Stránka 1 z 1

Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 16/6/2020, 17:58
od Rase
Indicko-čínské hraniční konflikty

Agentura Reuters informovala o blíže nespecifikovaném násilném incidentu mezi Indií a Čínou na hranicích indického regionu Ladák, který je součástí sporného regionu Kašmír. K incidentu došlo v noci na dnešek v údolí řeky Galwan. Indická armáda informovala o třech mrtvých vojácích (z toho jeden důstojník) ve vlastních řadách a ztrátách i na straně nepřítele, což Čína popřela. Dosavadní informace nenasvědčují tomu, že by došlo ke střelbě a čínská státní média incident popisují jako "závažný fyzický střet". Peking viní Indii z překročení hranice a útoku na čínské jednotky. Indická armáda podle BBC uvedla, že vysocí vojenští představitelé obou stran jednají, aby situaci uklidnili. Podle The Washington Times je na hranicích dvou nejlidnatějších států a zároveň jaderných mocností dusno už delší dobu. V posledních týdnech mělo na hranicích dojít mezi indickými a čínskými vojáky ke rvačkám. Rovněž obě strany přesunuly do oblasti tanky a další těžkou techniku. Nutno zmínit, že k úmrtí při střetu mezi čínskou a indickou armádou nedošlo už desítky let. Naposled v roce 1975 byli zastřeleni čtyři indičtí vojáci. Státy proti sobě válčily v roce 1962, kdy Indie utrpěla drtivou porážku. Indie dosud Čínu obviňuje z okupace 38 000 kilometrů čtverečních svého území. V posledních 30 letech Čína s Indií o problému vyjednávala, všechny dosavadní rozhovory nicméně zkrachovaly.

Zdroj:
https://www.financialexpress.com/defenc ... y/1993175/
https://www.timesnownews.com/india/arti ... ley/607198
https://www.hindustantimes.com/india-ne ... mj25I.html
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/konf ... RNdU4uh8cM
https://www.tribuneindia.com/news/natio ... ley-100037

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 16/6/2020, 22:36
od Rase
"Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny." Albert Einstein

Zmíněný noční konflikt mezi Indií a Čínou měl docela zajímavý průběh. Boj začal, když indický plukovník obklopený několika vojáky vešel do čínského tábora a řekl jim, aby odešli. Likvidace čínského tábora byla dohodnuta na vysoké vojenské úrovni a Číňané zpočátku dodrželi slovo a těsně po vyjednávání tábor vyklidili. Po několika dnech se ale vrátili, tentokrát po indickém důstojníkovi házeli kameny, tloukli je železnými tyčemi s navařenými hřebíky nebo omotanými ostnatým drátem, očividně byli velmi dobře připraveni na kontaktní boj. Indičtí vojáci byli zbiti a někteří zajati. Následně se k táboru přiblížila větší skupina vojáků indické armády s vlastními improvizovanými zbraněmi. Došlo k boji, který probíhal poblíž prudkého srázu, načež z něj několik vojáků spadlo, nebo bylo svrženo. V jistém okamžiku nařídil čínský velitel boj zastavit (očividně měli převahu) což se stalo. Obě strany sebraly zraněné a vrátili se na svou část hranice. Někteří ale již umírali, přičemž Indie hlásí nejméně 20 padlých a ztráty utrpěli rovněž indičtí vojáci. Indické odhady zmiňují 3-4 zabité a zhruba 40 zraněných.

https://www.facebook.com/militarium.net ... =3&theater

Obrázek

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 19/6/2020, 20:23
od Rase
Tady jsou ony čínské zbraně, kterými byli vyzbrojeni pobiti Indičtí vojáci.
Vzhledem k provedení je očividné, že se nějakou chvíli na střet připravovali.

Obrázek

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 12/9/2020, 11:43
od Rase
Dne 8. září byla na indicko-čínské demarkační linii v oblasti Rezang La spatřena čínská vojenská jednotka vyzbrojená kůsami. Jedná se o dřevcovou zbraň se sečnou čepelí, které používali v minulosti čínští i evropští vojáci, často rovněž palácové stráže. Nutno zmínit, že obě strany se zavázaly nepoužívat střelné a výbušné zbraně, tak se rozjíždějí opravdové "středověké" závody ve zbrojení. Jsem docela zvědavý, kdy se objeví katapulty a píky.

Obrázek

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 13/9/2020, 07:20
od Dzin
A zavázaly se nepoužívat střelné nebo palné zbraně? Pokud střelné, potom by nedošlo ani na ty katapulty (nebo kuše, luky apod.).

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 13/9/2020, 10:01
od Alfik
Dzin píše:A zavázaly se nepoužívat střelné nebo palné zbraně? Pokud střelné, potom by nedošlo ani na ty katapulty (nebo kuše, luky apod.).
No to by mě taky zajímalo. Zrovna včera jsme na tohle téma debatili. V angl., stejně jako v češtině, se to dá rozeznat. Ale mají podobné rozdělení i v čínštině?

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 13/9/2020, 10:17
od Rase
Zatím to vypadá, že jsou zakázané jak katapulty, tak i různé praky atd. bylo by ale docela vtipné nasazení "ručních onagerů" nebo velkých praků. Pokud jde o ty praky, tak naposled je v boji snad nasadili Conquistadoři při dobývání Tenochtitlánu, ale prý byly dost nespolehlivé a nebezpečné pro obsluhu (rameno praskalo). Patrně obě strany zůstanou jen u chladných zbraní, tedy dokud je to bude "bavit" a někdo nevytáhne opravdové zbraně.

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 15/9/2020, 12:59
od Dzin
Alfik
Podle googlu asi nemají, protože výraz palné zbraně přeložil takto 槍支 a to následně přeložil jako střelné zbraně.

Rase
Teoreticky by nelepší bylo tedy mít sestavu pikenýrů s halapartníky, když se nemůže střílet.

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 16/9/2020, 08:43
od Alfik
No, nejvíc se v historii (jak co do počtu, tak do hist. délky nasazení) osvědčili štítonoši - od hoplítů, přes římskou falangu až po saskou shield wall. Nebo třeba u nás známá a osvědčená varianta na kolečkách - vozová hradba v kombinaci s pavézami :)
Jako zbraně pak buď kopí, meče, nebo sudlice, cepy a kůsy...
Historie je mrška - ráda se opakuje :lej:
A válka se nikdy nemění... jak se konstatuje na začátku každého Falloutu :twisted:

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 16/9/2020, 09:19
od Hektor
Zaujímavé ako to obe strany striktne dodržujú. A keby si tak dohodli odstup a striktne ho dodržovali? Myslím že 5 km skál a ľadu z každej strany nikoho mrzieť nemusí. Pašerákov stačí sledovať a zatýkať pri odovzdávaný tovaru a vyberať im sklady.

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 16/9/2020, 09:27
od Dzin
Alfik
Ikdyž v rámci tohoto se jako obraná "zeď" velmi osvědčila "makedonská falanga" tedy dlouhá kopí s několika řadách. Proti ní neměla ani ve starověku moc šancí ona štítová zeď a vždy, když se se "zdí s kopí" střetla na přímo, tak prohrála. Jediný způsob, jak ji překonat byl obchvat a nebo využít případné mezery, které by se mohly vytvořit případnou nerovností terénu a pohybem "zdi". Teprve až rozšíření dělostřelectva ukončilo její "nezranitelnost".

Re: Indicko-čínské hraniční konflikty

Napsal: 22/2/2021, 21:00
od Rase
Aktuálně Čína zveřejnila přímé záběry z oněch pohraničních bojů. Hodně zajímavé jsou počty samotných vojáků i jakési štítové formace, použité během překonávání řeky. Docela nářez mno:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/o-ho ... ska-143617
https://www.youtube.com/watch?v=T0Bb0DT9hg4