Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím.Chtěl bych jen oznámit , že Moje doplňování do seznamu českých námořníků v 1. sv. válce je zatím asi tak s 90 % hotové. Prohlédl jsem stovky korespondenčních lístků a výsledek je před Vámi. Tedy ještě jednou oznamuji , že všechny jména jsou dosazeny čistě jen a pouze z korespondence , která mě prošla rukama nebo jsem ji vyhledal v archívech filatelistických aukcí.Mám ještě něco málo k doplnění a zároveň asi tak 20 ks kor. se jmény , která jsem nedokázal rozluštit.Mám v úmyslu je postupně naskenovat a dát je zde do příspěvku k Vašemu rozluštění. Pochopitelně to neznamená , že s doplňováním končím. Na aukcích a burzách se stále objevují nové lístky a já vše sleduji a budu další jména doplňovat.Mám v úmyslu též ( až se nebudeme moci hnout z místa ) oslovit inzerátem ve fil. periodikách , o pomoc sběratele lodní pošty. To jen tak na okraj. Ted´pro Tebe jarle: mám takový nápad jak zjednodušit odkazy na případné příspěvky, zdroje. Korespondence by byla tak jak jsem začal černě, odkazy na jména z knih červeně, odkazy na internet třeba modře.Do úvodu by jsme dali toto vysvětlení a hotovo. Co říkáš?
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ještě jednou to upřesňuji. Myslím psát do seznamu jména , červeně, modře atd.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

No nevim. Podle mě je navzdory dosavadní a nepochybně tvrdé Stanislavově práci projekt teprve na začátku. Např. René Greger tvrdí (a to na základě své asi sedmdesátileté denodenní práce), že jen v Pule se po pádu Rakousko-Uherska shromáždilo na 6 000 Čechů. Asi polovinu tvořili námořníci, zbytek byl z pobřežního dělostřelectva a pomocných jednotek.
Přeji hodně úspěchů v další chvályhodné činnosti. :wink:
さようなら。
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

StanislavM píše:To jen tak na okraj. Ted´pro Tebe jarle: mám takový nápad jak zjednodušit odkazy na případné příspěvky, zdroje. Korespondence by byla tak jak jsem začal černě, odkazy na jména z knih červeně, odkazy na internet třeba modře.Do úvodu by jsme dali toto vysvětlení a hotovo. Co říkáš?
S tím souhlasím a zítra zkusím také přidat nějaká jména.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Je to běh na dlouhou trat´. Na tom seznamu můžeme pracovat hooooooodně dlouho.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Jan Sklenář-od roku 1914 bitevní loď Radetzky.
Antonín Balcar-od roku 1913 chráněný křižník Kaiserin Elisabeth.
Ladislav Černý-v roce 1918 depotní loď pro ponorky Gäa.
Karel Horní-v roce 1918 Gäa.
Petr Páral-v roce 1918 Gäa.
František Gargulák-od roku 1914 pancéřový křižník Kaiser Karl VI.
František Radkovský-strážní loď Mars.
František Lněnička-od roku 1918 bitevní loď Viribus Unitis.

Všechna jména jsou z knihy Brněnští mariňáci od Jarmily Urbanové.

V této souvislosti mám jeden zásadní dotaz na Stanislava. Jde ti výhradně o námořníky, kteří sloužili během první světové války a nebo prostě o české námořníky v rakousko-uherském loďstvu bez ohledu na období, ve které m sloužily. Mám totiž spoustu jmen našich námořníků, ale u většiny nejsem schopen doložit, že byli u námořnictva i za války.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Jarle , já jsem to bral podle nadpisu tzn. za 1.sv. války už stím že. pokud jsem narazil na lístek ze začátku roku 1914 tak už jméno dávám do seznamu. Zůstal bych u těch válečných let. Ty jména dáš do seznamu? Je zbytečný to psát dvakrát. Já myslím .že se časem přidají i další návštěvníci fóra a uvidíme.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Dobrá, tak tedy jenom první světová. Ta jména už jsem do seznamu dal červeně.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Udělal jsem u seznamu v úvodu nějaké úpravy.Doplnil jsem dnes 8 jmen. Jarle podívej se na to a do příspěvků pokud budem dopisovat jména tak navrhuji to psát do příspěvku at´Máme přehled. Brzo se v tom můžeme ztrácet.Taky bych dával do úvodu odkazy na knihy, co říkáš?
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od TonyHazard »

StanislavM píše:Zdravím, tak už jsem celkem připraven na zveřejnění.Ted´musím akorát promyslet nějaký krátký úvod. Všímám si diskuze ale prosím o jedno držme se názvu témata " Čeští námořníci atd........ " , nekomplikujme to dalším rozšířením ( zatím). Pochopitelně články fota a další ze strany slovenských námořníků určitě supr.
Zkusím sem dát prozatím něco ke čtení ( pokud se mě to povede dám sem naskenovanou 1.stránku)
Jinak pokud se to nepovede tady je návod jak se ke článku dobrat. ( www. Filaso,knihovna,dig.knihovna,časopis Filatelie,vybrat rok 1975,pak kliknout na č.16 a dál uvidíte.

Obrázek

http://knihovna.filaso.cz/filatelie_1975_16.pdf (strana souboru 17 - 20)

(úprava příspěvku) *T*
Stando, upravil jsem Ti příspěvek a přihodil odkaz na snadné nalezení.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

StanislavM píše:Udělal jsem u seznamu v úvodu nějaké úpravy.Doplnil jsem dnes 8 jmen. Jarle podívej se na to a do příspěvků pokud budem dopisovat jména tak navrhuji to psát do příspěvku at´Máme přehled. Brzo se v tom můžeme ztrácet.Taky bych dával do úvodu odkazy na knihy, co říkáš?
Já jsem pro. Koneckonců ty jsi v tom vláknu šéf.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Prosím o pomoc s rozluštěním jmen.Nebudu Vás ovlivňovat co jsem ztoho vyčetl já. Pokud se shodneme tak dám jména do seznamu.


Obrázek


Obrázek


Obrázek

Obrázek




Pokud se bude dařit tak mám asi ještě 20 až 30 nerozluštěných jmen.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, k Moji radosti jsem zjistil , že i na stránkách fil. Klim je k nahlednutí archív aukcí od r. 2001. Začal jsem tedy vypisovat jména námořníků do seznamu. Za poslední 3 dny dopsáno 34 jmen.


http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5483


Odkaz na seznam jmen českých námořníků.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Dnes doplněna další jména do seznamu českých námořníků na základě níže uvedeného odkazu.


http://www.kpp.iipardubice.cz/112155045 ... ornici.php
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, chtěl bych Vás jen informovat : Zhruba po jednom měsíci psaní seznamu českých námořníků v 1. sv. válce , máme plus mínus 320 jmen.Pokud by to šlo takhle dál tak za rok nemáme co dělat. Ted´se pokusím sem dát smajlíka. :lol: . Jinak abych to vrátil do vážné polohy , oslovil jsem pana Přikryla z nakladatelství Czech Mare o pomoc doplňování jmen. Pan Přikryl mě pomoc přislíbil , dal mě možnost nahlížet do jeho archívu fotek námořníků a po novém roce abych se připoměl a nějaké materiály vyhledá a dál poskytne. Zároveň přislíbil odeslat Můj email lidem co zná , že se o tuto problematiku zajímají. Tak čekám jestli se někdo ozve.Čekám také , že se přidají i námořníci z Palby.
Ted´něco soukromého. Můj děda byl za 1. sv. války někde na frontě srbsko-italské. Kde bych mohl zjistit nějaké informace o něm (adresu,email)? Byl z benešovského okresu a tady byl v Benešově 102 pěší pluk, tak počítám , že byl jeho příslušníkem.Existuje někde nějaký seznam příslušníků tohoto pluku?Díky za radu.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Dnes malý příspěvek fota námořníků z archivu Czech - Mare p. Přikryla. Další až po dohodě ke zveřejnění.Zároveň oznamuji doplnění seznamu českých námořníků o dalších 8 jmen.


Obrázek




Odkaz na seznam českých námořníků v 1. sv. válce.


http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5483
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Stando, je vidět, že jsi se do vytváření toho seznamu pustil opravdu s vervou a jistě se podaří dát dohromady hodně jmén. Za sebe slibuji, že i nadále budu průběžně přidávat další jména, ale času mám teď bohužel dost málo, takže to půjde asi dosavadním tempem tj. 5 až 10 přírustků za týden.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Jarle, pět kousků týdně je supr. Já taky už víc týdně nedám.No uvidíme.Taky čekám na nějakou pomoc od ostatních Palbáků.Dnes něco přidám a taky další foto. Nechávám tu odkaz na osobnosti města Brna, kde jsem objevil i námořníky s jejich daty atd. Po kliknutí na jméno uvidíte.



http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?q ... bnosti&qb=



Obrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, pořád se snažím vyhledávat další námořníky a zatím se dá říci , že se daří. Ted´se soustředím na ta jména která jsem nemohl rozluštit a též na aukcích se objevuje stále nová korespondence takže je s čeho vypisovat. Rovněž jsem oslovil archív v Chebu , kde má být prozatímní inventurní seznam Spolku rakouských námořníků 1912-1919.Tak uvidím jestli se ozvou.Dnes jsem doplnil dalších 8 jmen.Při hledání na internetu jsem objevil tyto články tak jsem dám odkazy a taky další fota námořníků.
Taky mě napadlo vyzvat námořníky na Palbě k zodpovězení několika otázek. Toto by mě zajímalo tedy moc!
1. Jaký počet mužů obsluhovalo dělo na bitevních lodích. Byla tato obsluha zdvojena ,kvůli pokrytí celého dne. Tím myslím od přesunu nábojů až k jejich uklizení po střelbě.
2. Počty topičů a strojníků na bit. lodích.A další možné počty jiných odvětví.

To jsou jen tak na okraj věci ,které mě zajímají ale nikde jsem se o tom nedočetl ani od věhlasných historiků.


http://www.militaria.cz/cz/clanky/valky ... -brkl.html

http://www.csol-kladno.estranky.cz/clan ... oucky.html

Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Bývalý námořník Jaroslav Škába napsal ve druhé polovině 30. let 20. století v předmluvě jedné ze svých knih toto: „Před převratem v roce 1918 sloužilo u c. a k. rakousko-uherského válečného loďstva asi sedm tisíc příslušníků naší republiky. Po převratu byli zařaděni do armády. Avšak dosud žije v naší republice přibližně dvacet tisíc československých občanů, kteří prošli rakouskou marinou. Jsou již starší a staří páni, kteří na marinu vzpomínají. Jsou to „poslední Mohykáni“, po nich už nebude českých námořníků, aspoň ne takových, kteří sloužili jako kolektiv, bohužel - pod cizí vlajkou...“ Z toho by bylo možné usuzovat, že počet českých námořníků, kteří během poslednich desetiletí existence Rakousko-Uherska prošli službou v jeho námořnictvu byl opravdu vysoký.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“