Stránka 1 z 2

Nejstarší zbraně.

Napsal: 19/10/2006, 18:36
od Tunac
Nejstarší zbraně.
Od samého začátku lze rozdělit zbraně na úderné a vrhací.
Nejstarší údernou zbraní byl klacek a vrhací kámen.
Asi prvním válečným vynálezem byl prak.
V různých oblastech začal klacek nahrazovat kyj, nebo na konci zaostřená tyč, z ní se vyvinul oštěp a bumerang. S vrhacím kopím se zároveň vyvinulo těžší kopí, kyj se měnil v palcát, sekeru (rubací, vrhací), kamenný kyj s nabroušeným ostřím se změnil v prototyp dýky, meče.
V pozdní době kamenné se zrodil luk.
K ochraně bojujících vznikl štít, který se držíval v levé ruce. Byly to původně dřevěné rámy potažené kůží, někdy jen dřevěné. V Asii jen pletené z proutí.
Ještě před dobou kamennou se objevují první kryty hlavy, trupu a nohou, většinou z tvrzené kůže, ale i z proutí, prošívané látky, nebo dřeva.
Vynález kovu zdokonaluje oštěpy, sekery, palcáty a dýky.
Meč s dlouhou tenkou čepelí se objevuje před rokem 2000 př. n. l., pravděpodobně u Asyřanů. V době bronzové se zdokonaluje brnění, většinou kožené, které bylo kovem vyztužované našitými plátky, či pláty, nebo se vytužují našitými šupinami. Přilby, krunýře se kovají z bronzu, později ze železa.

Pěchota.
Pěchota se skládala z chudých mužů a tvořila velké, těsné útvary, vyzbrojené sekerami, kopími, chráněné štíty. Později se objevují oddíly prakovníků a lučišníků.
V bitvě zůstávala těžká pěchota (pěší kopijníci a sekerníci) pohromadě ve středu sestavy, manévrování nahodilé, nebo vynucené protivníkem. Lehce obrněná lehká pěchota (lučišníci a prakovníci) byla vysunuta dopředu a znepokojovala střelbou protivníka. Při útoku bojových vozů, nebo jízdy, přebíhá lehká pěchota na křídla, nebo mezerami v těžké pěchotě do týly. Čelný střet pěchotních šiků ve formaci falanga trval asi hodinu. V okamžiku vytušení porážky se propadalo panice a začlo utíkat. To je okamžik největších ztrát, kdy jen malá část poražených uniká masakru.

Falanga.
bylo seskupení válečníků, kteří bojovali o x mužů širokém seskupení, rameno na rameni, kdy štít na levém rameni kryl i pravou stranu levého válečníka a o x řadách. Zadní řady tlačily přední řady před sebou a snaha byla probít se přes nepřítele.

Válečné vozy.
Válečné vozy byly do roku 700 př.n.l. elitou každého starověkého vojska.
Jejich vznik se klade do Sumeru kolem 1700 až 1200 př.n.l. Na vozech bojovali převážně šlechtici. Egyptský vůz byl obsazen speciálně vycvičených lučišníků, na Chetitských vozech bojovali kopijníci. Nejvíc dokonalé válečné vozy měli Asyřané., kteří měli několik lehké vozy pro lučišníky, těžké až pro 4 kopijníky.
Číňané s hlavní zbraní luk zavádějí válečné vozy někdy mezi 2100 až 1600 př.n.l., v roce 823 měl král Hsuan ze Západního Čchu na 3000 vozů.
Vozy se zpočátku používaly jako velitelské stanoviště. Se stoupajícím množstvím vozů se začínají používat jako úderná síla a každý vůz se stává středem skupiny kombinovaných zbraní zvanou čeng. Na každém voze byly tři až pět, z toho nejméně 2 lučišníci. Doprovod tvořilo okolo 20 kopijníků.

Jezdectvo.
se objevuje po roce 1000 př.n.l. a tvoří je nižší šlechta, protože má na koně a vybavení zbraněmi a brnění. Někde se jezdectvo najímalo ze sousedních kmenů a států, jejichž příslušníci dovedli z koní střílet z luku.
Jako první začali používat jezdectva Asyřané. Jízda na koni byla obtížná a riskantní. Nebyly známy třmeny a jezdec se držel jen koleny. V Číně se jezdectvo nevyskytovalo.

Určitou součinnost mezi složky vojska a organizaci zavedli kolem roku 1000 př.n.l. Egypťané, kteří dovedli potom ukázněně manévrovat. Ještě více organizace a manévrování pak dokázali Asyřané.

Napsal: 19/10/2006, 18:55
od Foxbat
Pekný príspevok, snáď len dodám, že v niektorých filmoch sú podané veľmi pekne - Gladiator a pod.
A ešte jedna informácia, je už všeobecne známe že primáti - opice ako šimpanz a gorila používajú na niektoré úkony nástroje z kameňa alebo dreva - a aj ten istý kameň alebo papek opakovane! na ľahšie rozlúskanie plodov a vydolovanie iných hmyzích maškrt. Nafilmovali dokonca opice ako skúšajú pomocou konárov hĺbku vody v rieke na prebrodenie! možno odpozorované od ľudí. A v jednej zoo pár návštevnikov šimpanz ohrozoval presnými hodmi kameňom. Snád sa raz nezobudíme a nebudú mať aj kalacha :?

Napsal: 20/10/2006, 07:22
od michan
Tak zatím těm vrhacím a uderným zbraním celkem rozumíme.
Dobrý začátek. Uvidíme dál, jak se s těmi zbraněmi, taktikou a strategií Ti naši předkové vyrovnávali.

Napsal: 5/1/2007, 10:47
od Dzin
Jen bych si dovolil pár poznámek.
Pěchota se rozhodně neskládala z chudých mužů. Výzbroj těžkooděnce byla naopak poměrně nákladná, proto původně ve starověkých státech mohl být těžkooděncem poměrně movitý člověk. Je také nepřesné tvrdit, že v případě vytušení porážky propadalo panice. Porážka musela být opravdu zjevná a navíc ani to nemuselo k panice stačit, záleželo na morálním stavu vojska, viz. Thermopyly.
Válečná vozba nebyla elitou každého starověkého vojska. To se dá tvrdit toliko národů Blízkého východu, plus Peršané a Egypťané. Ikdyž i u nich postupně význam vozů upadal a nahrazovala je jízda.
Na závěr, nevím jaký časový rozsah měl mít příspěvek, ale myslím si, že když už je zmíněna falanga, potom by měla být zmíněna i makedonská falanga a římský trojí šik.

Napsal: 16/6/2007, 21:49
od Frantík
Zdravím a mám dotaz. Nevíte někdo, co měli vyobrazeno na svých štítech hoplité z Platají v bitvě u Maratonu? Stejně tak by mě zajímaly malby na aspisech Thespijských u Thermopyl a v podstatě všechny motivy na štítech řeckých hoplitů. Ale tyhle dva případy nejvíc. Něco jsem objevil, ale buď tam není přiřazení, nebo se mi to moc nepozdává.
Díky předem!

Napsal: 21/9/2008, 19:50
od Sturmovik
No to nebude také ľahke, každy si maľoval čo chcel,alebo sa nosili znaky miest. Niekedy sa nemaľovalo nič a nosili sa čisté štíty. Ale k tým najznámejším...

Sparťania mali na štítoch červené písmeno Λ - teda grécka lambda (podľa Lakónska).
Obrázek

U Athén to boli väčšinou sovy alebo hlava medúzy. Athénske znaky.
Obrázek

Thébania si maľovali sfingu alebo Héraklovu palicu. - Herakles bol Théban
Obrázek

Macedónci zas mali 16 lúčové slnko.
Obrázek

A keď chceš vedieť aké štíty nosily Thespisania: Znak Thespisu bol polmesiac, symbol bohyne Artemis.

Ešte priložím tento obrázok.
Obrázek

Napsal: 22/9/2008, 08:08
od Thór
U řeckých štítů se dají téměř všechna vyobrazení odvodit z řecké mytologie, viz výše.U Athén je to hlava medůzy a sova bohyně Athény,Kréta Minotauros,Korint Pegas, etc.
Římané měli na štítech Martovy blesky,jméno legie,křídla, či specifické vyobrazení které se vázalo na dislokaci posádky (např. škorpion).
Článek je pěkný,rád si přečtu pokračování.

Napsal: 22/9/2008, 14:49
od Sturmovik
Thór- Neboli to Jupiterove blesky?

Napsal: 22/9/2008, 20:12
od Thór
Šturmovik-no a jsme u toho, někde se uvádí Martovi,někde Jupiterovi.V zásadě je to tak, že Jupiter jako nejvyšší bůh blesk y používal, ovšem pro legie byl nejvyšším bohem válečný bůh Mars (římané od něj odvozovali přes Rpmual a Rema svůj původ).Ale ruku do ohně, bych nedal ani za jednu z variant :wink:

Napsal: 23/9/2008, 14:34
od Sturmovik
Keď už sme takto pri Rimanoch, nevieš ako vyzerali štíty Rimanov v období 2. triumvirátu. Či sa Caesarovci od Pompeiovcov nejako odlišovali? Ale aj vo všeobecnosti, ako to vyzeralo u vojvodcov. Hlavne farba by ma zaujímala.

Napsal: 23/9/2008, 21:48
od Thór
Předem se omlouvám za formát fotodokumentace, ale po zmenšení, nebylo k přečtení co na těch štítech je .....

Šturmovik-no tak teď jsi mě dostal. Jsem ti schopen odpovědět pouze rámcově. Takže Každá legie měla zvláštní označení štítu, a každá kohorta legie měla zvláštní označení na štítu.Dokonce každý legionář, měl svůj štít podepsán! U Farsálu tedy moc době věděli, které legie stojí proti sobě. Na každém štítu byl nápis který označoval legii akohortu.Legionáři se jinak výstrojí od sebe nelišili (alespoň o tom nevím). Problém mám s druhou částí tvojí otázky: co to vlastně na těch štítech všechno bylo?
Šturmoviku, pokud tě uspokojí pouze částečná odpověď, rozklíčujeme alespoň něco a na zbytek mi musíš dát čas. Vím podle čeho, vím proč, jenom nevím co všechno se na scuta kreslilo.Přikládám dokumentaci, kterou trochu popíšu.
Obrázek
Scutum XXX Legio Ulpia Victrix.Na štítu jsou pouze křídla (význam zatím! nevím a tzv. bodce) chybí jakékoli vyznamenání, scutum nemá ani znak kohorty,pouze název legie.

Obrázek
Scutum Legio VIIII ( IX) Hispana.Dle zobrazeného trojzubce lze usuzovat, že legie byla zasvěcena bohům Jupiterovi, Martovi a Neptunovi.Opět není na scutu znak kohorty.

Obrázek
Scutum XIIII Legio Gemina.Vyobrazení odpovídá téměř témuž jako Hispana, ovšem bez trojzubce, na jeho místě jsou bodce.Na scutu není znak kohorty.

Obrázek
No a tohle je další "perlička" scutum patří XV Legio Apolinaris, ovšem na scutech je znak I. kohorty (gryf). Takže scutum se znakem kohorty, ale bohužel bez nápisu které patří legii,dovodit ji lze jen díky tomu gryfovi...

Na scutevh by měla být vyobrazena vyznamenání legie ( Pia Fidelis etc.) jenom mi dej chvilku času, k načerpání potřebné literatury.Některé odkazy jsou v jazykových oblastech, které ....ani omylem............. :???:

Napsal: 24/9/2008, 15:40
od Sturmovik
Ok Thór, som poučený :D

Tiež som si všimol sochu Leonida (to hádam viete kto je)
..ale akosi sa mi nepozdáva jeho štít..
Pokial viem Spartanskí králi nosili štíty podobné obrázku nižšie.
..Ale na Leonidovej soche je niečo, čo vyzerá ako..Hlava Medúzi ... a to je Athénsky symbol :shock:

Socha Leonida v Sparte
Obrázek


...takisto v Sparte
Obrázek

Kráľovský štít (Sparta)
Obrázek




A pamätnik v Thermopylách.
Obrázek

Napsal: 24/9/2008, 19:23
od Thór
Šturmovik,no tak chudák Leonidás, má nejenom štít se špatným symbolem (je to opravdu hlava Medůzy tzn.Athénský symbol), ale k tomu také naprosto debilní přilbu, která je opravdu jenom výtvorem sochařova génia :sad:

Napsal: 24/9/2008, 19:30
od Sturmovik
Pomsta Athén za Peloponézsku vojnu :D

Napsal: 24/9/2008, 19:46
od Thór
Šturmovik-kdyby si Leonidás narazil na šišku půlku kokosu a do ní namontoval ramínko na šaty byl by na tom pořád lépe než z tímhle "výpotkem". Bylo by hezké se ve Spartě nějakého domorodce u té sochy zeptat, co je to za Athénského válečníka, asi by si cvrknul vzteky do textilu :lol:

Napsal: 24/9/2008, 22:01
od Thór
Šturmovik-byl bych ti vděčný,pokud by jsi mi napsal, odkud jsi vzal ten odkaz na řecké aspisy? Třeba se přes to dokopu na ty římská scuta.Udělal bych pak z toho zřejmě samostatnej post-díky.

Napsal: 25/9/2008, 15:47
od Sturmovik
Thór píše:Šturmovik-byl bych ti vděčný,pokud by jsi mi napsal, odkud jsi vzal ten odkaz na řecké aspisy? Třeba se přes to dokopu na ty římská scuta.Udělal bych pak z toho zřejmě samostatnej post-díky.
No neviem, cez google som sa k tomu nejako dostal. Ale skúsim teda pohľadať. :wink:

Napsal: 25/9/2008, 16:40
od Sturmovik
...pár obrázkov som zohnal z fóra www.militaryphotos.net
Je tam toho dosť, fórum zamerané na fotky, určite tam bude niečo o scutoch :wink:

Pri hľadaní som našiel takúto fotku, nedá mi to sem neumietniť. Postupný vývoj gréckych prilieb.
Obrázek

Napsal: 25/9/2008, 17:11
od Thór
Šturmovik-super, díky moc.Já jsem toho našel sice dost, ale žádné konkrétní vysvětlení. Pokud bych chtěl vyrobit scutum, tak už přesně vím jak na to.Dokonce i jaké barvy na něj napatlat, ale nikde zatím nic o tom co a proč....

Napsal: 25/9/2008, 18:01
od Thór
Šturmovik-tak, poslední co jsem vyhrabal:
Velmi často se opakujícími znakyna legionářských štítech, jsou blesky a křídla. Oba tyto prvky byly symboly nejvyššího boha Římanů - Jova. Tyto symboly užívaly pouze jednotky složené z římských občanů (legionáři, ale i vojáci pomocných sborů, kteří získali občanství). Blesky a křídla se oběvovaly v různých variacích a různých pozicích. Zpodobnění celého Jovova orla, nejenom křídel, bylo užíváno rovněž. Dalšími široce užívanými prvky byly hvězdy a půlměsíce, taktéž v nejrůznějších variacích. Dále například věnce , réva, nebo rohy, popřípadě jednoduché geometrické a ornamentální prvky. Jak jsem se zmiňoval výše,na scutech byla i vyznamenání udělená legii,či kohortě (tabulka se jménem legie etc). Ještě jsem zjistil, že štíra na scutu s oblibou používala prétoriánská garda.