Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

nebavíme se o kravách zavřených celý život v kravíně že ne. A že jich není málo.. Lány kukuřice na krmení a lejna lisovaná na kejdu a separát (kterým se znova stele) není stejná pohádka jako kravičky na pastvě.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

U nás na tento styl ŽV v podstatě nenarazíš. V naprosté většině zde dominuje pastva, téměř celoroční. Kravky jsou čisťounké jak dětské prdelky. Jestli je to jinde v republice jinak netuším.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Já mluvím o podstatě našeho zemědělství, o podnicích okolo 1500-3500 ha a víc. Pokud máš moderní dojírnu, tak jeden z problémů, co Ti může výrazně zkomplikovat život je nahánění krav. U nás se dojí dvakrát za den. Jednou odpoledne a jednou se začíná asi ve 3 v noci, kde bys ty krávy v noci hledal. Takhle to je vedle ve vsi. Jalovice teda maj venku. Býky někam posílaj.
Separátor na kejdu tam je, ale stejně se každý jaro topí po krk ve sračkách, než můžou oficiálně začít vyvážet na pole.
Jiný povedený družstvo je a bylo schopný vyvážet na kejdu jen na nejbližší pole a to tolik, že to z něj pak teče jako potok. Oni se v tom topí ještě víc. Ve všech strouhách okolo teče kejda. Jednou při nečekaný letní průtrži tím udusili chovný rybník, než to stihli zaorat. Pokuta od soudu jim nestačila, vozí to teď jen na pole mimo ten rybník. Hmyz nehmyz, vidět jak to z toho teče je fakt hnus.
V kontrastu k tomu je vysoký nárůst ekozemědělství v ČR v posledních dekádách (takové ty výkřiky typu už 500 tis ha je u nás v režimu ekozemědělství!). Byl způsoben takřka výhradně živočišnou výrobou, právě pasením. Protože si dobře spočítali, že to je nejjednodušší způsob eko podnikání. Klasická rostlinná výroba v EKO je velmi velmi náročná a dotace za to jsou víc vydřený.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Já mluvím o podstatě našeho zemědělství, o podnicích okolo 1500-3500 ha a víc. Pokud máš moderní dojírnu, tak jeden z problémů, co Ti může výrazně zkomplikovat život je nahánění krav. U nás se dojí dvakrát za den. Jednou odpoledne a jednou se začíná asi ve 3 v noci, kde bys ty krávy v noci hledal.
Mne to neříkej, já jsem původně zootechnik/agronom :D . Právě co je podstata živočišné výroby, maso nebo mléko? U nás jednoznačně maso, proto zmiňuji pastvu jakožto základní kámen jeho produkce. Čistě mlékárenské provozy zde spočítáš na prstech jedné ruky. A ano, u nich je to opruz, nicméně i tak ty kravky podojení jdou zase ven. A takto to zde chodilo i v době co jsem ukončil školu. Sice jsem ještě stihl jeden mega komunistickej přežitek na roštech s celoročním ustájením. Tragédie. Nicméně už dávno zavřený. Takže jak píši, nevím jak v jiných krajích, u nás v zemi Krále Miroslava a v celém Karlovarském kraji pastevecký způsob živočišné výroby dominuje. Samozřejmě že to je také v důsledku charakteru kraje.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Zootechnik! kdybys hledal práci, není v nabídce úřadu práce v oboru zemědělství častější pozice! Nekecám, tvoří to tak 30% nabídky u lidí s maturou. To musí asi být nějaká práce snů...
Já proti moderně nic nemám, stejně ani proti místním kovozemědělcům. Jen se snažím dokreslit to, proč může být farma vnímána i negativně. Pohádka o hmyzu fajn, ale NIMBY efekt bude v tomhle stoprocentně fungovat u hodně lidí.
Mě hodně v tomhle přitahuje téma zapojení toho podniku do místní ekonomiky. Máme tu malozemědělce, který smolí 6 let po sobě obilí na stejném poli, ráj chorob a nasype mu to vždycky tak s bídou osminu toho, co družstvu, ale on je schopnej všechnu produkci udat různě po vsi či vlastním kravám. A teď co je důležitější, jestli to, jak je zapojenej do komunity anebo to, jakou monokulturu tam vytváří. Ale on vlastně nemůže jinak, protože nic jinýho než obilí nezpracuje nebo neudá.. Za mě to je důležitý hledisko a určitě proti němu nic nemám.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

Myslel som, ze slovenské slovo pasienok, nebude robiť problém. A z toho plynúce, ze asi nehovorím o kravach, ktoré pastvu nevidia celý rok. (Potom to mlieko aj tak chutí).
Zároveň je podstatny rozdiel, ked ti krava hodi na zem tanier, ktorý je do hodiny suchý a ked toho vyvezes zopar ton na jednu kopu.

Kravy si dosť inteligentné zvieratá, sami vedia kedy už potrebujú odľahčiť. Aj to je z toho kravina počuť, takže zháňanie po lúke o tretej v noci myslím nehrozí. Ale neviem, miestny agronom ma ked tak doplní 😁

A tu krávky dokonca učia, aby sa dojili sami bez potreby ľudskej obsluhy.
https://www.sciencelearn.org.nz/resourc ... themselves
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Hádanka, co způsobilo ekologickou katastrofu:

V Příbrami, rudném městě, teče řeka Litavka. Tato řeka vytváří bezprostředně pod městem krásnou nivu (žádný sýr), kde si v loukách víceméně volně meandruje. Na obzoru zelený závoj Brd, na vysokém kopci nad řekou hlubošský kostelíček. Tolik to pěkné. Ví se o tom, že pod Příbramí je řeka extrémně znečištěná těžkými kovy. Hodnoty olova se pohybují místy i v 5 g na kilo sedimentu (kompletní náplň 130 broků do jednoho brokového náboje váží 32 g, hergot to už by se snad vyplatilo přetěžit! nebo tam aspoň nechat chudáky myslivce používat olověné broky, tam se to asi fakt ztratí:D) a hloubka toho sedimentu je ke 2 m. Dále je tam namátkou Cd, Hg a Zn. Takže z nápadu na ochranu přirozeného koryta řeky sešlo a spíš se hledaj cesty, jak řece zabránit v erozi břehů. Je tam plno výzkumů na příjem těžkých kovů rostlinami. Já si vždy myslel, že to znečištění má souvislost s historickou těžbou (těžilo se tu už od středověku), že někde nasadili rouru do řeky a desítky let tam cosi vypouštěli z dolů. Bylo to spojené s hornictvím, ale trochu jinak. Dojde Vám třeba i bez nápovědy, co tak masivní nános způsobilo? Dodejme, že to zas tak historické znečištění není, vzniklo dominantně až ve 20. stol.

Internetové odkazy k tématu (s řešením v textu)
https://www.casopis.ochranaprirody.cz/v ... -dedictvi/

Pozor-řešení
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Juraj Tichý píše: 20/3/2024, 09:27 Myslel som, ze slovenské slovo pasienok, nebude robiť problém. A z toho plynúce, ze asi nehovorím o kravach, ktoré pastvu nevidia celý rok. (Potom to mlieko aj tak chutí).
Zároveň je podstatny rozdiel, ked ti krava hodi na zem tanier, ktorý je do hodiny suchý a ked toho vyvezes zopar ton na jednu kopu.

Kravy si dosť inteligentné zvieratá, sami vedia kedy už potrebujú odľahčiť. Aj to je z toho kravina počuť, takže zháňanie po lúke o tretej v noci myslím nehrozí. Ale neviem, miestny agronom ma ked tak doplní 😁

A tu krávky dokonca učia, aby sa dojili sami bez potreby ľudskej obsluhy.
https://www.sciencelearn.org.nz/resourc ... themselves
Hrozí nehrozí, ať už jsou chytré či blbé. Budeš stěhovat dojírnu podle pastvin nebo přehánět celý stádo ze vzdálenějších míst, když ti louky u dojírny totálně zrajtujou? Nevím, co na to roboti, ale já bych krávu zadělanou od hlavy až k patě jakž takž hygienicky asi nepodojil. A co zranění, když jim to bude klouzat? Co když začne být jedna pitomá nána agresivní? jak oddělíš nemocné nebo rekonvalescenty?
Hele věřil bych tomu, že uzavřený stáje maj své výhody. Ne že bych byl odborník
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Zootechnik! kdybys hledal práci, není v nabídce úřadu práce v oboru zemědělství častější pozice! Nekecám, tvoří to tak 30% nabídky u lidí s maturou. To musí asi být nějaká práce snů...
Heh, v podstatě jsi si na to viz výše odpověděl sám. Krátce před maturitou jsem měl cca měsíční praxi u kámoše co jeho famílie chovala mj. cca 60 -80 dojnic. Ráno vstáváš ve čtyři, půl hodiny do práce. Schrastiš kravky v oplůtku do stáda a ženeš je do kravína (traktorem). Ustájíš, ony se ustájí v podstatě sami. Podojíš. Vyženeš. Když je potřeba tak postavíš nový oplůtek. Domu jdeš tak v cca deset jedenáct. Jdeš spát, do jedný do dvou. Když vylezeš z pelechu, čumíš jak jantar. Po třetí jdeš zpět na statek, doplníš vodu, přiženeš, podojíš, vyženeš. Když jde vše bez problémů, po pátý jdeš dom. Takhle to děláš 7/24. Mě ten měsíc stačil na to, že jsem si uvědomil, že tohle fakt dělat nechci. Nadruho stranu, zrovna tohle zootechnik nedělá, ale na prozření to stačilo bohatě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Juraj Tichý píše: 19/3/2024, 18:13 Nedávno som čítal článok o konci jedného veľkého chovu kráv a co to spôsobilo. (Tie su teraz verejným nepriateľom číslo dva).

Základným produktom kráv na pasienkoch sú lajna. A je ich veru veľa.
A vďaka ním sa v krajine dari roznemu hmyzu, pôda ma dosť dusicnanov, dari sa rastlinám a bezstavovcom. A to je úplný spodok potravinoveho reťazca.
V skratke, z krajiny zmizlo množstvo vtakov, hlodavcov, hmyzozravcov,... Odišli kravy, odišla biodiverzita.
Na pastviny se vždycky chodilo na žampiony. Takříkajíc s kosou a hráběmi.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Zemakt píše: 20/3/2024, 09:44
Zootechnik! kdybys hledal práci, není v nabídce úřadu práce v oboru zemědělství častější pozice! Nekecám, tvoří to tak 30% nabídky u lidí s maturou. To musí asi být nějaká práce snů...
Heh, v podstatě jsi si na to viz výše odpověděl sám. Krátce před maturitou jsem měl cca měsíční praxi u kámoše co jeho famílie chovala mj. cca 60 -80 dojnic. Ráno vstáváš ve čtyři, půl hodiny do práce. Schrastiš kravky v oplůtku do stáda a ženeš je do kravína (traktorem). Ustájíš, ony se ustájí v podstatě sami. Podojíš. Vyženeš. Když je potřeba tak postavíš nový oplůtek. Domu jdeš tak v cca deset jedenáct. Jdeš spát, do jedný do dvou. Když vylezeš z pelechu, čumíš jak jantar. Po třetí jdeš zpět na statek, doplníš vodu, přiženeš, podojíš, vyženeš. Když jde vše bez problémů, po pátý jdeš dom. Takhle to děláš 7/24. Mě ten měsíc stačil na to, že jsem si uvědomil, že tohle fakt dělat nechci. Nadruho stranu, zrovna tohle zootechnik nedělá, ale na prozření to stačilo bohatě.
Jo. Takhle "žije" švára. A pak v neděli, večer, skočí se ségrou do auta a jedou do Kauflandu nakoupit na celý příští týden. To je jejich celá "kultůra".
A pak tam na parkovišti ještě poslouchá šm***y z města co opovrhují a nadávají "vidlákům" za to, že si vůbec dovolí ještě dýchat.
A když si ti měšťáci vyjedou na vesnici, tak si stěžují na úřadě že tam kokrhá kohout a smrdí hnůj...
Aaale co bych... dělejte si co chcete. Éto váše ďélo. Já už su stary cyp :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

Moskevskaja:
Možno krava, ktorá nie je cely rok zavretá vo väzení, nebude tak často chorá a agresívna.
To že automat vemeno umyje, by som nevidel ako problém.
Ale ako hovorí klasik, pesimista nájde problém na každé riešenie 😁
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

A když si ti měšťáci vyjedou na vesnici, tak si stěžují na úřadě že tam kokrhá kohout a smrdí hnůj...
Jo, postavil si barák u letiště a pak čumí že mu tam létaj letadla. Klasika.

Juraji, jak říkám, tento styl chovu a produkce mléka jsem viděl naposledy na začátku devadesátých let. Jestli to stále existuje, tak potěš koště.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

U "nas"na chalupe presli z produkcie mlieka na mäso a všetko to vyhnali von. Prvu zimu to všetko fŕkalo, smrkalo a kašľalo. Vsetci si tukali na čelo co to robia. A druhú zimu už pokoj. Žijú si svoj pokojný život na pastve, telata pri mamkach...
Nikto im nic nevozi, majú jedno napajadlo a každá krava vie, ze tam má prísť, ked je smädná.
Občas im človek závidí, ked ich tak vidí.
Sme jediné tvory, co platia za to, aby sme tu mohli žiť 😅
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Ano s ohledem na to co jsem kdysi viděl je radost se na to koukat.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Juraj Tichý píše: 20/3/2024, 10:12 Moskevskaja:
Možno krava, ktorá nie je cely rok zavretá vo väzení, nebude tak často chorá a agresívna.
To že automat vemeno umyje, by som nevidel ako problém.
Ale ako hovorí klasik, pesimista nájde problém na každé riešenie 😁
Niekedy sú zvieratá v blbej nálade lebo ich svrbí koža napríklad od parazitov a nemôžu sa poškrabať.
Jeden pohodamaker a hneď je lepšia nálada.
https://www.youtube.com/watch?v=aTGE0bytcrw&t=272s
https://www.youtube.com/watch?v=K7yDrLCoLwU
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 20/3/2024, 16:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

miluju slovenštinu. Pohodamaker 8-) Včera mi kamarádka vysvětlila, co znamená poondiatý či jak se to píše. Rozjebaný, ale roztomile řečeno.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

To slovo som objavil na jednom českom eshope. Predávali počítačový hardware . Medzi vecami na údržbu boli 2 zaujímavé položky - basebalová pálka s názvom "pohodamaker" a ťažké kladivo s názvom "hardwarový urychlovač". :D
Zrejme profesionálna deformácia opravára elektroniky.
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 510
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Moskevskaja píše: 20/3/2024, 11:11 miluju slovenštinu. Pohodamaker 8-) Včera mi kamarádka vysvětlila, co znamená poondiatý či jak se to píše. Rozjebaný, ale roztomile řečeno.
poondiatý=bojazlivý, vystrašený
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Tak to kecala, ta dostane!:D mě říkala, že to pramení z neurčitého "je to také oné" či co, ze zájmena. No a já to viděl ve fóru na opravu aut (vytáhni ten poondiatý čudlík, gombík, pružinu..). Tak teď fakt nevím, jestli náhodou nekecáš zas Ty:D
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“