Parachute Regiment

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Parachute Regiment

Příspěvek od Thór »

Parachute Regiment: Utrinque paratus“- Jsme připraveni na cokoli…

Obrázek
Odznak výsadkového pluku

Parachute Regiment je výsadkovým pěším prvkem v britské armádě. Jedná se o elitní jednotku, jak vyplývá z jejího přísného výběrového řízení, důsledného vzdělávacího programu, požadavku na jeho operativnost s minimální nebo žádnou podporu za nepřátelskou linií proti číselně nadřazeným silám. Jedná se o vzdušně pěchotní prvek 16 Air Assault Brigade.

Založení:

Výsadkový pluk má svůj původ v elitních silách zřízených britskou armádou na žádost Winstona Churchilla. Británie se inspirovala při vytváření vzdušných sil (včetně Parachute Regiment, Air Landing Regiments, a Glider Pilot Regiment) na příkladu německé Luftwaffe a jejích Fallschirmjägerů, kteří hráli hlavní roli v invazích do Norska a Nizozemí, a stěžejní, poněkud Pyrrhovo vítězství v invazi na Krétu.
První útok Britských vzdušných se konal dne 10. února 1941, kdy společně s II. SAS (zhruba 40 mužů z 500 vyškolených) se představilo nepříteli seskokem do Itálie a obsazením jediného akvaduktu v bravurní operaci s názvem Operation Colossus.
Po bitvě na Krétě, bylo rozhodnuto, že Británie potřebuje mnohem více parašutistů pro podobné operace. Výcvik byl svěřen Commando No. 2, které se specializovalo na vzdušné útoky a stalo se jádrem Výsadkového pluku.


Organizace:
Tento pluk je tvořen ze tří pravidelných a jednoho rezervního praporu. Jeden prapor, ( 1. batalion), je trvale přidělen k ředitelství Speciálních Sil ve Special Forces Support Group.

1st Battalion, The Parachute Regiment (1 PARA) / Special Forces Support
Obrázek
2nd Battalion, The Parachute Regiment (2 PARA) / Air Assault-Light Role
Obrázek
3rd Battalion, The Parachute Regiment (3 PARA) / Air Assault-Light Role
Obrázek
4th Battalion, The Parachute Regiment (4 PARA) / TA Reserve
Obrázek

3. prapor zahrnuje gardu Výsadkové roty, složenou z pěti mužů z pěších gardových pluků.

Všechny výsadkové regimenty provádějí nábor a výcvik v Pre Parachute Course, (P Company) a je prováděn v Infantry Training Centre , v Cattericku.

Obrázek
Vlajka Výsadkového pluku

Obrázek
„Belerofon“

Obrázek
Znak 16. th Air Assault Brigade


Historie:

WW II.

Operace Biting - Francie

Würzburgský radar na pobřeží Francie byl napaden britskými výsadkáři v rámci operace Biting dne 27. února 1942. Elektronika tohoto systému byla dopravena zpět do Británie k provedení testovacích zkoušek.

Operace Husky - Sicílie

Jako součást operace Husky, byly uskutečněny čtyři výsadkové operace.Výsadek během noci z 9. / 10. července 1943, kterého se účastnili dvě Britské(British 1st Airborne Division, Glider Landed Troops) a dvě Americké (505th Parachute Infantry Regiment-US, 82nd Airborne Division-US)jednotky.Díky silnému větru který foukal, došlo k odklonění letadel z kurzu a jejich širokému rozptylu. Britské kluzáky vyložily vojáky mimo cílové zóny, pouze 12 z 144 kluzáků přistálo na cíl ( mnoho jich přistálo v moři ). Přesto, že rozptyl výsadkářů byl velký, vzhledem k tomu že narážely pouze na sporadický odpor, vzdušně/výsadková část operace Husky dopadla dobře.
Obrázek
1. Airborne Division
Obrázek
Glider Infantery Badge
Obrázek
505 U.S. výsadkový prapor
Během operací v severní Africe, viděli němečtí vojáci poprvé u britských vojáků kaštanové barety. Během několika měsíců je pokřtili na Rote Teufel - Red Devils. Nicméně, tato přezdívka nebyla odkazem na barvu jejich pokrývek hlavy, ale ve skutečnosti kvůli červenému blátu,kterým byli po deštích vojáci pokryti.

Operace Slapstick - Jižní Itálie

Během vylodění v Itálii britská 1. výsadková divize přistála u přístavu Taranto v „patě“ Itálie (operace Slapstick). Jejím úkolem, bylo obsadit přístav a nedaleké letiště. Dále pak ve spojení s Osmou britskou armádou vytvořit tlak směrem na sever, aby se spojily s americkou pátou armádou nedaleko Foggia.

Operace Overlord - Normandie

Během operace Overlord v den D (6. červen 1944),bylo uskutečněno více dílčích výsadkových operací, ale v podstatě měly vzdušné síly za úkol zabezpečit slabá místa, před vyloděním na plážích v Normandii. Britové zajišťovali východní křídlo v rámci Operace Tonga. Součástí těchto operací, bylo dobytí, nebo likvidace konkrétních cílů, například dobytí dělostřelecké baterie v Mervill.Ukryty pod 12 stop-tlustým betonem, čekaly čtyři 105 mm kanóny jen míli od pláže Sword, Juno a Gold, se schopností pokrýt palbou jak vyloďovací čluny, tak vojáky vyloďující se na plážích. Úkol eliminovat tuto baterii připadl 9. Bn. Výsadkového pluku, který baterii dobil během 36 hodin.Stalo se tak přes to, že batalion byl vysazen 16 Km od určených dopadových ploch. Podplukovník Otway čekal na shromaždišti, ale do 02:50, se na point dostavilo pouze 150 z jeho původně 650 mužů,vyzbrojených pouze lehkými zbraněmi. Žádné Jeepy, protitankové zbraně, minomety, minohledačky, zdravotnický personál, ženisté nebo námořní styčný důstojník na shromaždiště nedorazili.
Obrázek
Baterie v Merville

Operace Dragoon - jižní Francie

Dne 15. srpna 1944, výsadkové jednotky z 2nd Independent Parachute Brigade, jehož součástí jsou i 4th, 5th a 6th Para battalion a lst Independent Pathfinder Platoon, seskočili v jižní Francii mezi Frejus a Cannes jako součást Operace Dragoon. Jejich cílem bylo v dané oblasti zničit všechny nepřátelské pozice a udržet je dokud nedorazí americká sedmá armáda. Poté, co byli splněny počáteční cíle, byly jednotky posíleny třemi tisíci vojáky a chybějícím vybavením výsadkem, provedeným více než tři sta kluzáky v operaci s kódovým názvem Dove. Výsadek proběhl s téměř nulovými ztrátami a během několika dnů, byly britská výsadková skupina stažena po moři do Itálie, připravovat se na budoucí operace.
Obrázek
Průzkumníci/Pathfinder
Obrázek
1. Airborne Division

Operace Market-Garden - Nizozemsko

Snad nejslavnější výsadková operace historie je operace Market Garden v září 1944, ve které bylo 35.000 vojáků z First Allied Airborne Army vysazeno100 mil za německé frontové linie ve snaze vytvořit cestu přes Nizozemsko a obsadit most přes Rýn v Arnhemu. Tři kompletní vzdušné divize, British 1st Airborne Division, 82. Airborne division „ All American“ a 101. Airborne division „ Screaming Eagles“ a Polská 1st Independent Parachute Brigade. Jednotky byly vysazeny na různých místech podél Highway 69 s cílem vytvořit "koberec" přes který bude britský XXX sbor postupovat rychle vpřed. Německé obranné síly, činily přibližně trojnásobek počtu než ten, se kterým se počítalo, včetně dvou (pod stavem), ale velmi zkušených pancéřových divizí( 9. panzerdivision SS Hohenstaufen a 10. panzerdivision SS Frundsberg). Přestože výsadek byl částečně úspěšný, úkol britské 1. výsadkový divize zůstal nesplněn a most v Arnhemu zůstal v německých rukou.
K boji o most v Arnhemu, se váže mnoho zajímavých a hrdinských příběhů a tento, patří mezi ně: Po ústupu Britů v troskách Arnhemu, bez munice, raněného a hladovějícího zajali Němci britského důstojníka.Německý důstojník řekl britskému důstojníkovi… .. „Bojoval jsem u Stalingradu na východní frontě, ale nikdy jsem neviděl bojovat vojáky tak dobře, jako jste bojovali Vy. Kde jste se to naučili?“ Na to mu zajatý Britský důstojník odpověděl, „dobře, bylo to poprvé – příště se pokusíme to udělat lépe!“
Obrázek
1. AB Division UK
Obrázek
82. AB Division U.S. „ All American“
Obrázek
101. AB Division U.S. „ Screaming Eagles“
Obrázek
Samostatná výsadková brigáda Generála Sosobowského
Protivníci:
Obrázek
10. Panzerdivision „ Hohenstaufen
Obrázek
9. Panzerdivision SS „ Frundsberg“



Operace Varsity - Porýní, Německo

Operace Varsity, byla největší a nejúspěšnější vzdušná operace v dějinách a znamenala začátek konce pro Německo. Celkem šest výsadkových praporů, včetně Kanaďanů a Britské 6. výsadkové divize, podporovaných kluzáky z Air Landing Brigade, klesli na zem 24. března 1945, jako kompletní síly, aby se zabránilo chybám jako v Arnhemu.
Společně se 17. Airborne division „ Golden Talon“, bylo cílem této operace zajistit a prohloubit předmostí na Rýně a pak vyrazit přes celou zemi na pobřeží Baltského moře,( 350 mil). Jejich původní cíle byly vysoko položené cesty, point na Diersfordter Wald a silniční a železniční mosty přes řeku Issel a Hamminkeln.
Obrázek
1. AB Division UK
Obrázek
Glider Infantry
Obrázek
17. AB Division U.S. „ Golden Talon“


1946 - 1966

Po druhé světové válce, byl početní stav pravidelných vzdušných sil redukován na 16th Independent Parachute Brigade Group, zatímco v domobrana redukovala 16. výsadkovou divizi (TA-Territorial Army), na 44th Independent Parachute Brigade Group (TA) v roce 1956. V roce 1954, na žádost ředitele pro operace v Malajsku byla postavena z dobrovolníků Independent Parachute Squadron. 22.Regiment SAS pomohl tím, že převelel čtvrtinu sabre squadron pro operace v Malajsku proti komunistickým teroristům. Někteří důstojníci a 80 mužů bylo vybráno z vytvořené Independent Parachute Squadron a sloužili s perutí v Malajsko a podíleli se na operacích. 22. SAS byla rozpuštěna v květnu 1957 při návratu do Velké Británie.
V Suezské Krizi,při Operaci mušketýr se vydařil potřebný prvek překvapení a všech 660 mužů muselo být na zemi u letiště El Gamil a připraveno k akci během čtyř a půl minuty. V 04.15 hodin dne 5. listopadu 1956, 3 Para skočil a ačkoli opozice byla těžká, nehod bylo málo.
V roce 1964, 2 Para byl vyslán do Singapuru na nácvik válčení v džungli. Po Indonésii hrozí invaze do malajského státu Borneo. Zbytek Para následoval jednotku v březnu 1965, a přestěhoval se přímo na indonéskou hranici. O měsíc později došlo k jedné z největších bitev války, když jeden indonéský prapor zaútočil na B Company 2 Para. Více než 50 Indonésanů bylo zabito a Paras přišli o dva muže a sedm zraněných. Tato krátká, ale intenzivní nasazení na Dálném východě skončila v červenci, Prapor byl vyznamenán osmi dekoracemi, včetně dvou válečných medailí
Generálmajor Glyn Gilbert byl muž, který instruoval po celou tuto dobu své služby výcvik vojáků v zajištění přežití a prosazoval doktrínu vzdušných válečných konfliktů. On také vytvořil Red Devils parachute display team, a založil Platoon Sergeants' Battle Course v Brecon Beacons, který byl později rozšířen do celé britské armády.
Obrázek
„Belerofon“
Obrázek
SAS

Operace Banner a Falklandy



Po celou dobu "nepokojů" v Severním Irsku, se regiment účastnil místních operací. V roce 1972 zároveň pomáhal Royal Ulster Constabulary v prevenci dodržování občanských práv.Při pochodu v Derry, bylo dvacet osm civilistů zraněno, čtrnáct zabito. Tato událost se stala známou jako Krvavá neděle. Paras, IRA obvinila ze střelby do neozbrojených civilistů.Tento incident popíši v jiné stati. Během svého pobytu v letech 1971 a 1991, Výsadkový Regiment ztratil čtyřicet lidí zabitých „The Troubles“. První z nich, seržant Michael Willetts, byl oceněn George Cross za záchranu desítek životů na úkor svého vlastního během bombového útoku.
Dne 27. srpna 1979 šestnáct vojáků padákového pluku a dva vojáci jednotky Queen's Own Highlanders byli zabiti při hlídkování v Severním Irsku najetím na bomby umístěné IRA v silnici.
Obrázek
George Cross
Obrázek
Queenś Own Highlanderś
Obrázek
Royal Marine Badge
Války o Falklandy v roce 1982, se zúčastnil 2. a 3. prapor,spolu s 3. Commando Brigade. Tyto pluky hrály významnou roli v konfliktu. Dvoum z jeho vojáků byl udělen Victoria Cross. Tyto dva vyznamenaní byli podplukovník H. Jones a seržant Ian McKay.
Během této doby byl Výsadkový pluk začleněn do rámce 5. Výsadkové Brigády.V roce 1990 po skončení studené války, byl redukován 15. skotský dobrovolnický prapor a v roce 1993 se stal součástí 4. praporu.
Obrázek
Victoria Cross-nejvyšší Britské vyznamenání

1996 - 2002

1. prapor, posílen o C Company z 3. praporu, se zúčastnil války v Kosovu v roce 1999 (Operation Joint Guardian) a mezi úkoly, které byly svěřeny bojovým skupinám během konfliktu patřil vrtulníkový útok na zajištění strategického Kacanického pasu. To byla jediná silnice mezi makedonskou hranicí a Prištinou a její použití bylo klíčem k následujícím operacím obrněných jednotek.
V roce 1999 byl 10. (dobrovolnický) prapor redukován a je ponechán pouze jeden rezervní prapor výsadkového pluku. Tento 4. prapor, měl své velitelství v Leedsu a podřízené jednotky se nacházely v celé Británii: 10 (Londýnská) skupina ve White City a Croydonu, 12 (Yorkshirská) skupina v Leedsu a Hebburnu a 15 (Skotská) skupina v Glasgow a Edinburgu.
Po občanské válce v Sierra Leone, se situace v regionu dále zhoršovala. 1. prapor přistál u městských budov ve Freetownu dne 7. května 2000, s úkolem evakuovat cizí státní příslušníky. Prapor tvořil čelný prvek úkolu námořní skupiny, soustředěné kolem HMS Ocean, jako součást Operace Palliser. Poté co byla dokončena evakuace, byla jednotka pověřena udržením kontroly nad letištěm Freetown , aby byly zajištěny dodávky OSN do země a zároveň prováděla hlídkovou činnost v hlavním městě. Povstalecký vůdce Foday Sankoh, byl zajat vládními silami 17. května. Operace Palliser skončila 15. června.
Bohužel 11 vojáků z 1st Royal Irish Regiment (RIR) byli v Sierra Leone zajati jako rukojmí povstaleckou frakcí známou jako „West Side Boys“, (název této teroristické jednotky byl sice silně prozápadní, ve skutečnosti však byl West Side Niggaz/Junglers).Dne 25. srpna, "A" skupina 1. praporu bylo nasazena v Dakaru, v Senegalu dne 5. září, a potom na letecké základně Freetown. Pět vojáků RIR, bylo propuštěno 30. srpna, ale poté, co povstalci provedli první popravy, zasáhla SAS, podporovaná dvěma Army Air Corps Helicopters a zahájila pokus o záchranu (Operace Barras) dne 10. září. Operace proběhla úspěšně, mnoho povstalců včetně jejich vůdce Foday Kallaye, bylo zajato. Navráceny byly i dva Land Rovery včetně posádek RIR kteří byli v hlídce.
V srpnu 2001 se 2. prapor se zúčastnil intervence NATO v bývalé jugoslávské republice Makedonie, za účelem odzbrojení povstalecké Národní osvobozenecké armády, (Operace Essential Harvest).
Obrázek
Royal Irish Regiment

Irák

1. a 3. prapor spolu s Pathfinder Platoon (průzkumná četa) se zúčastnil v rámci Operace Telic,jako britský příspěvek invaze v roce 2003 do Iráku, která začala 20. března. Tyto dva prapory byly součástí 16. Air Assault Brigade. Kromě toho 120 vojáků z Territorial Army 4. praporu byli povoláni do aktivní služby.
Tento pluk byl aktivně zapojen do operace vedoucí k dobití druhého největšího iráckého města Basra. Poté co vnikla 7. Obrněná brigáda do města dne 6. dubna, 3. prapor uvolnil „starou čtvrt“, která byla neprůchodná pro vozidla.
Válka oficiálně skončila dne 1. května, ale tento prapor zůstal v Iráku, kde působil v britské oblasti na jihu země. Výsadkový pluku byl dislokován v Maysanské provincii, hlavně jako síla, působící proti tichým útokům iráckých nepravidelných jednotek. „A“ patrola Royal Military Policemen ,připojená k 1. praporu byla obklíčena a zabita dne 24. června 2003, iráckými střelci v Majar Al-Kabir. Hlídka 1. praporu byla v Majar Al-Kabiropětovně těžce atakována iráckou gerilou. Několik členů následné QRF (vyprošťovací skupiny) bylo zraněno, protože jejich helikoptéra Chinook se dostala pod těžkou palbu,a z velkým poškozením se pokusila přistát.
Seržant Gordon Robertson byl vyznamenán Conspicuous Gallantry Cross - druhým nejvyšším oceněním za statečnost tváří v tvář nepříteli po Victoria Cross . To byl první CGC, který byl udělen Výsadkovému pluku.První a třetí, prapor opustily Irák spolu s ostatními jednotkami 16 Air Assault Brigade v září.
Rotace jednotek v Iráku i nadále využívala všechny prapory z pluku jako součást Operace Telic. 2. prapor byl nasazen v listopadu 2003 na 6-ti měsíční službu jako součást 20-té Obrněné brigády a znovu v listopadu 2005 jako součást 7-mé Obrněné brigády. Během nasazení se 7-mou Obrněnou brigádou, byl seržantu Jamesi Newellovi udělen Válečný kříž za statečnost. To byl první poddůstojník z 2. praporu, který obdržel toto vyznamenání. Mezitím 3. prapor vyslal dva odřady pro podporu 12-té mechanizované brigády na Operaci Telic 6 v roce 2004. Stejně jako individuální posily ze všech praporů pro „ Cassino Company“ pro 4. prapor nasazený do Iráku v říjnu 2005 po dobu 6 měsíců jako součást operace Divisional Rear Operations Battle Group- (1. Královská Irská, později nahrazena 1. Královskou Skotskou v lednu 06).
Obrázek
Znak 16. th Air Assault Brigade
Obrázek

Afghánistán

Operace Veritas, Afghánistán. 2. prapor byl nasazen na obranu Kábulu v lednu 2002 jako pomoc NATO ISAF. Cílem nasazení,byla pomoc ISAF zajišťovat bezpečnost a stabilitu pro americkou misi vedenou za účelem vypuzení oddílů Talibánu. Nasazení praporu bylo natolik úspěšné, že byl 2. prapor vyznamenán Wilkinson Sword of Peace za své úsilí.
V lednu 2006 byla 16. Air Assault Brigade pověřena provedením výsadku Infantry Battle Group (3rd Battalion) pro operaci v Afghánistánu známou jako Operace Herrick. Dále byla nasazena v provincii Helmand na jihu země v červnu 2006. Téměř okamžitě se 3. prapor bojové skupiny zapojil do Operace Mountain Thrust, americké kampani proti Talibanským guerillám, uváděné jako největší západní ofenzíva v Afghánistánu od roku 2002.
Všechny čtyři prapory jsou v současné době v Afghánistánu jako součást operace Herrick s 16. Air Assault Brigade.


Vyznamenáni v bitvách:
· World War Two
o Arnhem (Operation Market-Garden)
o Athens (Operation Manna)
o Breville (Operation Overlord
o Bruneval (Operation Biting)
o Normandy Landing (Operation Overlord)
o Oudna (Operation Torch)
o Primosole Bridge (Operation Fustian)
o Rhine Crossing (Operation Varsity)
o (Southern France) Operation Dragoon
o Tamera (Operation Torch)
· Falklands War (Operation Corporate)
· Gulf War
o Basra (Operation Telic)

Velitelé Výsadkového pluku

· 1942-44 Field Marshal Sir John Dill GCB, CMG, DSO, LLD
· 1944-56 Field Marshal The Viscount Montgomery of Alamein, KG, GCB, DSO, DL
· 1956-61 General Sir Richard Gale, GCB, KBE, DSO, MC
· 1961-65 General Sir Gerald Lathbury, GCB, DSO, MBE
· 1965-67 Lieutenant General Sir Kenneth Darling, KCB, CBE, DSO
· 1967-72 General Sir Mervyn Butler, KCB, CBE, DSO, MC
· 1972-77 General Sir Roland Gibbs, GCB, CBE, DSO, MC, ADC Gen
· 1977-83 General Sir Anthony Farrar-Hockley, GBE, KCB, DSO, MC, ADC Gen
· 1984-90 General Sir Geoffrey Howlett, KBE, MC
· 1990-93 Lieutenant General Sir Michael Gray, KCB, OBE
· 1993-98 Lieutenant General Sir Rupert Smith, KCB, DSO, OBE, QGM
· 1998-04 General Sir Mike Jackson KCB, CBE, DSO, ADC Gen
· 2004 - Present General Sir John Reith , KCB , CBE

Za použití webovách stránek Parachute regimentu a Wikipedie............

P.S. Snažil jsem se vždy k uvedené stati, přiložit příslušnou fotodokumentaci.
P.S.......v kritice mě šetřete :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Přečetl jsem si to nadvakrát a je to zajímavá práce. Jinak mám pár dotazů:

1. jaké výsadkové jednotky mají Britové ještě k dispozici
2. máš nějaké informace o výsadkových jednotkách britské armády na území kontinetální Evropy v době studené války?

Dobrá práce Thóre.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1569
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Já osobně vím o jedné a to o SAS, i když jeto velice univerzální jednotka, tak puvodně byla koncipována jako výsadková(autor ať mne když tak opraví)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mám obavu že to tak nebylo. I když v dnešní době SAS mají výsadkovou jednotku bylo to jinak. Jen rychlý průřez:

SAS vznikla během 2. světové války na podnět Davida Stirlinga, příslušníka Commando Corps. Byla potřeba speciální jednotka, protože při konvenčním způsobu boje vnikalo příliš mnoho ztrát. Název SAS – Special Air Service tedy v překladu Speciální letecká služba - sloužil k utajení jednotky. SAS pracovali po malých skupinkách a jejich hlavním úkolem bylo ničit německá a italská letadla na letištích v Africe. Prvního úspěchu dosáhli SAS v prosinci roku 1941, kdy na dvou letištích zničili 61 letounů. Během svých operací zničili jednotky SAS více letadel, než jich bylo sestřeleno. Jejich operační úspěchy se podíleli na tom, že Němci začali zajaté příslušníky britských speciálních sil po zajetí likvidovat.

Brzy po válce se ale pro SAS našlo další uplatnění. Zapojili se do konfliktů na dálném východě, byli vysláni do Ománu, kde v památné bitvě o ománský Mirbat zvítězilo 10 vojáků SAS s několika tamějšími pomocníky nad 250 partyzány. Tato bitva je legendární a je jen škoda, že se o ní velmi málo ví. Po Ománu následovali akce v Adenu a Borneu.

SAS také čím dál tím více nachází uplatnění v boji proti terorismu. Byli nasazeni proti Irské republikánské armádě (IRA) a Irské národní osvobozenecké armádě (INLA). Legendární je jejich útok na Íránské velvyslanectví v Londýně a osvobození tam zadržovaných rukojmí.

V roce 1982 začíná válka o Falklandy, do které byl okamžitě nasazen 22. pluk SAS. Vojáci pronikli na ostrovy, vybudovali zde pozorovatelny, sledovaly přesuny nepřítele a naváděli na něj letadla. Navíc byli nasazeni proti Argentinské podobě SAS kterou kdysi dokonce pomáhali zakládat a cvičit. Naštěstí žáci své učitele nepřerostli. SAS dokonce silou jedné roty dobily na nepříteli ostrov South Georgie a zneškodnily argentinskou ponorku Santa Fe.

V pouštní válce číslo 1 se jejich hlavní činností stal "hon na SCUDY", kdy hlídky SAS ničili zmíněné rakety nebo přivolali letectvo na jejich likvidaci. Po 12 dnech operace, už nevzlétl ani jeden. Zde je potřeba uvést že jejich zásah byl vyvolán okamžitou potřebou zastavit ostřelování Izraele raketami SCUD. Izrael se ocitl pod palbou a to je vždy nebezpečné, jeho ozbrojené síly v souladu s politickým vedením mají ve zvyku na napadení okamžitě reagovat. Zde by to mohlo způsobit rozpad křehké koalice evropských a arabských armád.

Letecké bombardování podle hlášení pilotů letadel přinášelo úžasné výsledky. Ale SCUDY létaly dál. Až Syřané došli za spojeneckým vedením a řekli: „Víte pánové, nám naše prostředky říkají že bombardování je vlastně neúčinné“. A poprvé ukázaly výsledky elektronického průzkumu ze systému RAMONA, předchůdce TAMARY. Oslavné fanfáry utichly a hledalo se řešení. A nastoupilo SAS. Na svých terénních vozidlech jejich hlídky pronikly hluboko do prostoru, odkud iráčtí raketčíci odpalovali své střely a zároveň vytvářeli nekonečné množství klamných cílů, které s takovým úspěchem bombardovaly vzdušné síly.

SAS aktivně vyhledávali ostré cíle a buď je ničili sami pomocí PTŘS nebo na ně naváděli letectvo. Již po pár dnech se dostavil výsledek. Iráčtí raketčíci nevydrželi trvalý teror, který nečekali a stáhli se hlouběji do vlastního území. Po 12 dnech raketový útok na Izrael skončil. Zde tedy je pravda,že nepatrné síly odhodlaných specialistů měly přímo strategický přínos. Tím že odstranily raketové ostřelování Izraele, nemusel tento napadnou sám Irák a tím nedošlo rozpadu koaličních vazeb.
Další úkoly plnily jednotky SAS v těchto oblastech:
-hloubkový průzkum
-záchrana zajatců a sestřelených pilotů - zde dosahovali lepších výsledků než americká armáda.
-diverzní operace v týlu irácké zakopané polní armády.
O těchto činnostech nic relevantního nevím, stejně jako o jejich nasazení v druhé pouštní válce .

Navíc si myslím, že hlavní síly SAS jsou a byly po ukončení války trvale dislokovány na britských ostrovech. O jejich přítomnosti na kontinetu nic nevím.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Sehr gut Pátrač. SAS nebyli a nejsou považováni za výsadkovou jednotku. Pro ně jsou tzv. long range recce a záškodníci.

Výsadkářské jednotky byli 5. airborne brigáda(Aldershot) a 24.air-assault brigáda(někde na severo-západě Anglie), tzn. s vrtulníky. Obě dvě byly za studené války v Anglii.

Po studené válce se z nich stala 16.air-assault brigáda a jak z názvu vyplývá jsou opět ve vrtulnících. Příslušníci této brigády jsou po většinu času nasazováni vrtulníky, ale mají tzv. Pathfindery - značkovač přistávacích ploch, kterými může být každý z nich a proto jsou cvičeni jako výsadkáři.


Jinak 1.para regiment nepatří pod 16.air assault brigade.
Je součástí SFSG - special forces support group, která byla založena v roce 2000 po neúspěchu SAS v Sierra Leone a slouží jako jejich přikrytí.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Mantra dne 17/10/2008, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Jak píše Pátrač, za zakladatele SAS tak jak je známe, je pokládán David Stirling. Jinak zakladatel britských speciálních jednotek jako takových je pplk. Dudley Clark ( Commandos). Na konci r. 1940, měli všichni příslušníci 2. Commando ukončený paravýcvik a bylo rozhodnuto, že bude přejmenováno na 11.prapor zvláštních leteckých služeb. První operační seskok provedla X. rota 11.praporu SAS v únoru 1941-útok na akvadukt přes řeku Tragino v Itálii.
Pátrač-všechno co v UK skáče, nebo má paravýcvik je zařazeno do 16 Air Assault Brigade( mimo 1.para) . Překopíruju sem seznam jednotek a tabulku členění.

Začleněné jednotky.

* 16 Air Assault Brigade Headquarters and Signals Squadron (216 Parachute Signal Squadron)
* 1st Battalion, The Royal Irish Regiment (27th (Inniskilling), 83rd, 97th & Ulster Defence Regiment)
* 2nd Battalion, The Parachute Regiment
* 3rd Battalion, The Parachute Regiment
* Argyll and Sutherland Highlanders, 5th Battalion The Royal Regiment of Scotland
* 7th (Parachute) Regiment Royal Horse Artillery
* 3rd Regiment Army Air Corps
* 4th Regiment Army Air Corps
* 9th Regiment Army Air Corps
* 23 Regiment (Air Assault), Royal Engineers
* 7th Air Assault Battalion, Royal Electrical and Mechanical Engineers
* 13 Air Assault Support Regiment, Royal Logistic Corps
* 16 Close Support Medical Regiment, Royal Army Medical Corps
* 156 Provost Company, Royal Military Police
* Pathfinder Platoon

Also attached but not part of the Brigade are:

* One Squadron of the Household Cavalry Regiment (can provide at least one Para trained Troop)
* No1 (Para) Troop, 33 Engineer Regiment (EOD) (parachute trained EOD unit)
* 21 Air Assault Battery, 47 Regiment Royal Artillery - Air Defence/UAV
* Light Electronic Warfare Team, 14 Signal Regiment (Electronic Warfare) - (parachute trained EW unit)
* 4th Battalion, The Parachute Regiment - Reserve unit based at Pudsey, London, Croydon, Hebburn, St Helens, Glasgow and Edinburgh
* 2nd Battalion, The Royal Irish Regiment (27th (Inniskilling), 83rd, 87th and Ulster Defence Regiment) Reserve to 1 R IRISH based in various locations in Northern Ireland. Also known as 2 R IRISH
* Joint CBRN Regiment Light Role Specialist Monitoring Team (developing a parachute capability in order to provide air-assault CBRN teams to 16 AA Bde)

Členění brigády:
Obrázek
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-na to období studené války se mrknu, večer sem doufám hodím nějaký seriozní post.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra - takže SAS dneska nemá výsadkovou jednotku? Kruci a já byl přesvědčený, že nějakou má.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Podle britů jsou vycvičeni jako výsadkáři ale nejsou tak nasazováni. Výsadkovou jednotku jako takovou nemají.
Problém je, získat jakékoliv info o těchto jednotkách i pro samotné brity. Ví se přibližně co mají za jednotky ale to je všechno.

K těm Pathfinderům, ti jsou rekrutováni převážně ze zmíněných 2. a 3. praporu 16.aabgde.

Also attached but not part of the Brigade are: No1 (Para) Troop, pro neznalé jedna četa může být přidělena.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-jsem přesvědčený o tom, že SAS má zcela funkční HALO tým. Víš ono je to u SaSíků těžké.Výsadkářskou odbornost mají všichni, ale vzhledem k tomu, k čemu je SAS určena, jsou školeni ve všech způsobech boje.Takže taktiky LI,Horské pěchoty,průniky z vody (tady trochu lezou do zelí SBS),výsadkové průniky (ať už technikou HALO,klasického výsadku, nebo vrtulníkového výsadku), nebo výcviku boje v džungli.Navíc jsou všichni proškoleni v demoličních pracech.Ve výsledku to budou asi jedni z "nejdražších" vojáků na světě.Jo a pozapoměl jsem na to, že SAS má také speciálně vycvičenou squadronu pro boj s terorismem.
Hmmmmmmmm, to vyoadá na to, že ti SaSíci bude téma na další článek.
Naštěstí mi v knihovně " dřímá Encyklopedie SAS od Steve Crawforda :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tady je o těch SFSG

http://www.eliteukforces.info/sfsg/

Napsat o SAS, to může být docela tvrdý ořech, právě kvůli nedostatku zdrojů.
Ale těším se, neboť to jsou věci které se dotýkají současnosti.

Moc bych se divil kdyby měli HALO team. K čemu by ho měli?

Tady to jsou úkoly pro Glidery z 1.para aspol.

Nechce se mi věřit že by si lezli do zelí s SBS, neboť ti jsou čistě pro NAVY a SAS jsou pro pozemní vojsko.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-
Moc bych se divil kdyby měli HALO team. K čemu by ho měli?
K čemu? K čemu ma jí intruktory pro přežití v polárních podmínkách. K čemu mají intruktory pro boj v džungli,k čemu mají horolezecké instruktory? Prostě mají HALO team....a proč? Protože možná operace by mohla vyžadovat tento způsob vysazení a průměrný výsadkář v něm vycvičen není. SAS má na všechno odborníky, kteří cvičí další odborníky. Proto jsem také psal, že SAS má pravděpodobě nejdražší vojáky na světě ("nejdražší" myšleno z pohledu finanční náročnosti na výcvik jednotlivce).

Nechce se mi věřit že by si lezli do zelí s SBS, neboť ti jsou čistě pro NAVY a SAS jsou pro pozemní vojsko.
Lezení do zelí SBS......je myšleno z pohledu jednoho konkrétního způsobu operace....průniku z vody. SBS je speciálně vycvičená pro "mokrou" práci v téměř celém rozsahu spektra. SAS, je schopna průnik z vody provést, ale ve větším rozsahu pro "mokrou" práci vycvičena není.
SAS i SBS jsou kapitoly zcela sami pro sebe.SAS naopak pro pozemní vojsko vůbec není a snad nikdy k němu ani začleněno nebylo. Vem si samotný název Special Air Service.....Zvláštní letecká služba.....SAS se nečlení na Regimenty, Platoon etc, ale na Squadrony jako u letectva. Pokud bych tedy měl nutkavou potřebu SAS někam zařadit tak k RAF.
O SBS toho vím velmi málo, takže se tady moc rozohňovat nebudu, ale je to zcela unikátní jednotka, ty double-kajaky snad používají dodnes........
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

To je právě to co je mílka. SAS jsou pro pozemní vojsko. S RAF mají společné jenom že je vysazují na určená místa.

Při HALO akcích by byli jako ryba bez vody. Už takhle mají málo výstroje proto jsou s SFSG a kdyby letěli dálkový výsadek tak co by si vzali s sebou.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-pod co je SAS oficiálně zařazeno, seriózně zjistím. K naší debatě o tom zda-li mají HALO team, zde budu přímo slovo od slova, citovat z knihy SAS Elitní vojenské útvary světa od Bruce Quarrie, ze str.28. Citace: " SAS má tři pluky. pravidelný 22. pluk SAS složený z profesionálních vojáků a 21. a 23. pluk SAS složené z domobrany.
Každý z těchto tří pluků se dělí na čtyři "šavlové" squadrony, označené "A", "B", "D" a "G". Pluky 22. a 23. mají navíc spojovací squadrony.Pluk má v průměru 600 a více mužů, včetně velitelství a podpůrných složek a každá "šavlová" squadrona je rozdělena na čtyři oddíly o 16 mužích-lodní,vzdušný,horský a mobilní.
Muži lodní squadrony prodělávají v podstatě stejný výcvik jako příslušníci SBS Royal Marines a učí se zacházet s kanoí a menšími loděmi,navigaci u pobřeží i na volném moři,potápění s pomocí akvalungu, nebo s kyslíkovými lahvemi a techniky průzkumu pobřeží i podvodní demolici. Muži vzdušného(výsadkového) oddílu prodělávají výcvik pokročilého parašutismu, včetně výcviku HALO seskoku a HAHO seskoku.
Horský oddíl prodělává společný výcvik s horskými a arktickými kádry Royal Marines, zahrnující lyžování,lezení po skalách i po ledovci,orientaci v horách a umění přežít v extrémních výškách.
Mobilní oddíl, se učí řídit, udržovat a opravovat širokou škálu různých automobilů a mnozí jeho členové dosahují kvalit jezdců mezinárodní rallye. Konec citace.

P.S. Nevím na kolik bude zpochybňována kvalita tohoto autora, ale základní zde uvedené údaje nejsou v rozporu s další knihou o SAS kterou vastním.Já dále nemám co bych dodal....
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Teď už tomu rozumím lépěji:
HALO technique, the parachutist opens his parachute at a low altitude after free-falling for a period of time,
HAHO technique, the parachutist opens his parachute at a high altitude just a few seconds after jumping from the aircraft.

HAHO is used for delivering equipment, supplies, or personnel, while HALO is generally used only for personnel.

In a typical HALO/HAHO insertions, the troops are dispatched from altitudes between 25,000 feet (7,600 m) and 35,000 feet (11,000 m).

Trochu jsem se v tom ztratil, samý Halo a Haho......

Ale i tak mě zajímá kolik výstroje a výzbroje si můžeš na takové HALO vzít?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-člověče Ty teda jdeš až na dřeň :lol: Zkusím to rozepsat a nic nepoplést......
Typ HALO/HAHO seskoků lze použít v závislosti na taktickém cíli v živé síle od 1 muže po cca 50....i když zatím jsem snad nikde nečetl, že by někde jumplo 50 "pejsků". Jde o to že např provedeš seskok z letadla, které letí na civilní lince, hlásí se kódem civilního letu , ale má zadní sklopnou rampu.Pokud provedeš seskoz z cca 8-9000 metrů (s kyslíkem), každý "pejsek" na sobě unese až 70 Kg výstroje a výzbroje.Samozřejmě nepočítej se shozem těžších zbraní max. je kulomet,podvěšený granátomet, či nějaký ekvivalent těchto zbraní.Důležité je, že při shozu z výšky těch cca 8000 metrů, jsi na křídle s touto zátěží při "slušných" povětrnostních podmínkách a alespoň nepatrné termice doletět na křídle do vzdálenosti +-50 až 70 Km.Když si dále představíš, že takový jump spácháš v noci a seskoková skupina se řídí podle GPS, takže je schopná "v balíku" dosednout na 50 metrech máš najednou na zemi potenciál velmi schopných mužů, jejichž přítomnost jen tak někdo nezjistí, dokud není pozdě. Riziko těchto seskoků je, že při váze nesené výzbroje se "může" stát že ve při průchodem vzduchovými vrstvami při HAHO seskoku může foukat víc větru mezi vrstvami než je zdrávo,a na křídle se ti zhroutí komory...........pak máš ještě záložák......a pak jseš v prdeli.......
Ovšem taktický potenciál těchto seskoků je takový, že ho cvičí všechny speciální jednotky světa SAS mezi prvními. SAS v technikách HALO/HAHO, cvičila a dále úzce spolupracuje se SEAL 6,Delta Force,GSG 9,Marine Recon US NAVY,Rangers etc.etc. Prostě jedna z jejich dovedností, kterou dovedly k naprosté dokonalosti :D
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak a už jsem z toho magor. Tak má tedy SAS výsadkovou jednotku nebo nemá? A pokud ano, tak jak velikou?
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Já se rád dovídám nové věci, ale to s "pejskema" mi připomíná spolupůsobení se 43.vspr Chrudim. Krásný časy.

Tohle se tam asi netrénuje což? A co naši speciálové, skáčou HALO?

Co seskok z vrtulníku pod 300m, je to reálné?

Podle mě SAS nemá čistě výsadkovou jednotku, neboť každý z nich může skákat. Provádějí aircraft insertion ale není to prostě paradesantní, tak jako naše 601.skss.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-SAS má "speciální vzduchoplavce" na techniky HALO/HAHO seskoků. Pokud máš na mysli výsadkáře typu klasické LI na padácích, tak nemá, ač výsadkářská křídla mají všichni SaSíci.
Mantra-Chrudim má pár nadšenců s křídlama, ale jinak bych je spíš řadil k Air Assault než k Airborne. Prostějov je jiný šálek kávy, tam jseš s těmahle technikama doma :D
No vida,další "pejskař" :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-seskok z vrtulníku pod 300m? Podívej se na to jinak, někde jsem četl, že při operaci Overlord šla vysazovací výška až pod 200m........pokud se tahle info zakládá na pravdě, tak to muselo vypadat asi tak..........jump........plesk (lanko vytrhlo padák).........druhé větší PLESK (pejsek byl na droop zone). Evokuje mi to myšlenku, že dřív museli být "pejsci" ze železných pilin..........
Nicméně reálný ten seskok je, byl by asi i z 200m, ale zkoušet to nebudu, už jsem starší pán :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“