Stránka 1 z 2

Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 21:22
od Quasar
Musím se zeptat. Nevíte proč na většině záběrů má UKR armáda přilby + neprůstřelné vesty a Opolčenci skoro nikdy, ačkoliv je to docela dostupné vybavení. Stejně tak ta přídavná improvizovaná ochrana (mříže a pytle) před kumulativními střelami na BTR. UKR často Opolčenci nikdy. Bylo tady video, kde bylo vidět že ta mřížová ochrana skoro nefunguje, což mě překvapilo. Ale ten rozdíl v používíní přileb a vest si nedokážu vysvětlit... Má to armáda jen pro pocit?

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 21:37
od Aaron Goldstein
Stěžejním faktorem ohledně vest bude jejich třída... Protože pokud nedokáže zachytit 7,62x39mm (což bude asi nejpoužívanější munice), tak je její použití více "pro pocit" než pro skutečnou ochranu...

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 22:01
od Pátrač
PŘILBY, ČILI BLEMBÁKY.

Jde o to, že ukrajinská armáda je armáda, tedy ozbrojená síla která díky bojovým zkušenostem co za krátkou dobu nabrala dodržuje výstrojní a výzbrojní předpisy.

Ti banditi na druhé straně jsou to, co se v ruštině nazývá svoloč a nectí nic, jen pravidla co si dají sami a i to jen někdy.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 22:13
od Aaron Goldstein
Přilbu řeší nějaký výstrojní předpis určitě...
Ale co vesta??? Kolem vest, respektive jejich nošení byl nějaký rozruch i v A-stánu... A tam šlo nepochybně o pravidelné jednotky... Je povinná nebo jenom doporučená??? Jaká je současná praxe u AČR???

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 22:45
od Alchymista
Všimni si napríklad oddiel Motoroly - vesty sú používané celkom hojne. Povedal by som, že je to skôr o dostupnosti vhodných typov.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 3/10/2014, 22:58
od Zemakt
Když nebudeme řešit ergonomii, tak lepší nějaká vesta než žádná. Souhlas

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 01:39
od Mauler
Aaron Goldstein píše:Stěžejním faktorem ohledně vest bude jejich třída... Protože pokud nedokáže zachytit 7,62x39mm (což bude asi nejpoužívanější munice), tak je její použití více "pro pocit" než pro skutečnou ochranu...
To je pravda že záleží na třídě ale taky na vzdálenosti z které je vedena palba a i když na blízko vesta level IIIA není schopna zachytit 7,62x39mm tak na dálku (nebo odraženou střelu)to zvládnout může i bez balistických panelů a nemusí vůbec dojít ke zranění ke kterému by došlo když by dotyčný žádnou vestu neměl......

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 09:10
od leviathan39
Prilby sa riesili vo vlakne "Ratnik". chcelo by to naozaj nazor vojaka, co bojoval priamo v "ohni" - mne to totiz tiez pripada, ze ak bojovnici prilbu nosit nemusia, tak ju nenosia - je to asi podla nich zbytocny kus zataze na hlave. A to nie je iba pripad Ukrajiny - Syria, Irak, A-stan, Bosna, Kosovo .... prilby na strane rebelov v uplnej mensine, alebo chybaju vobec.
Tak isto boty - tie tazke vojenske bagandze by som osobne okamzite menil za trekove boty ake sa daju zohnat v kazdom obchode s obuvou. Strasne by ma zaujimalo, ako by vyzerala vystroj vojaka - keby si ju mohol vybrat sam.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 10:20
od danny1691
tenisky- nebo je to jen nekázeň? Viz např vojáci Sovětské armády v A-stánu. Existuje spousty fotek.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 10:43
od skelet
OT smazáno

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 10:44
od IgorT
leviathan39 píše:Prilby sa riesili vo vlakne "Ratnik". chcelo by to naozaj nazor vojaka, co bojoval priamo v "ohni" - mne to totiz tiez pripada, ze ak bojovnici prilbu nosit nemusia, tak ju nenosia - je to asi podla nich zbytocny kus zataze na hlave. A to nie je iba pripad Ukrajiny - Syria, Irak, A-stan, Bosna, Kosovo .... prilby na strane rebelov v uplnej mensine, alebo chybaju vobec.
Tak isto boty - tie tazke vojenske bagandze by som osobne okamzite menil za trekove boty ake sa daju zohnat v kazdom obchode s obuvou. Strasne by ma zaujimalo, ako by vyzerala vystroj vojaka - keby si ju mohol vybrat sam.
V každom prípade by som nenosičom prilieb dal minimálne vyskúšať, ako chutí, keď mu spadne na hlavu sedemnástka kľúč z dvoch metrov priamo na hlavu, alebo na prilbu(nehovoriac o črepinách atď.)! Ten rozdiel je obrovský, po tej ukážke by mu to už nikto nemusel prikazovať!

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 14:22
od leviathan39
Igor T - ale ak ti prilba vadi pri behu, pri kryti, pri nastupovani a vystupovani z BVP (OT) ... cize znizuje tvoju bojovu schopnost , ergo zvysuje pravdepodobnost smrti ?? pravdepodobnost uderu 17tkou klucom do hlavy v Donecku je mozno tak mala, ze to radsej risknu ... nieco v tom byt musi, nepredpokladam, ze vacsina bojovnikov su tupci, ktorym nedojde, ze prilba je skvela vec

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 16:56
od Aaron Goldstein
To samé platí ale o vestě... Viz zpráva (např. zde ), že naši vojáci v A-stánu raději nosí "vlastní" vesty, než přidělené, protože ty "erární" jim nevyhovují...

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 4/10/2014, 18:41
od IgorT
leviathan39 píše:Igor T - ale ak ti prilba vadi pri behu, pri kryti, pri nastupovani a vystupovani z BVP (OT) ... cize znizuje tvoju bojovu schopnost , ergo zvysuje pravdepodobnost smrti ?? pravdepodobnost uderu 17tkou klucom do hlavy v Donecku je mozno tak mala, ze to radsej risknu ... nieco v tom byt musi, nepredpokladam, ze vacsina bojovnikov su tupci, ktorym nedojde, ze prilba je skvela vec
Sedemnástka kľúč bol taký rukolapný príklad :eek: , v zátvorke sú uvedené črepiny atď! Z vlastnej skúsenosti, plembák mi na vojne nevadil. Pohybujem sa v cyklistickom prostredí, napríklad bráško bol tiež proti noseniu prilieb(je ťažká, je v nej teplo, zavadzia, obmedzuje atď). V pretekoch sú však povinné, absolvoval ťažký pád cez riadidlá, prilba praskla(je tak konštruovaná). Keď sa spamätal, tak mi hovoril: Máš pravdu, prilbu treba nosiť, keby som ju nemal, tak mi praskne hlava - o tom to je. Väčšina bojovníkov sú mladí chlapci, ktorí si myslia, že práve im sa nič nestane. Aj v tom BVP môže zabrániť nejakej tej riadnej hrči. Prilba pri behu je len otázka zvyku, výcviku a disciplíny! Ak si zrátaš plusy a mínusy, čo Ti vyjde? Ja osobne by som si ju pýtal!

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 7/10/2014, 15:12
od CAT
leviathan: Většina bojovníků právě tupci jsou, testy IQ se nedělají a většina lidí co jsou schopni se nechat zabít v nesmyslný válce nebudou zrovna členové Menzy... Celé to použivání je jak už naznačoval Pátrač o kázni, UkraArme armáda, separáti jsou banda dobrodruhů...

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 7/10/2014, 16:23
od josefg
IgorT píše:[ Aj v tom BVP môže zabrániť nejakej tej riadnej hrči. Prilba pri behu je len otázka zvyku, výcviku a disciplíny! Ak si zrátaš plusy a mínusy, čo Ti vyjde? Ja osobne by som si ju pýtal!
V BVP, zejména, ale v jakékoli bojové technice, která upaluje terénem je přílba jakákoliv která drží na hlavě, nebo kukla předpokladem přežití. Docela nepříjemně tam poletuješ a hlavou otloukáš stěny :D

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 9/10/2014, 02:12
od Vocko
Bohužel dnešní kevlarové helmy se v BVP neustálým oťukáváním ničí. Určitě bych si do ostré akce nevzal tu samou helmu, ve které jsem dva roky cvičil s BVP, protože jednotlivé vrsty už určitě nebudou držet tak, jako kdysi. Naštěstí dnešní OT už jsou, co se místa pro výsadek týká, řešené lépe a i nějaké to čalounění se najde.
To že přilbu u rebelů člověk moc nevidí je asi hlavně výcvikem. Voják je s ní od začátku cvičený a bere ji jako samozřejmost. Kdo si ji dá na hlavu prvně, určitě se mu líbit nebude a pro "zbytečnost" ji zahodí. I když si voják myslí úplně stejně, že je zbytečná, prostě je na ni zvyklý. A taky jde to, jaká přilba. Ještě jsem na hlavně neměl ani jeden kus klasický přilby ČSLA, kterej by mi po prvním přískoku nesjel do čela. Dobře řešená kevlarka... to je jiná, tu tahám snad i rád. :)
A co se týče kupování vest za vlastní... Pokud má ta vesta stejnou, nebo dokonce větší krycí plochu, než vesta fasovaná a přitom je v ní člověk pohyblivější, velitelé to často tolerují. Problém samozřejmě nastane, pokud se někdo zraní. Je to víceméně bráno jako ochraná pomůcka poskytnutá zaměstnavatelem a pokud nosil něco jiného, je to jeho chyba a s nějakým odškodněním si pak armáda nemusí lámat hlavu. Nevím, jestli se tohle někdy řešilo ale kdyby byl někdo v armádě velká svině, nebude s tím mít velký problém.
A ještě ohledně vest a odolnosti proti 7,62x39... Jedním z největších zabijáků jsou střepiny, takže každá vesta lepší než žádná a ten plát s odolností proti puškám by taky neměl být takový problém splašit.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 11/10/2014, 00:17
od Martin Hessler
Nevím, zda je to podstatné, ale nikdo z přispěvatelů zde nezmínil další faktory a aspekty nošení přilby, než je její ochranný účinek. Takže, ze zkušenosti - nejen mé:
Přilba omezuje vidění a zkresluje zvuky. Navíc má VELMI TYPICKÝ, všem vojákům povědomý tvar/obrys, který lze jen těžko s něčím zaměnit. Z uvedených důvodů ji prakticky nepoužívají hloubkoví průzkumníci a snipeři. Tvar hlavy vojáka v přilbě často slouží jako základní identifikační vodítko. Proto se tvary příleb v jednotlivých armádách příliš často nemění. V občanských válkách a lokálních konfliktech, kde proti sobě často stojí jednotky s obdobnou či totožnou výstrojí a výzbrojí, může být přítomnost či nepřítomnost přilby základem identifikace příslušnosti k té či oné straně (jednoduše, pokud nemohu nosit přilbu markantně odlišnou od přileb používaných protivníkem a koledoval bych si o "friendly fire", pak při bojích v nepřehledném terénu nebo městské zástavbě raději žádnou). Své by o tom mohli říci bojovníci z Pražského povstání v r. 1945, čeští mladíci z řad německé Technische Nothilfe. Do boje proti Němcům nastoupili v černých pracovních overalech a služebních přilbách vz. 1916 - a právě pro ně byli ostatními povstaleckými bojovníky občas považováni za příslušníky SS a dokonce sem-tam ostřelováni z vlastních řad.
Jestliže tedy separatisté střílejí po všem, co má na hlavě ukrajinskou armádní helmu, osobně bych se v nepřehledných situacích raději vzdal jejího ochranného potenciálu, než si do ní hrdě vsunul hlavu a takto vyzdoben se objevil na dostřel vlastních jednotek.
Co se týče ochranných vest: Nevím jak je to v ukrajinské armádě, ale v ruské jich byl vždy nedostatek. Je třeba vzít v úvahu, že i vesta, která nedokáže zachytit z rozumné vzdálenosti střelu ráže 7,62x39 (spíše ovšem 5,45x39 - standartní ráže ukrajinské armády), může zastavit střepiny, úlomky atd. Na druhou stranu, náboj ráže 5,45 má vynikající penetrační schopnosti a běžně se dodává i ve verzi BBP (broněbojnyj patron). Vesta schopná zachytit takovou střelu má ovšem spíše charakter těžkého pancéřového tělového štítu, váží kolem 20-23 kg a velice omezuje pohyb. Nošení ochranných vest ukrajinskými vojáky bych tedy spíše vnímal jako projev kázně, než racionální úvahy.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 11/10/2014, 09:01
od josefg
Martin Hessler píše: Na druhou stranu, náboj ráže 5,45 má vynikající penetrační schopnosti a běžně se dodává i ve verzi BBP (broněbojnyj patron). Vesta schopná zachytit takovou střelu má ovšem spíše charakter těžkého pancéřového tělového štítu, váží kolem 20-23 kg a velice omezuje pohyb. Nošení ochranných vest ukrajinskými vojáky bych tedy spíše vnímal jako projev kázně, než racionální úvahy.
Dobrý postřeh, (celý příspěvek, ale k penetrační schopnosti 5?56 náboje na vesty, mám dotaz, jestli to je z ověřeného zdroje. Dosud vycházím z pouček třicet let starých, že malé ráže jsou co do průbojnosti lepší na homogenní materiály, (M16 má ocelovou přílbu spolehlivě prorážet na víc než 400m), ale ve vrstvách vest se stáčí kvůli malé stabilitě a na plocho se už rychle zastavuje v materiálu vesty.

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Napsal: 11/10/2014, 12:43
od CAT
Martin Hessler píše:Z uvedených důvodů ji prakticky nepoužívají hloubkoví průzkumníci a snipeři. Tvar hlavy vojáka v přilbě často slouží jako základní identifikační vodítko.
Tohle samosebou neni pravda, jak snipeři, tak průzkumníci v západních armádách používají jak helmy, tak vestičky (mohu dodat tuny fotek). Ohledně toho kolik to váží, vestička s plátama co zastaví 7,62x39, tak přes 10 kg to zase nejde, speciálové nosí převážně "nosiče plátů", kteřé jsou ještě lehčí (nepokrývají tolik těla)... Ohledně identifikace se to sice použít dá, přesto existuje spousta návleků na helmy, které rozbíjejí obrys (perfektně u IDF)... Další věc s identifikací je ta, že se bojuje převážně na vzdálenosti, kdy takovou drobnost, jako helmu ani nezaregistruješ (400-600 metrů), v boji ve městě to ale na ientifikaci použít pude...

Britští průzkumníci (Special Reconnaissance Regiment)...
Obrázek

USMC force recon...
Obrázek

Návlek na helmu u IDF (šito z předkožek :D )...
Obrázek