Nejlepší německý velitel

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Zamčeno
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

aspoň si to myslim...já ruské velitele moc neznám
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Po pravdě o žádném nevím, snad leda tak Vlasov, většina ruských velitelů dosáhli vítězství, když měli velkou převahu jak v lidech tak materiálu, to z nich ještě nedělá dobré velitele, neznám situaci, kdy by třeba Žukov zvítězil a měl proti sobě přesilu.
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Mě připadali opravdu dobří jen Vlasov a Tuchačevskij, to by byl konkurent pro Mansteina.
Granátník
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 574
Registrován: 25/8/2004, 11:36
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Granátník »

Vlasov nebyl špatným velitelem :wink:

Ale když vemu Žukova, bránil Moskvu, dobře, tam vyhrál díky přesile, ale o Leningradu se to říci neda. Dašlím takovým velkým uspěchm byla operace Uran ( obklíčení Stalingradu ). Ale co takhle boje proti Japoncům ??
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

no...já s moc o boje rusů proti japoncům nezajímám....
Vlasov ale pak spolupracoval s Němci a byl popraven....
A co Čujkov?
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Obklíčení Stalingradu byla právě operace s velkou přesilou na straně Rusů, tam se dalo prohrát snad jen tím, kdyby dobrovolně zastavili postup.
Granátník
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 574
Registrován: 25/8/2004, 11:36
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Granátník »

Vlasov byl podle mne zrádce. Jako velitel nebyl šptany a nechyběla mu odvaha. Pokud se neplteu tak se asi dostal z dvou nebo tři obklíčených kotlů. Jenom škoda, že mu to potom nevyšlo a stal se spojencem nacistů. Potom byl taky od toho odvozen ten jeho konec !!

Melkor: máš pravdu, nebyl to dvakrát dobrý příklad. Ale Žukov celkem dost upravil ten plán a nutno říci, že k lepšímu.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

..jo a Žukov bránil stalingrad dokud se nedodařilo sebral síli na operaci Uran....
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Granátník
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 574
Registrován: 25/8/2004, 11:36
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Granátník »

Daver: nechtěl si číci Čujkov ??

Čujkov taky nebyl šptaný velitel. Odvážný. Ale že by měl zase nějak zvláštní strategické schopnosti, to teda říci nemůžu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

nee.....Žukov.....je to žukov...
čujkov pokud se nepltetu vele jedné tankové gardové armádě....
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

U Stalingradu velel 62.armádě a potom už nevím.
Granátník: Neříkám, že byl Žukov neschopný, ale kdyby bojoval proti Mansteinovi a na obou stranách by byly síly vyrovnané tak bych si vsadil rozhodně na Mansteina.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

jasný no já bych taky vsadil na Mainsteina...protože to co dokázal po pádu stalingradu bylo fascinuící...
Čujkov na konci války velel 8. tankové gardové armádě...
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Manstein si zasloužil Brilianty, nechápu jaktože je nedostal, jenom za vítězství u Charkova by mu Hitler měl líbat nohy.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

to jo...ale já myslim že zásluhu na znovudobytí charkova má nejvíc ten velitel SS...sakra já si teď na ně nemožu vzpomenout.....mslim že to byl Hausser
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Pokud já vím tak Manstein byl jeho nadřízený, i Hausser se tam předved, ale zkazil to tím, že dobýval Charkov ulici za ulicí, tři divize SS tam ztratili skoro 11000 mužů.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

jasný....on měl charkov obklíčit...ale on poslal na oblíčení divizi totenkopf, das reich a Leibstandarte poslal do ulic....
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Melkor

Příspěvek od Melkor »

výsledek=4500 mrtvých
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Melkor píše:Mě připadali opravdu dobří jen Vlasov a Tuchačevskij, to by byl konkurent pro Mansteina.
No nad Tuchačevským bych se zase až tak nerozplýval - mám dojem, že dobrého velitele z něho udělala až poprava. Nebyl to náhodou on kdo velel (a taky zazdil) Ruskému vpádu do Polska 1919-20. ¨

Ono celá tahle debata je trochu nemístná, protože si nikdo z vás neuvědomuje jednu skutečnost. Už od první sv.války a dost možná daleko dříve, žádný velitel více či méně neplánuje vojenské operace - sám, nato má štáb a náč.štábu, kteří vypracují určité varianty boje a velitel se v podstatě pro některou z nich rozhodne. Pokud někdo z vás četl knihu historie první světové války od L.Harta, tak přesně toto tam autor konstatuje ve spojení s Ludendorfem, Hindenburgem a dalšími. Něco jiného jsou rozhodnutí učiněná během boje, ale asi nikdo z nás neví co bylo a co nebylo v plánech té které operace.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Právě že Tuchačevskij za to nemohl, mohl za to Stalin, myslím, že nařídil Tuchačevskému aby zaútočil na Kovel (myslím) a ne přímo na západ (taky myslím) a tim se celá ofenzíva zhroutila, Poláci zaútočili na Tuchačevského křídlo a zastavili ho, navíc pokud já vím dosáhl několika velkých vítězství nad bělogvardějci, i když měl proti sobě přesilu.
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Stalin v roce 1920 nezastával funkci z které by nohl velet Tuchačevskému, tohe je ovšem problém rozřešit protože jak životopis Tuchačevského tak životopis Stalina byl v letech kultu osobnosti tendenčně upraven a jak známo Ruské archívy mlčí.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“