale věřím že se tady někdo najde kdo bude vědět jaké rakety tam jsou.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Novio: To je dobrééé. Tady nejde o to že by se snad nepoužívaly, to jistě, koneckonců vnější závěsníky na nic jiného nejsou, ale bez fotky by bylo takové nejisté posazení a tvar nádrží, ale ta fotka řeší zhruba vše. Nebál bych se použít plnou výzbroj. Zcela jistě to bude v oblasti maximální vzletové dmotnosti, ale to nevadí.
Prázdná mašina váží někde na 20,5t. s náplněma snad 21,5t. Vnitřní nádrže pojmou 20200j tj cca 16300kg a sme na 38t. 2xR-40 + 4xR-33 to je nějakejch 2,8t a je z toho 41t a nádrže sou po 2500l tj caa 4000+kg.
Maximálka je 46,2t.......+/-


To můzeum je evidentně Monino..
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Díky za bližší informace. Jinak abych řekl pravdu, tak mě otázka přídavných nádrží nikdy nenapadla - prostě u modelu jsou na vnějších závěsech a tak jsem počítal s tím, že se to tak nosí a u letadla s takovou spotřebou mi tam i celkem seděly.
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... 60-kc.html
Tedy jen odstrojené trupy - ale za tu cenu? No neberte to :D
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Viete že ak máte zbytočné kopy prašulí a čas, môžete sa na MiG-u 31 odviezť do stratosféry? Presnejšie do výšky 21 až 23 km podľa momentálnych atmosférických podmienok. Celý let trvá asi 50 min. a príprava naň do 3 hodín. Celá sranda stojí od 25 000 USD+ a treba sa objednať (a zaplatiť základnú cenu) aspoň 3 mesiace dopredu.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

V Rusku beží éra modernizácie a mala by sa dotknúť aj MiG-31 a jeho rádiolokátoru Zaslon.
Možnosti radaru majú byť navýšené schopnosťou zachytiť a útočiť na rádiokontrastné ciele protivníka na povrchu zeme alebo vodnej hladiny. Inak už predtým bolo povedané že všetky prevádzkované MiG-31/31 M budú apgrejdnuté na verziu 31 B/BM, čiže pokročilý ruský "Wild Weasel".


http://www.rian.ru/defense_safety/20090 ... 79013.html
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Neviem či to Novia ešte zaujíma ale podľa tejto stránky:

http://www.testpilots.ru/tp/russia/miko ... g31b_e.htm

môžu 31 B-čky nosiť miesto zdvojených R-60 zdvojené R-73 či robí z nich jednoznačne útočné strely (tie R-60 boli skôr pre vlastnú ochranu).
сп&am
Příspěvky: 5
Registrován: 19/7/2010, 12:25

Příspěvek od сп&am »

cover72 píše:http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... 60-kc.html
Tedy jen odstrojené trupy - ale za tu cenu? No neberte to :D
Tomu sa hovorí politika:DD ale radšej by som si kúpil trup z Mig-25 tá sa mi páči viac[schild=4 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]HA[/schild]
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

cover 72 ten predaj mal aj dohru: predaj bol stopnutý myslím na letisku, úradníci mali na hodinu padáka a 8 rokov pre každého štátom platený pobyt v "ťurme".
Nešlo ani tak o hodnotu prakticky ohryzených kostier trupu ako o možnosť skopírovania nosnej kostry centroplánu. Lietadiel schopných lietať bezmála 3 Machy je menej ako prstov ruky.
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Nikde jsem nenalezl údaj max. rychlosti, při které je možné použít pevnou výzbroj Migu-31.
Kanon je umístěn za pravou šachtou hlavního podvozku pod aerodynamickým krytem. T. zn., že není veden jako hlavní zbraň, ale jen jako doplněk pro nouzové řešení přímého napadení.
Podle ruských zdrojů je výzbroj Migu-31 postupně modernizována. Namísto R-33 se zavádí střely R-37 ( asi jediné PLŘS, které umí plně využít dosahu RL). Osvědčené R-60 nahrazují R-73.

V době, kdy se nevědělo, jak naložit s dluhem Ruska vůči naší republice, přišla nabídka dodání letecké výzbroje a náhradních dílů pro různé bojové letouny sov/rus produkce. Jednou z variant byl i Mig-31 nového provedení. Množství letounů mělo vyzbrojit jednu letku - 6 až 10 strojů. Všechny měly mít tankování za letu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17865
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

MiG-31 u nás? Není to nějaké hospodské zbožné přání? :shock:
ObrázekObrázekObrázek
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Rusko nabízelo vše možné, jen ne dodávky plynu a ropy. Dokonce jsme mohli získat technologii na generální opravy letadel Mig-29 několika verzí, protože jsme měli možnost převzít 30 Migů-29 se 75% resurzem za cenu 5 - 6 úplně nových strojů. Tuto variantu zastřešovala nabídka Migů-31.
Odpovědět

Zpět na „Letadla“