Stránka 1 z 11

IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 20/7/2005, 20:59
od YAMATO
Byl lepší IS-2 nebo Tiger II? Tak častá je odpověď, že Tiger II byl jednoznačně lepší. A přeci to není zdaleka tak pravda. Srovnáváním IS-2m (pozn.1) s PzKpfw VI Tiger II Ausf.B (Henschel Turm) chci ukázat, jak to skutečně bylo s kvalitou těchto těžkých tanků.

PANCÉŘOVÁNÍ
Zdánlivě je jasno, čelní pancíř korby Tigru II byl silný 150 mm, u IS-2 "jen" 120 mm, při podobných sklonech. Není to však tak jednoduché. Obecně se totiž dá říct, že kvalita německé pancéřové oceli měla sestupnou tendenci. Se zvyšováním výroby a zároveň ztrátami zdroju legovacích kovů bylo nutno použít jiné, méně vhodné. Ke konci války byl pro legování oceli Němci používán údajně i hliník! Výsledná ocel byla sice tvrdá, zároveň však velice křehká. Ani kvalita práce, např. svárů, nebyla ke konci války nejlepší. Čili se dá do značné míry říci, že čím později vyrobený německý obrněnec, tím horší kvalita pancéře (pozn.2). A toto se týkalo také prakticky všech Tigrů II. Zato v SSSR k výraznému nedostatku legovacích kovů nikdy nedošlo. Sověti možná až do konce války nebyli schopni vyrábět skutečně kvalitní elektroniku či optiku, o kvalitách jejich pancéřové oceli však není pochyb. Dále se také experimentovalo s jejím složením, takže její kvalita se zvyšovala. U IS-2m, vyráběného od roku 1944, byla již i kvalita práce na solidní úrovni, na rozdíl od nemalé části starších tanků. Z toho všeho vyplývá, že rozdíl v pancéřování nabyl zdaleka až tak veliký, ba spíše byly srovnatelné. Čelní pancíř věže byl u Tigru II 180 mm (štít kanonu 100 mm), u IS-2 100 mm (štít kanonu 120 mm), tedy značný rozdíl. Ovšem čelo věže tanku IS-2 bylo podstatně lépe balisticky řešeno, takže rozdíl nebyl tak velký. Mimoto pozdější série IS-2 měly štít kanonu zesílený na 160 mm. Nevhodné však bylo umístění věže IS-2 příliš vepředu, způsobené řešením motopřevodového prostoru, z toho důvodu byl více zranitelný její věnec. Tento problém však nebyl zdaleka tak markantní jako u T-34. Pancéřování boků atd. bylo vcelku podobné úrovně.

PODVOZEK, MOTOR
Podvozek Tigru II byl složitý a výrobně náročný. Zaručoval sice dobré rozložení hmotnosti, zároveň však byl značně poruchový. Naopak IS-2 měl podvozek jednoduchý a spolehlivý. Měrný tlak pásů na půdu byl u Tigru II 1,02 kg/cm2, u IS-2 pouze 0,8 kg/cm2. Motor Tigru II, Maybach HL 230 P30, měl maximální výkon 440 kW (pozn.3), což dávalo měrný výkon 6,3 kW/t, z čehož je zřejmé, že Tiger II byl značně podmotorován. To se projevovalo nejen na nepříliš dobrými jízdními vlastnostmi, ale také velkou poruchovostí, jež provázela tento stroj po celou dobu služby. Motor B-2 IS tanků IS-2 měl maximální výkon 381 kW, měrný výkon byl 8,3 kW/t, což také nebylo mnoho, avšak přeci jen to již bylo dostatečné. Rychlosti na silnici byly srovnatelné, avšak pouze "papírově", max. 38 km/h u Tigru II (ovšem při 3000 ot/min, čili v praxi o dost méně), 37 km/h u IS-2. V terénu pak byla rychlost Tigru II teoreticky cca 20 km/h, v praxi však stěží okolo cca 15 km/h, IS-2 okolo 20 km/h. Výhodou IS-2 a sovětské bojové techniky všeobecně byl naftový, méně nebezpečný pohon. Naopak záporem byla vyšší hlučnost. Dojezd na silnici byl u Tigru II cca 170 km, u IS-2 cca 150 km, s přídavnými nádržemi pak cca 230 km.

VÝZBROJ
Obecně jsou uváděny hodnoty tak, že kanon KwK 43 ráže 88 mm tanku Tiger II vychází ze srovnání s D-25 T ráže 122 mm tanků IS-2 jako výrazně lepší. Problém je v tom, že Sověti měli jinou normu pro průraznost pancíře, požadavek byl přísnější co do množství střepin proniknuvších zkrz pancíř, takže prosté srovnání uváděných průrazností je zavádějící. Je pravdou, že KwK 43 měl lepší účinnost na vyšší vzdálenosti a díky delší hlavni lepší balistické vlastnosti. D-25T měl také velmi nízkou rychlost střelby, v praxi cca 2 rány za minutu (pozn.4). Jako ne zcela vhodné se ukázalo být umístění části kanonové munice v zadní části věže Tigru II, nemalá část strojů byla zničena zásahem do této partie a následnou zničující explozí. Podobně byla část munice umístěna i v IS-2. V množství vezené munice měl Tiger II zcela jasnou převahu, vezl ji 72 kusů, IS-2 pouze 28. Jistou nevýhodou IS-2 byla absence pohyblivého kulometu v korbě, to však bylo vyváženo menší čelní plochou jejího pancíře. Ostatně poválečný vývoj šel právě cestou odstranění pátého člena osádky, kulometčíka/radisty, a ukázal správnost této cesty. Řidič měl k dispozici pevný kulomet DT ráže 7,62 mm, jeho použitelnost je však diskutabilní. Poměrně zbytečný byl také pohyblivý kulomet v zadní části věže. Naopak se velmi osvědčil kulomet DŠK ráže 12,7 mm, instalovaný na velitelské věžičce na značné části tanků IS-2, a to jak proti vzdušným, tak i pozemním cílům.

VYBAVENÍ
V značné převaze byl Tiger II co se týče vybavení rádioelektronikou. Ještě lepší pak byly velitelské stroje. V případě IS-2 již ovšem nebyl rozdíl takový, jako při srovnání s velkou části starší techniky, která nebyla často rádii vůbec vybavena. Také kvalita zaměřovačů a optiky všeobecně byla u německé techniky vyšší. Výborná byla vnitřní komunikace a celkově lepší ergonomika interiéru. Velkou vadou IS-2 byla absence vstupního poklop do korby, v případě zásahu tanku musel řidič vystupovat přes věž, což snižovalo jeho šanci k přežití. Také ne zrovna "ideální" bylo umístění palivových nádrží vepředu, po obou stranách řidičského prostoru, a to i přes to, že se jednalo o hůře zapálitelnou naftu.

REZUMÉ
Z výše napsaného vyplývá, že sice Tiger II byl v některých ohledech lepším tankem než IS-2, avšak v jiných tomu bylo přesně naopak. Kvalita pancéřování byla srovnatelná (vinou nízké jakosti německých pancířů, jinak mohl být Tiger II v tomto ohledu lepší), účinnost výzbroj zhruba srovnatelná, pohyblivost výrazně vyšší u IS-2, stejně tak i splehlivost. Ten měl také výrazně jednodušší konstrukci, umožňující vyrábět ho v obrovských množstvích. Zároveň byl vyvíjen výrazně modernizovaný IS-3, který se dostal do výzbroje na samém konci války a odstraňoval většinu nedostatků IS-2. Tento stroj standartní provedení Tigru II již překonával téměř ve všech ohledech.



POZNÁMKY

Pozn.1: Často je s těžkým tankem IS-2 srovnáván PzKpfw V Panther. Ačkoliv hmotnostně jsou si blízké, tak co do pojetí a použití jsou to odlišné stroje. Pravda, Panther byl netypicky těžký na střední tank ve srovnání s T-34, M4 Sherman či Cromwell. V jistém ohledu se dá považovat za první MBT.
Pozn.2: O nízké kvalitě pancíře německých tanků z konce války svědší i sovětské poválečné zkoušky, kdy byl ukořistěný tank Tiger II ostřelován právě kanonem D-25 T ráže 122 mm z tanku IS-2. Ačkoliv je většinou uváděno, že jej čelně tento kanon byl schopen prostřelit jen na minimální vzdálenost, zde došlo k průrazu čela korby i věže na vzdálenost přes 1500 m! Těžká protipancéřová munice BR-471 o váze cca 25 kg měla na křehký pancíř zničující účinnek.
Pozn.3: Při 2500 otáčkách za minutu. Při 3000 ot/min byl výkon 515 kW, otáčky nad 2500 nebyly však doporučovány vzhledem k akutnímu nebezpečí poškození motoru.
Pozn.4: výběr takové, zdánlivě nepříliš vhodné výzbroje, byl daný poněkud jiným použitím těžkých tanků v SSSR. Zatímco německé těžké tanky byly určeny především pro boj s nepřátelskou obrněnou technikou, tak sovětské měly působit především k prolomení nepřátelské linie, k palebné podpoře středních tanků a pěších útvarů. Proto byla použita podstatně větší ráže, pro takové úkoly podstatně vhodnější.

Obrázek Obrázek
tiger2_

Obrázek
is2_

Napsal: 20/7/2005, 21:04
od YAMATO
Fotka bojově používaného IS-2m, dokazující odolnost podvozku...

IS-2m...všimněte si ústí pevného trupového kulometu, zaměřovaného řidičem.

Obrázek Obrázek

Napsal: 20/7/2005, 21:35
od sa58
článek je OK, všeobecně se mluví o stísněných prostorech posádky u tanků IS. Řidič musel dostávat nějaké vyšší příděly vodky - mít možnost opustit tank pouze přes věž, to byla asi pořádná depka.

Dělená munice taky není zrovna to pravé ořechové, 100 mm kanón D-10 by tanku slušel víc. Tanky IS byly ve srovnání s řadou KV solidní pokrok.

Podmotorování byl asi problém u všech tehdejších těžkých tanků

Napsal: 22/7/2005, 22:20
od Granátník
Tady ke konci aji hodne rozhodoval pocet vyrobenych techto tanku ...
Zatimco Tigeru II bylo vyrobeno jen neco okolo 500 ... tak IS2 během války skoro 3 500 ...

Neznate krome bitvy u Sandomere nejakou dalsi bitvu, kde byla dokazana vetsi kvalita sovetskeho tanku ??

Napsal: 24/5/2006, 14:53
od Akvaman
No jo ale IS-2 dokázal zničit tigera ze 1500 metrů tiger se musel přiblížit na 500m.

Napsal: 19/11/2006, 18:28
od elbosmogg
Pri srovnavani ucinnosti vzajemne palby IS-2 vs Tiger II je taky potreba vzit v uvahu balistickou krivku strel. 88mm letela temer rovne, ale 122mm letela celkem po oblouku a kdyz tedy zasahla napr. skloneny celni pancir korby, tak dopadala zdaleka ne pod takovym uhlem. Rozhodne to byla vyhoda IS-2 v boji na delsi vzdalenost.

Napsal: 30/11/2006, 15:12
od Zip
YAMATO napsal: Je pravdou, že KwK 43 měl lepší účinnost na vyšší vzdálenosti a díky delší hlavni lepší balistické vlastnosti


To není tak úplně pravda,poměr (odborně se mu říká balistický koeficient) čelního průřezu střely,jež určuje aerodyn.odpor a hmotnosti která určuje setrvačnost, je u větších ráží příznivější. čelní průřez je totiž určen druhou mocninou ráže,kdežto hmotnost třetí mocn.ráže. To znamená že setrvačnost roste s velikostí ráže rychleji než aerodynm.odpor.. Na identickou střelu ráže 122 bude mít proto odpor vzduchu menší vliv než na střelu 88mm,její dráha bude proto ploší.
Takže je asi pravda že na kratší vzdálenost byl KwK 43 výkonnější ,ale na větší tomu bude přesně naopak.Také však záleží na jiných faktorech a je možné že v těch byl KwK 43 lepší.

Napsal: 30/11/2006, 15:16
od Zip
elbosmogg píše:Pri srovnavani ucinnosti vzajemne palby IS-2 vs Tiger II je taky potreba vzit v uvahu balistickou krivku strel. 88mm letela temer rovne, ale 122mm letela celkem po oblouku a kdyz tedy zasahla napr. skloneny celni pancir korby, tak dopadala zdaleka ne pod takovym uhlem. Rozhodne to byla vyhoda IS-2 v boji na delsi vzdalenost.
Ano přesně tak,tato výhoda mne napadla taky.

Napsal: 30/11/2006, 15:23
od Zip
Také tu nepadla poměrně velká nevýhoda Tigera II a tou byla jeho velikost.IS-2 byl zejména čelně podstatně menším cílem.Je také sporné zda byl Tiger II schopen prostřelit čelo korby IS-2m,podle mne měl šanci jen u čela věže a vany.To mohlo částečně snižovat výhodu Tigera v větší kadenci.

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 22/5/2014, 11:14
od krabozubec
IS 2 mal rozhodne nevýhodu pri protitankovom boji kôly pomalému nabíjaniu. Ale táto nevýhoda nemusela byť až taká velká, pokiaľ by velitel dal rozkaz vopred nabiť explozívnu. Tento tank by podla mňa dokázal zničiť Panthera zásahom explozívnej munície do veže. 25 kg granát by roztrhal stropný pancier korby (16 mm). To isté u PZ IV a možno aj Tigra (25 mm).
Ale neviem aký účinok by to malo v prípade Tigra II (40 mm).

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 22/5/2014, 11:40
od Bleu
Kdyby to třeba někoho interesovalo velmi poučný článek... Doporčuju přečíst i odkazované články o přesnosti kanonu D-25.

http://tankarchives.blogspot.cz/2013/03 ... -cats.html

Re:

Napsal: 17/6/2014, 13:27
od lasib
Granátník píše:Tady ke konci aji hodne rozhodoval pocet vyrobenych techto tanku ...
Zatimco Tigeru II bylo vyrobeno jen neco okolo 500 ... tak IS2 během války skoro 3 500 ...

Neznate krome bitvy u Sandomere nejakou dalsi bitvu, kde byla dokazana vetsi kvalita sovetskeho tanku ??

Jeden český príslušník ruskej gardovej armády Ivan Hrozný (fakt sa tak asi volal ;o)), je v poslednej českej History venovanej sovietským gardovým jednotkám) spomínal ako pred jeho očami IS-2 alebo ISU -122 roztrieľal cca 15 nemeckých tankov len tak za sebou pri Budapešti

ďalej:
hodnotenie najlepších nemeckých samohybných diel Elefant, spomína aké boli neúspešné voči IS-2:
http://www.military.cz/german/armour/ta ... ndElefant/


Ináč porovnanie- Tiger 2 ... 2 až 6 mierených rán za minútu, so vzdialenosťou cieľa rýchlosť streľby prudko klesá ..
IS-2 4 až 5 mierených rán za minútu

Sila
122mm D-25T (IS-2) - energy 820 t/m.
88mm KWK-43 (Tiger II) - energy 520 t/m.
88mm KWK-36 (Tiger I) - energy 368 t/m.
75mm KWK-42 (Panther) - energy 205 t/m.

or m*v*v/2
Pzgr40 KWK-43 - 7,3 kg, 930 m/s = 3.16 MDJ
Br-471B D25T - 25 kg, 780 m/s = 7.6 MDJ

TankoMaster 6/ 1999 Zaujímavé je porovnanie presnosti diel D-25T a KwK 43 na 1000m. D-25T má od bodu zamerania horiz. odklon - 270mm a vertikálny - 170mm a KwK 43 horizontálny - 210mm a vertikálny - 260mm !!!

najslávnejšie IS-2 tanky boli Nemcami prezývané "Biele medvede" ...... od nich vznikol v NDR alebo v NSR aj nazov silneho alkohol. koktejlu, že keď zmiešaš ruskú vodku s ruským šampanským tak Ťa to rozbije, ako zasah z Bieleho medveďa ...

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 13:32
od lasib
http://www.militaria.cz/cz/clanky/vojen ... m-kwk.html

To, že ruské kanóny byly velmi výkonné, ukazuje i např. test ruských děl D-25T, D-10S a německého KwK 43 prováděný Rusy v roce 1944 v Kubince. Při něm bylo testováno, na jakou vzdálenost jsou schopny výše zmíněné kanóny probít pancíř Panthera (80mm, 55 stupňů). Jak už jsem naznačil, ruské kanóny zde obstály lépe než KwK 43. Jejich náskok však byl natolik markantní, že je to až neuvěřitelné. Ačkoli je 88mm Kwk 43 považován za nejvýkonnější dělo WWII, probíjel čelo Panthera na pouhých 650 metrů. Mnohem lépe obstálo v tomto testu 100mmm dělo, jež probíjelo pancíř Panthera na 1500 metrů. Ale ani ten neměl na D-25T, jenž probíjel nejsilnější část pancéřování německé šelmy na úctyhodných 2,5 km. Zde tedy evidentně musel hrát roli efekt větší ráže a asi i větší dostřel D-25T.

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 18:12
od Tempik
Lasibe, není to sice úplně můj obor, ale zní mi to jako propaganda z 50. let....

Re: Re:

Napsal: 17/6/2014, 18:39
od Hans S.
lasib píše: Jeden český príslušník ruskej gardovej armády Ivan Hrozný (fakt sa tak asi volal ;o)), je v poslednej českej History venovanej sovietským gardovým jednotkám) spomínal ako pred jeho očami IS-2 alebo ISU -122 roztrieľal cca 15 nemeckých tankov len tak za sebou pri Budapešti
Úplně to vidím :). "IS-2" nebo "ISU-122", cca 15 německých tanků. Neví, jestli viděl vlastní samohybku, nebo tank, ale ví, že to zlikvidovalo cca 15 tanků někde v tramtárii :).
hodnotenie najlepších nemeckých samohybných diel Elefant, spomína aké boli neúspešné voči IS-2:
http://www.military.cz/german/armour/ta ... ndElefant/
Hezké je, že sovětský gardový pluk likvidoval pouze Ferdinandy, Panthery a Tigery a na Pz IV či StuGy kašlal :).
Tiger 2 ... 2 až 6 mierených rán za minútu, so vzdialenosťou cieľa rýchlosť streľby prudko klesá ..
IS-2 4 až 5 mierených rán za minútu
Proč by měla rychlost střelby s rostoucí vzdáleností klesat? Mimohcodem jsi asi první člověk na světě, který označuje kadenci KwK 43 a D-25T za srovnatelnou :).
Sila
122mm D-25T (IS-2) - energy 820 t/m.
88mm KWK-43 (Tiger II) - energy 520 t/m.
88mm KWK-36 (Tiger I) - energy 368 t/m.
75mm KWK-42 (Panther) - energy 205 t/m.
Síla nebo energie? A co je to za jednotku t/m? Tuna na metr? To, že supertěžký granát z D-25 má větší kinetickou energii je jasné. Jenže při průpalnosti nám jde především o to, jak vysoká energie, resp. síla, působí na konkrétní plochu.
TankoMaster 6/ 1999 Zaujímavé je porovnanie presnosti diel D-25T a KwK 43 na 1000m. D-25T má od bodu zamerania horiz. odklon - 270mm a vertikálny - 170mm a KwK 43 horizontálny - 210mm a vertikálny - 260mm !!!
O tom, že by měl mít D-25 menší rozptyl než KwK 43 slyším poprvé.
najslávnejšie IS-2 tanky boli Nemcami prezývané "Biele medvede" ...... od nich vznikol v NDR alebo v NSR aj nazov silneho alkohol. koktejlu, že keď zmiešaš ruskú vodku s ruským šampanským tak Ťa to rozbije, ako zasah z Bieleho medveďa ...
:). Asi bys měl vědět, že ten nápoj se jako Bílý medvěd označuje snad jen v ČR a na Slovensku. Všude po celém světě se mu říká White Russian. A rozhodně to není vodka a ruský šampaňský, viz. http://en.wikipedia.org/wiki/White_Russ ... ocktail%29

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 20:30
od Bleu

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 21:29
od Skeptik
Hansi, do kanónů nekecám, protože jsem z nich ani nestřílel ani neměřil jejich přesnost.
Co se ale Bílého medvěda týče, tak to skutečně je sekt s vodkou, Hnědý medvěd pak je sekt s koňakem.
V Německu, alespoň v tom Východním se tomu tak fakticky říkalo.
Pamatuji si to sice s mezerami, ale oba medvědi mne v osmaosmdesátém dostali v Drážďanech. :razz:

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 21:45
od Alchymista
Bleu - ten text, hlavne druhý, je skutočne zaujímavý - je tam tabuľka priebojnosti sovietskych a nemeckých kanónov, hodnotená rovnakou (sovietskou) metodikou.
Aj nástrelné listy v prvom odkaze sú zaujímavé. Stranový rozptyl je na nich väčší, ako výškový, skôr by som čakal, prinajmenšom u druhého prípadu (streľba na 1900 metrov) opačnú situáciu.

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 22:29
od Polarfox
Takže čím výše se IS-2/D-25T vynese a vychválí, tím větší by svým způsobem měli Němci sklidit obdiv, protože se dokázali proti této technologické a početní převaze prosadit. A Rusové často naopak. Nebo ne? :)

Re: IS-2 vs. Tiger II

Napsal: 17/6/2014, 22:56
od Mirek58
Je třeba mít na paměti, dvě skutečnosti:
/RKKA neměla protipanc. střelivo pro kanony, nebylo vyrobeno v potřebném, objednaném, množství ( dodáno bylo cca 30% ) do vypuknutí války.
/Střelivo vyráběné seriově po vypuknutí války zase mělo podstatnou vadu nad 500 m bylo nestabilní ( převracelo se za letu)
/Tedy zkušební střelby se prováděly extra laboratorně ( kusově) vyrobeným střelivem, sice typově shodným se zavedenými typy, ale s dodržením technologické kázně a postupů.