Stránka 1 z 3

Germánia - hlavní město světa

Napsal: 18/11/2004, 18:48
od Lord
Hitler plánoval po vítězném tažení Evropou velkolepě přestavět Berlín a přejmenovat ho na Germánii. Město mělo překonat všechno co bylo dosud postaveno a mělo být krásnější než Paříž. Zotročené národy měly navštívit toto hlavní město, aby potom mohly doma vyprávět o lesku a slávě veliké germánské říše.

Na jaře roku 1936 se říšský vůdce Adolf Hitler při inspekci právě dokončeného úseku dálnice Fritze Todta obrátil na svého architekta Alberta Speera s průhlednou narážkou: "Musím přidělit ještě jednu stavební zakázku - největší ze všech." Speer pochopil, že Hitler pověří tímto úkolem právě jeho. Tři měsíce nato, tedy v červnu 1936, předložil Hitler Speerovi plán přestavby Berlína, který byl schválen starostou města dr. Juliem Lippertem a městskou radou. Hitler prohlásil, že Lippert je neschopný člověk a blb, který zklamal očekávání. Znovu a znovu mu vysvětloval, jaké rozměry má mít bulvár (tzv. Prachstrasse, neboli ulice Pompy), na němž se měly konat slavnostní průvody a přehlídky, ale se stejnou pravidelností mu byly předkládány tytéž výkresy na nichž byla třída Pompy o třicet metrů užší.

Nový Berlín neboli Germánia neměla zahrnovat jenom stavbu vládních a reprezentativních budov a silnic, ale v podstatě se jednalo o přestavbu celé metropole. Tato marnotratná koncepce pocházela od samotného Hitlera. Také řada konkrétních nápadů na stavbu budov pocházela rovněž od vůdce. Hitler chtěl být původně architektem a tento sen z mládí naplňoval prostřednictvím Alberta Speera, který jeho plány a náčrty zpracovával a rozvíjel do konečné podoby.

Berlín měl být přestavěn a rozšířen, aby potom potenciálně stačil pro obyvatelstvo, jehož počet měl v budoucnu dosahovat až 8 miliónů lidí. Jádrem projektu bylo protnutí metropole čtyřmi hlavními dopravními tepnami bezprecedentních rozměrů - každá z nich měla být šiřší a zelenější než bulvár Champs Elysées v Paříži. Měl být také vybudován zcela nový železniční dopravní systém. Plánovala se též výstavba univerzitního a zdravotnického centra. Peníze neměli hrát žádnou roli.

V centru Germánie Hitler plánoval Velký sál - sál s kupolí - budoucí místo jeho projevů a velkých shromáždění, měl být podle plánů vysoký 220 metrů (možná až 290 metrů), měl mít průměr 250 metrů a měl pojmout 180 tisíc diváků. Na jeho vrcholu měla být umístěna říšská orlice. Albert Speer původně plánoval, že orlice bude sedět klasicky na hákovém kříži, ale Hitler ho opravil - orlice bude sedět na zeměkouli. Speer tehdy pochopil, že tento člověk chce ovládnout svět, ale tehdy mu to nevadilo, snad byl dokonce rád, protože on jako jeho architekt bude potom moci budovat stavby po celé říši. Ke Kuppenhalle - k největší budově na světě byla projektován příjezd jako třída široká až 125 metrů a po stranách vyzdobená sochami a symboly režimu.

Po třídě Pompy či Nádhery se měly konat průvody dobyvatelů, které hledaly inspiraci v dobách Římské říše s kombinací pruské vojenské tradice okořeněné symboly národního socialismu. Občas by se sem mohly podívat také zbídačené a porobené národy, aby si uvědomili kdo je pánem. Materiál na stavbu budov měl pocházet z dobytých území - jednalo se především o žulu a mramor. Rovněž práci na tak rozsáhlém projektu měli vykonávat váleční zajatci a moderní otroci.

Dokončení výstavby Germánie mělo být dokončeno do roku 1950. Hitler po shlédnutí Paříže v roce 1940 řekl Albertu Speerovi, ať už on a jeho projekční kancelář přestane "dolaďovat" plány a modely, a začne stavět. K tomuto účelu musely být zbourány celé obytné bloky budov, aby uvolnily místo pro plánované koncepce. Z Berlína měly být definitivně vystěhováni všichni židé a uvolněné byty měli zaujmout Němci ze zbouraných domů. Později se této volné kapacity využilo, když byl Berlín bombardován spojeneckým letectvem, ovšem tehdy se již začínaly rozplývat tyto velkolepé plány metropole.

Obrázek Obrázek
Germania_Berlin_

Obrázek
Budova říšského maršálství, vrchní velitelství Wehrmachtu v Germánii.

Napsal: 18/11/2004, 18:56
od Lord
Tyto stavby měly mít gigantické rozměry, měl být na ně použít mimo jiné také mramor. Nutno podoknout, že v říši ho ani tolik nebylo, proto bylo nutné mimo jiné dobýt i Sovětský svaz.
Vedle těchto staveb působí Braniborská brána jako strážní budka.

Obrázek
Oberkomando

Obrázek
Soldatenhalle

Obrázek
Germania_sloupovi

Napsal: 18/11/2004, 19:06
od Melkor
Řeknu to rovnou, Řím byl za starověku nádherné město a to samé by platilo pro Germánii, kdyby byla postavena.

Napsal: 18/11/2004, 19:22
od Lord
Řím by proti tomu byl Hadr, hlavně co se týče megalomanie. Je jasné, že takovéto velké projekty lze postavit jedině za předpokladu, že kořistíte jinde. Nebo potom to uděláte jako Ludvík, postavíte Versai, ale stát padne na hubu, utratíte státní pokladnu.
Velké věci můžete dělat jen když máte k dispozici solidní lidskou základnu a zdroje, 400 milionů lidí, a nevyčerpatelnou surovinovou základnu. Je možné, že kdyby Hitler vyhrál válku došlo by k rozmachu Německa, ovšem na úkor jiných oblastí a lidí.
Vystavěla by se Germánia, honosné a velké budovy by měly jistě uplatnění ..... administrativa a správa území zahající od Atlantiku až k Tichému oceánu ... to by bylo třeba úředníků ....
Dále by bylo nutné vystavět široké dálnice, které by spojovaly Západ s Východem .... železnice apod., protože doprava hraje velkou roli v rozvoji. Otázkou je kde vzít na to zdroje? V Rusku jich bylo dost, novodobí otroci, nevím kolik by přitom mohlo zemřít lidí na nemoce, nedostatek stravy a těžké pracovní podmínky, nejspíš miliony, vždyt máme určité srovnání ze sovětských pracovních táborů, tzv. gulagů .... ty lidé také umožnili za nelidských podmínek rozvoj Ruska.

V Číně existovaly podobné představy ..... jak urychlit rozvoj, ovšem nyní si kladou otázky zda ty oběti za to stály? Zda je cennější rozvoj nebo lidské životy.
Ovšem Rusko, kdyby neprošlo modernizací tak by bylo bito.

Obrázek
Celkový pohled na Germánii, vlevo ten ovál je letiště. Dopravní tepnou byla též třída Pompy.

Napsal: 18/11/2004, 19:34
od Melkor
Zajímavou otázkou je úroveň Evropy dnes po vítězství Hitler, západní a střední Evropa by byl vrchol civilizovanosti a vyspělosti, ale Rusko by byla naprostá divočina, možná kromě velkých měst.

Napsal: 18/11/2004, 21:58
od Lord
... no asi máš pravdu, v Rusku by se držela jen velká města, ta by byla spojena dálnicemi a železnicí s říší.

Připojuji foto jak vypadá Berlín dnes, i když se zde poměrně dost staví, nemá to už takové rozměry a jednolitost jak Speerova a Hitlerova koncepce ....

Obrázek
Berlin_dnes.

Napsal: 18/11/2004, 22:43
od Melkor
Jestlipak by ještě byli partyzáni?

Napsal: 19/11/2004, 02:05
od Lord
Neměli by šanci.

... připojuji foto - centrum vlády v Berlíně za doby nacismu .... situační mapka bunkrů a tunelů, kde je budete hledat dnes ....

Obrázek
Berlin_mapka_vlada.

Napsal: 19/11/2004, 15:37
od Melkor
Jak by asi vypadal Řím, Madrid, Budapešť a další města spojeneckých států?

Napsal: 20/11/2004, 02:24
od Lord
Melkor na této adrese je klikací mapa Germánie

http://arno.breker.free.fr/berlin01a.htm

a tam nalezneš po kliknutí podrobnější popis fontán, letiště, slavobrán apod.
Jsou tam i umělecká díla od Arno Brekera.

Napsal: 20/11/2004, 10:27
od Kun@
Opravdu zajímavý návr, většina budov je opravdu impozantních.
Mně se Klasicismus vždycky líbil ;-)

Obrázek
germania

Napsal: 20/11/2004, 10:29
od Kun@
Ještě jeden obrázek Dómu

Obrázek
germania.

Napsal: 20/11/2004, 11:36
od Melkor
Kun@ píše:Mně se Klasicismus vždycky líbil ;-)
Máme něco společnýho.

Napsal: 21/11/2004, 23:28
od Lord
Chlapci když máte tak rádi klasiku tak přikládám další fota např. Prachstrasse (ulice Pompy) a jiné. Do jisté míry se čerpala inspirace z antických staveb, ale nutno dodat, že se vytvářela i osobitá nacistická architektura, toto by mohlo zajímat budoucí architekty při studiu dějin architektury ....

Obrázek
Slavobrána na Prachtstrasse.

Obrázek
Prachtstrasse, neboli ulice Pompy.

Obrázek
palast.

Napsal: 21/11/2004, 23:56
od Melkor
Zajímalo by mě, jestli maj studenti na vejšce v osnovách něco málo o tomto nacistickém novoklasicismu.

Napsal: 22/11/2004, 00:02
od Lord
architekti, možná ano, jako volitelný předmět .... , jako filozofové něco o nacistickém okultismu ...

Napsal: 22/11/2004, 20:56
od Lord
Vítězný oblouk v Germánii a Třída Pompy. Vojáci se vracejí z vítězného tažení v Rusku :roll:

Obrázek Obrázek
Vítězný oblouk v Germánii.

Napsal: 22/11/2004, 21:05
od Lord
Model Velkého náměstí neboli Grosseplatz. Všimněte si Říšského sněmu - Reichstagu, to je asi jediná původní stavba (a ještě Braniborská brána), které by zůstaly z původní zástavby ...... podle Reichstagu, který je v Berlíně dodnes si můžete udělat představu, kde měla být tehdy největší stavba na světě - Velký dom.

Obrázek
Celkový pohled na Velké náměstí.

Obrázek
Uvnitř Velkého náměstí. V popředí Reichstag.

Napsal: 23/11/2004, 15:09
od Melkor
Až bude virtuální realita dostupná normálním lidem, tak by nebylo špatný si udělat procházku po Germanii, co vy na to?

Napsal: 23/3/2005, 18:58
od Lord
Model Germánie je možno vidět v některých filmech o rajchu. Například ve filmu Der Untergang, u nás uváděný pod názvem Pád třetí říše. Film je dlouhý dvě a půl hodiny a v Německu zaznamenal obrovský úspěch.

Právě ve sklepě pod říšským kancléřstvím byl tento model umístěn, nevím sice co se stalo z originálem (asi ho zlikvidovali ivanové po dobytí Berlína), ale pro účely filmu byl vytvořen nový precizní model města. Čalouník se chodil na model Germánie často dívat v pohnutých dnech na konci války a kochal se jeho nádherou.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek