Je ještě vůbec AČR k něčemu dobrá?

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Je ještě vůbec AČR k něčemu dobrá?

Příspěvek od sa58 »

Včera jsem procházel regionální přílohu deníku Právo a narazil jsem na článek o sněhové kalamitě na Zlínsku a Vsetínsku. Mokrého sněhu to napadlo poměrně hodně a hasiči již nestíhali likvidovat jeho následky - spadlé stromy, ulomené větvě a další radosti, které podobné počasí přináší. Technické služby opět vedli boj se sněhem a poté jsem narazil na tyto věty...

V souvislosti se sněhovou kalamitou požádala vsetínská radnice a Zlínský kraj o pomoc armádu.

„Bylo nám sděleno, že vzhledem k reorganizaci armády a velmi malých sil a prostředků v záloze pro Zlínský kraj, které mohou být použity jen v krajním případě pro záchranu životů lidí, pro úklid sněhu v obcích a městech nebude pomoc armády poskytována,“ řekl vedoucí oddělení pro zvláštní úkoly Zlínského kraje Karel Malinovský.


Dříve jsem nekomentoval působení AČR v zahraničních misích, při ničivých povodních v roce 1997 pomáhala armáda jak mohla, ale tento přístup mě nenechává chladným.

Je nám vůbec k něčemu armáda, která odmítá pomoci při těžkých situacích "domorodcům", z jejichž daní je také placená? Nebylo by nejlepší reklamou pro armádu pomoci byť symbolicky při podobných akcích? Zatím se většinou dočteme o kdejakém průseru v armádě, ale o nějaké akci, kdy by hmatatelně pomohli obyvatelstvu jsem už hodně dlouho neslyšel... Možná by to chtělo výměnu na nejvyšším postu, arizonskou pěnici by možná bylo třeba vyměnit za skutečného manažera či vojáka. Otázkou je, kde lze někoho podobného v našich končinách najít...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Je to docela šok, ale myslím, že něco takového se dalo čekat.
Pokud pominu pomoc našemu "spojenci" za velkou louží, tak teď hlavně plní kapsy nerůznějších lobistů, překupníků a tak dále...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 369
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Příspěvek od Padouch »

Armáda se pomoci civilnímu obyvatelstvu nezříká--
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=13512
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Sa 58 to je otázka která mě napadá pravidelně ale abych byl upřímný, nikdy ne v souvislosti v jaké to napadlo Tebe. Celá věc se má asi takto.

AČR je v prvním pořadí ozbrojený sbor. Ten si platíme z našich dní ne proto aby uklízel sníh, nebo prořezával stromy. Ten si platíme proto, aby bránil vlast. Obávám se že zaváté silnice a vyvrácené stromy nejsou to pravé ma co sedají použít vojenské prostředky.

Dále potřeba vidět další prvek. Armáda de facto zružila utvary civilní obrany jako nadbytečné a tím stratila schopnost obyvatelstvu pomáhat velmi kvalitně vycvičenými a dobře vybavenými jednotkami. Proč to udělala je mi záhadou, třeba to ví někdo jiný.

O bezpečnost obyvatel v situacích jako je takto se má postarat spádová organice státní moci. Ta nemá čekat na armádu ale má volné ruce aby uzavřela potřebné smlouvy s lesními závody a dřevaři soukromníky-pak stačí zavolat a ti lidé polomové závaly odstraní. Ale musí se jim zaplatit.
Stejně tak úklid sněhu - desítky firem se zemními stroji vhodnými na úklid sněhu nemají práci a propouští lidi. Ale aby jim krajský úřad zavolal v duchu co máte na úklid a odvoz sněhu, přijdte domluvíme si noty - nula .

V dnešní době armáda nemá skoro žadné prostředky aby mohla v těchto situacích zasahovat - všechno jí bylo v uplynulých 20 letech odebráno aby nemohla být použita na duplicitu civilních firem a ty tak nepřišli o práci. Skrytě se tak projevuje ta stará záležitost kdy vojenští dispečeři v USA odřídily několik týdnů za stávkující civilní provoz v USA a tím stávku zničili.

Kolik vojenských složek si zachovalo sněžné frézy, pluhy a sypače, dříve běžnou součást vojenských útvarů? Mám obavu, že mimo těch pár kusů na letištích se nenachází nikde - kasárenské prostory uklízí spádové správy údržby silnic. To je prostě pravda.

Reklama by to zcela jistě byla. Ale není ji jak udělat. Vlády postupně armádu této schopnosti zbavily nebo ji výrazně snížily. Ergo kladívko- proč se zlobit na někoho kdo má svázané ruce, že nešplhá po laně?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Problém je v tom, že naše armáda ani omylem neslouží ani k tomu hlavnímu účelu, tj. obraně státu. Je "koloniálním" sborem a ani není nijak tajeno, že tento účel je považován za primární.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Pokud je mi známo, požádala starostka obce Měděnec (Krušné hory) o pomoc armádu při odklízení sněhu a bez problémů jí dostala. Údajně od záchranného praporu z Rakovníku.



to YAMATO

Koloniálním sborem je naše armáda od vzniku ČSR v roce 1918. Tento charakter byl významně posílen v letech varšavské smlouvy.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

...že vzhledem k reorganizaci armády a velmi malých sil a prostředků v záloze pro Zlínský kraj...
Tady je podle mě jádro pudla, ve Zlínskem kraj snad není už žádná posádka... Zanedlouho asi zůstane v ČR jedno letiště a ten hradní soubor...

K rušení útvarů CO se raději nebudu ani vyjadřovat... A že si platíme AČR pro obranu vlasti? To neplatilo už v roce 1938, natož v této době... Asi se u Kábulu bojuje za Prahu...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

RAYTHEON píše:Koloniálním sborem je naše armáda od vzniku ČSR v roce 1918. Tento charakter byl významně posílen v letech varšavské smlouvy.
Možná máme různé představy o "koloniálních" útvarech, ale že by za VS naše armáda např. proháněla Afghánce? Že by byla její budoucnost plánována tak, aby byla schopna rychlého nasazení kdekoli na světě to bude Velký bratr...teda sorry, kdekoli to bude obrana demokracie...potřeba?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

O demokracii bych nehovořil. USA běžně hovoří o ochraně svých zájmů.
Demokracie se tzv. automaticky předpokládá.

Jinak Pátrač má pravdu. Armáda, pokud nemá výkonné ženijní a CO jednotky, je pouze armádou na parádu nebo na tzv. akční zásahy mimo stát.
Tj. obraná doktrína je taková, zničíme zárodky tzv. teroristů, aby k nám žádná armáda nedošla.
Co ovšem udělá armáda s tím, až se zvedne pár milionů lidí na pochod do EU, o tom jaksi nemám představu.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No u naší je to vcelku jasné, ne? ...zabalí to dřív než k něčemu dojde
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Raytheon napsal :Koloniálním sborem je naše armáda od vzniku ČSR v roce 1918. Tento charakter byl významně posílen v letech varšavské smlouvy.







To jsem si nevšimnul,že v době Varšavské smlouvy bojovala naše armáda v Afghanistánu, Angole,Vietnamu atd. Dneska,co je trochu bojeschopné se posílá do zahraničních misích,na ně se peníze vždycky najdou,třeba i zrušením útvarů CO ,jako u nás v J. Hradci. Přitom tento útvar při každé živelné pohromě udělal mnoho užitečné práce nejen tady na jihu. Příště lidem zbyde asi jen modlení a nadávání na rozhodnutí barové zpěvačky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Armáda de facto zružila utvary civilní obrany jako nadbytečné a tím stratila schopnost obyvatelstvu pomáhat velmi kvalitně vycvičenými a dobře vybavenými jednotkami. Proč to udělala je mi záhadou, třeba to ví někdo jiný.
Na to je jednoduchá odpověď - útvary CO neslibovaly miliardové tendry.

Opravdu to není chyba armády, ale politického vedení. V cizině naše rekonstrukční mise a vojenské nemocnice dělají při pomoci lidem zázraky (a to doslova, třeba na medicíně se občas mihne nějaký dotkor, co provedl úspěšně operaci, která se dosud zdařila jen jednou ve špičkově vybavené nemocnici v Londýně, na jídelním stole a za svitu petrolejky...MASH hadr), jenže doma to dělat nemohou, i když by chtěli...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

To jsem si nevšimnul,že v době Varšavské smlouvy bojovala naše armáda v Afghanistánu, Angole,Vietnamu atd.
Tak se lépe koukej:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Vallun píše:
To jsem si nevšimnul,že v době Varšavské smlouvy bojovala naše armáda v Afghanistánu, Angole,Vietnamu atd.
Tak se lépe koukej:)
Vallun - nazdar bráško, rád Tě vidím. Ale mohl bys toto poslední šlehnutí rozvinout?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Zazrušením CO je třeba vidět vznik dvou nových ženijních praporů v Rakovníku a Olomouci. A dvou samostatných rot CO tamtéž. Takže se tak nějak udělalo škatulata batulata a koza zůstala celá i po reorganizaci Tou kozou myslím 15:žzb, která si nějak nepohoršila.
Chápu vznik pěších útvarů v JH a Bučovicích přesně pro mise v zahraničí.

Hlučín vznikl nekoncepčně před 6lety a to že ho předali MV je dobře a takhle to mělo být se všemi CO. Nemají zbraně a jsou vhodní jenom na krize. Ty tendry na novou techniku CO by se našli. KN a spol jsou staré plečky a je třeba koupit veškerou tuhle techniku novou a k tomu nějaké nové mostní soupravy, našlo by se toho habakuk.

Sněhové frézy a pluhy zbytečnost, všude ve světě zajišťují tyto služby civilové. Myslím že u ŽV jsou pluhy.

Jinak ten samý problém co řeší naše slavná AČR a ČR je řešen v celé Evropě.
Nikdo už vlastně neví k čemu v současnosti armáda je. Jestliže se v Evropském prostoru nepředpokládá válka dalších 50.let tak je to logické. Jenom amíci furt tak nějak válčí a asi budou dál....

Z dnešního Práva:
Vojenští piloti musí vzít zavděk trenažéry
Na dopady hospodářské krize se připravuje i armáda. Podle nařízení vlády bude muset ministerstvo obrany letos zrušit či pozastavit nákupy za 1,58 miliardy korun, aby mu tyto peníze pro případ nouze zůstaly v rezervním fondu.Vojenští piloti musí vzít zavděk trenažéry....víc po 14 hodině
na
http://pravo.novinky.cz/zpravodajstvi.php
a pak píší ještě o Pandurech.
Prostě samá pozitiva a sociální jistoty!!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Zvláště ohledně Vietnamu kolovaly přinejmenším fámy o účasti českých pilotů... Hádej na které straně. O poradcích a konzultantech v Lybii, Sýrii atdp. nehovoře.

Zpět k téma - dle mého je hlavním problémem naší armády bezkoncepčnost. Je hezké mít armádu na obranu - ale na obranu proti komu? Nejdřív by se totiž musely zahodit řečičky o mírové Evropě s kamarády všude okolo a vypracovat scénáře na obranu před sousedy - jakožto nejbližšími možnými nepřáteli (proti komu jinému se chcete bránit - máme počítat s výsadkem Angolanů?).

V kterémžto kontextu mě mírně fascinuje, že zatímco si po celou studenou válku Rakousko vystačilo s lehkými Kurrasiery, před pár lety nakoupilo 140 (!) Leopardů 2A4. Poláci si pořídili taky pár stovek Leopardů z německých přebytků, Němci sami si vyrábí Leopardy 2A6 až jim továrny nestíhají pokrýt poptávku, Žabáci si houfně staví LeClercy, o Rusku nemluvě - jen my odzbrojujeme. Chmm.
Naposledy upravil(a) cover72 dne 27/2/2009, 11:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Pátrač píše:Vallun - nazdar bráško, rád Tě vidím. Ale mohl bys toto poslední šlehnutí rozvinout?
Tak snad nemusíš příliš zmiňovat - SSSR nepotřeboval řadové vojáky, ale důstojníky s odborností. Stačí vzpomenout třeba působení MUDr. Ludvíka Součka v Korei a stovek dalších. Ještě v roce 1987 sosued působil jako civilnís tavební inženýr spolu s čeksými vojáky v Libyi.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No ale to je přeci jen něco dost jiného naž "koloniální" válčení á la dnešek v Afghanistánu, že?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17863
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

cover72 píše:Zvláště ohledně Vietnamu kolovaly přinejmenším fámy o účasti českých pilotů... Hádej na které straně. O poradcích a konzultantech v Lybii, Sýrii atdp. nehovoře.

Zpět k téma - dle mého je hlavním problémem naší armády bezkoncepčnost. Je hezké mít armádu na obranu - ale na obranu proti komu? Nejdřív by se totiž musely zahodit řečičky o mírové Evropě s kamarády všude okolo a vypracovat scénáře na obranu před sousedy - jakožto nejbližšími možnými nepřáteli (proti komu jinému se chcete bránit - máme počítat s výsadkem Angolanů?).

V kterémžto kontextu mě mírně fascinuje, že zatímco si po celou studenou válku Rakousko vystačilo s lehkými Kurrasiery, před pár lety nakoupilo 140 (!) Leopardů 2A4. Poláci si pořídili taky pár stovek Leopardů z německých přebytků, Němci sami si vyrábí Leopardy 2A6 až jim továrny nestíhají pokrýt poptávku, Žabáci si houfně staví LeClercy, o Rusku nemluvě - jen my odzbrojujeme. Chmm.
tak ono by stačilo si uvědomit, že kousek od nás je jeden cvok jménem Lukašenko a z Ukrajiny taky nemám 2x pocit bezpečí.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Nemyslím, že by Ukrajina chtěla expandovat k LaManche - takže tady bych prohlásil ono staré "žij a nechej žít". Tam je jen třeba se nenechat zatáhnout do nějakých potyček a hlavně zablokovat jakékoli pokusy takovéto nestabilní státy zatáhnout do NATO...
Bělorusko je přibližně to samé - Lukašenko má dost práce s tím, aby si udržel režim doma. Kdyby měl expedovat armádu a bezpečnostní síly ven, tak ho maximálně někdo odkrouhne...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“