•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ BOJIŠTĚ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY ‹ Dálný Východ ‹ Boje v Indickém Oceánu
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Operace člunů XE proti Singapuru

Moderátor: Pátrač

Napsat komentář
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1

Operace člunů XE proti Singapuru

Příspěvekod Nelson » 4/9/2005, 09:53


Válka v Evropě skončila před téměř třemi měsíci. Už jen Japonsko vedlo svůj beznadějný boj. Nepřítel sice stál před branami ostrovní země ale císařská armáda nebyla poražena. Také japonské námořnictvo stále disponovalo mnoha silnými plavidly.
V Singapuru na námořní základně Sembawang v Johorském průlivu kotvila část zbývajících japonských lodí. Většinou to byly jen lehké jednotky ale byly zde i dva těžké křižníky Takao a Mjóko. Obě lodě utrpěly těžká poškození v bitvě u leyte v říjnu 1944. Nebyly sice schopny plavby ale celkem 20 děl ráže 203 mm chtěli Japonci využít při obraně pevnosti Singapur.

Protože bylo na podzim 1945 naplánováno obsazení Malajska a Singapuru, naplánovalo britské velení odpovědné za celou oblast útok proti oběma lodím. Jedním z navrhovaných způsobů bylo použití miniponorek typu X. Ty se osvědčily při napadení Tirpitze v září 1943 v Kaafjordu. Výrobní plány byly upraveny pro službu v tropických oblastech a bylo postaveno 12 člunů. Do konce války jich vstoupilo do služby 6 označených XE-1 až XE-6. Oproti původnímu provedení byly vybaveny klimatizací a pod trupem byly nainstalovány podpěry zajišťující stabilitu pokud miniponorka ležela na dně.

Těchto 6 člunů tvořících 14. ponorkovou flotilu dopravila zásobovací loď ponorek HMS Bonaventura na základnu Brunej Bay na Borneu. První dvě akce proběhly 30. a 31.7. kdy miniponorky přerušily podmořské telegrafní kabely, XE-4 u Saigonu a XE-5 v oblasti Hongkongu.

Na současnou akci proti Singapurským křižníkům vybralo velení flotily ponorky XE-1 (kapitánporučík J. E. Smart) a XE-3 (kapitánporučík I. E. Fraser). Miniponorky však neměly dostatečný akční rádius na cestu z Labuanu (tam měly základnu) do Singapuru a zpět, musely být odvlečeny klasickými ponorkami. To mělo navíc tu výhodu, že celou cestu tam i zpět mohly miniponorky řídit náhradní posádky aby námořníci určení k útoku byli odpočatí. Těsně před půlnocí z 30. na 31.7. se skupina zastavila asi 40 mil západně od Johorského průlivu, vyměnily se posádky a čluny vyrazily do akce.

XE-3 se do válečného přístavu Sembawang dostala poměrně snadno. Potápěč v posádce se právě chystal k výstupu do vody aby prostříhal protiponorkovou síť, v tom však japonské strážní čluny začaly tento zátaras otevírat. Do přístavu právě vplouvala nákladní loď, miniponorka tedy proplula za ní, a ve 14.30 dosedla na dno pod Takaem. Potápěč vystoupil do vody a postupně umístil pod kýl a na trup křižníku nálože. Pro tuto akci bylo plavidlo vybaveno jednou náloží Torpexu o hmotnosti 1996 kg a šesti magnetickými minami. Při pokusu o odplutí však XE-3 uvízla pod Takaem a trvalo dvacet minut než se ji podařilo uvolnit. Je zajímavé, že nikdo v přístavu si ničeho nevšimnul přesto že motory miniponorky běžely celou tuto dobu na plný výkon a vířily vodu v přístavu.

XE-1 neměla tolik štěstí. Při pokusu o vstup do přístavu se zamotala do zátarasu a trvalo několik hodin než se ji podařilo vystříhat ze sítí. Protože Mjóko kotvilo mnohem dál v přístavu a posádka ztratila mnoho času rozhodl se poručík Smart napadnout také Takao. Kvůli odlivu se však nedostal pod trup lodi a tak své nálože odhodil vedle boku křižníku. Při cestě z přístavu se již nevyskytly žádné potíže. Oproti tomu potápěč z XE-3 musel ještě jednou do vody, neodpojil se totiž kontejner ve kterém byly původně magnetické miny a plavidlo se nedalo řídit. Kolem 22.00 nalezly oba čluny své vlečné ponorky které je dopravily zpět na základnu.

Přesně ve 21.30 se Sembawangskou základnou rozlehlo několik obrovských výbuchů. Trup Takaa byl roztržen v délce přes dvacet metrů a klesl na dno. Nad hladinu vyčnívaly jen dělové věže a nástavby a loď byla definitivně vyřazena. Okamžitě po návratu miniponorek byla naplánována nová akce proti Mjóko ale o dva týdny později Japonsko požádalo o příměří a útok byl proto zrušen.

Posádce XE-1 a části z XE-3 byla udělena vysoká válečná vyznamenání. Poručík Fraser a jeho potápěč Magennis obdrželi Viktoriin kříž (obdoba americké Medaile cti), vyznamenámí za odvahu které během války obdrželo jen dvacet čtyři námořníků z toho devět ponorkářů.

Obrázek
takao-logo4.
Obrázek
XE při cvičné plavbě v Sydney
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Nelson
nadporučík
nadporučík
 
Příspěvky: 859
Registrován: 11/6/2005, 09:25
Bydliště: Většinou doma
Nahoru

Napsat komentář
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1

Zpět na Boje v Indickém Oceánu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye