Pěší pluk 28. - "pražské děti" v První sv. válce

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Pěší pluk 28. - "pražské děti" v První sv. vál

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Johan píše:Komentování se však raději vyhnu.
Dobře, komentovat konkrétní věcí nechceš, hlavně že víš s čím nesouhlasíš a že si nás neušetřil komentování toho jaké postoje máš ke komentování, což minimálně pro mě má velmi "důležitou" hodnotu.

Jinak k té loajalitě, to je věc těžko měřitelná. I za 2. s.v. Češi "loajálně" podporovali říši a nikdo nepochybuje co se naprostá většina o říši myslela. Od samotného prostého lidu nešlo tehdy čekat vedoucí úlohu ve snahách o federalizaci R-U, či jeho zničení. Tím tažným koněm jako obvykle bylo studenstvo, měšťanstvo a také samozřejmě politici. Během přelomu 19. a 20. století došlo k výraznému posunu české politiky a jejímu rozsáhlému štěpení. A soudím, že lidem na zapadlém venkově, bylo fuk jestli jsou součástí R-U, ČSR nebo Německa, pakliže by se jich to výrazně nedotklo.

"Obyvatelstvo obce Putimi, je zcela loajální a podle stupnic vydaných c. a k. ministerstvem vnitra, je nálada 1a..."
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Marvin píše:
Pátrač píše:Nikdy se nedovíme kolik lidí skutečně chtělo samostané Československo. A že loajalita k říši byla velká ukazují dostatečně přesvědčivě čísla, která jsem uvedl ve své práci.
Původně jsem se nechtěl míchat, ale tohle mi nedá. Ta čísla totiž, podle mě, o loajalitě k R-U nevypovídají vůbec nic.

Uvedu příklad.
Mylsím že velká část z nás tu sloužila v ČSLA a v případě války by pravděpodobně bojovali se svou jednotkou často až do konce. A z jakých důvodů? Z komunistického přesvědčení? Z loajality k "rodné straně"? Sotva!
Důvody budou úplně někde jinde. Například chuť zůstat s kamarády, strach co tě čeká "na druhé straně", taky prachobyčejná touha po domově neboť z fronty je šance na dovolenku doma přece jen vyšší než ze zajateckého tábora. Nebo prostě jen nebyla vhodná příležitost.

Považovat pouhý fakt, že někdo nedezertoval za důkaz loajality či dokonce názoru na státoprávní uspořádání ... to přece nemůžeš myslet vážně!
Než začnu. Marvine já vždy když něco napíšu tak to myslím vážně. Mohu se plés, můžu i během diskuse změnit názor. Ale vždy píšu jen to za čím si stojím.

Děkuji za vstupu. Ale mám obavu že jsi se rozhořčil zcela zbytečně. Když se na moje příspěvky podíváš tak zjistíš, že se velmi pečlivě se vyhýbám tomu abych řešil politické uspořádání. Protože z vlast lidé bojují bez toho že by její politické uspořádání bylo rozhodující.

Takže to co píšu myslím vážně. Jde o to že nedezertoval někdo. Dezerci nezvolilo jako řešení čehokoliv více než 93% rakousko - uherských vojáků čekého a slovenského původu nasazených na bojištích I.SV. To už není jen potřeba kamarádství nebo strach z neznáma.

To je něco víc - to je čest a věrnost . A příležitostí dezertovat by si každý kdo by chtěl našel během války dostatek.

Nevím proč bys Ty nebo kdokoliv jiný bojoval pokud by to bylo třeba v době ČSLA. Ale i to co jsi vyjmenoval - kamarády, a já přidám další důvody: rodina, bydliště - to lze vztáhnout k chápaní vlasti. A tu lidé brání i tehdy pokud nesouhlasí s tím kdo a jak ji vede. Brání ji čestně a věrně - i přes to, že vlast často bývá nevděčná semetrika.

Pokud Tě má odpověď nenadchla nevadí. Můžeme to rozebrat podrobněji. KaždopadněTobě i ostaním děkuji za vaše vstupy a diskusi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Dezerci nezvolilo jako řešení čehokoliv více než 93% rakousko - uherských vojáků čekého a slovenského původu nasazených na bojištích I.SV.

No ale hledat u 93% vojáků čest a věrnost, začínám mít pocit, že my Češi jsme ten nejvěrnější a nejčestnější národ, nebo alespoň po odvodu na vojnu.
No ale co ty tisíce, kteří nebyli zrádci hned od začátku a čestně a věrně bojovali, než byly regulérně zajati? Přece všici nebyli odvedeni k legiím násilím, co se stalo s čestným a věrným vojákem R-U který v zajetí zradil?

Já ti mám pocit, že většina těch našich vojáků, chtěla jen přežít a nějaké ty cnosti je netížili.:)
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

Pátrač píše:Když bylo legií opravdu potřeba pro boj s Maďary a Poláky, vedli svoji soukromou válku kdesi na východě.
Ale my neměli jen legie na Rusi, co takhle 6. a 7. divize Italských legií? Tyhle divize držely s dalšími jednotkami Slovensko několik měsíců, než se vůbec podstatná část pluků bývalé R-U armády v rámci domácího vojska dala dohromady. Úvodních bojů na Slovensku se účastnilo jen málo jednotek bývalé R-U armády, v podstatě šlo hlavně o pěší pluk 30, který dokázal pplk. Beran dostat v celku do Československa už v listopadu 1918. Objevily se zde i jednotky 28.p.pl., ale o jeho působení na Slovensku toho moc nevím.
Pátrač píše:Zkušení veteráni velitelského sboru R - U armády, kteří vytrvali v boji za svou vlast Rakousko -uherskou monarchii je jako vojáky strčili do kapsy kdykoliv. Výjimky jako Šnejdárka bych asi dokázal spočítat na prstech svých dvou ruk. A já si drze troufám tvrdit, že v té době po 400 letech soužití v této říši a stouto říší, jsme žádnou jinou vlast neměli.
Zrovna na Slovensku v roce 1919 se tento velitelský sbor dostal částečně do problémů. Možná to bylo únavou z války, ale některé pluky samy požadovaly nahradit své důstojníky z bývalé R-U armády důstojníky z legií (byla jim vyčítána nerozhodnost a občas i neschopnost velet). Samozřejmě to nelze vztáhnout na všechny jednotky (třeba zmíněný p.pl.30 se vyznamenal), ale problémy tam byly. A třeba generál (R-U polní podmaršálek) Letovský na Slovensku neuspěl a musel být nahrazen právě Šnejdárkem. Ale bylo tady samozřejmě dost bývalých R-U i legionářských důstojníků, kteří se ukázali v dobrém světle. Napadá mě mjr. Bláha (budoucí přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky - pro vencoura: to je ten co se v "Žábách v mlíku" nervově zhroutil a musel ho nahradit Emanuel Moravec), plk. Votruba (za mobilizace v roce 1938 velitel III.armády) nebo třeba známý "třicátník" npor. Ejem (za mobilizace v roce 1938 náčelník štábu HO-36).
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

3 % procent vojáků nedezertovalo
Cassius Chaerea píše:Dezerci nezvolilo jako řešení čehokoliv více než 93% rakousko - uherských vojáků čekého a slovenského původu nasazených na bojištích I.SV.

No ale hledat u 93% vojáků čest a věrnost, začínám mít pocit, že my Češi jsme ten nejvěrnější a nejčestnější národ, nebo alespoň po odvodu na vojnu.
No ale co ty tisíce, kteří nebyli zrádci hned od začátku a čestně a věrně bojovali, než byly regulérně zajati? Přece všici nebyli odvedeni k legiím násilím, co se stalo s čestným a věrným vojákem R-U který v zajetí zradil?

Já ti mám pocit, že většina těch našich vojáků, chtěla jen přežít a nějaké ty cnosti je netížili.:)
Casiisi, Cassiusi...
Fakta jsou fakta a ta praví, že 93% vojáků nedezertovalo za účelem účasti v legiích. Respektive nedezertovalo vůbec. Legie byly tvořeny ze čtyř zdrojů:

- občané Rakouska-uherska kteří zde před válkou pracovali anebo zde jen uvízli okamžiku zahájení nepřátelství.

- dlouhodobí usedlíci českého nebo slovenského původu v dané zemi, kteří došli k názoru že Masarykovy idee jsou dobrý nápad

- vojáci českého a slovenského původu, kteří poslechli působení lidí na druhé strany fronty a utekli k nepříteli jako to nejpochopitelnější řešení - ideoví zrádci

- zajatci, kteří měli dost války nebo skutečně padli do zajetí díky vojenským okolnostem a tam pod vlivem propagandy přešli k nepříteli

Je zbytečné ironizovat - já nevím jestli všichni Češi a Slovaci bojující vve válce byli čestní a věrní ale vím, že 93 % jich neuteklo do legií cíleně a myslím si, že jich bylo dokonce více . Až v zajetí se rozhodli. Pro mě je to důkaz, že to s naším odporem vůči monarchii nebylo takové jak se dnes tvrdí a tvrdilo už za první republiky.

O tom jak to bylo v některých legiích s odvody a s tím jak s našimi legionáři zacházelo třeba v Itálii by mohl ledacos napsat kolega Destroyman. Něco naznačil a bylo to velmi zajímavé. Pokud se sem podíváš, prosím dej sem něco máloa klidně i více. Až se potkáme - dáme :razz:

A jinak Cassiusi, i ten pěší pluk číslo 28. co měl přejít podle legionářské legendy, se kterou jsem svedl ve své práci tu urputnou bitvu jako jeden muž do zajetí nakonec ze zajetí došel domu skoro cvelý. K legiím se dalo jen velmi málo jeho příslušníků. Číslo které jsem našel tvrdí, že to bylo 78 lidí. Ale není ho jak ověřit.

Pro mě případ osmadvacátého pluku je poměrně kladným důkazem, že nejsme národ zrádců a lumpů. Ti vojáci to prokázali nade vší pochybnost. Měli jsme a máme v těle a duši alespoň nějaké hodnoty. Já jen doufám že nějaké zbyly.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 14/7/2009, 06:35, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Tady se na adresu obou dvou bojovníků na nože dá jen poznamenat. Ať žije první republika a její hodnoty. A nezapomeňme dodat, že historie se vrací ve spirále. Do pár let opět ztratíme svou samostatnost, aby došlo k nějaké škaredé válce, která bude opět následkem hospodářské krize a nesnášenlivosti (tentokrát ne národů, ale víry). Po této době opět dojde k rozpadu novodobého R-U (EU) a vzniknou samostatné národnostní státy, které se budou mezi sebou rvát co chvíla jak psi. Stačí? A teď mně to vyvraťte. Jak velký poddaný, tak malý soudruh...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Pěší pluk 28. - "pražské děti" v První sv. válce

Příspěvek od Johan »

ad. hydro:
:twisted: :lol: :!: :lol: :twisted:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

hydrostar píše:Tady se na adresu obou dvou bojovníků na nože dá jen poznamenat. Ať žije první republika a její hodnoty. A nezapomeňme dodat, že historie se vrací ve spirále. Do pár let opět ztratíme svou samostatnost, aby došlo k nějaké škaredé válce, která bude opět následkem hospodářské krize a nesnášenlivosti (tentokrát ne národů, ale víry). Po této době opět dojde k rozpadu novodobého R-U (EU) a vzniknou samostatné národnostní státy, které se budou mezi sebou rvát co chvíla jak psi. Stačí? A teď mně to vyvraťte. Jak velký poddaný, tak malý soudruh...
Na jaké nože? :D Až se my dva s Cassiusem dostaneme do této fáze tak nás admini budou muset zabanovat. To bude mazec jaký Palba nezažila a ani nezažije protože nás nakonec vyloučí oba. Ale to se nestane my se známe i osobně a nějak se domluvíme.

K tomu co jsi napsal můžu dodat jediné. Když už nemůže žít Rakousko-uherská monarchie mělo by žít alespoň korektní povědomí o tom, že tato říše 400 let dokázala združovat velké množtví národů a národností, dokázala zastavit postup muslimů Evropou a tím Evropu zachovala pro křesťanství.

Vědomé lži a zkreslování na objednávku kohokoliv kdo zrovna u nás vládne a které trvá už 90 let, ničemu nepomůže.

Nejsem její poddaný i když si myslím, že bych jím klidně byl a neměl bych s tím problém. Ale to už je rovině ahistorikého "kdyby".

Vyvracet nemám co. Možné je všechno. Kolega Cassius je bohužel na 3 týdny mimo boj takže se vyjádří, pokud se mu bude chtít, až se vrátí.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 17/7/2009, 06:32, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač píše:O tom jak to bylo v některých legiích s odvody a s tím jak s našimi legionáři zacházelo třeba v Itálii by mohl ledacos napsat kolega Destroyman. Něco naznačil a bylo to velmi zajímavé.
No, nevím, jestli bych zrovna já byl ten pravej, ale fakt je, že italskejm legionářům se třeba ti z Ruska posmívali, že byli legionáři "za pět minut dvanáct".
Jinak jeden příběh ruskýho legionáře, kterej si za celou WW1 ani nepicnul a přesto se domů vrátil jako hrdina je velmi čtivou a humornou formou popsán zde
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Destroyman - někde jsi uvedl něco v duchu že je Italové před akcí vyzbrojili, po akci odzbrojili a šup s nima za katr- Prostě jim po těch nářezech na Soči moc nevěřili. Nebo se pletu a bylo to k něčemu jinému?

Jinak mám před dokončením další práci o našich lidech v I.Světové válce - uvidíme jak se uchytne .
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač: Nene, vůbec se nepleteš. Takhle to na italský frontě chodilo až do léta 1918. Však proto se jim taky ruský legionáři smáli. Zatímco oni měli za sebou Zborov, Bachmač, Kyjev, Čeljabinsk nebo Samaru, tak legionáři v Itálii byli dobrý jen pro to, aby v noci házeli do rakouskejch zákopů letáky...
さようなら。
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11624
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Dezerci nezvolilo jako řešení čehokoliv více než 93% rakousko - uherských vojáků čekého a slovenského původu nasazených na bojištích I.SV. To už není jen potřeba kamarádství nebo strach z neznáma.
Fakta jsou tedy daná 93%! Co to takhle rozebrat: Jsem Pepík z Dolní Lhoty, syn chalupníka co dělá v lese u vrchnosti. Máma umřela při porodu pátého dítěte, měšťanku jsem nedochodil, protože musim tátovi pomáhat, aby jsem uživil sourozence.
Dostal jsem povolávák. Narukuji? Nenarukuji? Co mě čeká? Lepší nastoupit než provaz, že jo. Tak jsem tedy nastoupil k pěchotě. Jsem třeba někde v Haliči, nejsem v zákopu, ale protože se umim ohánět sekerou tak scháním otop pro polní kuchyň. Občas rozvážim menáž, ale jenom občas. Oficíři jsou přísní, zvlášť Maďaři, ale dá se to vydržet.
Doslechl jsem se, že z třetí roty uteklo k rusům pár chlapů, že se tam budou mít líp, že prej za samostatnost. Samostatnost? Riskovat provaz za samostatnost? Éee to neni nic pro mne, mám se relativně dobře a nějak to tady přežiju, ne. S bufetem za zády!

Dle mého názoru 93% je fakt vypovídající o tom, že 93% nedezertovalo toť vše. Zdali se to dá aplikovat na míru loajality, tak snad asi jen s hodně přivřenýma očima. O měřítku, které by toto hodnotilo však nevím...

Je zajímavé jak se diskuze postupně vyvíjí, původně chtěl Pátráč sdělit, že nejen legie, ale i R-U čs.vojáci jsou hodny obdivu, přičemž s ním plně souhlasím. Dále, že R-U čs. vojáci by měli být poprávu rehabilitováni, souhlas (otázka je před kým a zdali to v roce 2009 někoho zajímá, školní osnovy bohužel neznám a "palbáci" s R-U čs. voj. problém nemají, nebo jo?). No a pak to je R-U vs ČR (já jsem pro ČR). Koukat se s odstupem doby na pro a proti, respektive s odstupem 20 let po 1918 je jedna věc, s odstupem mnohem delším cca 90 let je věc druhá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt - bingo. Když se na to člověk podívá ze všech stran není vyloučeno nic z toho co jsi napsal. Můj původní cíl byl dvojí.

Primo: pokusit ze zrekonstruovat pokud možno objektivní dění kolen pěšího pluku 28. Myslím si že to se mi alespoň trochu podařilo.

Secundo: pokusit se vysvětlit že vojáci kteří vydrželi v rakousko-uherských uniformách nebyli idioti ani zrádci českého národa. Že to byli lidé, kteří z nějakého důvodu v té uniformě zůstali až do hořkého konce a splnili to k čemuje zavazovala přísaha.

Celkově mi jde a půjde i dále o objektivnější pohled lidí co si moje práce přečtou na tu starou říši a lidi co jí sloužili. Rehabilitace není v mých možnostech ani mým cílem. Ti vojáci rehabilitaci nepotřebují. Stačí když se o nich a celé monarchii bude říkat pravda.

Nejde mi ani o restauraci něčeho co není možné restaurovat. Naše země je od roku 1918 realitou a přes všechny peripetie co má za sebou je zde a já pevně věřím že zde i zůstane.

A Zemakte - to je dobrý post, děkuji Ti.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No on nakonec málokdo neměl v rodině nějakého rakouského vojáka, který bojoval na frontách první světové. Pololidové báchorky o zastřelení dvou vlků pomocí jednoho náboje a bajonetu jsou dostatečně známé. Podobně jako zamrzlý Dněpr a krásně rostlé žito...Kupříkladu jeden z mojích pra a co já vím čeho byl v ruském zajetí a vrátil se asi dva roky po válce.

Edit:
Takže teoreticky patří k těm vyvrhelům, kteří nešli do legií a zůstali věrní Rakousku. No i já musím neustále tahat tento těžký kříž, že tenkrát vytrval...(pro blbé jen dodám, že to beru s nadsázkou a ironií)
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Tak to já jsem ze "smíšené rodiny" :-), jeden děda byl v legiích a druhej v R-U armádě. K tomu dědovi v R-U armádě se váže ještě jedna zvláštnost - spolu s ním do války narukovalo jěště osm bratrů - mých prastrýců, a všichni se vrátili. A to byli většinou někde na frontě, jeden byl i na Piavě.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mechoš - ale to je úžasné. Já znám pár případů že rukovalo více lidí z jedné rodiny a nevrátil se nikdo.

Jinak poměrně zajímavý případ byl můj pra- pra strýc Alušo z Modranky. Ten zmizel kdesi na ruské frontě a poté co se pra-prateta znovu vdala asi 8 let po válce, se po té druhé objevil živý a zdravý. Strašně nemohl pochopit proč na něho manželka 30 let nečekala, že se k němu jeho děti nehlásí-obě v dané či ženaté a že je za hajzla.

Když on tak udatně bil bolševika a je tedy hrdina a kde je červený koberec. Jo lidské životy píší příběhy. Jeho druhá americká manželka s ním pro nějakou kriminalitu vyrazila dveře a po 7 letech basy byl vyhoštěn. Tak dostal nápad předvést zmrtvýchvstání. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše: Casiisi, Cassiusi...
1)Fakta jsou fakta a ta praví, že 93% vojáků nedezertovalo za účelem účasti v legiích. Respektive nedezertovalo vůbec. Legie byly tvořeny ze čtyř zdrojů:

- občané Rakouska-uherska kteří zde před válkou pracovali anebo zde jen uvízli okamžiku zahájení nepřátelství.

- dlouhodobí usedlíci českého nebo slovenského původu v dané zemi, kteří došli k názoru že Masarykovy idee jsou dobrý nápad

2)- vojáci českého a slovenského původu, kteří poslechli působení lidí na druhé strany fronty a utekli k nepříteli jako to nejpochopitelnější řešení - ideoví zrádci

- zajatci, kteří měli dost války nebo skutečně padli do zajetí díky vojenským okolnostem a tam pod vlivem propagandy přešli k nepříteli

3)Je zbytečné ironizovat - já nevím jestli všichni Češi a Slovaci bojující vve válce byli čestní a věrní ale vím, že 93 % jich neuteklo do legií cíleně a myslím si, že jich bylo dokonce více . Až v zajetí se rozhodli. Pro mě je to důkaz, že to s naším odporem vůči monarchii nebylo takové jak se dnes tvrdí a tvrdilo už za první republiky.

4)O tom jak to bylo v některých legiích s odvody a s tím jak s našimi legionáři zacházelo třeba v Itálii by mohl ledacos napsat kolega Destroyman. Něco naznačil a bylo to velmi zajímavé. Pokud se sem podíváš, prosím dej sem něco máloa klidně i více. Až se potkáme - dáme :razz:

5)A jinak Cassiusi, i ten pěší pluk číslo 28. co měl přejít podle legionářské legendy, se kterou jsem svedl ve své práci tu urputnou bitvu jako jeden muž do zajetí nakonec ze zajetí došel domu skoro cvelý. K legiím se dalo jen velmi málo jeho příslušníků. Číslo které jsem našel tvrdí, že to bylo 78 lidí. Ale není ho jak ověřit.

6)Pro mě případ osmadvacátého pluku je poměrně kladným důkazem, že nejsme národ zrádců a lumpů. Ti vojáci to prokázali nade vší pochybnost. Měli jsme a máme v těle a duši alespoň nějaké hodnoty. Já jen doufám že nějaké zbyly.
1)Fakta jsou fakta a ty neříkají že 93% vojáků bylo čestných a věrných. Fakta říkají že zůstali vojáky R-U ať už k tomu měli jakékoli důvody a těžko mi vyvrátíš ten podle mě hlavní důvod, že to byla nejjednodušší varianta a nejméně nebezpečná, jak přežít válku a vrátit se domů.
2)A už zase ti zrádci. Zrádci R-U, což ty jako Rakušák považuješ za zradu, ale já jako Čech nikoli.
3)A já tvrdím, že od poloviny roku 1917 kdy se začala na východě a později v zimě 1918 na západě formovat ČS armáda, dosáhla počtu několika desetitisíců vojáků a pro představu amerických ČS přešlo do ČS armády jen něco málo přes 2 000 a z původních ČS občanů ve Francii jich bylo jen pár stovek. Ty desetitisíce přešli ze zajateckých táborů, ať už k tomu měli jakékoli důvody. V Rusku kupříkladu z místních ČS občanů byly v roce 1914 složeny čtyři roty a když byla družina v listopadu 1914 nasazena na rakouské frontě, čítala cca 800 vojáků. Během roku 1915 přibylo dalších 250 dobrovolníků. Teprve 13. května 1916 byla zřízena z ČS dobrovolníků brigáda. V té době jen minimum ČS zajatců mohlo složit slib "Rusku" a přejít k ČS družině. Již s pádem Carského režimu se dostalo Čechoslovákům možnosti odštěpit ČS vojáky od ruské armády a začít s výstavbou samostatné ČS jednotky. Ale teprve po bitvě u Zborova se podařilo přesvědčit Kerenského o výhodě složení národních armád v Rusku. Souhlas k vytvoření ČS armádního sboru dostal Masaryk od Brusilova sice již koncem srpna 1917, ale změna vrchního velitele pozastavila oficiální svolení. S vrchním generálem Kornilovem byl návrh definitivně schválen až 9. října 1917. Národní rada evidovala jen za měsíc květen až září 1917 21 760 dobrovolníků a dokonce roku dalších 9 780 dobrovolníků.
Tato masovost z roku 1917 je dána v základě dvěma věcma.
1. Vstřícnost Ruských úřadů, tedy spíše došlo k přesvědčení odpovědných osob, že ČS armáda je pro Rusko výhodou.
2. Propagace ČS věci v zajateckých táborech, zvláště s příjezdem Štefánika a později Masaryka, kterým se podařilo vojáky přesvědčit, že ČS národní rada má skutečně významnou pozici a nejedná se jen o iluzi několika málo jednotlivců, pro kterou se nevyplatí riskovat s životem ve fázi, kdy spojenecká vojska byla drcena ústředníma mocnostma a zcela reálně hrozilo že ČS vojáci s porážkou spojenců budou buď vydaný do R-U jako (tvoji) zrádci, nebo budou muset zůstat navždy v cizině.

4)Tak Itálie případ sama pro sebe. Ale jak se zacházelo se zajatci svědčí už třeba jen Srbsko, kde padlo do zajetí údajně cca 25 000 vojáku R-U československého původu. Když bylo v roce 1915 jak jinak, než za pomoci Německa Srbsko poraženo, byly zajatci po dlouhé a úmorné ústupové trase převezeni Italy na ostrov Asinar (v té době jich bylo ve zbědovaném stavu již jen 11 000) a později na intervenci Srbské a naši Národní rady byly převezeni do Francie, to jich bylo už jen cca 4 000. Zatímco ve Francii se začalo s plány na ČS armádu již koncem roku 1917 v Itálii se skutečný pokrok v této věci podařil až v roce 1918. Návrh na převezení R-U zajatců československého původu z Itálie do Francie, který v polovině roku 1917 projednával v Římě Beneš s ministrem zahraničních věcí Sonninem a později s dalšími ministerstvy, skončil nezdarem, který s nelibostí k Italům nesli Francouzi, kteří již počítali s několika desetitisíci zajatci. Obdobný neúspěch zastihl i Štefánika několik měsíců předtím. Místo toho Beneš s Italy uzavřel jen takovou polovičatou smlouvu o ČS armádě, oproti smlouvě z konce roku 1917 s Francií, která již byla v té době připravená a ústně Francií schválená.
Ministr války Giardino dopisem informoval ČS národní radu (konkrétně Beneše) o následujícím:
"1. Uznává k našemu přání politicky Národní radu za nejvyššího representanta našeho hnutí a vstupuje s ní do oficielního styku.
2. Osvobodí naše zajatce a dá je pod jistou spolukontrolu Národní radě.
3. Zřídí polovojenské oddíly, které sice nebudou bojovat přímo na frontě, ale budou konat vojenské práce v druhé linii.
4. Budou mít zvláštní odznaky na uniformách jako čeští vojáci.
5. Budou skládati přísahu československému národu do rukou Národní rady.
6. Právně však zůstávají podřízeni disciplíně zajatecké, nikoli vojenské.
7. Vláda splní naše přání, pokud jde o internované československé příslušníky."

K tomu rozmrzelý Beneš dodává: "Dvě podstatné věci nás naprosto neuspokojily - jednak že se chtějí tvořit sbory jen polovojenské, pracovní, jednak že naši vojáci jsou sice v podstatě osvobozeni, ale právně zůstává jim charakter zajatců. Nebylo možno přijmouti ani jedno ani druhé."

Přesto se již nic podstatného z Italů v roce 1917 nevytlouklo. A to co bylo slíbeno, se jen velmi pomalu uskutečňovalo a tak, když Beneš s naději na alespoň částečnou změnu navštívil zajatecké tábory na jihu Itálie, záhy po několika týdnech byla naděje československých zajatců opět na bodu mrazu a rozčarování.

Itálie, ikdyž po Rusku měla nejvíce Čechoslováků, přesto v jejich věci neudělala až do roku 1918 v podstatě žádného pokroku.

5)No to je škoda a přitom by to bylo velmi záhodno to vyhodnotit kolik a v jakých letech či měsících přešli k legionářům.

6)Každej má nějaké hodnoty, ale ne každej je měl k R-U.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:
1)K tomu co jsi napsal můžu dodat jediné. Když už nemůže žít Rakousko-uherská monarchie mělo by žít alespoň korektní povědomí o tom, že tato říše 400 let dokázala združovat velké množtví národů a národností, dokázala zastavit postup muslimů Evropou a tím Evropu zachovala pro křesťanství.

2)Vědomé lži a zkreslování na objednávku kohokoliv kdo zrovna u nás vládne a které trvá už 90 let, ničemu nepomůže.

Nejsem její poddaný i když si myslím, že bych jím klidně byl a neměl bych s tím problém. Ale to už je rovině ahistorikého "kdyby".

Vyvracet nemám co. Možné je všechno. Kolega Cassius je bohužel na 3 týdny mimo boj takže se vyjádří, pokud se mu bude chtít, až se vrátí.
1)Tak tady se budu prát do krve. :) Rakouská monarchie po 400 let udržovala množství zemí, ale nikoli národů. Jestli v 17. století jde mluvit o národu, tak jen s přimhouřenýma očima o Švédech či o století později Francouzech. Rakouská monarchie teprve v 19. století měla množství rychleji či pomaleji se rozrůstajicích národů a jen s jedním se dokázala vyrovnat a i tak to vždy mezi nima až dokonce skřípalo (viz. Czernin vs Tiszo). O Rakousku 17. století nelze mluvit jako o říši několika národů, ale o řiši mocnáře, jeho správy a zemské šlechtě.
2)Mě by nedělalo také velké problémy, mít federalizované R-U, ale dělá mi problémy že R-U federalizované nebylo a že bylo více než spoluodpovědno za 1. s.v. svojí agresivní zahraniční politikou a že opět nešlo o nic jiného než o snahu urvat si kus cizí země pro sebe. Jinak Masaryk nebyl z těch co se snažili násilím či nějakejma panslovanskejma ideama rozložit R-U, jeho snaha v podstatě až do vyhlášení války Srbsku byla čistě po federalizaci R-U. Mladej Beneš byl více radikální již před válkou, ale na svůj věk i tak nebyl pro násilný přechod režimů či nějaké revoluce, ale opět jen pro federalizaci. Je nesporné že počátek války jejich názory silně otřásl a že už od začátku Maffie se myslelo na všechny eventuality (Kramář z počátku války viděl zcela "reálnou" šanci že Rusko obsadí Čechy a vytvoří samostatné království Polské a České - jak naivní představa), po odchodu Masaryka do zahraničí, kdy již nebylo možno návratu do vlasti, se politika Masaryka a Beneše musela zcela logicky radikalizovat, neb cesty zpět už nebylo. Buď se přispěje k zničení R-U a vytvoření na jeho místě národních států (v případě vítězství Dohody), nebo doživotní emigrace, vězení či provaz (v případě vítězství ústředních mocností).
A zde je krásný případ "českých" vlastností, kdy před válkou byly celé desítky radikálních politiků, kteří více či méně přáli rozpadu R-U či jakéhokoli plného osamostatnění českých zemí a nejednou útočili na Masaryka jako na "rakušáka" a když se rozhodovalo jen málokteří se přímo podíleli na "Maffii".
Jedno je ale zcela nesporné, že ať by byl výsledek války jakýkoli, byly to právě Masarykové a podobný, kteří nutili během války R-U k výrazným ústupkům v České otázce. Ten kdo si přeje změny a mlčí, ten ničeho nedosáhne. Ta slavná "autonomie" českých zemí na R-U by tak či tak byla velkou měrou zásluhou Masarykových lidí.
No on nakonec málokdo neměl v rodině nějakého rakouského vojáka, který bojoval na frontách první světové. Pololidové báchorky o zastřelení dvou vlků pomocí jednoho náboje a bajonetu jsou dostatečně známé. Podobně jako zamrzlý Dněpr a krásně rostlé žito...Kupříkladu jeden z mojích pra a co já vím čeho byl v ruském zajetí a vrátil se asi dva roky po válce.
Ano je to lež, "přeplaval" jsem Dněpr a ani to žito tam nebylo, jen spousta šedivých paneláků a pár rozpadlých továren. :)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Cassius Chaerea - krásná práce.

K prvnímu postu nemám co bych dodal. Hezký průřez dějinným procesem. :up:

K postu dvě bych toho měl více ale musím si to promyslet. Jsi po dovolené ve velké formě a tak si prosím o oddechový čas. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11624
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Na základě tohoto článku jsem zalovil v knihovně a vytáhl jsem tuto knihu:
Soča (Isonzo) 1917, autor Josef Fučík, nakl. Paseka, vydáno 1999. Po opětovném přečtení vřele doporučuji.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“